Strana 244 od 260 PrvaPrva ... 144194234240241242243244245246247248254 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 2.431 do 2.440 od ukupno 2592
Like Tree1055Likes

tema: Pitajte časovničara

  1. #2431
    Novi član Avatar korisnika Flokser
    Član od
    7.3.2013.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    6
    Lajkovi
    43
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Pozdrav iz Novog Sada .Narucio sam iz inostranstva Safir kristal , ravno staklo 32mm precnika i 3 mm debljine , po merama proizvodzaca za taj model . Koje dimenzije " I " zaptivke kristala da narucim za tu dimenziju kristala ? Zahvaljujem se .
    Poslednja ispravka: Flokser (6.3.2021. u 11:44)

  2. #2432
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Citat djolemag kaže: Pregled poruke
    Moram da se složim sa kolegom u potpunosti
    Nećemo oko definicija, ni ja ih ne volim

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    Zar i ti, sine Brute?
    Potpisujes da treba tako mehanizam da radi, da toliko gubi bph pri opadanju rezerve? Znam da si u prici sa mehamizmima, pa me to dovodi do glavog pitanja. Da li Eta i Sellita rade razlicito, za isti grade nivo?

    Pitanje se oslanja na Ivkov1 post, ali on nece da mi zameri, jer smo vec duze u kontaktu, i pricali smo vec o toj temi. Ja sam uradio indeticna merenja ponasanja jednog 2824 i dobio sledece rezultate:
    Za prvih 24h malo je zurio, prosek +8s/d
    Za narednih 10h malo usporio, i bio na prosecnih 0s/d
    Zadnjih 3-4 sata je izgubio 2 sekunde, znaci kad je ostalo manje od 10% rezerve , radio je na nekih prosecnih -12s/d vise manje

    Ovo je bezveze nacrtan dijagram koji prikazuje problizno stanje:
    Pitajte časovničara-img_20210308_092035.jpg

    Naravno, problem i ovde postoji, u prvim trenucima ide mnogo u plus, kriva ide naglo uvis.Ipak je moj komad star sigurno 5godina, jer se taj sat ne pravi odavno, iako je radio dosta krace jer je stajao na polici, i nije radjen servis nijednom

    Ipak, na kraju fabrickih deklarisanih 38h nije pao ispod fabrici deklarisanog minusa od +-20s/d za elabore, i generalno bio malo u plusu, nekoliko sekindi. Pao je verovatno na -20 ili -50s/d posle fabrickih 38h, ali nisam merio.
    Naravno, pre merenja full navijen, dial up, i pracenje rada preko aplikacije. Iskreno, iako je ovo dosta dobro drzanje vremena, i nisam bio toliko zadovoljan, a to mi je potvrdio jos jedan clan koji je skoro uradio servis, i evo dole kako njemu radi 2824 posle servisa.


    Pitajte časovničara-img_20210308_095104.jpg

    Pogledati uokviren deo, tu je izvrseno merenje, isto full navijen, dialup i ne pomera se sat. Njegov kokretno nema strmu koja ide toliko uvis kao moja na pocetku, i ima malo manji pad na kraju. Ali mi je rekao da se i njegov ponasao kao moj pre servisa. Linija dijgrama bi u ovom slucaju bila skoro vodoravna od pocetka do kraja. Da napomenem jos jednu zanimljivost, kad su u pitanju Seikovi mehanimi, pri opadanju rezerve smanjuje im se amplituda sto je normalno, al ono sto je zanimljivo je da istovremeno skace bph!
    Poslednja ispravka: bezbi (8.3.2021. u 10:15)

  3. #2433
    Mlađi član
    Član od
    26.6.2016.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    90
    Lajkovi
    257
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    @bezbi

    Nije sad da branim svoje izlaganje, ali ima par dodatnih stvari koje treba uzeti ovde u razmatranje, pre donosenja nekog zakljucka.

    Prvo, mislim da je Ivke1 iznosio merenja sa timegraph-a, ne mereno "na cekanje".

    U takvim situacijama verujem da ce razlika biti poprilicna kada se poredi citanje timegrapher i ovako klasicno mereno.
    Plus, rucno merenje odstupanja mereno na par sati uzimao bih sa poprilicnom rezervom, jer ja licno nikad nisam siguran da li sam obavio merenje tacno na 0s ili mi je "refleks" omanuo +/-0.2-0.3 sekunde, sto se nabere na par sekundi na dan, ako ti je razmak izmedju merenja 2-3 sata, na sat vremena jos i vise.

    No, jos bitnija stvar je kako je Ivke1 odredjivao taj procenat navijenosti. Da li je navio sat do kraja i merio vreme proteklo od tada , pa pretvarao u procente (kao sto pretpostavljam da si ti radio) ili je npr. uzeo da je 30 okretaja krunice maksimalno navijen sat, pa je za npr. 10% uzimao da je to kad 3x okrene krunicu ? Ovo govorim zbog toga sto tih 38h rezerve nije neka "zacementirana" vrednost rezerve za apsolutno svaki primerak, nego minimalna vrednost rezerve koju proizvodjac garantuje, pa ce tako biti primeraka koji ce raditi i po 40+ sati, a drugi ce pak verovatno stati na npr. 38h i 10min, što odmah razlupava celo to preracunavanje procenata navijenosti.

    Ima logike da degradiranje ulja utice na te granicne slucajeve performansi, povecava se trenje pa se uzrocno-posledicno degradiraju i performanse kada sila u opruzi oslabi, ali se po meni ne treba zamarati sa tim, ako u realnim uslovima sat normalno radi i na regularnom stanju navijenosti amplituda, beat error i odstupanja su u dobrim granicama, tj. nema simptoma da je ulje degradirano do nivoa da je potreban servis.

  4. #2434
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    @voosaai89

    Jos jednom, nece Ivko1 da mi zameri, jer je skroz ok lik, nije ni ljubomoran ni sujetan, voli da pita, ima svoje misljenje i voli tudje, ima super ukus za satove, i ja ga "volim" kao kolekcionara zato sto je bas na "pravom" putu kad je ova svera u pitanju, a ovim sto pisem bukvalno smatram da njegov ne radi dobro, sto ne zelim da radim, ali ipak je ovo forum i volim da dam svoje misljenje. Plus, ogradjujem se i pitam, jel postoji mogucnost da tako radi Sellita!?
    Elem, radili smo zajedno merenje, on jeste radio i timegraphom, ali i na ovaj nacin. U merenje sam usao zato sto smatam da su Eta a samim tim i Sellita top mehanizmi, i da mogu da odlicno drze vreme, mozda ne kao Rola, al dosta dobro- cak i ove obicne varijante, ne top grade. Pa ti mehanizmi imaju cosc setofikate, kao Role. Top grade od kojeg nastaju Hronometri, su podeseni da rade sto blize nuli, i pritom da sto bolje drze vreme, znaci mora da bude tacan i kad sa skijanja i -20° udjes u topao kafic, i to sve na pocetku i pola rezerve. Posto su ovo obicne varijante, nije za ocekivati da budu na nuli, ali je zaocekivati da na konstantnoj temperaturi i u jednoj poziciji- drze vreme dok se rezerva trosi, nebitno da li su na + ili - 10s/d kad su full navijeni. Ali moraju da drze bolje vreme nego sto je on napisao.

    Znaci oba sata full navijena na krunici, cuje se preskakanje kad dodje do kraja, dial up i ne pipa se sat. Radili presek posle 24h, 34h, i 38h. U pravu si, nije relevantno u mikrosekund preko aplikacije, ali ako sat na kraju rezerve npr. na 4sata kasni 100sekundi, onda nije bitno dal kasni 99.9s ili 100.1s, moze se reci da kasni 100s- razumes poentu.

    Rezultati koje sam ja dao su bolji nego njegovi, ali sam rekao da ni ovi moji nisu dobri. To mi je potvrdio i drugi clan, mislim da je i ovde clan, mozda se i javi ako prepozna svoje merenje, ima Hamiltona, skoro mu radio servis. Video si tabelu, nije bitno sto mu radi skoro na nuli, sto znaci da je samo dobro regulisan, vec je bitno sto od pocetka do kraja rezerve njemu je razlika nekolilo sekundi/dan, nije kao meni razlika 10-20s/d, a kamoli Ivku kome je razlika nekolilo stotina sekundi. Mora da bude sto vise vodoravna linija u tih 38h, nikakva linearna na dole a kamoli strma na dole.

    Jos jednom, zanimljivo je sto Seiko kako pada snaga sve vise zuri, i Ivko mi je potvrdio na njegovom. Inace, i njegov 4r je podesio sam, sad mu je ko Kvarcni
    Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
    Poslednja ispravka: bezbi (9.3.2021. u 11:55)

  5. #2435
    Mlađi član
    Član od
    26.6.2016.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    90
    Lajkovi
    257
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    @bezbi
    Moguce je (cak je i za pretpostaviti) da su totalno razlicite opruge u ETA i Sellita mehanizmima, moguce i razlicite legure, pa da imaju skroz razlicito ponasanje. To vec ostavljam strucnijima da potvrde/demantuju, ja sam cisto ovde, kao i vecina nas, iz hobija, samo volim da istrazujem.

    Iskreno, nisam nikad tako testirao satove kao vas dvojica (nekako mi nije ni padalo na pamet, jer mi, buduci da jedan sat nosim duze vremena bez menjanja ne znaci nesto preterano rezerva snage niti ponasanje u tim granicnim slucajevima).

    Ono na sta zelim da skrenem paznju kroz moje prethodne komentare je bas tolerancija kod mehanizama, kojom se proizvodjaci ujedno ogradjuju. Npr. ne znam da li je ko obratio paznju da je u skoro svakom datasheet-od mehanizama naglaseno da npr. u Elabore klasi (ili Top, Standard, svejedno, sve sem COSC) 95% primeraka u seriji mora biti unutar naznacenih granica, preostalih 5% ne. Takodje, kao sto sam spomenuo gore, i tih 38h rezerve je minimum, neki ce imati znatno vise (par sati vise), neki ce biti tu kod same granice. Pa onda i to deklarisano odstupanje po klasama je dato za merenja pri 100% navijenom oprugom, a izohronizam tacno posle 24h... Sve u svemu, slika nije tako crno-bela.
    I to spomenuto ponasanje kod devijacije temperature (skijanja) je isto diskutabilno, u tim uslovima i hronometri ce iskociti iz onih famoznih +6/-4s/dan, COSC mislim testira na +8, +23 i +38 stepeni celzijusa i COSC temperaturna tolerancija je manje od 0,6s/dan po stepenu, sto znaci da je maksimalna dozvoljena razlika izmedju +8 i +38 stepeni celih 18s/dan, a na -20 stepeni da vec i ne spominjemo.
    Previse varijacija ulazi u pricu, tako zbog toga smatram da ne treba previse lomiti glavu oko takvih stvari, ako sat u regularnim uslovima normalno radi. Proizvodjac/serviser bi takav sat/mehanizam sigurno proglasio za ispravan, jer sve parametre navedene u datasheet-u Ivketov sat savrseno zadovoljava.

  6. #2436
    Novi član
    Član od
    14.6.2019.
    Poruke
    9
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Zdravo svima,

    Skoro sam kupio seiko skx 009k. Takodje imam i seiko skx011j, i primetio sam da skx011j brze i sa manje pokreta
    navije sat do maksimuma.

    Npr. jedan dan nosenja 011j na poslu, a radim za racunarom i ruka mi nije previse aktivna, je sasvim dovljan da sat radi 45 sati nakon sto ga odlozim. Dok 009k pod istim uslovima radi oko 36-37 sati nakon odlaganja. Medjutim ukoliko imam vise pokreta i aktivnosti, skx 009k radi 45 sati kad ga odlozim nakon dana nosenja.

    To je malo neobicno posto su isti mehanizmi u oba sata, pa se pitam da li je mozda u pitanju neki fabricki problem ili je sasvim normalna ta varijacija od sata do sata?

  7. #2437
    Stariji član Avatar korisnika Elvedin
    Član od
    1.11.2015.
    Lokacija
    Novi Pazar
    Poruke
    1.699
    Lajkovi
    11976
    Reputacioni uticaj
    25

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Nemas brige kolega, nije nikakav kvar jednostavno je mehanizam takav i varira od sata do sata. Neki kasne, neki zure, neki imaju vecu vecu rezervu snage, neki manju, neki nisu poravnati... Seiko je to i mi ga volimo sa svim tim nazovi manama.
    U zdravlju da te sluzi Skx009.
    MrDrum likes this.
    Ne treba goreti u zelji, s'vremenom sve ce doci...

  8. #2438
    Novi član
    Član od
    14.6.2019.
    Poruke
    9
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Fala

  9. #2439
    Novi član Avatar korisnika jboban
    Član od
    10.9.2018.
    Poruke
    25
    Lajkovi
    29
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Citat MrDrum kaže: Pregled poruke
    Npr. jedan dan nosenja 011j na poslu, a radim za racunarom i ruka mi nije previse aktivna, je sasvim dovljan da sat radi 45 sati nakon sto ga odlozim. Dok 009k pod istim uslovima radi oko 36-37 sati nakon odlaganja.
    Nije baš dobar metod merenja, a i ta procenjena razlika je 20%. Ako baš hoćeš da uporediš, ostavi ga da stane, navij ga sa npr. 30s horizontalnog mahanja levo desno i ostavi da vidiš koliko će da radi. Isto uradi sa drugim, pa uporedi. Možeš i istovremeno.
    MrDrum likes this.

  10. #2440
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Citat MrDrum kaže: Pregled poruke
    Zdravo svima,

    Skoro sam kupio seiko skx 009k. Takodje imam i seiko skx011j, i primetio sam da skx011j brze i sa manje pokreta
    navije sat do maksimuma.

    Npr. jedan dan nosenja 011j na poslu, a radim za racunarom i ruka mi nije previse aktivna, je sasvim dovljan da sat radi 45 sati nakon sto ga odlozim. Dok 009k pod istim uslovima radi oko 36-37 sati nakon odlaganja. Medjutim ukoliko imam vise pokreta i aktivnosti, skx 009k radi 45 sati kad ga odlozim nakon dana nosenja.

    To je malo neobicno posto su isti mehanizmi u oba sata, pa se pitam da li je mozda u pitanju neki fabricki problem ili je sasvim normalna ta varijacija od sata do sata?
    Sigurno da nije problem sa mehanizmom. E sad, da li mu mozda malo fali ulja to je drugo pitanje. Zvanicno se 7s vise ne pravi godinama, pa samim tim i "novi" Skx koji sada kupis, ti ne znas koliko je stajao na polici, niti znas koliko je star mehanizam. Cinjenica je da 7s ostane suv posle 4,5godina, mozda i pre. Takodje se ne zna koliko stajanje sata degradira ulje, neki kazu vise nego da radi. Jos kada se doda da je Seiku nije priritet da im mehanizam nije dobro podmazan i regulisan, to mozda moze pokazati i na navijanju. Naravno ne znaci da sam u pravu al je moguce. Mozda Seiko ne radi glatko kako rade skuplji mehanizmi, ali ja sam misljenja da se slicno ponasaju. Ja se ne bih cimao toliko cak i da fali ulja, sve dok radi ujednaceno. Svakako je impresivno da toliko moze da se navije za te uslove nosenja. Ja imam neki sat koji je star godinu dana, a znam da se ne proizvodi vec 4,5 godina. Moj znaci ne moze biti sklopljen posle 2016/17 iako je nov. Malo drugacije radi od istog sata koji je sveze servisiran, i ja ne mlislim da moj ima gresku, pre ce biti da mu fali servis u nekom procentu. E sad cak i da sam u pravu, raditi servos od 40e mehanizna koji je kostao 25e..
    Poslednja ispravka: bezbi (12.3.2021. u 13:10)
    MrDrum likes this.

Slične teme

  1. Kvalitet alata za časovničare
    By DrAgod in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 24.5.2021., 21:06
  2. Kako postati uspešan časovničar?
    By AleksaM in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 24.8.2020., 12:20
  3. Nikolas G.Hayek škola za časovničare
    By watchmag01 in forum Vesti, objave
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.9.2012., 8:32
  4. Mali časovničar
    By VLADAN P in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 26.2.2011., 11:26

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •