Strana 6 od 11 PrvaPrva ... 2345678910 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 51 do 60 od ukupno 103
Like Tree220Likes

tema: Seiko 4R35 vs ETA 2824 - 2

  1. #51
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Seiko 4R35 vs ETA 2824 - 2

    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke
    Kolega Waldi,

    Sve ja to razumem ali ti jednostavno non-stop mešaš entry razrede sa višim razredima. Obično časovničarstvo sa luksuznim.

    Pominješ Tag sa kvarčnim mehanizmima, koji je potpuno entry. Ne znam, zašto te ne navedeš prilikom pisanja, da oni neiskusni čitaoci znaju o čemu se priča, a ne da imaš u mislima Tag sa kvarčnim mehanizmom, pa onda ga upoređuješ sa Seiko Presage, koji je sasvim druga priča. To dvoje se ne meša. Ako želiš uporedbu onda uporedi taj Tag sa kvarcom sa Seiko kvarčnim modelima ili Citizenom. O tome možemo uvek raspravljati. Da, i ja ću stati ovde na stranu Seika i Ciitizena jer u tom razredu mogu, da ponude mnogo više. Usput, Tag sa G10 plastičnim mehanizmom ne bi smeo, da postoji, jer Tag Heuer nije član grupacije. Možda grešim, pošto ne pratim nešto kvarčni entry razred ali verovatno si video neke starije modele satova. Tag u svojim kvarc satovima, koristi Ronda mehanizme.

    Uglavnom, ne možeš na osnovi entry razreda donositi uopštene zaključke za ceo brand.

    Ne znam, čemu misli o Tag Heueru u temi o ETA i Seiku mehanizmu. Što se mog ličnog iskustva sa Presage Seikom od 2.800 €, nisam hteo, da ga iznosim javnosti, jer verujem, da su kvarovi, koje sam imao na tom satu isključivo posledica jednog pojedinog primerka i ne uopštena posledica celog branda. Svakome se može to desiti u bilo kojem razredu i nema potrebe na osnovi ličnog i usamljenog gorkog iskustva javno pljuvati po celom brandu. Ponavljam još jednom, moja ljubav prema Seiku se nije ohladila zbog tog iskustva nego, zbog politike ovog brenda.

    Slično radiš i sa Seiko 5 i Rolexom. Onda bi mogao to sa svakim satom, jer svaki od njih meri vreme i pokazuje ga i sve ono što si naveo u tvom izlaganju o toj temi. Ali dok ne shvatiš ili bolje rečeno prihvatiš, da baš taj drugi deo, kojim zaključuješ misao pravi tu ogromnu razliku u pristupu brendu i ceni, onda možemo potrošiti sve vreme uzalud vrteći se uvek u istom krugu.

    I molim te, nemoj kriviti luksuzne brendove, što ti ne možeš priuštiti kupovinu njihovih satova. Nisu krivi oni. Možda je to okolina u kojoj živiš, koja ti za tvoje znanje i stručnost u poslu koga radiš ne daje nagradu, koju zaslužuješ. Cene satova su uvek posledica događanja na tržištu. Ako se ne varam, radiš na področju pedagogije. I ti, kao i tvoj kolega u Švedskoj ili Norveškoj radiite jednak posao, učite i odgajate mlade ljude i prenosite im svoje znanje. Nije kriva Omega ili Roleks, što je kolega u Norveškoj, koja verovatno ne odstupa u poslovnoj profesionalnosti, pet ili više puta bolje plaćen od tebe. Ne treba gnev za tu nepravdu usmeravati prema proizvođačima luksuzne robe.

    I na kraju, možemo mi sve ovo okretati na milion načina ali jasno se vidi, da ova tema nije priča o ETA 2824-2, nego o Seiku i još jednom pokušaju nekih njegovih poklonika, da ga veštačko dignu u razred, u koji ne pripada.

    Sve ovo me podseća na fanove Rogera Federera i njihova vatrena izlaganja, da je on najbojlji svih vremena.
    Kada je imao više od 5 Grand Slam trofeja prednosti pred Nadalom i Noletom, tada su tvrdili, da je samo broj osvojenih Grand Slamova i broj provedenih nedelja na prvom mestu, ono što je važno. Turniri Master Serije 1000 u kojima je odlučno zaostajao za dvojicom rivala su za njih bili potpuno besmisleni, kao i činjenica da sa obojicom ima negativni skor u međusobnim duelima.

    Kada su mu se približili na 1 ili 3 grand slama i kada je Nole došao samo na pole godine od obaranja rekorda po broju nedelja provedenih na prvom mestu, te da su ga obojica izjednačila po godinama zaključenih na prvom mestu sezone, onda su počele priče, da i sve to više nije tako bitno, jer je Rodžer najbolji u istoriji, zato što igra najlepršaviji i najlepši tenis i što na terenu može praviti poteze o kojima Rafa i Nole mogu samo sanjati.

    Da, po toj logici bi Michael Jordan bio samo vodonoša Harlem Globetrottersima.
    Ne znam, mozda sam debelo gresio, da nije Seiko 4Rxx entry level kod sebe kao sto je ETA 2824 entry level kod sebe? Ispalo je kako sam razumeo na pocetku da je konkretna ETA iznad 4Rxx i da ''komparacija nije na mestu'', dok su iskustva drugih ljudi po pitanju trajanja i kvaliteta plod redovnog ili neredovnog servisa i samog odnosa prema satu. - To sto nekome traje duze bez servisa ili uopste nije bio na servisu ne govori nista o kvalitetu i o tome koji je mehanizam bolji - to mi je bilo malo cudno, ali opet sam razumeo sta se htelo reci. Da prevedem, ako jednog zovu 'mazga' a drugog 'traktor', nisam video razlog zasto ne bi bili u poredjenju, posebno kada vidimo da se satovi sa oba mehanizma mogu kupiti u pribliznom cenovnom rangu... Zato je tema bila i postavljena, jer sam naisao na brojne kritike a i reci hvale svuda po internetu za oba mehanizma, medju kojima mi se ucinilo da dominira ETA kada su kritike u pitanju. To sto sam izneo neku licnu generalnu preferecniju, ne umanjuje znacaj niti ETA niti uzdize 4R na neslucene visine. Ne znam kako se do toga dolazi? (Kao i uostalom Japan iznad Swiss)

    Dalje- O milsima o Tag Heueru na temi o ETA i Seiko mehanizmu - Pomenuo sam 2 puta Tag-a, prvi put u citiranju vesti o prodaji satova (sa osvrtom na to da stvari ne idu u prilog tradicionalnoj horologiji ulaskom tehnoloskih giganata na teren), a drugi put kao primer loseg izbora za dat novac kada se uzme u obzir izbor 4 najveca Japanca. A poredjenje Tag-a sa svojim Seiko Presage si dragi kolega napravio ti kasnije, ne ja. Ja sam se samo zgrozio na cinjenicu da si imao problem za Presage-om, a dao toliko novca. Primer Tago-ove Formule 1 ( a i ti si napomenuo da si imao Aquaracer-a sto je takodje valjda neki entry level?) napravio sam usled secanja na zalbu jednog clana na wus koji je imao Formulu 1 CAH1110 sa doticnim ETA G10.711 kvarcnim mehanizmom. ( A nije da je jedina zalba ljudi sa fashionline linijom, no dovoljno znamo o cemu pricamo da ne navodim primere.)

    Prica o Seiko 5 vs Oyster se nalazi na ovom linku - https://youtu.be/Z46uZ2Ui77U Ne znam sta je problem navesti i citirati misljenje ovog coveka sa kojim se slaze veliki broj ljudi, medju kojima sam i ja. I kako neko ko napise onakav zakljucak kakav ja ''nisam shvatio'' moze da ne shvati o cemu je rec i tek treba da ''shvati'' da je taj zakljucak koji sam ja napisao, dobar? A ponovio sam ga vise puta i objasnio sve sta mislim pod poredjenjem ova 2 sata iz videa...

    Dalje za luksus- Nemam ja neki 'gnev', ne znam odakle ti to? Najpre samo da razjasnimo, sta je luksuz? Davanje novca za recimo sat koji pokazuje samo da li je dan ili noc poput Romain Jerome, ili je to neki sat poput Rolex Submariner-a, Grand Seiko Godzille, ili je luksuz neki drugi Swiss koji nudi ETA fashionline po ekstremnim cenama? Ako podjemo od nas svih ovde, pa i tebe, mi svi raspravljamo i dalje o nekim tehnickim detaljima sto nas i te kako vraca na poredjenje sa nesto skupljim a i jeftinijim brendovima i pitanja o ceni i kvalitetu. Iz tog ugla, daleko smo od luksuznog nacina misljenja.
    Samo polazim od stanja na jednom terenu, gde je luksuz sam od sebe postao luksuz koji ne garantuje nikakav poseban kvalitet robe koju pruza. To sto ja i ti imamo druge standarde luksuzu je svejedno. Luksuz tradicionalnih brendova bi morao da nudi kvalitet i u svojim entry level segmentima, a brojni su primeri da je ''na papiru'' a i ''u realnosti'' drugacije. Ti kao da podrzavas da cene satova treba da dostignu hiljade ili desetine hiljada eura, dolara, franaka, pa ko moze neka izvoli, a ko ne moze, neka cuti? Sustina je price da ce takvi luksuzi veoma brzo pasti u provaliju onog momenta kada se pojavi nesto sto je veci ''In'' od njih. Bez obzira kolika im je i kakva tradicija. Ovaj svet vise ne haje ni za sta. Postmodernizam. Cene pojedinih brendova dostigle su takve astronomske visine, da ih se i oni koji sebi mogu priustiti, debelo ustrucavaju. To je imalo veceg smisla u 20-om veku, kada nije bilo takvog tehnolosko-smart buma kao sto je slucaj sada. Sta vise, cak i mnoge 'pristupacnije luksuzne brendove satova' u 80% slucajeva kupuju ljudi koji blage veze nemaju sta oni predstavljaju i kakvu istoriju nose, vec zbog pokazivanja u javnosti ili zbog drzanja u fiokama radi cekanja da cena jos vise rapidno skoci. Onog koga sam naveo na pocetku od stotina hiljada dolara, kupovace oni ''nalozeni'' milioneri i milijarderi. Oni su svakako prica za sebe. Sta cemo sa ovim 'nasim' luksuznim od 2.000-5.000 do 15.000-20.000? Oni toliko vrede? A za petama su im Google, Apple, Samsung... Ja ne mogu da tvrdim, ali sve vise mi se cini da mlade generacije sve manje imaju mogucnost da osete car mehanike i kvarca i tog tradicionalnog pogleda na satove. Ne radjaju se sa tim i nije im deo odrastanja. Kao sto meni nisu stripovi, a mom ocu jesu. Bojim se da ce mnogi brendovi losim prilagodjavanjem i astronomsikm cenama dovesti sebe do propasti. To je ono sto ja zovem losa poslovna politika. I to je ono sto mi se cini da je kod samog pristupacnog 'luksuza' postalo lose.
    Ja kao ja, ne patim zaista ni od cega. Da nije ovog virusa, sada bi mi verovatno stigla i Nemacka viza i preseljenje u istu zemlju. Imao bih i sigurno mogucnost da sebi priustim i Tag-a i Omegu i Rolex-a i Grand Seiko-a, i nemoj da mislis da iako kritikujem Swiss proizvodjace zbog cena, da to isto necu uraditi i za bilo kog drugog iz Japana, kao i da mislim da je Grand Seiko vredan svake pare koja se plati.

    I za kraj, pa nije li vece poredjenje u tenisu obrnuto? Kad uzmemo u obzir ko je ciji sponzor sto se satova tice - Nole je uvek underated zato sto nije neki Svajcarac, ma koliko da je blizu dobar, isti, ili bolji?

  2. #52
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Seiko 4R35 vs ETA 2824 - 2

    Citat piksi kaže: Pregled poruke
    Više puta sam pominjao da je moje mišljenje da su Japanci, Seiko posebno, najbolja kupovina, posebno na sivom tržištu, u rangu do 300 evra

    Mislim da je proslo vreme kada je dobar Seiko mogao da se kupi za 300e. Ali definitivno su dobar posao uradili homage proizvodjaci zadnjih 5,6godina, sa Etama i satovima 400-600e, gde postaje bas upitno sta je najbolji odnos cene i kvaliteta


    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke
    Urech. Vidim, da nije loše izdržao opisanu torturu.
    Postoji jedna zanimljiva priča u vezi sa ovim brendom...
    Na Guglu ne postoji rezultat za URECH brand watch, a onda dodje ovakav tekst..SVAKA CAST.
    Haifisch23 likes this.

  3. #53
    Istaknuti član Avatar korisnika piksi
    Član od
    9.7.2014.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.287
    Lajkovi
    29467
    Reputacioni uticaj
    691

    Određen forumom Re: Seiko 4R35 vs ETA 2824 - 2

    https://www.creationwatches.com/prod...tch-10826.html

    ovaj mi je prvi pao na pamet, jeste bio ranije jeftiniji, ali verovatno moze negde da se nadje i za manje para,
    bezbi, bokanegra and Haifisch23 like this.

  4. #54
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13196
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Seiko 4R35 vs ETA 2824 - 2

    Kolega Waldi,

    Generalna podela satova po pitanju cena je:

    Entry razred - do 500 €
    Affordable razred - do 1.000 €
    Srednji razred: od 1.000 do 4.000 € (ovaj se može podeliti na niži srednji - do 2.000 € i na viši srednji razred - do 4.000 €)
    Luksuzni razred: od 4.000 €, koji se zaključuje sa Top luksuznim razredom - bez granica

    Tako, da nema potrebe da ti i ja raspravljamo, šta je za koga luksuz, nego je potrebno uzeti u obzir gornju raspodelu.
    Časovničarstvo je stvar empirike, a ne filozofije.

    Nema potrebe više puta objašnjavati sa kojim razlogom si pisao o poređenju Rolexa i Seika. Činjenica je, da u prvobitnom postu nisi navodio pozadinu te nemere, koju si obelodanio, tek nakon repliciranja.
    Moje repliciranje se navodilo takođe na neprestano i nelogično skakanje iz entry u top razred satova i poređenje jednih sa drugima, koje je potpuno uopšteno i bez konkretnih činjenica. Da li možemo porediti Alana Forda i Dostojevskog? Oba su plod pisane reči a gle, Alan Ford sadržava čak i crteže. Da li možemo porediti Sex Pistols i Beethovena? Da, oboje je muzika, samo što je jedna sastavljena od 3 akorda a druga od celih simfonija. Nemam ništa protiv, ako je nekome draži Alan Ford (i sam ga obožavam) ili Sex Pistols (takođe sam fan), kao što nemam ništa protiv ako je nekome draži 4R35 od ETA 2824-2. Mislim, da si dobio lepo objašnjenje o jednom i drugom i šta je 4R35 u komparaciji sa širinom ETA 2824-2 i zašto ona pokreće satove od entry do početnog luksuznog razreda.
    Niko ti nije replicirao zašto ti je Presage draži od Roamera. To je stvar tvojeg ukusa, kojeg poštujem.

    Što se tiče tenisa. Govorio sam u aspektu navijača Rodžera Federera i ne Novaka Đokovića kao underdoga. Taj underdog je pre Seika, bio ambasodor Audemars Pigueta, koji nikada nije bio underdog u poređenju sa glavnim sponzorom Rodžera Federera.
    BucaJr. and Zorg like this.

  5. #55
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Seiko 4R35 vs ETA 2824 - 2

    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke
    Kolega Waldi,

    Generalna podela satova po pitanju cena je:

    Entry razred - do 500 €
    Affordable razred - do 1.000 €
    Srednji razred: od 1.000 do 4.000 € (ovaj se može podeliti na niži srednji - do 2.000 € i na viši srednji razred - do 4.000 €)
    Luksuzni razred: od 4.000 €, koji se zaključuje sa Top luksuznim razredom - bez granica

    Tako, da nema potrebe da ti i ja raspravljamo, šta je za koga luksuz, nego je potrebno uzeti u obzir gornju raspodelu.
    Časovničarstvo je stvar empirike, a ne filozofije.

    Nema potrebe više puta objašnjavati sa kojim razlogom si pisao o poređenju Rolexa i Seika. Činjenica je, da u prvobitnom postu nisi navodio pozadinu te nemere, koju si obelodanio, tek nakon repliciranja.
    Moje repliciranje se navodilo takođe na neprestano i nelogično skakanje iz entry u top razred satova i poređenje jednih sa drugima, koje je potpuno uopšteno i bez konkretnih činjenica. Da li možemo porediti Alana Forda i Dostojevskog? Oba su plod pisane reči a gle, Alan Ford sadržava čak i crteže. Da li možemo porediti Sex Pistols i Beethovena? Da, oboje je muzika, samo što je jedna sastavljena od 3 akorda a druga od celih simfonija. Nemam ništa protiv, ako je nekome draži Alan Ford (i sam ga obožavam) ili Sex Pistols (takođe sam fan), kao što nemam ništa protiv ako je nekome draži 4R35 od ETA 2824-2. Mislim, da si dobio lepo objašnjenje o jednom i drugom i šta je 4R35 u komparaciji sa širinom ETA 2824-2 i zašto ona pokreće satove od entry do početnog luksuznog razreda.
    Niko ti nije replicirao zašto ti je Presage draži od Roamera. To je stvar tvojeg ukusa, kojeg poštujem.

    Što se tiče tenisa. Govorio sam u aspektu navijača Rodžera Federera i ne Novaka Đokovića kao underdoga. Taj underdog je pre Seika, bio ambasodor Audemars Pigueta, koji nikada nije bio underdog u poređenju sa glavnim sponzorom Rodžera Federera.
    Postovani kolega Haifisch23,

    Ne znam odakle ova podela koja je kako kazes 'generalna', svako ima neku svoju izgleda. Ja sam nailazio i na podele koje stavljaju naziv starter luxury vec od 1000$ pa na gore. Prosledicu i link da se na vreme ogradim od izmisljanja https://www.watchshopping.com/watch-...-price-ranges/ Cak bi se moglo reci da i ovaj forum ima sasvim drugaciju podelu...
    Mislim da empirika i luksuz ne idu ruku pod ruku, vec pre filozofija, ali to je moje misljenje. Zavisi koju raspodelu uzmemo.

    Poredjenja i tzv. skokove iz nivoa u nivo pravio sam samo radi pitanja kvaliteta i ulozenog novca. Ni u kom momentu nisam osporio neciju istoriju ili doprinos, niti doveo u pitanje tvoje znanje, kome cu uvek skinuti kapu. Cak i ako je u nekom momentu izgledalo tako, odmah sam objasnjavao sta sam hteo reci.
    Mislim da je korisno postavljati pitanja o tome da li zaista nesto treba da kosta koliko kosta i ima li boljih izbora za dat novac. Cena vrlo cesto nije merlino nikakvog kvaliteta kada su u pitanju satovi. U tome i ova tema, ciji su akteri pisali i iznoslili empirijske dokaze o oba mehanizma, njihove nedostatke i prednosti. Iz tvog prethodnog napisanog, i obrazlozenog, nema mesta poredjenju 4R i ETA 2824 zbog toga i toga. Ali pitao sam se, ako imamo dva sata, po dizajnu slicna, u jednom je ETA u drugom je 4R, a cena gotovo ista, kako da ne uporedimo kvalitete i mane mehanizma kada oba sata dolaze u obzir za kupovinu? Onda i te kako jesu za poredjenje? Ili sam gresio? Prosto moras sve da poredis... Gde hocu da ulozim novac... Sa druge strane, (ne za ovu temu ali samo kao napomena) imas obrnutu situaciju, cena jednog sata astronomska, drugog dosta pristupacnija ili veoma pristupacna, a unutra opet kao primer samo zbog rasprostranjenosti, neka Fashionline linija. Tu se obavezno dodje do price, ah, sta da se radi, tako je to... i price o nivoima i opravdanjima cena. No, to za drugu priliku. Pokusavam samo da pokazem sta sam hteo reci. (naravno da nije sat samo mehanizam) Dobio sam odgovore i za 2824 i za 4R, i to mi je jasno sta si napisao.

    Poslednji put za pricu o Rolexu i petici, ja jesam vec u narednom postu objasnio sta sam mislio kako si i sam rekao, ali si ti prakticno non stop to navodio kao primer Seiko fana koji 'rusi' sve pred sobom ili sta vec... Bez sto sam i u tom prvom postu do tancina opisao gde mislim da je problem u poredjenju, pa sam mislio da je logicno da se zakljuci sta je tada u jednoj zagradi napisano i sta bi se moglo misliti pod tzv. slicnosti.
    Ono sto je u tom videu prikazano ne bih nazvao poredjenjem Alana Forda i Dostojevskog i Pistolsa i Betovena. Nije poredio covek sat bez komplikacija, sa nekim G shock-om koji meri temperaturu polova na Marsu, nego dva, za obicnog laika vrlo slicna sata. Vec ako hocemo po knjizevnosti, recimo Kafkin - Preobrazaj (veoma interesantna pripovetka koju svako treba da procita) i Zlocin i Kazna pomenutog Dostojevskog (mislim da ne treba opis o kakvom se monumentalnom delu ruske knjizevnosti radi) I to je opet nezahvalno poredjenje, mozda je bolje, dva genijalna pisca, dva giganta proizvodjaca satova. Dva entry levela, dva na prvi pogled izgled vrlo slicna sata, automatici, kazaljke klize, ali je cena jednog 100x veca od drugog. Hm, zasto je to tako, kada imaju te slicnosti? O tome se radilo. I sve je objasnjeno glasom za uspavanku, bez ikakvog navijanja na stranu bilo koga i nekih padova u trans. Prosto, vidi sta se spakovalo za 100x manje novca, i zasto je ovo drugo 100x skuplje.
    Ti to ne bi nikada poredio verovatno, ili smatras za uvredu Rolex-a, ali covek jeste, jer ima jos 7 milijardi ljudi koji i danas ne znaju zasto je cena 100x veca. Jedne ne zanima zato sto imaju novca i za bacanje (mnogo su bogati pa ih nista i ne mora interesovati, na to mislim, ne da je bacanje novca kupovina Rolex-a) a drugi zato sto nemaju novca da ga sebi priuste da bi se u te kvalitete uverili. Njima je cudno zasto to toliko kosta, kada njima i petica radi super. I dobro je da se o tome prica i poredi. I treba da se prica. Bar ja tako mislim... Ne znam...

    Tenis, ja mislim da si razumeo da je najobicnija sala bila u pitanju.
    chuck likes this.

  6. #56
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13196
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Seiko 4R35 vs ETA 2824 - 2

    Da, objasnio si ša si mislio sa tim poređenjem ali tek nakon mojeg repliciranja. Naravno, da nemam ništa protiv pitanja o poređenju satova, ali ne znam čemu nakon empirike sledi toliko filozofije.
    Nikada nisam rekao, da je uvreda za Roleks poređenje sa Seikom 5. Obično se međusobno porede satovi sličnog kvaliteta, sličnog cenovnog razreda, zato sam i dao primer Alan Forda i Dostojevskog, te Sex Pistolsa i Beethovena.
    U kolekciji imam Seiko 5 i Roleks i nemam nikakvih probleme sa time.

    Na kraju krajeva, u pravu si. Verovatno se ja previše bavim samim satovima i njegovim tehničkim detaljima a ti u sve ovo želiš uključiti socijalni aspekt. Previše sam dugo u materiji, da ponekad zaboravim da dignem glavu i osvrnem se malo oko sebe.
    Kada sam pisao o 2824-2 i 4R35, sa tim, da nema smisla uporediti ova dva mehanizma - išao sam linijom nekog otpora, koji ljubitelji švajcarskih satova imaju u sebi, jer su neprestano izloženi nekim nepotrebnim usporedbama i primedbama, kako se od japanaca i rusa za nižu cenu može dobiti više od sata, da je cena tih satova naduvana do besvesti, da je Roleks najveći manipulator na svetu, da smo mi ovce, koje nas šišaju pastiri sa tamošnjih Alpa i slične primitivne bravure, koje su posledica potpune horološke nepismenosti i gorčine osećaja, da su nekima ti satovi nedostižni. Uostalom i ti si počeo tekst u tom maniru, o nekim oprečnim zapažinjama na račun ete i čak nešto boljim utiskom o 4R. Mene više zanima poruka, koja se krije između redova nego ono što je napisano na redovima.

    Čak i kada sledi empirika prikazana crno na belom, onda se zatiču u neke nevažne detalje, kao što su ručno navijanje automatskog sata, isticanje pojedinačnog primera kvara neke dugovremeno neservisirane te urnisane i silovane ete, pa čak i ti nakon svega dokazanog i pokazanog kažeš, da još uvek više veruješ Seiku nego Eti u Roameru. Normalno, to je tvoj izbor ali ne znam, zašto posle svega napisanog, pokazanog i dokazanog takav javan zaključak i dodatna ekzbicija nepoznavanja materije.
    Neprestano vraćanje i isticanje visokih cena švajcarskih satova ne doprinosi kvaliteti ovog foruma nego samo prilivanje ulja neotrebne gorčine. Ne razumem, kako većina ne može, da shvati, da cene oblikuje tržište a ne proizvođači.

    Ili neprestano isticanje Roleksa od mnogih članova ovog foruma i njegovom navodnom manipualcijom tržišta, koje se odnosi na svesno ograničavanje proizvodnje sportske kolekcije, da bi se kupci držali u psihološkom šah-matu, te da bi u hipnotisanom stanju čekali na te satove, kao na transplataciju jetre.
    Moj poruka je vrlo jednostavna, na koju nisam nikada dobio odgovor: Ako je to istinia i ako to tržište zaista omogućava, zašto onda Grand Seiko ne smanji količinu proizvodnje do takve razine, da umetno poveća potražnju za tim modelima i tako stvori masovne liste čekanja i time podigne cene do ranga, kojeg želi ili (ne)zaslužuje? Na kraju krajeva i Rolex i Seiko rade za profit. Ali prvi je u svim ovim godinama, prvenstveno kvalitetom stvorio reputaciju, sa kojom ne može pokriti sve veću potražnju a Seiko bi takvim potezom napravio javni harakiri.

    Naravno, da mi možemo nastaviti različite, moguće i nemoguće, logične i nelogične upsoredbe. To je i smisao foruma i ne treba se plašiti polemika.
    Ja ću se potruditi, da malo dignem glavu i uključim širi aspekt a nadam se da će i druga strana jednom iskopati glavu iz peska i shvatiti, da nisu samo ljubitelji švajcarskih satova ovce, nego da i njih Seiko baš jako šiša. Čak i na prefinjeniji način - šišanje sa niskim cenama i štancovanim satovima.
    Nisam toliko bogat, da kupujem jeftine stvari - ovo sam iskusio na vlastitoj koži.
    Poslednja ispravka: Haifisch23 (18.4.2020. u 9:22)
    eee, vlax, Alexander and 4 others like this.

  7. #57
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Seiko 4R35 vs ETA 2824 - 2

    Sa ogromnom vecinom se slazem ali nikako za sada ne mogu sa tvrdnjom da trziste odredjuje cene u ovoj kategoriji. Pa nije valjda isto prodavati psenicu i satove ili neko voce i satove... Pa da je taj faktor nekog trzista toliko presudjujuci. Sta da kazemo za LV i Hermes torbe i novcanike od 5000... I oni mogu reci da je trziste to koje odrejduje cene. Ili da je tolika navala na Beats produkte da se 'oni jedva brane' da ne budu jos skuplji... Duboko verujem da je cela halabuka oko cena duboko isplanirana u poslovnim planovima svih proizvodjaca, koji bi bez ogromnog marketinga poznatih licnosti a i marketinga uopste, mogli slobodno da zatvore proizvodnju. Pa koliko njih ulaze u marketing, reklo bi se da im i ne ostane previse na kraju... I gde je onda tu trziste kao br1? Videcemo kako ce stvari stajati posle ove krize koja je neminovna. Ako pogledamo bloomberg-ove analize i vesti, Swiss industrija je vec u krizi bila u februaru mesecu i trend se ne zaustavlja. Videcemo ko ce kako da izadje iz toga. Verovatno ce cela industrija casovnika u svetu debelo da strada.

    To sto ja malo vise verujem Seiko-u nego ovoj ETA-i je prosto deo mog istrazivanja i neki finalni zakljucak. (izuzimam ovde moje naklonosti prema Japanu iz drugih delatnosti) Evo jutros sam citao neke forume o Seiko 6R mehanizmu, karakteristike i slicno, i jedan covek u komentaru postavi listu mehanizama po njegovom iskustvu gde je poslednje mesto zauzela ETA 2824 i kaze da su mu sve 2824 imale probleme za razliku od Seika, i takodje je naveo problem da ih ne treba rucno navijati, sto je veliki minus konkretno za njih... I tako stalno neko... Dakle slicno kao i ovde sto se provlacilo. Ispade ETA kao Alfa Romeo prozvana... Samo vicevi sto ne pocnu ponekad... I to je jedan primer od mnogih koje sam pronasao i pre i posle ove teme ovde. Ti si jako lepo objasnio svoj stav i svoja iskustva izneo sa brojnim brojkama i uporedjivanjem, i to je sve na mestu. Stvar je sto su te brojke kod mene vise nagrizene crvom sumnje na sve ovo drugo sto dolazi, a meni igra bitnu ulogu kada se pomene rec 'kvar'. Ne mogu da ostanem imun ni na pisanje clana koji je prema pisanju, poravljao satove, i takodje ima svoja iskustva. Bas kao ni na tvoje pisanje...
    Hvala ti puno na iscrpnim informacijama i nadam se da ces i dalje pisati u svom stilu! Ustedeo si svima mnogo vremena u prikupljanju informacija. Stvar je da si prema mom istrazivanju u redjoj grupi koja ima lepe reci o ETA-i u pogledu kvaliteta i trajnosti prema Miyoti i Seiku. Sto zapravo nista ne mora da znaci, ali je prosto tako ispalo. Jos jednom, niko ne napada tvoje znanje niti tvoju kolekciju, niti tvoje naklonosti. Nemoj samo shvatiti ovo kao atak zelenog 28 godisnjaka na iskusnog coveka. Ja sam jos u fazi ucenja osnovi, ali mislim da veoma brzo ucim, pa zahvaljujci i tvojoj pomoci taj proces mi ide dosta lakse nego sto sam mislio.

    Svako sisa svakoga koga moze, a mi biramo frizere prema frizuri koju zelimo nositi i njihovom iskustvu u radu, pa ko nas kako osisa... Negde nam skrate ili ostave previse pa se zalimo, a vrlo cesto budemo zadovoljni svojim frizerima i frizurama, bez obzira na jeftine makaze ili skupe masine, i svakom je na kraju svoj frizer najdrazi.

    Izvinjavam se ako sam nekim postom nespretno uvredio ili ispao ne znam kakav... Mislim da se shvatilo sta sam hteo reci na kraju.
    eee and stanis like this.

  8. #58
    Stariji član Avatar korisnika Ivke1
    Član od
    24.6.2018.
    Poruke
    777
    Lajkovi
    3128
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Seiko 4R35 vs ETA 2824 - 2

    Razmisljao sam da li imam pravo da iznesem komentare zbog mog slabog poznavanja satova. Onda sam pomislio da li poznaje bolje auto mehanicar koji popravlja Audija ili čovjek koji ga vozi godinama. Mislim da čovjek koji ga vozi zna bolje kako se auto ponaša na cesti, da li je udoban itd. Najbolja bi bila varijanta kad bi ga i popravljao i vozio, to je puni pogodak.
    Prije nego sto se krene pričati o Rolexu trebao bi čovjek da ga ima na ruci 7 dana. Kad osarafis krunicu i želiš da nastimas vrijeme to je osjećaj takve preciznosti koju nema ni jedan sat drugi koji sam uzeo u ruke. Imam Tag, Breitling, ML i Tissot a imao sam i Seiko par dana. Seiko je bio razočarenje, kais itd nije bilo ni blizu ML. Kad pokreneš štopericu na Daytoni osjećaj nije ni blizu bilo kojeg sata. TH sa Eta7750 nije ni blizu, ne kažem da je los ali nije ni blizu tako precizan. Materijali završna obrada je na boljem nivou nego sve jedan drugi sat koji sam imao priliku da vidim. Ne kažem da su ovi drugi loši. Jednostavno sa Rolexom na ruci je osjećaj kao sa Mercedesom S- klasom. Da li Rolex vrijedi para koje košta, ja kao neko ko voli da svaku paru prevrne dvaput mislim da najviše vrijedi. Na Rolexu sam na dobitku, svake godine mi donese skorom 1000e, toliko mu poraste cijena. Na svim ostalim satovima sam manje vise u minusu. Sad nakon odredjenog vremena mogu reci da cijene satova su na visini koliko satovi vrijede. Tržište i ljudi koji kupuju satove su ne pogriješivi. Može biti cijena naduvana jedan period ali brzo izduva. Ja sam kupio Tag i bio sam mišljenja da ne vrijedi para koje traže za njega. Probao sam Breitling ( tj vidio) i bio impresioniran. Sad kad sam uzeo Breitling mogu reci da je to tu negdje. Mislim da ako jedan sat dugo na tržištu drži jednu cijenu da ipak nešto stoji iza te cijene. Ako cijena pada nešto ne valja.
    Haifisch23 and Nešoni like this.

  9. #59
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Seiko 4R35 vs ETA 2824 - 2

    Generalno su cene otisle na gore. To ce ti reci ljudi koji su pre koliko godina kupovali na creation-u satove od 250-300 koje danas nigde neces naci za taj novac. A o osecaju, naravno, kada das 2000-3000+ za sat osecaj mora da valja i svaka greska u radu ili osecaju, moramo je nazvati sramota. Koliko ce medjutim jos sve to da kosta toliko, videcemo. Obicno u krizama ne vredi puno sta imas ako nije ono sto je prezivelo kao investicioni fond duze vreme, ili sa druge strane ispit za brendove, na muci da se poznaju junaci No nadam se da su odredjeni brendovi dovoljno jaki da se snadju. Ovi drugi, sta da im se radi.

  10. #60
    Istaknuti član Avatar korisnika piksi
    Član od
    9.7.2014.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.287
    Lajkovi
    29467
    Reputacioni uticaj
    691

    Određen forumom Re: Seiko 4R35 vs ETA 2824 - 2

    Ne bih često uzimao zdravo za gotovo iskustva nepoznatih ljudi sa neta, posebno o stvarima do kojih im je naročito stalo, često tu ljudi znaju da budu, pristrasni, neretko i jako ostrašćeni. U ličnom kontaktu, posebno od ljudi u koje se može imati poverenje, nisam čuo da je neko ima posebnih problema sa ETA mehanizmima, naročito sa klasičnim, a ne njenim klonovima.
    Kada je iznošenje mišljenja na netu u pitanju, često me to podseti na hvaljenja automobilom koji neko vozi, odnosno taj auto je pravi i najbolji za kupovinu i vožnju, a svi drugi su kante i razlog za okumljivanje sa lokalnim mehaničarom.
    Jedan od dobrih primera bi mi bila Škoda Octavia, koju njeni vlasnici dižu u nebesa kao nešto najbolje što se može dobiti za uložen novac, a sa druge strane oni koji je ne voze, sprdaju se sa njom, kao autu koji je dobar za one što vole kola za metar. Pomenutu Octaviju npr. vozi i moja žena, i njoj je to najbolji auto na svetu, jer je službeni, i nema nikakve obaveze prema kolima, osim da sipa gorivo i vozi. A meni kao suvozaču, taj auto, nit smrdi niti miriše, daleko je od najboljeg u klasi, ali nije ni kanta kako protivnici znaju da kažu. Kad već pominjemo automobile, moram da dodam kako je meni auto sredstvo koje treba da me bezbedno preveze do željenog cilja, da se ne kvari, a za pokazivanje i dokazivanje svakako mi ne treba. U tom smislu, poslednjih više od 10 godina vozim Japance, i nisam do sada imao nikakvih kvarova, podizača stakla i zamene sijalica na farovima.
    Isto tako je i sa ETA mehanizmima, nijedan mi se nije pokvario, niti sam imao bilo kakvih problema prilikom korišćenja satova sa ovim mehanizmima. Do sada nisam ni spominjao, jer smatram da pojedini slučaj ne treba uzimati kao pravilo, da sam jedini kvar imao sa Selitom 200, na kojoj je pukla opruga, na relativno novom satu, tek izašlom iz garancije. S druge strane, popravka ovakvog mehanizma nije skupa, a i delovi su dostupni, pa me to nije naročito potreslo ni kada je ovaj mehanizam u pitanju, ali je potvrdilo mišljenje časovničara koji tvrde kako Selita koristi lošije materijale od ETA, pri izradi mehanizama.
    Dodao bih da zaista nemam predrasuda ni prema jednoj marki satova, da preporučujem ljudima koji pitaju šta bi mogli da kupe I Seiko, razne modele, često I Orient I Citizen, kao I švajcarske marke, s tim da mi je bitno da ljudi opredele vrstu sata koji žele, kao I budžet koji im je na raspolaganju.
    Kada sam se priključio Forumu, jedna od mojih omiljenih marki, Breitlig je ovde bila predmet najvećeg broja negativnih komentara I sprdnji. Verovatno zbog veličine mnogih modela, vlasnici Breitlinga su su karakterisani kao ljudi koji imaju mali polni organ I erektivnu disfunkciju. Obzirom da sam imao saznanja da je pomenuta firma imala I ima veliki doprinos u horologiji, napisao sam nekoliko tekstova u kojima sam naveo doprinos I veličinu Breitlinga, I stekao sam utisak da se mišljenje o firmi nakon tog unekoliko promenilo. S druge strane, obzirom da mi se nije svidela politika firme nakon prodaje, to sam u svojim komentarima I iznosio, trudim se da oni budu, što bi se reklo “ni po babu ni po stričevima”.
    Zato bih i apelovao da pri komenatrisanju svi članovi budu što je više moguće objektivni I da se suzdržavaju od ostrašćenosti, jer nam se objektivnost u najboljoj meri odražava na bogatstvo I kvalitet našeg Foruma.
    sdbiba, BucaJr., Lerbi and 3 others like this.

Strana 6 od 11 PrvaPrva ... 2345678910 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •