Strana 7 od 41 PrvaPrva ... 3456789101117 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 61 do 70 od ukupno 406
Like Tree446Likes

tema: Restauracija vintage satova

  1. #61
    Član Avatar korisnika bursa
    Član od
    8.11.2010.
    Lokacija
    Beograd, Serbia
    Poruke
    314
    Lajkovi
    952
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Restauracija vintage satova

    Citat nikola0406 kaže: Pregled poruke
    Super sto si se odlucio na to. A ja bih ti savetovao da posto nisu jako skupi,kupis jos jedan,da bi za sad imao skazaljke,a i cifer,a posle ti opet mozda nesto zatreba. A i mislim da bi te to jeftinije izaslo nego da kupujes samo skazaljke,farbas cifer i stavljas lum novi. A i dal ce to sve dobro ispasti. Moj savet. Pozz i sretno,bices zadovoljan kad ga zavrsis
    Nove kazaljke su mi stigle sa filipina, odustao sam od farbanja cifera, mozda i nije tako lose da ima malu ogrebotinu, i da nabavio sam jos jedan zlu netrebalo.
    Dosla plavusa kod casovnicara da promeni bateriju. On ljubazno odgovara
    da je to sat na navijanje.
    Plavusa izlazi iz radnje i poce navijati "Aleeeee-aleeeee, aleeeeee-aleeeeee..."

  2. #62
    Banned
    Član od
    10.3.2010.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    802
    Lajkovi
    284
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Restauracija vintage satova

    Evo drugog primera restauracije Heuer Bund. Po meni trebali su ipak zadrzati cifer originala.

    Poslednja ispravka: Vladan Stevanovic (27.1.2011. u 16:41)

  3. #63
    Istaknuti član Avatar korisnika dragon
    Član od
    27.8.2008.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.195
    Lajkovi
    1419
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Restauracija vintage satova

    Ni meni nije jasno zbog čega je brojčanik zamenjen kada je bio u pristojnom stanju, a ni korona nije bila za bacanje. Ja čak ni kazaljke ne bih dirao. U stvari, nije mi jasno što nije samo sredio kućište i odradio servis mehanizma!? Ono, restauracija je odrađena OK, barem mi tako deluje na osnovu snimka (mada smo se danas uverili da snimcima nikako ne treba verovati )!
    I moram priznati da mi sada daleko lepše deluje kućište sa peskiranom završnom obradom.
    PRAVILNIK FORUMA :: PRAVILNIK ZA BERZU SATOVA :: VODIČ ZA POSTAVLjANjE SLIKA

    "Never look back, look forward, step forward even if only half a step at a time, knowing how to be flexible in order to accept changes, be sincere"

    Men invented time. Seiko perfected it.


  4. #64
    Član Avatar korisnika Koska23
    Član od
    2.1.2011.
    Lokacija
    Guelph, ON, Canada
    Poruke
    221
    Lajkovi
    847
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Restauracija stare Rakete

    Pozdrav forumaši!

    Nedavno sam došao u posed jedne stare Rakete. Dobio sam je od strica. Stajala je u fioci neko vreme... par decenija... Vrlo simpatičan satić sa pravim retro look-om.

    Restauracija vintage satova-raketa3.jpgRestauracija vintage satova-raketa4.jpgRestauracija vintage satova-raketa5.jpgRestauracija vintage satova-raketa2.jpgRestauracija vintage satova-raketa1.jpg
    S obzirom na to koliko je stajao u fioci (ne biste verovali koliko sam prljavštine isčačkao iz narukvice) nisam očekivao neku preciznost... Možete zamisliti moje oduševljenje kada sam ga navio i dobio rezultat od +2 sekunde na 24h! Zar to nije fantastično?! Starkelja me je baš oduševio... toliko da se nosim mišlju da malo uložim u njegovo sređivanje i da mu udahnem novi život... Narukvica nije original, i u svakom slučaju ću je zameniti. Potrebno je i zameniti staklo. Poliranje bi pomoglo, ali ne i potpunosti, pošto pored ogrebotina ima i par naprslina. Ima malo korozije na kazaljkama, pa bi i njih trebalo zameniti. Pošto znam da dosta vas ima iskustva sa restauracijom satova, treba mi nekoliko saveta.

    -Da li je moguće zameniti staklo, s obzirom na to da nije okruglo?
    -Koliki je problem zameniti kazaljke? I da li nešto može da se uradi sa originalnim kazaljkama koje su počele da korodiraju?

    Znam da ove informacije mogu da dobijem i kod časovničara, ali prvo bih da čujem od vas...

    Takođe, ukoliko neko zna nešto o ovom satu, voleo bih da čujem. Na e-bay-u sam pronašao gotovo identičnu raketu, piše da je iz 1956. godine. Ovo je slika mehanizma sa ebay-a (nisam slikao mehanizam mog sata pošto se plašim da neću moći da zatvorim poklopac posle )

    Restauracija vintage satova-raketa-mehanizam.jpg

    Takođe, slične modele sam pronašao u katalogu ruskih satova iz 1977. godine, koji sam pronašao na našem forumu:

    Restauracija vintage satova-raketa-katalog.jpg


    Biću zahvalan za bilo koju informaciju vezano za ovaj sat i njegovu restauraciju.

    Hvala!

  5. #65
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Restauracija stare Rakete

    Koska, jako lepa Raketa!
    Ne znam nista posebno novo da ti kazem o samom satu, osim da je to jedan od modela koji se proizvodio decenijama, kao sto si i sam zakljucio gledajuci kataloge. Ima najprostiji mehanizam, koji moze da se, kao kod skoro svake rakete, podesi u skladu sa cosc standardom, iako mnogi u to ne veruju, ali cemo ti majstor98, Rus_PA i ja to potvrditi.

    Uglavnom, mislim da je resenje tvog problema prilicno jednostavno - dovoljno je da nadjes jedan sat sa dobrim staklom i kazaljkama, pa da ih prebacis na svoj, a naci ces ih lako jer ih ima brdo, i po pijacama i po nasim on-line aukcijama, npr. OVDE (nadam se da mi modelatori nece zameriti). To bi ti bili najbrze, najjednostavnije i najjeftinije resenje.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  6. #66
    Član Avatar korisnika Koska23
    Član od
    2.1.2011.
    Lokacija
    Guelph, ON, Canada
    Poruke
    221
    Lajkovi
    847
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Restauracija stare Rakete

    Hvala Simo, očekivao sam tvoj odgovor. Inače pratim aukcije na pomenutom sajtu, ali nikada do sada nisam primetio ovaj sat... Pretpostavljam zato što ga nisam tražio. Uradiću baš kako si rekao, već licitiram jedan neispravan a kozmetički dobro očuvan.

    Pozdrav!

  7. #67
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Restauracija stare Rakete

    hehe, mislim da si najbolji odabrao, posebno jer je i prodavac iz kraja. sudbina!
    ako ti kojim slucajem ovaj umakne (u sta sumnjam), ne brini, uvek ima bar jedan u ponudi, samo budi strpljiv, naletece neki dobar vec!
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  8. #68
    Član Avatar korisnika Koska23
    Član od
    2.1.2011.
    Lokacija
    Guelph, ON, Canada
    Poruke
    221
    Lajkovi
    847
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Restauracija vintage satova

    Da, sad se plašim da će mi se toliko dopasti da će mi biti žao da ga komadam, nego ću da ga dam na generalni servis mehanizma, ako mu bude bilo spasa... A onda mi treba narukvica i za njega... I opet rezervni delovi za prvobitni sat... I tako...

  9. #69
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Restauracija vintage satova

    haha, sta da ti kazem, tako to ide... mozda najbolje da kupis sve sa aukcije, da imas za delove?
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  10. #70
    Član Avatar korisnika Koska23
    Član od
    2.1.2011.
    Lokacija
    Guelph, ON, Canada
    Poruke
    221
    Lajkovi
    847
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Restauracija vintage satova

    Pozdrav svima!

    Na kraju nisam izlicitirao Raketu "televizorku" za rezervne delove na limundu. Još uvek čekam da se pojavi neka pokvarena, sa dobrim kazaljkama, a za male pare. Problem izgrebanog stakla rešio sam u DIY stilu... Opis sledi...

    Siguran sam da ste svi ranije polirali staklo nekog sata, ali ovo je dalo najdramatičnije (pozitivne) rezultate do sada, pa sam hteo da opišem postupak i rezultate. Da se razumemo, ovo verovatno ne bih pokušavao da je u pitanju vredniji sat, a i ohrabrilo me je to što ovih polovnih satova ima dosta na tržištu, i najgore što je moglo da se desi jeste da moram da kupim jedan zbog stakla.

    Za ovaj recept biće Vam potrebno:

    -1 sat sa vidno izgrebanim staklom
    -1 list brusnog papira (u narodu poznatiji kao "šmirgla" ) granulacije 1500
    -1 list brusnog papira granulacije 2000
    -1 selotejp traka
    -1 pasta za zube
    -1 mikrofiber krpa

    Za početak evo jedne "before" fotografije.

    Restauracija vintage satova-raketa-pre-poliranja.jpg

    Izvinjavam se zbog lošeg kvaliteta fotografija u ovom postu, ali koristim obični Point and Shoot digitalni aparat sa lošom macro funkcijom, tako da bolje nije moglo. Ovo sam namerno slikao sa blicem kako bi se jasno videla dubina "ožiljaka" na pleksiju.

    Za početak sam uz pomoć selotejpa zaštitio kućište oko pleksija od grebanja, kao i poklopac kućišta kako prašina ne bi prodirala unutra.

    Grublju šmirglu sam postavio preko krpe na sto i brusio površinu pleksija tako što sam vršio pritisak i ujednačenim pokretima pomerao sat po papiru. U ovom slučaju bilo je prilično jednostavno jer je staklo četvrtastog oblika i nije mnogo konveksno.

    Posle 10-ak minuta pažljivog šmirglanja nestala je i najdublja ogrebotina sa pleksija. Na sledećoj slici možete videti kako je staklo izgledalo u tom momentu. Dobilo je zamagljeni , "matiran" izgled.

    Restauracija vintage satova-raketa-matirana.jpg

    Na ovoj slici možete videti da postoje vertikalne crtice na staklu. Nažalost, nisu u pitanju ogrebotine, već naprsline, i tu leka nema... Osim novog stakla. Ipak, dobra stvar je da se ove naprsline zaista ne vide golim okom. Na slici se vide zahvaljujući blicu.

    Ponovio sam istu proceduru sa šmirglom finije granulacije. Pretpostavljam da sam ovaj korak mogao i da preskočim.

    Nakon toga prešao sam na poliranje starom dobrom pastom za zube. Neverovatno je da je posle samo par pokreta krpom i pastom staklo postalo kristalno čisto.

    Par minuta poliranja, čišćenje ostataka paste, skidanje zaštitne trake, i evo finalnih rezultata:

    Restauracija vintage satova-raketa-final2.jpgRestauracija vintage satova-raketa-final.jpg

    Sve u svemu - ja sam prezadovoljan. Jedina loša strana je to što se kroz ispolirano staklo još bolje vidi koliko su kazaljke korodirale. Ali doći će i to na red...


    Na kraju, zanima me da li neko ima iskustva sa poliranjem SS kućišta u kućnoj radinosti. Da li je to neko pokušao? Da li bi sličan postupak kao sa staklom dao rezultate?

    Hvala i pozdrav!
    Don_Krstic and BedMadaFaker like this.

Strana 7 od 41 PrvaPrva ... 3456789101117 ... PoslednjaPoslednja

LinkBacks (?)

  1. 4.9.2011., 21:47

Slične teme

  1. Seiko 6309/6105 diver
    By dragon in forum Kupovina satova
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 8.9.2011., 9:37
  2. Tag Heuer Carrera Calibre 1 Vintage
    By UlysseNardin in forum Prodaja satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 13.12.2010., 22:10
  3. Vintage Daily Beater
    By dragon in forum Ronilački satovi
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 21.5.2010., 19:07
  4. IWC Schaffhausen vintage
    By Floyd in forum Prodaja satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 1.5.2009., 19:17

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •