Strana 243 od 260 PrvaPrva ... 143193233239240241242243244245246247253 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 2.421 do 2.430 od ukupno 2592
Like Tree1055Likes

tema: Pitajte časovničara

  1. #2421
    Član Avatar korisnika somy
    Član od
    11.7.2012.
    Lokacija
    nis
    Poruke
    441
    Lajkovi
    409
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    kako izgleda sa druge strane?
    jure17 likes this.

  2. #2422
    Stariji član Avatar korisnika Ivke1
    Član od
    24.6.2018.
    Poruke
    777
    Lajkovi
    3128
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Uradio sam detaljnu analizu sata-ML pisao sam već o problemu.
    Ovo je ponašanje, takodjer nije do magnetizma provjerio sam. Sat star manje od dvije god. Mehanizam sellita sw200.
    Kad je navijen 5-10% kasni 5 min. Kad je navijen od 15 % kasni 3 min. Na 30% kasni 15 sek. Na 50-60 % kasni 10sek. Iznad 80% navijenosti kašnjenje je od 5-3 tri sek. Znaci kašnjenje prati linearno koliko je navijen. Da li je to normalno.
    Uradio sam to isto na Rolexu i sasvim je druga priča. Do 5% navijenosti kasni vise već poslije 5% pa nadalje ima isto kašnjenje. Pitanje koliko je Rolex za poredjenje.
    Da li je ovo normalno ponašanje ili da ga šaljem na servis. Pod garancijom je.
    Lijep pozdrav.

  3. #2423
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Citat somy kaže: Pregled poruke
    kako izgleda sa druge strane?
    Puno ti hvala na trudu Somy! Šaljem slike platne s jedne i s druge strane.

    Pitajte časovničara-s-l1600-3-.jpg Pitajte časovničara-s-l1600-2-.jpg

    Hvala!

  4. #2424
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    To je ovo, menja se, moze da se izbije s prednje strane...


    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    jure17 likes this.

  5. #2425
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Citat somy kaže: Pregled poruke
    kako izgleda sa druge strane?
    Citat djolemag kaže: Pregled poruke
    To je ovo, menja se, moze da se izbije s prednje strane...


    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    Puno vam hvala somy i djolemag! Zahvaljujući vašim savjetima moj urar je našao platnu od poljota 3133, koji je u tom dijelu isti kao i moj poljot 3105 i zamjenio dio. Danas sam preuzeo sat.

    Pitajte časovničara-20210218_101309_hdr.jpg
    eee, VLADAN P, taunus and 6 others like this.

  6. #2426
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Super! U zdravlju da te sluzi !
    bokanegra and jure17 like this.

  7. #2427
    Mlađi član
    Član od
    26.6.2016.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    90
    Lajkovi
    257
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Citat Ivke1 kaže: Pregled poruke
    Uradio sam detaljnu analizu sata-ML pisao sam već o problemu.
    Ovo je ponašanje, takodjer nije do magnetizma provjerio sam. Sat star manje od dvije god. Mehanizam sellita sw200.
    Kad je navijen 5-10% kasni 5 min. Kad je navijen od 15 % kasni 3 min. Na 30% kasni 15 sek. Na 50-60 % kasni 10sek. Iznad 80% navijenosti kašnjenje je od 5-3 tri sek. Znaci kašnjenje prati linearno koliko je navijen. Da li je to normalno.
    Uradio sam to isto na Rolexu i sasvim je druga priča. Do 5% navijenosti kasni vise već poslije 5% pa nadalje ima isto kašnjenje. Pitanje koliko je Rolex za poredjenje.
    Da li je ovo normalno ponašanje ili da ga šaljem na servis. Pod garancijom je.
    Lijep pozdrav.
    Rolex definitivno nije za poredjenje.
    Izohronizam prozivodjac daje u okviru merenja na 100% navijenosti i nakon 24h, mereno na timegrapher-u (mozes naci datasheet na sellita-inom sajtu, da ne kacim ovde). Za SW200-1 (u zavisnosti od "klase") to je od +/-20s za standard grade do +/-10s za top grade. Buduci da mu je rezerva snage deklarisana na 38h, posle 24h ostane na nekih okvirno 30%, tako da mi se cini da je po tvom merenju mehanizam u granicama specifikacija. Zato ne verujem da ce iko i priznati tu garanciju, ako bi ga i poslao ( premda po mom misljenju sat ti sasvim normalno radi, samo su ti ocekivanja mozda malo nerealna, nemoj me pogresno shvatiti )
    Poznata ja cinjenica da sto se vise odvija opruga, izohronizam je sve gori (uprosteno govoreci, da me sad neko ne napadne zbog nedetaljne definicije ), tako da je odgovor na deo tvog pitanja- da, normalno je da odstupanje linearno (mada strogo matematicki daleko je to od linearnog ) prati navijenost opruge, samo proizvodjac gleda da to odstupanje bude sto manje u opsegu u kome ce sat najvise biti koriscen (zato i rade merenje izohronizma na 24h, a ne na npr. 36h ili na kraju rezerve). U realnim uslovima, ako stvarno koristis/nosis sat, on nikad nece pasti tako nisko na rezervi (5-10%), cak ni blizu tih 30% ( primera radi, nosis sat svakodnevno na posao, u 17h-18h ga skidas sa ruke, u 8h-9h ga ujutru opet stavljas na ruku, proveo je u mirovanju nekih cca 15-16 sati-nalazi se na nekih ~60% rezerve , posle toga se od pokreta ruke vrlo brzo navije opet na 100%. Verujem da niko od casovnicara nece ni uzeti u razmatranje ponasanja sata na 10% navijenosti opruge. I zbog toga je i verovatno nastao ( a i ostao) onaj stari obicaj da se navijaci navijaju svaki dan u isto vreme, cak i kad maltene svi navijaci imaju rezervu snage od makar 35-36 + sati.

    Rolex je opet prica za sebe, za cenu koju kosta moze npr. sebi da priusti da koristi i opruge od materijala koji obezbedjuje dosta manji izohronizam + jos verovatno sijaset resenja koja dodatno sve to peglaju.
    Ovde je izgleda jedini problem nas hobi, pa posto imamo vise satova i zelimo sve da ih nosimo, oni jednostavno ne provode dovoljno vremena na ruci da bi bili uvek u top stanju navijenosti.
    djolemag and Ivke1 like this.

  8. #2428
    Stariji član Avatar korisnika Ivke1
    Član od
    24.6.2018.
    Poruke
    777
    Lajkovi
    3128
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Hvala puno na odgovoru.
    Danas sam takodjer kontaktirao majstora sto radi kod Malbasica BL. Čovjek stvarno pokušava da mi pomogne kad god treba.
    Potvrdio je upravo to sto si ti napisao da je normalno da su odstupanja veca kad je sat manje navijen.
    Poslednja ispravka: VLADAN P (19.2.2021. u 18:56)

  9. #2429
    Član Avatar korisnika somy
    Član od
    11.7.2012.
    Lokacija
    nis
    Poruke
    441
    Lajkovi
    409
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Izvini,sto kasnim sa odgovorom. Nisam bio u mogucnosti ranije. Naravno da moze da se zameni. U svakom slucaju si sat osposobio i u zdravlju da te sluzi!
    jure17 likes this.

  10. #2430
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Citat voosaai89 kaže: Pregled poruke
    Rolex definitivno nije za poredjenje.
    Izohronizam prozivodjac daje u okviru merenja na 100% navijenosti i nakon 24h, mereno na timegrapher-u (mozes naci datasheet na sellita-inom sajtu, da ne kacim ovde). Za SW200-1 (u zavisnosti od "klase") to je od +/-20s za standard grade do +/-10s za top grade. Buduci da mu je rezerva snage deklarisana na 38h, posle 24h ostane na nekih okvirno 30%, tako da mi se cini da je po tvom merenju mehanizam u granicama specifikacija. Zato ne verujem da ce iko i priznati tu garanciju, ako bi ga i poslao ( premda po mom misljenju sat ti sasvim normalno radi, samo su ti ocekivanja mozda malo nerealna, nemoj me pogresno shvatiti )
    Poznata ja cinjenica da sto se vise odvija opruga, izohronizam je sve gori (uprosteno govoreci, da me sad neko ne napadne zbog nedetaljne definicije ), tako da je odgovor na deo tvog pitanja- da, normalno je da odstupanje linearno (mada strogo matematicki daleko je to od linearnog ) prati navijenost opruge, samo proizvodjac gleda da to odstupanje bude sto manje u opsegu u kome ce sat najvise biti koriscen (zato i rade merenje izohronizma na 24h, a ne na npr. 36h ili na kraju rezerve). U realnim uslovima, ako stvarno koristis/nosis sat, on nikad nece pasti tako nisko na rezervi (5-10%), cak ni blizu tih 30% ( primera radi, nosis sat svakodnevno na posao, u 17h-18h ga skidas sa ruke, u 8h-9h ga ujutru opet stavljas na ruku, proveo je u mirovanju nekih cca 15-16 sati-nalazi se na nekih ~60% rezerve , posle toga se od pokreta ruke vrlo brzo navije opet na 100%. Verujem da niko od casovnicara nece ni uzeti u razmatranje ponasanja sata na 10% navijenosti opruge. I zbog toga je i verovatno nastao ( a i ostao) onaj stari obicaj da se navijaci navijaju svaki dan u isto vreme, cak i kad maltene svi navijaci imaju rezervu snage od makar 35-36 + sati.

    Rolex je opet prica za sebe, za cenu koju kosta moze npr. sebi da priusti da koristi i opruge od materijala koji obezbedjuje dosta manji izohronizam + jos verovatno sijaset resenja koja dodatno sve to peglaju.
    Ovde je izgleda jedini problem nas hobi, pa posto imamo vise satova i zelimo sve da ih nosimo, oni jednostavno ne provode dovoljno vremena na ruci da bi bili uvek u top stanju navijenosti.
    Moram da se složim sa kolegom u potpunosti
    Nećemo oko definicija, ni ja ih ne volim

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Slične teme

  1. Kvalitet alata za časovničare
    By DrAgod in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 24.5.2021., 21:06
  2. Kako postati uspešan časovničar?
    By AleksaM in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 24.8.2020., 12:20
  3. Nikolas G.Hayek škola za časovničare
    By watchmag01 in forum Vesti, objave
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.9.2012., 8:32
  4. Mali časovničar
    By VLADAN P in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 26.2.2011., 11:26

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •