Strana 3 od 7 PrvaPrva 1234567 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 21 do 30 od ukupno 67
Like Tree70Likes

tema: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

  1. #21
    Stariji član Avatar korisnika BucaJr.
    Član od
    9.8.2011.
    Lokacija
    New Now
    Poruke
    608
    Lajkovi
    4379
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Hoce, hoce, kupovace, samo opreznije i pametnije - onako kako treba. A ako se ova prica shvati na pravi nacin, vise postovanja i razumevanja cemo imati za same pcele i pcelare.

    Pojedine kolege su pocele ponovo da pakuju sace sa medom. Mislis li da je to kao drvena kasika (moje skromno misljenje) ili verujes da ima neka svojstva i nekog opravdanog razloga osim marketinga?

  2. #22
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Ne znam šta da ti kažem za med u saću. Ništa njemu ne fali ukoliko govorimo o prirodnom medu, ali kod meda u saću dobiješ i određenu količinu voska-saća sa kojom ne znam šta bi radio. Dakle, platio si nešto što ti objektivno ne treba. Naravno ko voli da žvaće med u saću samo napred.

    Zaboravio sam da napišem- Med u saću je 100% zreo med. To znači da ima optimalnu količinu vode u sebi i da su pčele obavile sve što treba i poklopile ga. Nektar je pun vode, lepezanjem krila pčele izbacuju višak vode iz nektara a ujedno ubacuju enzim koji pretvara saharozu u fruktozu i glukozu. Kada svi hemijski procesu budu završeni i kada je procenat vode u medu optimalan pčele zatvaraju med. Tako da kada jedete med u saću sigurni ste da od toga ne može bolje u smislu kvaliteta.
    Naravno i kada se vrca med malo iskusniji pčelari znaju kada je med spreman za vrcanje. Pčelar početnik ukoliko nema mentora može pogrešiti pa izvrcati nezreo med.
    Poslednja ispravka: skydrummer (25.9.2017. u 22:11)
    BucaJr. and Haifisch23 like this.

  3. #23
    Član Avatar korisnika lookic
    Član od
    1.3.2015.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    461
    Lajkovi
    1466
    Reputacioni uticaj
    97

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Citat skydrummer kaže: Pregled poruke
    Usput drvena kašika i inox kašika se ne mogu porediti sa stanovišta higijene. Drvo ima pore, diše, upija vodu, razvijaju se bakterije. Ipak mnogi ljudi i danas misle da je drvena kašika prava stvar. Po mom mišljenju to je zabluda.
    Ja bih ovde samo malo prokomentarisao. Ne mogu da tvrdim da je u pravu bilo koja strana (za i protiv metalnih kasika u medu), mada sam cuo davno neko objasnjenje koje bi moglo da ima smisla i koje favorizuje drvenu kasiku. Nije nekoguće da dolazi do neke hemijske reakcije u kontaktu sa metalima, ali kao što kažeš, kontakt je u proizvodnji mnogo duži nego tih 1.5 sekunde dok ga u slast poližeš sa kašike.
    Sto se bakterija tice, mmislim da nisi u pravu. Drvo u sebi ima prirodne "antibiotike". Bila je reportaza na nekom od naucnih kanala u kojoj su poredili broj bakterija na drvenoj i plasticnoj dasci za secenje. Ona drvena je imala minimalan broj (da kazemo zanemarljv), dok je plasticna bila gora od wc šolje u javnom toaletu na železničkoj stanici. Posuđe od inoksa verovatno ima samo još manje bakterija jer ga je lakse održavati, ali ne bih rekao da je to značajno, ipak moramo da budemo izloženi i bakterijama u cilju jačanja imuniteta.

    Btw. hvala još jednom na propolisu.
    Lekar mi je prepisao da jedem malo ali često. Ono malo mi polazi za rukom, ono često mnogo teže (Magnus&Bunker)

  4. #24
    Stariji član Avatar korisnika BucaJr.
    Član od
    9.8.2011.
    Lokacija
    New Now
    Poruke
    608
    Lajkovi
    4379
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Ej, hoću i ja propolis!

    Muku mučim godinama unazad da nađem nešto bolje, lepše i prijatnije od onog što nude apoteke (uglavnom jedan proizvođač). Drugar koji ima pčele još uvek nije savladao spravljanje propolisa u tečnom stanju... Može par bočica za probu?

  5. #25
    Novi član
    Član od
    9.10.2016.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    41
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Tko želi jesti pravi prirodni srpski med neka proba med koji prave monasi manastira Kovilj.
    Monasi ovog manastira prave možda najbolje rakije u Srbiji. Ja ih redovito kupujem preko stranice tastebrandy.com. Manje je poznato da se u manastiru pravi vrhunski med. Teže je doći do njega nego do rskije ali tko si da truda neće mu biti žao.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Zagor and Haifisch23 like this.

  6. #26
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Lookicu i drugi put.

    Buco sokole ne kupuju se propolis kapi u apoteci. Potraži prodavnicu pčelarske opreme i pčelarskih proizvoda. Vidim da si iz NS. Na uglu Stražilovske i Maksima Gorkog imaš takvu prodavnicu. Takođe ima jedna u Jovana Subotića.

  7. #27
    Stariji član Avatar korisnika BucaJr.
    Član od
    9.8.2011.
    Lokacija
    New Now
    Poruke
    608
    Lajkovi
    4379
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    'Fala!!!

  8. #28
    Stariji član Avatar korisnika Nešoni
    Član od
    26.9.2017.
    Poruke
    718
    Lajkovi
    4566
    Reputacioni uticaj
    48

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Zanimljiva tema, za mene pogotovu jer imam dvoje mlađe dece. Meni je više muka da ama baš svaki proizvod koji kupujem u ovoj ..benoj zemlji, moram da prostudiram i postanem doktor nauka (ove godine sam morao da postanem doktor za protočni bojler, pelet, frižider i izolacione materijale). Da skratim priču, da li imamo nekog člana ko se bave prozivodnjom "pravog" meda ili da li neko ima preporuku gde se može kupiti pravi med (mene prvenstveno interesuje Beograd i okolina) a da ne gledam granulaciju, kristalizaciju i radim "hemijske analize" itd...Pozdrav
    tzuta and Diling like this.

  9. #29
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Mozda ovo sto cu napisati nece biti trenutno od koristi ali za ubuduce. U Tasmajdanskom parku je pocetkom oktobra izlozba pcelraskih proizvoda i moze se kupiti kvalitetan med iz raznih krajeva Srbije. Takodje pocetkom marta je pcelarski sajam na beogradskom sajmu. Preovladjuje pcelarska oprema ali ima i pcelinjih proizvoda. U principu na sajmovima, izlozbama i sl. je velik izbor meda i pcelinjih proizvoda tako da se isplati otici.
    83stojan likes this.

  10. #30
    Član Avatar korisnika mimamimic
    Član od
    18.4.2016.
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    159
    Lajkovi
    774
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    a da li zna neko da li jos uvek postoje pcelarske zadruge sirom Srbije?,i da li je tu med dobrog kvaliteta.
    znam dok smo koristili med da je otac tamo kupovao i da uvek pricali da je najsigurnije kupiti med u pcelarsku zadrugu.
    ko drugome jamu kopa sam u nju pada

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •