Strana 380 od 413 PrvaPrva ... 280330370376377378379380381382383384390 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 3.791 do 3.800 od ukupno 4128
Like Tree5873Likes

tema: Off topic chat zez soba!

  1. #3791
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.048
    Lajkovi
    30920
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    Naziv: 16487289_1793274627665634_1424588377601151611_o.jpg, pregleda: 168, veličina: 179,0 KB

  2. #3792
    Stariji član Avatar korisnika Elvedin
    Član od
    1.11.2015.
    Lokacija
    Novi Pazar
    Poruke
    1.700
    Lajkovi
    11982
    Reputacioni uticaj
    25

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    Pisao sam vec o ovome, mi kada prskamo, prskamo vecinom pri zalasku sunca. Tada pcela nema. Sto zbog pcela, sto zbog nas ne prskamo preko dana, ako budemo ubili pcele prskajuci voce tesko da ce pcele vise dolaziti u vocnjak da oprasuju.

    Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока
    Ne treba goreti u zelji, s'vremenom sve ce doci...

  3. #3793
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.048
    Lajkovi
    30920
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    Elvedine prošli put sam pohvalio tvoju, pre svega, svest o značaju pčela kod oprašivanja. Mnogi ni promil ne razmišljaju o značaju pčela a imaju pristup i obilato koriste razne hemikalije. S druge strane to što ti radiš nije dobro.
    Ukratko, kada prskaš voće koje cveta nije bitno da li je pre podne, posle podne ili veče bitno je samo jedno a to je da ima cveta. Neće otrov nestati preko večeri.
    Postoje bar dva načina da ubiješ pčelu. Prvi, da pčelu poprskaš dok je na cvetu ( ti to ne radiš). Drugi način je da zagadiš cvet (polen) nekim pesticidom. Ako voćar prska cvetalo voće u sred dana, dakle dok ima pčela, šta je on uradio? Verovatno je ubio ili drastično pogoršao zdravlje pčela koje su u tom trenutku na cvetu ali on je i zagadio-otrovao polen. Ukoliko neko prska cvetalo voće u sumrak, tada neće poprskati pčele na cvetu jer ih nema ali je i dalje zatrovao polen. Dakle, nema neke velike razlike.

    Šta se dobija tj. gubi trovanjem polena? Polen je krucijalan u razvoju pčelinje zajednice, naročito je bitan za mlade pčele jer je polen,između ostalog, proteinska hrana. Polen je bitan tokom cele godine ali je naročito bitan u proleće kada se pčelinja društva naglo razvijaju, dolazi do smene zimskih pčela (to su pčele koje su podnele teret zime) i društva se pripremaju za prvu glavnu pašu (obično je to bagrem). Ukoliko je polen zatrovan, tada će mlade pčele jesti taj polen koji je deponovan u košnici bilo u jesen bilo u proleće kada cveta voće i doći će do ugibanja pčela. Stare pčele umiru od starosti a mlade od zatrovanog polena. Dolazi do toga da društvo bude ili nedovoljno jako za glavnu pašu ili jednostavo ugine. Moram priznati da se ovo drugo u proleće malo ređe dešava , bar prema mojim saznanjima. Sasvim drugi problem je i to što polen koji je zatrovan može završiti u ljudskoj ishrani.

    Šta ti kao voćar treba da radiš? Treba da prskaš voće pre cvetanja i u vreme precvetavanja. Nikako dok cveta , bez obzira koje je doba dana. Evo ja sam recimo skoro prskao kajsije i breskve protiv monilije. Prskao sam pupoljke ( 2-3 dana pre cvetanja) i prskao sam u fazi precvetavanja.

    Pčelare muči još jedan problem koji ne potiče od voćara a koji se tiče trovanja. To su semena koja su tretirana nenikotinoidima (sistemski insekticid). To je recimo seme suncokreta (nije samo suncokret ali je on pčelarima najinteresantniji). Problem je u tome što se seme suncokreta tretira insekticidima (zna se tačno ime insekticida koji se koristi, zna se i ime proizvođača ) koji ulaze u sastav biljke kada ona izraste, ulaze u sokove biljke, a onda ulaze u nektar i polen. Pčele uzimaju taj polen i nektar i dolazi do masovnog trovanja pčela. To se dešavalo širom Evrope i ostatka sveta i ponavljam zna se ime proizvoda, zna se ime proizvođača ali lobi i korupcija (ne znam razliku između tih reči) su toliko jaki da tim multinacionalnim kompanijama niko ništa ne može.
    U Srbiji je npr. 2015. godine u Banatu na poljima suncokreta nastao pomor pčela. Nekoliko hiljada pčelinjih društava je stradalo, niko nije odgovarao za to nedelo. Lako se utvrdi čije su parcele, šta je uzrok trovanja, ali lobi ili beše ona druga reč, su suviše jaki.

    Ukoliko želite nešto da saznate o ovome pogledajte ovaj video. Ima ih mnogo, ali ovo je jedan od kraćih pa je pretpostavljam dovoljno kratak a interesantan i za nekoga ko nije pčelar, jer u suštini nije ovo samo problem pčelara.


    Ko ima malo više vremena neka pogleda neki od dokumentaraca na ovu temu. Jedan od boljih je ovaj:More Than Honey (2012) - IMDb Možete ga naći i sa srpskim titlom.
    Inače taj fim sam ranije preporučio. Zanimljiv je i ne trebate biti pčelar da bi ste ga sa pažnjom gledali i razumeli.

    Video o trovanju pčela na poljima suncokreta u Srbiji:



    Da na kratko delimično skrenem sa teme, država koja ne kontroliše svoju hranu, koja nije vlasnik svoje zemlje (njiva), svoje vode, država koja nema sopstvenu proizvodnju lekova i vakcina, sopstvenu fitofaramaciju, koja u potpunosti ne kontroliše obrazovni sitem, koja nema jake domaće banke, može se smatrati kolonijom.
    Poslednja ispravka: skydrummer (2.4.2017. u 22:02)
    83stojan, Zagor, MMario and 1 others like this.

  4. #3794
    Stariji član Avatar korisnika Elvedin
    Član od
    1.11.2015.
    Lokacija
    Novi Pazar
    Poruke
    1.700
    Lajkovi
    11982
    Reputacioni uticaj
    25

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    I mi smo prije neki dan prskali pupoljke. Ima velike logike u ovome sto pises, imacu to u vidu. Mada mislim da ovaj moj drugar koji je zaduzen za prskanje zna za to, i toga se pridrzava. Jos pokojni otac mu je bio vocar. Toliko stradalih pcela... a lobi k'o lobi, jak. Kao neki lijek koji je stetan, a u prodaji je i jos ga lekari prepisuju. Nazalost, tako funkcionise.
    Slozio bih se sa tobom u dijelu dje si delimicno skrenuo sa teme, kako si napisao.

    Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока
    skydrummer likes this.
    Ne treba goreti u zelji, s'vremenom sve ce doci...

  5. #3795
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.627
    Lajkovi
    18027
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    Ja ,eto, nisam ovo video ranije...A vredi videti.



    skydrummer and Zagor like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  6. #3796
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.627
    Lajkovi
    18027
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    Poslednja ispravka: VLADAN P (8.4.2017. u 11:35)
    Zagor and Elvedin like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  7. #3797
    Stariji član Avatar korisnika himmelstrider
    Član od
    25.9.2013.
    Poruke
    984
    Lajkovi
    516
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    Pozdrav drugari Jedan mali off-topic, posto znam da ovde ima ljudi koji rade ili zive negde sa strane, pa mi treba malo iskustava i pomoci

    Naime, prvo pitanje, treba da idem u inostranstvo na par dana, EU. Iz Srbije mi za to ne treba viza, vec samo pasos ? Takodje, ima li problema ako predjes granice u EU, tipa predjes iz Svajcarske u Nemacku, iako nemas vizu i to ? Neka specijalna procedura na aerodromu ?
    "Vecina drustva zna sta je amortizer, sta je gibanj, sta je obarac, snajperski nisan... samo ja znam kako oni rade, i samo ja konstantno ucenje o tome vidim kao normalno."

  8. #3798
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    de si bre himmelu, nema te, piši novosti u temi za brijanje

    elem klk ja znam ne treba i treba samo pasoš, mene nisu nikad pretresali i tražili da vide klk para imam ali ipak ti savetujem ako si u mogućnosti da poneseš što više para i da kupiš za tih par dana osiguranje

    za prelaske iz zemlje u zemlju, letos mi se desilo iz nemačke u austriju bilo je kontrola na nekadašnjem prelazu, a pre neku nedelju iz austrije u sloveniju ista priča, i iz slovenije u austriju, definitivno nemci su zategli opasno ulazak

    za ove druge negermanske zemlje nisam vezan, pa nemam pojma kako je, niti me zanima


    P.S. da dodam iz najbolje namere, da se ne uplašiš ako imaš nov tek izvađen pasoš bez pečata, vrlo je zeznuto, mogu i da te vrate ako nemaš pozivno pismo, osiguranje ili dosta para kod sebe
    Poslednja ispravka: Милан Милановић (8.4.2017. u 20:49)

  9. #3799
    Stariji član Avatar korisnika himmelstrider
    Član od
    25.9.2013.
    Poruke
    984
    Lajkovi
    516
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    Ma, pritiso zivot

    Pasos jeste nov, bitno mi je da znam koliko i da li ce me zezati sa granicama, konkretno Zeneva/Francuska. Znam da navodno za EU ako se ne zadrzavas previse, ne treba ni viza niti sta drugo, para previse verovatno necu nositi (za ne daj boze, Visa). Ne postoji blizi pristup do Francuske od aerodroma u Zenevi, barem ne do moje destinacije Zato me interesuje, da ne bi ostao na granici
    "Vecina drustva zna sta je amortizer, sta je gibanj, sta je obarac, snajperski nisan... samo ja znam kako oni rade, i samo ja konstantno ucenje o tome vidim kao normalno."

  10. #3800
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    brate ne možeš tako putovati!!!
    83stojan likes this.

Slične teme

  1. Chat
    By milan zmaj in forum Ankete
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 2.1.2012., 14:01

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •