Strana 4 od 11 PrvaPrva 12345678 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 40 od ukupno 101
Like Tree202Likes

tema: Koji vintage kupiti

  1. #31
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13196
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Sve ovo, što je napisao kolega je potpuna istina i sa time se slažem. Čak i danas ovlašteni servisi na vintage satovima rade nešto slično i ja sam se usprotivio tome, kada su zato bili javno optuženi na ovom forumu i objasnio zašto se na Sub ili bilo koji sat ne može više staviti naznaka T Swiss Made T.

    Ne znam, da li se radi o nekoj hipsterskoj opsesiji, modnom trendu i sličnoj generelizaicji, koja uvek dolazi iz nekog kvazi alter pogleda ali ne vidim ništa loše u tome, ako neko želi doći do što originalnijeg izgleda sata iz vremena u kojem je nastao. Za sebe mogu slobodno tvrditi, da nisam podlegao nikakvom modnom trendu i da nisam hipster, nego sam jednostavno hteo u potpunosti oseititi i dočarati veličinu određenog modela u svom potpunom sjaju. Čak i za ljude odnosno poznavaoce tog segmenta, koji su mi nesebično nudili pomoć, ne mogu reći, da su hipsteri i žrtve Hodinkee obeležavanja, već su predani ljubitelji horologije, na koju gledaju isto kao ja - na spoj umetnosti, znanja i tradicije.

    Nemam ništa protiv sličnog pogleda na sve ovo, kojeg je opisao kolega Sin.er ali najlakše je sebe staviti u poziciju znalaca sa alternativnim stavom i osuti paljbu na mainstream. Ovo me podseća na čuvene komentare Sex Pistolsa, koji su za Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath, Grateful Dead, Pink Floyd tvrdili, da su odavno pregaženi dinozauri rock'n'rolla a istovremeno su riff za Pretty Vacant "pozajmili" od Abba, sladunjavog instant pop hita ,S.O.S.

    Osim toga, vraćanje u vintage originalnost nije tipično samo za horologiju. Slično je na skoro svim područjima umetnosti. Nekad su se Bauhaus stolice, stolovi, svećnjaci bacali u smeće a danas su traženi kao Rolex Daytona iz 1963. Slično je sa gramofonskim pločama, koji dolaze iz vremena nastanka određenog dela. Neke stare igračke, po kojima su deca nekad balavila, su dansas vredne, ko četvorogišnje školovanje na Harvardu.
    Hipsteraj, šminkeraj ili samo kolekcionarska strast. Ako ne razumeš, ne kritikuj. Ne postoji samo jedna istina.
    Poslednja ispravka: Haifisch23 (30.5.2020. u 21:03)
    bezbi, chuck, piksi and 2 others like this.

  2. #32
    Član
    Član od
    25.2.2020.
    Poruke
    129
    Lajkovi
    402
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Nasmejaste me obojica svojim vidjenjem sveta. @Haifisch skoro da ne postoji tema u kojoj se neka dilema oko sata ne zavrsi paralelom sa automobilima, sto mi cesto ne ulazi u glavu (ako izuzmemo tehnicko-mehanicki aspekt) i uvek mi je zanimljivije procitati tvoje muzicke analogije.

    Pokusacu da zakljucim ono sto me je od prvog posta u ovoj temi interesovalo, a nikako da nadjem konkretan odgovor (iako je moje pitanje iznedrilo nekoliko neprocenjivih odgovora, samo u drugom smeru): ako uzmemo u obzir ovu jeftinu kategoriju vintage satova, manje-vise to je sve genericka roba, sto rece kolega "roba na kilo". treba biti spreman doplatiti koju devizu vise ako nam je nesto estetski prijemcivije ili ako zelimo zvucnije ime, a jedini faktor odlucivanja bi morala biti poseta casovnicaru na proveru stanja? sat od 50E je verovatno vec davno zaboravio znacenje pojma autenticnosti, mada sto bi sin.er rekao-sat je nekada pravljen da pokazuje vreme, pa mozda i nije velika greota...
    e sad, znam da nema tacnog odgovora na ovo pitanje, ali ako se dokaze da neki vintage primerak zdusno kuca, uz malo podmazivanja i poliranja, odnosno da nema krucijalnih problema na mehanizmu, da li to onda znaci da mozemo ocekivati i da uz dalje mazenje i pazenje takav sat nastavi svoju decenijsku karijeru, ili je ipak veca verovatnoca da ce da nas iznenadi nepopravljivim kvarom cim ga dovedemo u pristojno stanje? kao sto rekoh, jasno mi je da zavisi od pojedinacnog primera, ali sta bi mogla biti neka ocekivanja medijana?

  3. #33
    Član
    Član od
    25.2.2020.
    Poruke
    129
    Lajkovi
    402
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Haifisch, da li bi u duhu Kurth Freres mogao preporuciti jos neki vredan mehanizam, koji se izdvaja od ostalih ovih "nakilo" ali da nije bas iz kategorije nedostiznih poput Zenitha135? Nesto od Omege, Lonignesa, Zenitha, cega god? Ne mora da bude spisak ko po tvom obicaju-desetine primera, sa pripadajucim slikama, ali je pripadajuci kratak opis jako pozeljan

  4. #34
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Mozda nece da otkriva male tajne

    Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
    Poslednja ispravka: bezbi (31.5.2020. u 8:11)

  5. #35
    Stariji član Avatar korisnika sin.er
    Član od
    20.1.2014.
    Poruke
    1.869
    Lajkovi
    16455
    Reputacioni uticaj
    91

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    @Haifisch23

    Druze ne zahebavaj. Jedno je imati lijepo odrzavani vintage sat sa trgovima vremena. Ako je cifer izblijedio ili je kuciste malo zgrebano sve ok.

    Ovi drlozi koje noveau rich poznavatelji materije u dokonom pokusaju da ispadnu in jer je eto in nositi zdrndani stari sat kupuju po premium cijenama na raznoraznim hipsterskim sajtovima su komedija.

    Vec pominjani Hodinkee ima prekokrasan shop gdje prezentiraju svoje "great finds"

    Pa imas zoom funkciju, pa Longines od 1350$ ima gamelja izmedju lugova i dlaku usarafljenu u caseback. I rdjavi mehanizam sa regulatorom tolko u plus da je skoro krug napravio.

    Ali - all original unpolished with warm patina bla truc.. ispod stakla raste kolonija gljivica koja je upravo prosla prvu industrijsku revoluciju.

    To kupi novopeceni IT startup business man ili gazda sweatshopa u Bangladeshu da se moze koorchit pred ostalim Kako ima vintage swiss. Najvjerojatnije ostavi cijenu da visi s remena.
    stanis likes this.

  6. #36
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13196
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Davore,

    Spremiću spisak, mada nisi pravoga pitao. Toliko je toga a ja se teško ograničavam.
    bezbi and davorb like this.

  7. #37
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13196
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Sin.er

    Meni se ipak čini, da ti malo zahebavaš. Ali nema problema. Ionako sam napisao, da se potpuno slažem sa onim što si napisao, ali možda malo previše generališeš.
    Evo, čak i sa ovime se slažem, što si danas napisao. Na žalost, puno je takvih kupaca. Hebi ga, koliko Van Goghova se našlo u kineskim privatnim zbirkama, a Čin Lao se razume u impresionizam, ko ja u heklovanje.
    Korova je uvek bilo i uvek će ga biti. Ja se rađe koncetrišem na ono, što nije korov.

  8. #38
    Stariji član Avatar korisnika sin.er
    Član od
    20.1.2014.
    Poruke
    1.869
    Lajkovi
    16455
    Reputacioni uticaj
    91

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Pa egzaktli to.

    Draze mi vidit nekog sa starom penzionerskom Omegom cal.601 al da je nosi pa da zna sto je nego nekog zemljaka sa vintage GMT Masterom koji je kupio jer je bio skup.
    don Alberto likes this.

  9. #39
    Član Avatar korisnika Filosof86
    Član od
    21.5.2019.
    Poruke
    209
    Lajkovi
    1066
    Reputacioni uticaj
    6

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    svi ste izneli dosta pametnih stvari,i ja volim vintage satove,mada me kritikuju,i volim one satove kojih nema u sopingu...sto rece neko.,mozda je najbolje birati po srcu...meni su ok SSSR satovi,Marvin,Doxa,Junghans,Stowa,i oni sa mehanizmom Valjoux iz
    1940.godina...mada u zadnje vreme su mi sve bolji nemacki satovi-ne znam zasto...kod vintage satova meni je vazna istorija i tradicija. i imam jedno zapazanje,mada ja sam pocetnik,kako obilazim radnje sa novim satovima,sve vise volim one vintage-..
    i uzivam u vasim postovima...
    Haifisch23 likes this.
    Ne živi čovek samo o hlebu...

  10. #40
    Član
    Član od
    25.2.2020.
    Poruke
    129
    Lajkovi
    402
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    @Filisof - jel samo volis ili i posedujes svasta nesto navedeno?

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •