Strana 5 od 11 PrvaPrva 123456789 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 41 do 50 od ukupno 106
Like Tree65Likes

tema: Hautlence HL2.0 sat

  1. #41
    CMW
    CMW je offline
    Mlađi član Avatar korisnika CMW
    Član od
    7.5.2012.
    Lokacija
    Rose Bay, NSW, AU / Beograd, RS
    Poruke
    85
    Lajkovi
    306
    Reputacioni uticaj
    33

    Određen forumom Re: Hautlence HL2.0 sat

    Citat vladas kaže: Pregled poruke
    Postovani CMW, ovo sto pricate se nadovezuje i na pokret u Australiji, Save the Time, u kome ucestvuje i Nikola Hacko... Mislim da cemo i mi na forumu u narednom preiodu vise paznje posvetiti sve bezobraznijem nastupu velikih proizvodjaca, koji uskracuju pristup rezervnim delovima za nezavisne casovnicare!
    Dobro veče!

    Kratak odgovor je da i ne.

    Pokušaću da objasnim. Priča je počela sa Rolex-om davno, negde pedesetih godina, pa je Američko ministarstvo pravosuđa donelo dekret 1960. godine poznat kao "1960 Consent Decree" koji je primorao Rolex da isporučuje rezervne delove kupcima časovnika, časovničarima, snabdevačima delova, ukratko svima.

    Rolex, Richemont grupa i nekoliko drugih je sedamdesetih počelo ponovno uskraćivanje isporuke rezervnih delova.

    Ta praksa kršenja zakona, je postala toliko bezobzirna da je kalifornijski časovničar Andre Fleury utužio Richemont grupu za kršenje zakona "1960 Consent Decree".

    Sve bi bilo u redu i federalni sud bi 2006. godine odbranio prava nezavisnih časovničara da AWCI (American Watch & Clockmakers Institute), njihovi predstavnici nisu izašli pred sud (podmićeni od strane Richemont grupe) i izjavili da predstavljaju sve časovničare USA koji se slažu sa ukidanjem "1960 Consent Decree".

    Od tada, od šake kompanija, mi sada imamo preko sedamdeset proizvođača časovnika, koji odbijaju da isporuče rezervne delove svima, a dozvoljavaju ograničeno snabdevanje pojedinima, kojima uslovljavaju isporuku delova nabavkom opreme koju im oni prodaju, u vrednosti oko $50000 a koja često prelazi preko te sume i svake godine je sve više zahteva za novu opremu.

    Ova borba za rezervne delove traje već jako dugo, ja sam u tome već oko petnaest godina. Izuzetno mali broj časovničara se trudio da pomogne da se obore izjave AWCI na sudu (oko 300) tako da uspeha nije bilo. Neki časovničari su računali da će im biti bolje sa manje konkurencije, neki su sedeli i čekali da to urade drugi za njih a neke nije bilo briga.

    Sada u USA ima svega oko 250 časovničara koji mogu dobiti delove od Rolex-a, ne i od ostalih proizvođača. Neki od proizvođača neće isporučiti ništa od delova. Poslednji u toj trci je bila SWATCH grupa, sada su i oni počeli ograničenja isporuke, po celom svetu, takođe uslovljavaju nabavkom razne opreme, ne toliko striktno kao Rolex ali skoro jednako skupo.

    Rolex je konačno ukinuo snabdevanje rezervnih delovima svim časovničarima u Australiji. Nick Hacko, se pridružio ovoj borbi ove godine pošto je izgubio pravo na kupovinu rez. delova od Rolex-a.

    Ovo je vrlo sažet opis događaja koji su prethodili restrikcijama.

    Ako koga interesuje više pojedinosti pitajte, sve što ja znam reći ću.

    CMW
    vladas likes this.

  2. #42
    Stariji član Avatar korisnika jole777
    Član od
    12.1.2009.
    Poruke
    675
    Lajkovi
    366
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Hautlence HL2.0 sat

    Zahvaljujem na informacijama iz prve ruke.
    Upravo mi se zgadio i Rolex i kompletan Richemont. Mozda je vrijeme za manje proizvodjace koji koliko toliko cijene novac kupaca.
    vladas and backarelli like this.

  3. #43
    Istaknuti član Avatar korisnika backarelli
    Član od
    27.11.2011.
    Lokacija
    Bg-Lipovačka Šuma
    Poruke
    3.045
    Lajkovi
    10895
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    137

    Određen forumom Re: Hautlence HL2.0 sat

    Posle pitaju zašto je Seiko iz raja izaš`o... isti odnos prema komitentima za sat od 100 do 1000000000 € ...
    vladas, skydrummer and krstin like this.

  4. #44
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Hautlence HL2.0 sat

    Tema de facto više nema veze sa naslovom i uopšte ne žalim zbog toga(po 1. put)!
    Možda bi bilo bolje da se preimenuje......Gazda!?

    @CMW
    Ova cijena za kompletan servis sata je za mene potpuno očekivana s obzirom da je u pitanju PP!
    Kako jednom reče moj bivši kolega sa foruma:"to je manufaktura sa velikim "M" ",pa smo se onda zakačili oko toga! Hvala za info jer do sada nisam vidio,a istina da nisam ni tražio,ovaj podatak! Bude li me nešto interesovalo,a da ne mogu sam naći odgovor,obavezno te mail-iram!

    Elem,to što neće da daju dijelove,pa što bi!? Nisu ludi! Vrlo dobro znaju da onaj koji ima para da kupi jedan PP,onda ima para da ga i popravi ili da kupi drugi!
    99% kupaca kupuje sat zato što ima para da ga kupi, zato što mu se sviđa ili je u trendu,a nemaju pojma šta u stvari kupuju. Onaj 1%(možda sam previše optimističan) zna šta kupuje ali to je mizeran broj ljudi.
    @watchamag
    Sellita već odavno pravi ETA kopije ali se ispostavilo da nisu baš kvalitetom na nivou ETA-e,a i cijena satova sa Sellita mehanizmima nije ništa manja od istih takvih sa ETA u sebi! Znači,teško da će se nešto pametno desiti na tom polju,a da ne govorim o novim mehanizmima!
    @backarelli
    Seiko......pa probaj da nabaviš bilo kakav dio za GS liniju!
    Ili pitaj npr."Vitanov-a",kao ovlaštenog ditributera Seika, dali mogu to da urade!
    Vidjećeš da je nemoguća misija zato što se GS servisira samo u Japanu(faktički i nema nikakve veze sa "običnim" linijama Seiko proizvoda)!
    Ni ovlašteni distributeri GS linije po Evropi ne rade servis kod sebe nego sat šalju u Japan!
    Nisu ni u Seiku budale!
    Poslednja ispravka: HADzI DALIBOR (14.7.2012. u 10:09)
    vladas likes this.

  5. #45
    Istaknuti član Avatar korisnika jagos
    Član od
    4.11.2009.
    Poruke
    2.683
    Lajkovi
    5664
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Hautlence HL2.0 sat

    mislim da je hadzi u pravu tema je ispala odlicna.e sad razumem ja da patek ne da delove ipak je to klasa ali kako swatch grupa opravdava to sto ne daje delove.ipak je to eta koja je masovna.aj to manje vise to ce regulisati zakoni drzava u kojima posluju ali ne mogu da shvatim da jedna omega koja je legenda i veliko ime ima potrebu da bilo sta uradi u kini.na satu pise swiss made a narukvica iz kine.da li je to onda prevara.sat od oko 3000 eura a narukvica ili kuciste iz kine.to je za mene strasno.

  6. #46
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Hautlence HL2.0 sat

    Tema je otisla ko zna gde. Bolje da se nisam ni ukljucivao

    Ljudi ocrniste proizvodjace satova! Sada je bilo i previse konkretnih primera za to. Ne znam samo da li na osnovu pojedinacnih primera mozemo da donosimo generalne zaljkucke. Kako god, industrija satova poslednjih godina, a i celu poslednju deceniju belezi veliki rast, i to na svim trzistima a ne samo na azijskom, kao sto to mnogi misle. Mislim da ce se tako nastaviti i u narednom periodu. U tom smislu sve ove kritike gube na snazi, iako se i ja slazem se vecinom iznetih zamerki.

    Sto se tice servisa, to je po meni ocekivano da delove mogu da dobiju samo licencirani serviseri. Sve ovo na stetu kupaca, to je tacno. Ali koliko vidim uskoro ce delovi moci da se nabave samo i iskljucivo pre ovlascenog servisa, pa cak i ta spominjana ETA.

  7. #47
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Hautlence HL2.0 sat

    Citat jole777 kaže: Pregled poruke
    Zahvaljujem na informacijama iz prve ruke.
    Upravo mi se zgadio i Rolex i kompletan Richemont. Mozda je vrijeme za manje proizvodjace koji koliko toliko cijene novac kupaca.
    @jolle777 Manji proizvodjaci nisu u stanju ni planiranu kolicinu da proizvedu na vreme. A da ne govorim o decjim bolestima koje trebaju da prodju da bi mogli da proizvedu kvalitetne satove. Svaka cast tu izuzetcima, ali i njih je malo. Evo konkretnog primera nas druga i clan @eee je narucio jedan prelep sat od jednom manjeg proizvodajaca, i koliko vec covek ceka sat. Navodno je taj mali proizodjac imao tehnickih problema sa proizvodnjom kucista, pa je sve moralo da se prolongira. Uz to i ta kucista ne radi taj mali prozvodjac vec neko drugi. I o kakvim standardima kvaliteta onda mozemo da pricamo kada su u pitanju ti mali proizvadjaci.

  8. #48
    CMW
    CMW je offline
    Mlađi član Avatar korisnika CMW
    Član od
    7.5.2012.
    Lokacija
    Rose Bay, NSW, AU / Beograd, RS
    Poruke
    85
    Lajkovi
    306
    Reputacioni uticaj
    33

    Određen forumom Re: Hautlence HL2.0 sat

    Citat HADzI DALIBOR kaže: Pregled poruke

    Sellita već odavno pravi ETA kopije ali se ispostavilo da nisu baš kvalitetom na nivou ETA-e,a i cijena satova sa Sellita mehanizmima nije ništa manja od istih takvih sa ETA u sebi! Znači,teško da će se nešto pametno desiti na tom polju,a da ne govorim o novim mehanizmima!
    Dobro veče, svima!

    Ima tu još (skrivenih) problema, Selita i svi ostali nezavisni proizvođači časovnika se nalaze do grla u fekalijama. Svi oni kupuju elemente hoda od SWATCH grupe: balansu komplet, anker i točak ankera. Bez toga niko od njih nema gotov mehanizam časovnika, to im sada dolazi glave.

    Svi švajcarski mehanizmi koriste negde oko tuce različitih mehanizama hoda, još po ASUAG standardu razlikuju im se samo osovine i pogonske osovine, uslovljeno visinom mehanizma i broja listova na pogonskim osovinama.

    Trenutno se sude u Švajcarskoj oko toga a ishod se nezna.

    Neopisiva je šteta što su Rusi satrli svoju časovnu industriju, praktično je više nema, tu i tamo po neki ostatak. Skoro sve mašine su raskrčmili, većina je otišla u staro gvožđe.

    Nada su sada Kinezi, već su nudili da kupe većinu švajcarske industrije. Japan viće nije interesantan, oni više nemaju ni jednu fabriku časovnika, sve su vani a SEIKO traži kupca njihovi deoničari više nisu zainteresovani. Šuška se da hoće jedan švajcarski konzorcijum (koji nije u milosti SWATCH-a) da ga kupi.

    Ludilo na sve strane.

    CMW

  9. #49
    CMW
    CMW je offline
    Mlađi član Avatar korisnika CMW
    Član od
    7.5.2012.
    Lokacija
    Rose Bay, NSW, AU / Beograd, RS
    Poruke
    85
    Lajkovi
    306
    Reputacioni uticaj
    33

    Određen forumom Re: Hautlence HL2.0 sat

    Citat jagos kaže: Pregled poruke
    mislim da je hadzi u pravu tema je ispala odlicna.e sad razumem ja da patek ne da delove ipak je to klasa ali kako swatch grupa opravdava to sto ne daje delove.ipak je to eta koja je masovna.aj to manje vise to ce regulisati zakoni drzava u kojima posluju ali ne mogu da shvatim da jedna omega koja je legenda i veliko ime ima potrebu da bilo sta uradi u kini.na satu pise swiss made a narukvica iz kine.da li je to onda prevara.sat od oko 3000 eura a narukvica ili kuciste iz kine.to je za mene strasno.
    Jagoše,

    Verujte, nisu u pitanju samo brazletna i kućište mnogo toga od SWATCH proizvodnje je već prebačeno u Kinu. Švajcarska vlada već pokušava da izmeni zakon koji definiše šta je sve potrebno da bi na časovniku moglo da piše "Swiss made", čak i vlada shvata u kojoj meri je ta prevara.

    Odgovor je neutoljiva korporacijska glad za PROFIT.

    CMW

  10. #50
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Hautlence HL2.0 sat

    Sa ovim se apsolutno slazem, gotovo je nemoguce da se sve radi u Svajcarskoj. Jednostavno mislim da su morali jedan deo proizvodnje da prebace u Kinu. Ali ako je tehnologija i kontrola kvaliteta na adekvatnom nivou tu ne bi trebalo da bude problema. Sto se tice natpisa "Swiss made" tu mislim da su vec doneti odredjeni propisi, i mislim da nije neophodno da se svaki deo proizvede u Svajcarskoj.

Slične teme

  1. Hautlence predstavio HLq02 model sata
    By dragon in forum Opšti forum
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 6.9.2009., 12:24

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •