Strana 5 od 6 PrvaPrva 123456 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 41 do 50 od ukupno 59
Like Tree13Likes

tema: COSC / Grand Seiko standard / Glashutte hronometri

  1. #41
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.528
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Panerai luminor pam 312, imam nameru da ga kupim.Sta mislite ?

    Citat iwc kaže: Pregled poruke
    Apsolutno se slazem sa Daliborom!
    I ja cu morati da se slozim sa @IWC i @Daliborom, jer ovo sto je Dalibor napisao je po meni najtacnije! Svaka cast momce!

  2. #42
    Stariji član Avatar korisnika jole777
    Član od
    12.1.2009.
    Poruke
    675
    Lajkovi
    366
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Cosc;Grand Seiko standard;Glashutte hronometri

    Citat ANGEL II kaže: Pregled poruke
    Recite mi samo kako se nisu setili brendovi Audemars Piguet, Girard-Perregaux, TAG Heuer, Ulysse Nardin, Ball, Vacheron Constantin, Oris, Patek Philippe, Zenith, Rolex, Omega i svi drugi koji nisu nabrojani za ovo što vi govorite. Nemojte mi samo reći da je samo zbog nekih $200?
    U tome i je stvar.Sto ne zele biti i SLUZBENO bolji od COSC-a iako imaju mehanizme i patente koji im to omogucavaju.Jer onda moras ulagati i garantirati za svoj proizvod da je bolji od COSC-a.Sve bi se moralo podrediti ispunjavanju tog uvjeta.Ode extra profit ravno u istrazivanje i dizanje kvalitete.

    Znas kada je Seiko najvise napredovao i prestigao Svicarce na svom terenu? Krajem 60tih kada je morao sustizati njihove mehanizme koji su bili dosta bolji od njihovih,znaci kada je postojao motiv i konkurencija i kada su odlucili potrositi koliko god trebalo novaca.Svi znamo koliko strelovito su napredovali da bi na kraju bili izbaceni sa natjecanja...bez mogucnosti povratka.To je princip koji se i danas primjenjuje.
    Zaboravimo Seiko,nije bitno ime nego njegov primjer.
    Da postoji zdrava konkurencija i da je jedini cilj napraviti sto tocniji mehanicki sat vecina proizvodaca bi imala mehanizme nevjerojatnih mogucnosti jer bi lova isla u takva istrazivanja i proizvodnju a ne u reklamu,marketing managere i tome slicno.
    Medutim jedini kriterij je profit i novac i to je sve.Gotovo svi brandovi su u vlasnistvu ogromnih korporacija koje ne zanima nista osim jos novaca.Podizanje cijena svake godine samo zato jer je to politika menagera,izjave poput-u doba krize mi moramo jos podici cijene a kupca cemo naci u Aziji ako ne u staroj europi itd.Dakle prodaje se luksuz a manje vrhunska horologija.
    Odnosno ona postoji ali je dostupna milijunasima a ona krajnjeg dosega samo milijarderima.Super,sigurno su osnivaci obiteljskih manufaktura pred toliko stoljeca sanjali upravo o ovome danu lol.

    Evo ilustrativno i ne potpuno primjenjivo ali priblizno:
    Npr.imas auto spreman za proizvodnju u bliskoj buducnosti koji moze trositi 0.5L vode na 100km ali ga prodajes kao benzinca koji ce trositi ispod 5L benzina jer je to standard kvalitete.A ne zelis ulagati u nove strojeve,materijale,logistiku i ostalo i napokon ponuditi onoga na vodu masovnom trzistu jer bi to smanjilo tvoj profit i jer ne zelis trziste nauciti da zahtjeva i dobiva najbolje moguce za svoje novce.Jer to jednostavno nije good business u danasnje doba.
    tolarbo and anbeast like this.

  3. #43
    Stariji član Avatar korisnika ANGEL II
    Član od
    7.11.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.353
    Lajkovi
    387
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Panerai luminor pam 312, imam nameru da ga kupim.Sta mislite ?

    Tih godina je švajcarska industrija uzburkana jer je predstavljen kvarcni sat, precizniji, jeftiniji i tako pobeđuje mehaničke satove. Zenith sa svojim "El Primero" sa 36000 vph vraća mehaničke satove kao i celokupnu industriju švajcarskih satova pritom iste godine proizvodi i kvarcni sat. Mnogo proizvođača je zatvoreno ali je mnogo njih izguralo te teške periode. Seiko ostaje i dan danas u vlasništvu osnivača prodajom pristupačnih, jeftinih, dobrih satova.
    Ne kažem da treba kupovati skupo, kažem da treba kupovati dobro i ne razumem uvek upoređivanje Seiko satova sa švajcarcima. Seiko je inače dosta sporiji bio u tehnologijama od švajcaraca primer ronilaca pa čak i uzimanje izgleda satova, ljudi kupujte ono što vam se sviđa i što je vama dobro pustimo politiku brendova i šta je njima valjano, satovi sa COSC sertifikatima nisu najbolji satovi ali ima poseban šmek taj sertifikat barem meni!
    Poslednja ispravka: Vladan Stevanovic (28.11.2010. u 22:12) Razlog: Uklanjanje neprikladnih insinuacija

  4. #44
    Stariji član Avatar korisnika jole777
    Član od
    12.1.2009.
    Poruke
    675
    Lajkovi
    366
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Panerai luminor pam 312, imam nameru da ga kupim.Sta mislite ?

    Angel,ali Seiko nitko ne uvodi u pricu u smislu ko je bolji ovo,ono.Ali primjer je idealan sto se moze napraviti u 3 godine i kako od najlosijeg natjecatelja doci do dominantnog osvajaca lol.Recept je bio jednostavan,nisu zalili novca.To je sve sto sam htio reci,i evo da naglasim SEIKO NIJE najbolji brend u svetu satova ok.Boli me brige o japanci vs swiss govorim o svim proizvodacima satova.

  5. #45
    Stariji član Avatar korisnika jole777
    Član od
    12.1.2009.
    Poruke
    675
    Lajkovi
    366
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: COSC / Grand Seiko standard / Glashutte hronometri

    BTW.quartz kao takav hvata zamah tek 70tih godina proslog stoljeca a ne 1964-1967.kada Seiko dolazi kod njih u goste.

  6. #46
    Stariji član Avatar korisnika ANGEL II
    Član od
    7.11.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.353
    Lajkovi
    387
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Panerai luminor pam 312, imam nameru da ga kupim.Sta mislite ?

    Citat jole777 kaže: Pregled poruke
    Angel,ali Seiko nitko ne uvodi u pricu u smislu ko je bolji ovo,ono.Ali primjer je idealan sto se moze napraviti u 3 godine i kako od najlosijeg natjecatelja doci do dominantnog osvajaca lol.Recept je bio jednostavan,nisu zalili novca.To je sve sto sam htio reci,i evo da naglasim SEIKO NIJE najbolji brend u svetu satova ok.Boli me brige o japanci vs swiss govorim o svim proizvodacima satova.
    I mene jole, dobri su i jedni i drugi!

  7. #47
    Stariji član Avatar korisnika jole777
    Član od
    12.1.2009.
    Poruke
    675
    Lajkovi
    366
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Panerai luminor pam 312, imam nameru da ga kupim.Sta mislite ?

    Citat ANGEL II kaže: Pregled poruke
    I mene jole, dobri su i jedni i drugi!
    I meni

  8. #48
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: COSC / Grand Seiko standard / Glashutte hronometri

    dragon kaže:
    Iskreno? Mislim da jeste. Barem danas, pa čak i u dobu hiperprodukcije kako neko napisa, daleko je lakše napraviti kvalitetan mehanizam koji može postići vrhunske ili barem cosc specifikacije nego li što je to bilo pre 40-ak godina kada je cosc predstavljen i uveden u priču. Savremene mašine, savremeni materijali, bolji tehnološko/tehnički procesi, kvalitetnija ulja, bolja kontrola kvaliteta, sve to povlači sa sobom i daleko bolju i kvalitetniju izradu mehanizama. U stvari, mislim da se takav mehanizam sa priličnom lakoćom može napraviti i da se pravi već proteklih 20 godina, a možda i duže.
    Mislim da se nismo razumjeli ovdje!
    Izraditi mehanizam po nacrtu nije problem....problem je napraviti nacrt,plan,tehničku dokumentaciju!
    Postoje stotine proizvođača satova,a koliko njih pravi svoje mehanizme(mogu se na prste izbrojati)?


    dragon kaže:
    Pa dobro, pričamo o mehanizmima uopšteno. Ne moramo da radimo neku klasifikaciju i podelu jer nije ni bitna. Suština je sam cosc i njegove tolerancije. Kažeš da je bitna završna obrada i kako je mehanizam nauljan, kao i način na koji je sklopljen i regulisan... pa jeste sve to bitno, slažem se, ali to su poslovi koje ne radi školarac koji je tek izašao iz klupe već gomila programiranih i izuzetno preciznih mašina i dobro obučeni časovničari/radnici kojima je kroz ruke prošlo na hiljade i hiljade mehanizama, u najmanju ruku. Dakle, svi osnovni preduslovi postoje a mehanizam koji danas ne prođe test, sutra će se rastaviti, ponovo sklopiti a zatim će ga proći gotovo sigurno bez problema.
    Tačno! Čak im daju i nekakav grejs period od par dana,pa ako mehanizam ne zadovoljava,oni prestaju sa testiranjem i ne naplaćuju punu cijenu.E sad,zašto to rade? Zašto kod proizvođača postoji greška u regulaciji i zašto im COSC još ide na ruku po tom pitanju!?
    Moji odgovori(pretpostavke):
    Greška u regulaciji ne bi postojala da 1 majstor reguliše par mehanizama na dan,ali ako se taj broj poveća na par desetina(hiperprodukcija)onda je greška neminovna!
    Znaš kako se kaže:"sve je lako uraditi kada neko drugi radi" i zato mislim da je majstorima i ovo previše!
    COSC im "prašta" greške(bez obzira što tolerancija nije ekstremna)zato što zavisi od njih(posebno Rolex,Omega i Breitling).Jednostavno prave kompromis i neće da im se zamjere(ne bih ni ja da živim od njih)! Elem,sve se svodi na proizvođače,tj. na njihovu upravu(pare i samo pare)!



    dragon kaže:
    Da, ali standard iz 1973. godine i tu je problem na koji pojedini članovi pokušavaju da ukažu. Kao takav, on je zastareo, prevaziđen i pritom uopšte nije bitno da li ga poštuje ceo svet, Švajcarska ili samo Mika iz komšiluka.
    Niko ne kaže da cosc treba ukinuti ili da treba uvesti novi standard već da je potrebno prilagoditi postojeći standard današnjem vremenu, odnosno tolerancije koje su postavljene pre gotovo 40 godina se moraju menjati a moraju se menjati zato što uslovi za to odavno postoje. Jednostavno, nešto što je predstavljalo vrhunsko dostignuće ili pokazatelj kvaliteta pre 40 godina ne mora to nužno da bude i danas.
    Ovo kažu baje iz COSC-a:
    Alas, says Mr Soguel, COSC’s hands are tied, and to change the status quo would be extremely dangerous.
    The reason is that Britain, France and Germany have dropped out of the ISO committee on chronometer standards, leaving Switzerland in a minority against India, Japan and China. If Switzerland tried to change ISO 3159, these three countries could sabotage the Swiss watch industry by imposing a standard that mechanical movements would find impossible to meet. That would mean the end of mechanical chronometers, of COSC and of one of the Swiss watch industry’s main marketing planks.
    dragon kaže:
    Pa valjda jedno podrazumeva drugo a sam si rekao da nije lako napraviti mehanizam koji može da zadovolji ove standarde i da je bitna obrada kao i nauljanost što samo po sebi znači da mehanizam mora da zadovolji određeni kvalitet, zar ne? I šta bi trebalo da znači to da je mehanizam prošao test? Test čega? I čega to predstavlja pokazatelj?
    "U svakom žitu ima kukolja",e pa COSC bi trebalo da odstranjuje taj "kukolj"!


    dragon kaže:
    Što je prilično žalosno i meni dodatno pokazuje koliko je cosc neozbiljna institucija jer smatra da je postavila standard kojem ceo svet treba da se prikloni, da ne kažem pokloni, a u suštini nije tako. Grand Seiko odnosno Seiko ima interni sertifikat za koji mehanizam treba da ispuni rigoroznije uslove kako bi bio u mogućnosti da ga dobije a ako je Seiko 70-ih godina mogao da napravi mehanizam koji je imao bolje specifikacije nego li što to današnji cosc predviđa, ne razumem zašto je problem postaviti nove niže vrednosti kod cosc-a kada je i više nego očigledno da su mehanizmi odavno prevazišli -4/+6 s standard i da mogu bolje od toga.

    Zamislite šta bi tek bilo da se Spring Drive zvanično prizna kao mehanički mehanizam a realno, Spring Drive jeste sledeća logična evolucija mehaničkih mehanizama?! Ili još gore, šta bi bilo kada bi Seiko svoje sertifikate uveo za mid-range satove koje ima u ponudi? COSC bi ovakav kakav jeste trenutno izgubio svaki smisao jer ne bi mogao da parira Japancima.
    A što to ne uradi? Garantovano nije zato što vole Švicarce....znači da je nešto drugo u pitanju(možda 9S mehanizmi)!


    Kako god,kod izbora sata ovi standardi nisu presudni(naveo sam razlog moje kupovine Stowa i ML) ali moraju postojati kao i u svakoj drugoj industriji.
    Mislim da je dobar(samo "dobar",ne "odličan")ovaj status quo! Jer ako "stisnu" standarde,onda će garant podići cijene,a to kupcima nikako ne odgovara!

  9. #49
    Banned
    Član od
    7.10.2009.
    Poruke
    213
    Lajkovi
    38
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Panerai luminor pam 312, imam nameru da ga kupim.Sta mislite ?

    Ovo je odlicna tema, a diskusija je veoma kvalitetna. Da li mi neko moze odgovoriti na pitanje: Koji procenatan proizvedenih satova u Svajcarskoj industriji satova zadovoljava COSC standard?

  10. #50
    Banned
    Član od
    10.3.2010.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    802
    Lajkovi
    284
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Panerai luminor pam 312, imam nameru da ga kupim.Sta mislite ?

    Ja cu samo reci da Chronomat B01 isto naravno COSC sertifikovan npr. a mehanizam je, paaa, malo je reci ali nije bas sav svoj . \\\\\Za sada

Slične teme

  1. New York Standard Watch popravka.
    By 60's in forum Džepni satovi
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 19.2.2012., 19:45
  2. Grand Seiko 50th Anniversary
    By dragon in forum Seiko Prospex, Grand Seiko, King Seiko, Credor
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 19.10.2010., 2:50
  3. Maurice Lacroix Miros diver(cosc quartz)
    By HADzI DALIBOR in forum Kompletni testovi satova
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 15.10.2010., 14:21
  4. New York Standard Watch popravka.
    By 60's in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 17.8.2010., 15:12
  5. Da li znate - hronometar (COSC)?
    By Smith in forum Swiss-Made luksuzni satovi
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 21.3.2010., 13:27

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •