Strana 2 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 42
Like Tree53Likes

tema: Pravljenje "B-Uhr" sata

  1. #11
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Pravljenje "B-Uhr" sata

    Vidi, krstin... nije to lepo. Evo, griža savesti je već tu, nesanica...

    Moje skromno iskustvo (nekoliko nazovi uspelih "pakovanja" i još nekoliko u radu):
    varijanta a) asemblaž - kupiš gotovo i sklopiš... nema draži, nema izazova. A + B + C i kraj priče. To nisam radio i nemam nameru.
    -II- b) moj slučaj: skupljaš delove kad šta naleti, kućišta, mašine, nekompletni, poluispravni...

    Jednog dana poređaš po stolu i praviš slagalicu. Ako se nešto ne uklapa, uzmeš veći čekić (metaforički) i ubediš cifer npr da se uklopi. Metod ponavljanja uzaludnih pokušaja takođe "pomaže"... ustvari, neizbežan je. E sad, to što sam opisao je ustvari hobi a pošto nije numizmatika, svakome je prepušteno da ga uobličava i prilagođava "spram sebe". Ja ga iskreno ne preporučujem osim ukoliko vreme, spretnost i strpljenje nisu problem.

    Ajmo konkretno: kućište za 6497 a da je 42 do 44mm - verovatno samo narudžbina. Ili nešto što "natrči" pa prepravka tj obrada na malom strugu. Ključ u većini slučajeva neće imati "svoju" poziciju... opet prepravka, ovog puta uz glavobolju.
    O ciferu i skazaljkama neću ni da pričam. B-uhr je crn cifer, skazaljke imaju lume... to je već zubobolja plus išijas.
    I mašina... nekako mi ne ide nešto malo na B-uhr, nije to to. Sa centralnom sekundarom, juriti nešto ovako:



    pitanje je kad bi naišlo, da li 6498 ima sličnu stvar... verovatno da. Kompromis možda pa B-uhr sa malom sekundarom (po meni, što da ne - manje glavobolje) a inače stvar bi (sa 6498) završila na satu bez sekundare, opet što da ne, samo se zalomi vrh osovine... da ne smeta. Nije sekundara sveto pismo, mada ja volim da je vidim. Incabloc, Kif, šta god - obavezno.

    Raspričah se...
    Pozdravljam poduhvat, u svakom smislu.
    RUS, Don_Krstic, VLADAN P and 5 others like this.

  2. #12
    Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Poruke
    1.624
    Lajkovi
    8322
    Reputacioni uticaj
    289

    Određen forumom

    Eh, nisam hteo jos nista da pisem o tome jer ne znam da li cu uspeti, ali ajde... Slazem se s tobom Vukas, cistim porucivanjem delova sa neta i sklapanjem necu dobiti unikatan sat. Dobro, kuciste za 6497 sa krunicom, prstenom, i kazaljke sigurno narucujem, jer nemam ni alata ni dovoljno znanja da sve to prilagodjavam.

    Ali, kako sam se usavrsio u poliranju, planiram da sam dekorisem mostove mehanizma. Zenevska sara, ili bar pokusaj.
    Pravljenje "B-Uhr" sata-20130817_091320.jpg

    + graviranje. Ima li neko iskustva sa graviranjem? Za to moram nabaviti alat, pa prvo malo vezbati. Preporuke za neku varijantu prihvatljivu po budzet?

    I dosli smo do cifera... Veoma optimisticno cu probati sam da preradim cifer dzepnog sata u "B-Uhr" omaz. Radim na nekom dizajnu, pa cu uslikati kad doteram do kraja... Treba ga "stesati" na 39mm. Podloga mat crni sprej, i onda sa maketarskom belom bojom, finom cetkicom i sablonima pokusaj da to sve ispadne kako treba. Pa onda nanosenje lume-a... U tom slucaju ne bih napravio 100% autentican "B-Uhr" dizajn, vec bih uneo blage izmene, kako bi sat zaista bio unikatan. Ako to ne bude islo, narucim cifer sa neta.

    Sve ovo lagano do kraja godine, pa mozda nesto i ispadne

    A 2801... Pa ima ovde: http://www.ofrei.com/page_183.html
    Ali je bez sekundare, mada i to moze da se namesti. To prvo moram videti sa majstorom...

    Perfektan 6498, nazalost bez zastite od udara
    Antikviteti i umetnička dela : tanis - ID 7273757 - Kupujem Prodajem
    Poslednja ispravka: RUS (17.8.2013. u 12:51) Razlog: Spojene poruke
    Bluesky likes this.

  3. #13
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom

    samo polako, skupljaj delove naletece nesto dobro. incabloc je u stvari zastita od udara? a sta je to upste i kako se moze fizicki videti na mehanizmu?

    pretragom foruma dosao sam do odgovora, modelatori mogu izbrisati obadve moje poruke, da ne ide tema u off.hvala
    Poslednja ispravka: RUS (17.8.2013. u 12:51) Razlog: Spojene poruke

  4. #14
    Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Poruke
    1.624
    Lajkovi
    8322
    Reputacioni uticaj
    289

    Određen forumom Re: Pravljenje "B-Uhr" sata

    Ma samo nek se pise Da, ako se dobro secam mislim da tvoj ima Incabloc. A valjda ima 6497 i sa Kif parachoc. Sve jedno, samo da ima nesto. Jer ovako je veoma neotporan na udarce, vibracije... Nije nikako za rucni sat.
    bezbi likes this.

  5. #15
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Pravljenje "B-Uhr" sata

    Imam osećaj da će cifer da uspe. Mat sprej preko blago "apcigovanog" cifera (vodena šmirgla 400 do 800), tako da postojeća boja "prihvati" sprej... i to tanak sloj. Inače se ljušti ako ide direktno na metal. Zbog postojanosti boje mogao bi i tanak sloj mat laka preko nje. Mislim da je pre spreja sasvim izvodivo da se finim cement gitom zatvori otvor sekundare. Zgodno je što stope cifera ostaju gde jesu.
    Graviranje... biax koji ja koristim (iako ima sajlu) previše vibrira. Nema načina da se odradi nešto minuciozno a bojim se da bi neki profi graverski električni alat bio papren. Treba probati... ženevski talas ili šta slično pogotovo, pa tek kad se apsolvira... Ja nisam pokušavao.

  6. #16
    Mlađi član Avatar korisnika Dulan_88
    Član od
    2.10.2010.
    Lokacija
    Belgrade, Serbia, Serbia
    Poruke
    92
    Lajkovi
    189
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Pravljenje "B-Uhr" sata

    Zdravo drustvo.Evo mene sa istom idejom koja je u realizaciji da se tako izrazim.Elem kuciste,cifer i kazaljke su narucene iz Hong Konga,kupljeno je na E bay-u i za sad vec 15-i dan putuje ka zemlji Srbiji.Ako je verovati zutacima sve to bi trebalo stici krajem Novembra.Iskreno,jos uvek sam skeptican u vezi svega toga ali nadam se da ce sve proci u najboljem redu i da ce naruceno stici i da nece ispasti da sam bacio 50 evra niz vetar.Evo linkova pa mi se pridruzite u mastanju kako bi to sve spakovano trebalo izgledati....

    Ovo je kuciste

    44 mm Watch Stainless Steel Case Pilot Steel Fit 6497 6498 Movement C010 | eBay

    Cifrar

    38 9mm Watch Case Kit Unitas ETA 6497 Pilot Big 6497 Luminous Dial 002 | eBay

    Kazaljke

    Black Hands Lume for 45mm 6497 6498 Movement | eBay

  7. #17
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Pravljenje "B-Uhr" sata

    Moci ce sigurno sve lepo da se uklopi. Iz licnog iskustva ti predlazem da odneses majstoru Kosticu da ti to uklopi jer je i meni isto to uradio jeftino i brzo dok ostali nisu hteli da se prihvate posla.

    Kuciste mi se svidja, na safljenje zadnji poklopac to je super.

    Cifer i kazaljke mi se ne svidjaju jer nisu od b-uhr polota, ali ako se tebi svidjaju, onda ok.

    Najvise me zanima gde ces da nabavis unitasa?

  8. #18
    Mlađi član Avatar korisnika Dulan_88
    Član od
    2.10.2010.
    Lokacija
    Belgrade, Serbia, Serbia
    Poruke
    92
    Lajkovi
    189
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Pravljenje "B-Uhr" sata

    Veruj mi da sam se dugo mislio za cifrar i kazaljke,dok je odluka za kuciste donesena u momentu.Elem,u ponudi nije bilo niceg bar meni primamljivijeg a inace sam veliki fan Panerai-a pa je tako odluka pala za kazaljke.Cifrar je recimo kompromis da bi se luminacija na kazaljka slagala a i u nekom military fazonu je pa ce sve ujedno izgledati lepo,odnosno,bar su takva ocekivanja...

    Aaaah...mehanizam...Pa ovako,naleteo sam na jedan dzepni sat sa Unitasom 6497 i incablock zastitom ali cena je paprena,citavih 100 evrica.Inace,razmisljam i o kineskoj izvedbi pomenutog unitasa koji nosi naziv Sea Gull ST36,ali to je zadnja stanica ako se ne dokopam izvornog... Inace,ima li neko iskustva sa doticnim kinezom...?

    P.S. Bezbi,izvini sto nisam odgovorio sa citatom s obzirom da je odgovor namenjen teb ali promasio sam pa me je mrzelo da prekucavam...

  9. #19
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Pravljenje "B-Uhr" sata

    Pokusacu da ti odgovorim, u sustini ti Kineski Unitasi nisu losi, rade preciszno ali ima jedna stvar a to su tri stvari
    Prvo se moras pomoliti bogu da dobijes dobar mehanizam posto im je kontola kvaliteta losa.
    Druga stvar jeste da niko ne zna koliko ti mehanizmi mogu da sluze jer su se nedavno i pojavili. Mozda ce raditi 2godine mozda i 20set, mada nisam bas siguran.
    Treca stvar jeste da, ako kupis i kineski mehanizam i sklopis sve trebace ti skoro 100e. A kad to sve sklopis dobijas sat koji ja imam-Parnis, koji inace kosta 70tak evra.
    Znaci bices u lepom gubitku ako porucis i mehanizam. Moj predlog ti je da vrebas neki sat sa unitasom, posto je taj realno skup.

    Posto vidim sta si narucio dobices upravo ovo: Parnis PILOT

    Nadam se da si skontao da si do sada kupio Parnis sat u delovima, koji kosta mnogo vise nego da si kupio ceo sat
    Poslednja ispravka: bezbi (3.11.2013. u 22:35)
    VLADAN P and Serb like this.

  10. #20
    Mlađi član Avatar korisnika Dulan_88
    Član od
    2.10.2010.
    Lokacija
    Belgrade, Serbia, Serbia
    Poruke
    92
    Lajkovi
    189
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Pravljenje "B-Uhr" sata

    Citat bezbi kaže: Pregled poruke
    Pokusacu da ti odgovorim, u sustini ti Kineski Unitasi nisu losi, rade preciszno ali ima jedna stvar a to su tri stvari
    Prvo se moras pomoliti bogu da dobijes dobar mehanizam posto im je kontola kvaliteta losa.
    Druga stvar jeste da niko ne zna koliko ti mehanizmi mogu da sluze jer su se nedavno i pojavili. Mozda ce raditi 2godine mozda i 20set, mada nisam bas siguran.
    Treca stvar jeste da, ako kupis i kineski mehanizam i sklopis sve trebace ti skoro 100e. A kad to sve sklopis dobijas sat koji ja imam-Parnis, koji inace kosta 70tak evra.
    Znaci bices u lepom gubitku ako porucis i mehanizam. Moj predlog ti je da vrebas neki sat sa unitasom, posto je taj realno skup.

    Posto vidim sta si narucio dobices upravo ovo: Parnis PILOT
    Da,slazem se.Ipak je to macka u dzaku,zato cu sacekati da naletim na neki dobar 6497 po mogucstvu sa inkablock zastitom.A s druge strane,em sto bih bio u gubitku,ne bih mogao da prihvatim cinjenicu da moje cedo pokrece kineski mehanizam,jednostavno,neke predrasude se ne mogu izleciti... Inace,ako se ohrabrim,mozda pocnem i drugi projekt sa 6498,s tim sto bi tada bilo reci o izvedbi elegantnog dress sata.Npr sa ovakvim kucistem,ali boze zdravlja...



    Pravljenje "B-Uhr" sata-ofrei.com-64m.jpg
    Bluesky likes this.

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •