Strana 1 od 11 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 101
Like Tree202Likes

tema: Koji vintage kupiti

  1. #1
    Mlađi član Avatar korisnika ankebut
    Član od
    17.12.2011.
    Poruke
    94
    Lajkovi
    382
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom Koji vintage kupiti

    Satoljupci, kupio bih par vintage navijača satova. Recimo da su svi u dobroj kondiciji i prilično dobro očuvani, na granici sa novim satom. U "utakmici" su doxe, tissoti, helvetije, corteberti i slični primjerci.
    Molio bih za vaše sugestije i primjedbe.
    Slijedeći "igrači" su u utakmici:

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika Petar012
    Član od
    29.11.2015.
    Poruke
    1.340
    Lajkovi
    4320
    Reputacioni uticaj
    43

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Uh što bih voleo sad da ti Milan Milanović objasni zašto ne Nivadu ali onako, kao meni

    sent from my Gant fashionphone

  3. #3
    Mlađi član Avatar korisnika ankebut
    Član od
    17.12.2011.
    Poruke
    94
    Lajkovi
    382
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Za početak i to je nešto, da nivada silazi na niže razine i prepušta mjesto drugima. Valjda će biti još komentara na ovoj temi.

    Poslano sa mog SM-J710F koristeći Tapatalk

  4. #4
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Ja bih samo rekao da su satovi na 3. i 5. fotografiji ženski modeli i biće ti verovatno mali na zglobu ukoliko ih kupuješ za sebe. Takođe, pogledaj koji je mehanizam u polednjem satu jer mislim da su u te modele ugrađivali mehanizme iz ženskih satova a to znači vrlo male mehanizme i kada otvoriš sat imaš ogroman prazan prostor. Ne kažem da ti mehanizmi ne traju decenijama ali naspram ostalih mehanizama koji se mogu naći u starovremenskim satovima, ja bi ih izbegao.
    ankebut likes this.

  5. #5
    Mlađi član Avatar korisnika ankebut
    Član od
    17.12.2011.
    Poruke
    94
    Lajkovi
    382
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Slika 5. jeste ženski sat, ostali ne bi trebali biti. Kupovao bih satove u "paru" muški i ženski; koliko to bude moguće. Neću bježati ni od kombinacije različitih brendova. Otprilike znam da su corteberti i doxe sasvim pristojne mašine; helvetije su su također "zvijeri"; nivada prilično ispod navedenih, glashite bi trebao biti pristojan proizvod.
    Ne mogu najbolje prosuditi o kvaliteti ovih satova, pogotovo njihovih mehanizama. Zato bih zamolio komentare, da ne napravim loš izbor. Svaka informacija je dobra, makar i loša bila, zar ne?

    Poslano sa mog SM-J710F koristeći Tapatalk

  6. #6
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Što se tiče mehanizama, imaj u vidu da su to sve polovni satovi i da će najbolji sud o njima dati časovničar. Ako gledamo satove sa slika, zaista se može čuti da su se Nivadini satovi nešto češće kvarili. Kod nas je izbor satova ovog proizvođača bio ograničen i ne onakav kao u inostranstvu, pa je zaista možda bolje da ih zaobiđeš. Mislim da je situacija sa delovima nešto bolja kod ovih švajcaraca sa slike, budući da su bili popularni i da se delovi mogu naći nešto lakše nego kada govorimo o manje zastupljenim brendovima. Ako te zanimaju i ostali brendovi, razmotri i Roamer ili Certinu.
    ankebut and Filosof86 like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  7. #7
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Generalno kod kupovine starovremenskih satova ako možeš kupi sat sa čeličnim kućištem ako ne kupi sat sa maksimalno očuvanom pozlatom ili hromom. Mehanizmi u tim satovima su uglavnom Ete, Unitasi, AS i slično. Trebalo bi sada ići od slučaja do slučaja, otvoriti satove, pa gledati šta je unutra.
    Nivada pre 30 ili 40 godina i današnja Nivada nemaju ništa zajedničko. Nivada je u prošlosti imala fantastičnih satova. Ako nađeš starovremensku očuvanu Nivadu, u čeličnom kućištu kupi je slobodno.
    Što se tiče treće fotke taj sat je 100% ženski model. Pogledaj proporcije kućišta, pogledaj koliko je kućište malo naspram kaiša i koliko je velika krunica naspram kućišta. To je ženski model i sigurno je ispod 35 mm. Ja bih rekao 33 mm. Isto važi i za Tissot na 5. fotografiji. Ne kažem da su to loši satovi ( mada je na Tissot-u već otpala pozlata sa krunice) samo da te ne iznenadi veličina ukoliko ih kupuješ za sebe.
    Poslednja ispravka: skydrummer (13.2.2017. u 21:35)
    ankebut and Filosof86 like this.

  8. #8
    Mlađi član Avatar korisnika ankebut
    Član od
    17.12.2011.
    Poruke
    94
    Lajkovi
    382
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Sad čovjek i nema neki veliki izbor vintage. Čovjek kod kojeg bih kupio satove je sahačija, čini mi se. Ja nemam potrebno znanje da bih mogao biti objektivan. Eto, pomislio sam da bi forumaši mogli biti najobjektivniji jer nemaju nikakvog interesa u konkretnoj stvari, osim ljubavi i znanja o satovima, što je po meni najvažnije.


    Poslano sa mog SM-J710F koristeći Tapatalk

  9. #9
    Mlađi član Avatar korisnika ankebut
    Član od
    17.12.2011.
    Poruke
    94
    Lajkovi
    382
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Po mojoj procjeni satovi su sa kraja 70-tih i početka ili polovine 80-tih godina (doxa i nivada, vjerojatno i tissoti), cortebert ne znam kojih je godina. Ovaj DDR-ovac je iz 80-tih. Pretpostavljam da je i helvetia sa početka 80-tih.
    Nivada sa slike je muški sat, ženski sat je navodno nov u kutiji (nemam sliku). Jedna doxa jeste ženska u kutiji, valjda je očuvana prilično.
    Vjerojatno ću otići u drugi grad da vidim uživo te satove.
    Sklon sam mišljenju da su mehanizmi satova u pet deka, ako nisu izraubovani, a izgleda da nisu (tissoti su mi šuhveli, ali pogledao bih još šta kod čovjeka ima).
    Čiji mehanizmi su bili u certinama, može šta ispasti?


    Poslano sa mog SM-J710F koristeći Tapatalk

  10. #10
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Za certinu pogledaj sledeći link: Home - EN - VintageCERTINAs

    Kada se otvori, idi na MOVEMENTS i odaberi vrstu mehanizama koja te zanima (automatski, obični navijači, hronografi, kvarcni), pa će ti se pojaviti slike sa opisom i najopštijim podacima o mehanizmu.
    skydrummer and ankebut like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

Strana 1 od 11 12345 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •