Strana 4 od 6 PrvaPrva 123456 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 40 od ukupno 51
Like Tree83Likes

tema: Završna obrada - detalji koji je odaju

  1. #31
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.898
    Lajkovi
    13148
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Završna obrada - detalji koji je odaju

    Dušane,

    Zašto nažalost? Ja sam srećan što cenim i druge brendove a ne samo Rolex. A džukele - ne one ne vole ni jedan brend. Čak ni "svoj" Seiko. Da bi nešto voleo, potrebno je razumeti. A kada se neprestano laje, ne ostaje vremena za razumevanje.
    Zagor likes this.

  2. #32
    Stariji član Avatar korisnika mihajlons
    Član od
    11.6.2021.
    Poruke
    1.164
    Lajkovi
    6335
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Završna obrada - detalji koji je odaju

    Da ne zaboravimo ko je umalo unistio horologiju proizvodnjom kvarcnih satova.
    Rolex je odlican sat, mehanizam, lepi satovi. Sinonim za uspeh. E sad da li si uspeo kao Joe Biden pa fanovi Rolexa govore dok je bio drugi nosio je Moonwatch a kad je postao predsednik SAD ne moze da nosi nista drugo nego Rolex. Uspeh, da, bio predsednik Amerike, najskuplja prostitutka na Balkanu ili najuspesniji narkodiler, nosices Rolex. Kad cujem price casovnicara da dolaze vlasnici Rolexa da zamene bateriju jer sat kasni, ili da prodaju sat uer nisu znali da treba da se servisira i da servis jako puno kosta, prosto ostanem sokiran. Rolex je toliko kvalitetan i lep, DateJust moj omiljen, da treba ljudima da poklanjanju udzbenik da bi naucili sta nose. Isto kao sto neki voze automobil i nikad ne odu da promene ulje i filtere jer Boze moj, dao tolike pare, sad samo sedi i vozi.
    Jos jedna stvar kod Rolexa, iskustvo mojih prijatelja u Slovackoj da su bili zaustavljeni od strane policije, Rolex na ruci, oduzimanje radi provere. Zasto, oni Srbi sa satom od 20000€, 100% su kriminalci. Rolex 90% nose ljudi koji kupuju brend, a ne sat. S druge strane, po mom licnom misljenju, Seiko je poceo da unistava sam sebe. Proizvodnja ide unazad, satovi sumnjivog kvaliteta, iako imaju mogucnosti da razvale trziste. Mislim da su poceli da zapostavljaju svoj brend, guraju GS i Credor. Dobro im ide distribucija NH35 i zivi se lagano.
    Da zivim u Nemackoj ili Svajcarskoj, nosio bih Rolex, u Srbiji ne. Zbog stereotipa. Izgubio bih zivce da objasnjavam ljudima da je sat na ruci original.
    Sad mozete slobodno da me mrzite zbog ovoga sto sam napisao

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Zagor, don Alberto and voosaai89 like this.

  3. #33
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.898
    Lajkovi
    13148
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Završna obrada - detalji koji je odaju

    Mihajlo,

    Rolex te tajne krije samo za sebe, baš zbog analfabeta, koji ga doživljajvaju kao vrh horologije. A on je daleko od toga. Odličan brend luksuznog razreda. Sa najboljim nisam mislio kvalitetu izrade, nego uticaj koji ima na scenu već od 1931 godine, kada su izašali vani sa prvim rotorom.


    Boško,

    Ne moraš, da se složiš ali mislim, da je tradicija mnogo širi pojam od načina finiširanja mehanizma. Ogromno brendova se danas poziva na tradiciju a sa njome nemaju puno zajedničkih tačaka. Finiširanje mehanizama je ako smem tako, da kažem postala posebna disciplina tek 1992 godine sa Philippe Dufourom. Pre toga se brendovi nisu promovisali, da li su im mostovi i ploče anglirani ručno ili pomoću mašina. A svi znamo, da se radio o mašinama.
    Ako ćemo o iskrenosti finiširanja, onda se i u Haute Horlogerie razredu morati ograničiti samo na sam vrh. Ovo što si naveo, još puno njih iz nezavisnih časovničara kao i sam vrh ponude industrijalaca: ALS, Pateka, Vacherona, Audmersa u vidu minutnih repetitora, večitih kalendara, sonnerie i tourbillona. Sve ispod toga sadrži mnoštvo mašinskog udela, pa čak i CNC angliranja.

    Evo, kako se nekad radilo u industriji. Odličan film i prava dragocenost:

    https://www.youtube.com/watch?v=ob0xjdV4_fs
    BucaJr. and Zagor like this.

  4. #34
    Član
    Član od
    19.2.2021.
    Poruke
    181
    Lajkovi
    1160
    Reputacioni uticaj
    4

    Određen forumom Re: Završna obrada - detalji koji je odaju

    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke
    Ne moraš, da se složiš ali mislim, da je tradicija mnogo širi pojam od načina finiširanja mehanizma. Ogromno brendova se danas poziva na tradiciju a sa njome nemaju puno zajedničkih tačaka.
    Jeste širi, mada da mislim da ogroman broj brendova su danas, nažalost, mnogo bolji u marketingu “tradicije” nego same tradicije, barem kad se radi o načinu konstrukcije i obrade satova. Pošto se danas sve u glavnom radi zahvaljujući CAD-a, CNC, spark, UV LIGA, i ostale moderne i veoma efikasne tehnologije gde slobodna ljudska ruka nema veliki uticaj, ostaje malo toga gde se može videti i osetiti čovek.

    Mislim da baš zbog toga je finiširanje mehanizma, samo s sobom svoja disciplina, kao što dole pišeš, od nekih devedesetih prošlog veka. Tada je i rad s CADom i ostalo počeo da se svuda koristi. Prematome, finiširanje, kad je dobro radjeno, u ovim modernim vremenima pokazuje lepotu ljudske ruke, ljudske imperfekcije (čak i na naj višem nivou), i individualnost. Nije svaka ruka jednaka, i ima nešto lepo i značajno u tome.

    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke
    Finiširanje mehanizama je ako smem tako, da kažem postala posebna disciplina tek 1992 godine sa Philippe Dufourom. Pre toga se brendovi nisu promovisali, da li su im mostovi i ploče anglirani ručno ili pomoću mašina. A svi znamo, da se radio o mašinama.
    Ako ćemo o iskrenosti finiširanja, onda se i u Haute Horlogerie razredu morati ograničiti samo na sam vrh. Ovo što si naveo, još puno njih iz nezavisnih časovničara kao i sam vrh ponude industrijalaca: ALS, Pateka, Vacherona, Audmersa u vidu minutnih repetitora, večitih kalendara, sonnerie i tourbillona. Sve ispod toga sadrži mnoštvo mašinskog udela, pa čak i CNC angliranja.

    Evo, kako se nekad radilo u industriji. Odličan film i prava dragocenost:

    https://www.youtube.com/watch?v=ob0xjdV4_fs
    Naravno da rad s mašinama nije nova stvar. Mislim da postoji razlika u tome kako se mašina upravlja… Dali jedan čovek mora da s njom upravlja, i bude vešt, da bi došlo do namenjenog rezultata? Dali čovek koristi i znanje i iskustvo i tehniku da dovede rezultat? Kao primer, tradicionalni guilloché se radi s rose engine lathe, i to je mašina. Što se mene tiče, postoji velika razlika s CAD+CNC kombinacijom.

    Inače vrlo lep video, hvala vam što ste ga podelili, prvi put sam sad gledao.

    Boško

  5. #35
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.898
    Lajkovi
    13148
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Završna obrada - detalji koji je odaju


    Među tim kriminalcima, narko dilerima i prostitutkama, koji su nosili Rolex nikako ne smemo izostaviti Dalai Lamu, Che Guevaru, Martin Luther Kinga, Ernsta Hemingwaya, Pabla Picassa i Indiru Gandhi.
    Pošto je sada u modi banovanje, predlažem da se banuje naš kolega Piksi jer on ima čak dva Rolexa - jbg, ko zna ko se krije iza tog nicka. Evo, predlažem, da se banuje i mene jer i ja imam Rolex, jedino ako me ne spasi to što imam dve Omege.
    Joj, a šta ćemo tek sa kolegom BoškomM, koji je vlasnik A. Lange & Sohne i JLC a to su bili najomiljeniji brendovi Adolfa Hitlera. A kad bolje razmislim, i ti si mi sumnjiv. Toliko imaš Omega a Omega je uz Universal Geneve bio najomiljeniji brend drugog čoveka Rajha Hermanna Goeringa, a tek da ne pominjem da je najveći azijski mesar, severnokorejac Kim II Sung bio vlasnik Constellationa sa posebnim, ličnim ciferom. Ili možda, da se ukine ceo forum jer skoro da nema člana, koji nije vlasnik Seika a Seiko je nosio još jedan azijski mesar Hirohito.

    Nemoj zameriti ali suditi brend po tome, ko ga nosi.....



    Citat mihajlons kaže: Pregled poruke
    Da ne zaboravimo ko je umalo unistio horologiju proizvodnjom kvarcnih satova.
    Rolex je odlican sat, mehanizam, lepi satovi. Sinonim za uspeh. E sad da li si uspeo kao Joe Biden pa fanovi Rolexa govore dok je bio drugi nosio je Moonwatch a kad je postao predsednik SAD ne moze da nosi nista drugo nego Rolex. Uspeh, da, bio predsednik Amerike, najskuplja prostitutka na Balkanu ili najuspesniji narkodiler, nosices Rolex. Kad cujem price casovnicara da dolaze vlasnici Rolexa da zamene bateriju jer sat kasni, ili da prodaju sat uer nisu znali da treba da se servisira i da servis jako puno kosta, prosto ostanem sokiran. Rolex je toliko kvalitetan i lep, DateJust moj omiljen, da treba ljudima da poklanjanju udzbenik da bi naucili sta nose. Isto kao sto neki voze automobil i nikad ne odu da promene ulje i filtere jer Boze moj, dao tolike pare, sad samo sedi i vozi.
    Jos jedna stvar kod Rolexa, iskustvo mojih prijatelja u Slovackoj da su bili zaustavljeni od strane policije, Rolex na ruci, oduzimanje radi provere. Zasto, oni Srbi sa satom od 20000€, 100% su kriminalci. Rolex 90% nose ljudi koji kupuju brend, a ne sat. S druge strane, po mom licnom misljenju, Seiko je poceo da unistava sam sebe. Proizvodnja ide unazad, satovi sumnjivog kvaliteta, iako imaju mogucnosti da razvale trziste. Mislim da su poceli da zapostavljaju svoj brend, guraju GS i Credor. Dobro im ide distribucija NH35 i zivi se lagano.
    Da zivim u Nemackoj ili Svajcarskoj, nosio bih Rolex, u Srbiji ne. Zbog stereotipa. Izgubio bih zivce da objasnjavam ljudima da je sat na ruci original.
    Sad mozete slobodno da me mrzite zbog ovoga sto sam napisao

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    piksi likes this.

  6. #36
    Član
    Član od
    19.2.2021.
    Poruke
    181
    Lajkovi
    1160
    Reputacioni uticaj
    4

    Određen forumom Re: Završna obrada - detalji koji je odaju

    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke
    Joj, a šta ćemo tek sa kolegom BoškomM, koji je vlasnik A. Lange & Sohne i JLC a to su bili najomiljeniji brendovi Adolfa Hitlera.
    Aaaaaaaahahahaha

    Nemoj zaboraviti: Imam i ja dva Rolexa, i vrlo sam s njima ponosan

    Ja volim sve što mi deluje više iskreno od proseka, a Rolex to jeste. Pravi kvalitetne satove, stabilne, precizne, i izdržljive. I to u velikom broju. Mislim da se to treba slaviti.

  7. #37
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.898
    Lajkovi
    13148
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Završna obrada - detalji koji je odaju

    Boško, tačno, zaboravio sam na tvoja dva Rolexa. Nema ti spasa. Možda te, kao i mene malo vadi Zenith, jer se od njega nije odvajao Mahatma Gandhi, koji ga je na poklon dobio od Jawahaharlala Nehrua. Ali i taj Nehru, on se puno družio sa Gadfijem a Gadafi je bio obožavaoc Rolexa. Šta znam
    Malo smo otišli sa teme ali nadam se da neće biti zamere.

  8. #38
    Stariji član Avatar korisnika mihajlons
    Član od
    11.6.2021.
    Poruke
    1.164
    Lajkovi
    6335
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Završna obrada - detalji koji je odaju

    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke

    Među tim kriminalcima, narko dilerima i prostitutkama, koji su nosili Rolex nikako ne smemo izostaviti Dalai Lamu, Che Guevaru, Martin Luther Kinga, Ernsta Hemingwaya, Pabla Picassa i Indiru Gandhi.
    Pošto je sada u modi banovanje, predlažem da se banuje naš kolega Piksi jer on ima čak dva Rolexa - jbg, ko zna ko se krije iza tog nicka. Evo, predlažem, da se banuje i mene jer i ja imam Rolex, jedino ako me ne spasi to što imam dve Omege.
    Joj, a šta ćemo tek sa kolegom BoškomM, koji je vlasnik A. Lange & Sohne i JLC a to su bili najomiljeniji brendovi Adolfa Hitlera. A kad bolje razmislim, i ti si mi sumnjiv. Toliko imaš Omega a Omega je uz Universal Geneve bio najomiljeniji brend drugog čoveka Rajha Hermanna Goeringa, a tek da ne pominjem da je najveći azijski mesar, severnokorejac Kim II Sung bio vlasnik Constellationa sa posebnim, ličnim ciferom. Ili možda, da se ukine ceo forum jer skoro da nema člana, koji nije vlasnik Seika a Seiko je nosio još jedan azijski mesar Hirohito.

    Nemoj zameriti ali suditi brend po tome, ko ga nosi.....

    Sve je to meni jasno. Ja postujem Rolex, mnogo javnih licnosti ga nosi, postuje i voli. Ali nadam se da razumes sve sto pisem.
    Omegu kao sat volim zbog Co-axial, uspeha sa NASA, pouzdanost, pristupacniji cenom od Rolexa, pristupacniji servis od Rolexa. Da zaradjujem vise, da jednog dana bih uvrstio Rolex DJ u kolekciju.
    Ne kudim ti brend, ne brini.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #39
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.898
    Lajkovi
    13148
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Završna obrada - detalji koji je odaju

    Boško, odlično napisano. Posebno mi se sviđa, što si uključio iskrenost izvođača i to je suština svega kod najvišeg razreda finiširanja.
    Ja sam već dugo opčinjen tim sastavnim delom horologije ali moram da priznam, da sam i nakon svih ovih godina ostao nekako razdvojen. Obično je tako, da kada se upustiš u materiju i proučavaš satima, danima, mesecima, godinama, spoznanja dovode do nekog određenog zaključka ali evo meni se na ovom području to nije desilo. Bilo je perioda, kada sam bio već na tome da prodam najveći deo postojeće kolekcije ili čak uzmem neki dugoročni kredit i ovu moju ljubav i pripadnost zaokružim nekim gralom u vidu hronografa Pateka ili Langea (radije Pateka zbog istorije) i da to bude to. Kraj i nema više. Ali nažalost ili na sreću, ti gralovi su upakovani u kućišta iz zlata ili platine, što im diže cenu u nebo a meni lično pretpostavlja emotivni deficit, jer sam uvek naginjao čeliku.
    Drugi, isto tako važan faktor prepreke je predstavljao odnos funkcionalnost : dekoracija. Lično naginejem prema prvom. U neku ruku mi je žao, što je došlo do takvog tehničkog napretka u razvoju materijala, jer je ranije formula bila jednostavna: dugovečan i kvalitetan rad je uz strukturu i kvalitet materijala komponenti mehanizma donosila dekoracija najbitnijih elemenata u vidu angliranja i poliranja do nesvesti: od osnovne ploče, preko celog gear traina, do rotora. Ali kada su i Patek i Lange u mehanizam stavili silicijum, onda to u neku ruku menja formulu u funkcionalnost < dekoracija.
    Ono što mi iskače je ta razlika u odnosu na pre, kada je dekoracija bila isključivo ili najvećim delom u svrhi funkcionalnosti sata a sada je postala posebna disciplina, koja je više namenjena stvaranju dodatnog utiska nego svojoj prvobitnoj ulogi. Zato i razumem negodovanje Voutialainena i Dufoura, kada se između redova malo podruguju silicijumu i sličnim "novitetima", jer pravi izazov je napraviti ono što prave oni iz "tradicionalnih" elemenata.
    Naravno, niti u jednom trenutku ne osporavam, ne sumnjam u sav trud, iskrenost, veštine i najviši stepen znanja najvećih imena horologije ali taj crv košmara u mojoj svesti, da to rade samo zbog toga da rade, nikako da racionaliziram. Kada u Zeitwerku vidim svu vrhunskost najvišeg stepena dekoracije oko najdeblje silcijumove spirale u horologiji, uvek se zapitam, čemu ste se toliko mučili, kada nema stvarne potrebe za time? Obožavam i častim savršenstvo Patekovog hronografa ali kao i Lange, to na kraju ispada više umetničko delo nego ujedno i sat.
    Naravno, nemam ništa protiv da ljubitelji horologije uživaju u tome, da kupovinom svakog takvog sata ujedno postaju vlasnici muzejsko vrednog artifikata (to sam i najbolje znaš, jer poseduješ dva takva primerka), naprotiv potpuno ih razumem i podržavam ali za sada sebe ne mogu da nađem u takvom stanju.
    Poslednja ispravka: Haifisch23 (17.9.2021. u 20:14)
    Can'tStand'Ya likes this.

  10. #40
    Novi član
    Član od
    27.9.2019.
    Poruke
    6
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Završna obrada - detalji koji je odaju

    ja se nisam odlucio na rolex samo zato sto ne mogu da imam nesto na ruci sto me navodi da mislim kako svakodnevno jedan takav sat neki face tattoo reperi po USA unistavaju stavljajuci dijamante i neke glupave modifikacije. Ne znam da li bih mogao da stavim Royal Oak ili Nautilus na zglob a da mi ne prolaze kosmari o toliko unistenih satova tih skorojevic mumljavih repera 😅

    Inace nemam problem da rolex nosi i najgora starleta samo da ne unistavaju satove a mislim da ovi nasi skorojevici ipak nemaju kintu za one after market abominacije sa dijamantima koji po meni samo unistavaju remek delo koje je rolex, ap, pp...

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •