Strana 8 od 10 PrvaPrva ... 45678910 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 71 do 80 od ukupno 94
Like Tree250Likes

tema: Kvalitet satova nekad, sad i u budućnosti

  1. #71
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Kvalitet satova nekad, sad i u budućnosti

    Uh, tema je otišla u više smerova, pa je nemoguće odgovoriti na sve konstatacije i stavove. Kada sam već počeo sa Seikom, koji mnogi od nas izuzetno cene, uključujući i mene, sticajem okolnosti sam počeo da govorim o njihovom padu kvaliteta. S druge strane, neću da sporim i to da se koriste kvalitetniji materijali, što se po svoj prilici odnosi na druge proizvođače, pri čemu pretpostavljam da su časovničari imali u vidu luminaciju, materijale za kućišta, kazaljke, metalne narukvice i mnoge druge delove.

    Slažem se i sa Sinđelom, tj. sa konstatacijom da petica nema hacking funkciju, što bi joj svakako doprinelo. Seiko LM je imao tu funkciju, ali ova serija se danas ne proizvodi, a imala je problem sa komplikacijom za dan/datum, koja je zbog plastičnih delova relativno brzo propadala. Naravno, pohvalno je ukoliko je ovaj problem eliminisan.

    Mislim da je ovde problem što je teško naći šta porediti. Evidentno je da švajcarski proizvođači nemaju segment u kojem bi se takmičili sa japanskim ili ruskim proizvođačima, tj. jeftin mehanički sat/automatik po sličnim cenama, osim Candina i još nekih izuzetaka.

    Što se tiče 'velikih' imena (navodnici namerno stavljeni), slažem se sa Jagoševom konstatacijom da nije u redu prodavati robu pod imenom jedne zemlje, a koja je proizvedena u drugoj. Nažalost, ovo je standardna pojava kod mnogih vrsta robe, a morala bi biti zakonski regulisana. Nemam ja ništa protiv toga da se bilo koji proizvod proizvede u Kini ili nekoj drugoj zemlji, ali to treba i jasno navesti. Primetio sam da neki skupi brendovi odeće često navode zemlju porekla, pa imaju natpis Made in China/Sri Lanka/Bangladesh, Malaysia i slično, što je za svaku pohvalu.

    Evo i jedne vesti koja nema veze sa satovima, ali ukazuje na pozitivnu tendenciju: VW razvija jeftini brend
    backarelli and 83stojan like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #72
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Kvalitet satova nekad, sad i u budućnosti

    Možda ima neka tajna veza, evo npr. ovaj slučaj Swiss Watch Found in 400-Year Old Chinese Tomb
    83stojan likes this.
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


  3. #73
    Istaknuti član Avatar korisnika 23jewels
    Član od
    9.10.2010.
    Poruke
    2.174
    Lajkovi
    7987
    Reputacioni uticaj
    230

    Određen forumom Re: Kvalitet satova nekad, sad i u budućnosti

    Opet moram da kazem da misljenja časovničara treba uzeti sa malom dozom rezerve. Većina njih će ti za današnji sat reći da nisu kvaliteta kao pre, a opet drugi će reći ono što je Tolarbo rekao. Ja se slažem da se danas koriste kvalitetniji materijali, ali u kojoj klasi satova. Koliko košta sat sa titanijumskim kućištem, sa keramičkim brojčanikom... Pleksi je gotovo izbačen, tu su razne vrste mineralnih i safirnih stakala, i tu je evidentan napredak. Mesingana kućišta su takodje retka, ali sa druge strane plasticne kazaljke, i markeri, polirani tako da liče na čelik, mene nerviraju. Mnogi delovi mehanizma su danas plastični, zubčanici su tanji i od legura pravljeni. Mnoga kućišta su potpisana "st.steel", ali kada ih uzmete u ruku, ko se iole razume u materijale, primetite da to nije prošlo pored čelika... Ima puno detalja o kojima bi moglo da se priča, teško da se moze generalizovati da li su kvalitetniji današnji materijali ili oni pre.
    Moguće je samo da je u časovničarskoj industriji taj pad kvaliteta manji nego u ostalim. U auto industriji samo dajem primer, mnogi modeli imaju aluminijumska "ramena", koja stradaju mnogostruko brze nego stara, u električnim alatima je toliko broj plastičnih delova, da se čovek najezi. Pa nije ni čudo što danas Hilti, Makita ili neko drugo zvučno ime, traje kraće od one stare Iskra bušilice.
    Otidjoh malo u off, ali poenta je ista, marketing je čudo. Bilo ko od njih da želi da napravi sat, auto, televizor, alat... koji će da traje 100 god, oni bi ga napravili. Ali kome bi onda prodavali proizvod na svakih par godina. Sa jedne strane evidentan je napredak, a sa druge skraćenje životnog veka proizvoda.

  4. #74
    Stariji član
    Član od
    2.10.2011.
    Poruke
    659
    Lajkovi
    2390
    Reputacioni uticaj
    69

    Određen forumom Re: Kvalitet satova nekad, sad i u budućnosti

    Ko je sponzor svih mogućih teniskih turnira? Rolex, Omega ... Na EP u futbalu na onoj tabli kada se menjaju igrači pisalo je Hublot. Ima još primera da sada ne nabrajam. U pitanju su milionske sume na ime reklama, pa to mora neko da iskija. Kupac, ko bi drugi. Ti satovi uglavnom koštaju više od solidnog automobila! Zbog toga je nikada i ne učestvujem u diskusijama u temama gde se oni veličaju, postavljaju se njihovi video klipovi itd. jer mi je to neumesno. Posebno ovde kod nas gde većina ljudi ako uopšte ima sreću da negde radi do penzije ne bi mogao da zaradi za narukvicu.

  5. #75
    Član Avatar korisnika PedjaSD
    Član od
    10.11.2011.
    Lokacija
    Oko sveta
    Poruke
    432
    Lajkovi
    1260
    Reputacioni uticaj
    26

    Određen forumom Re: Kvalitet satova nekad, sad i u budućnosti

    Video sam Nešin post o VW, nadam se da ne idemo u offtopic, ali samo sam ovo želeo da napišem: ne znam koliko vas je upućeno da je ideja o jeftinijim proizvodima ili bar načinima da se dođe do istog nastala još 30-ih godina prošlog veka? Prema tome, ovo što se trenutno dešava gde cene realno ne prate ono što dobijamo za naš novac nije ništa novo jer su neke druge industrije to počele još ranije da rade, ok možda je švajcarskoj industriji satova (u ovom slučaju konkretno) trebalo vremena da povežu ceo biznis proces, ali čini da su ovim premeštanjem u Kinu to zaokružili. I još jednom da ponovim: volim satove ali sram ih bilo zbog cena!
    bajker71, backarelli and 83stojan like this.

  6. #76
    Istaknuti član Avatar korisnika backarelli
    Član od
    27.11.2011.
    Lokacija
    Bg-Lipovačka Šuma
    Poruke
    3.045
    Lajkovi
    10895
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    137

    Određen forumom Re: Kvalitet satova nekad, sad i u budućnosti

    PedjaSD , to je to ! Upravo to što si napisao je činjenično stanje i nema dalje...
    PedjaSD likes this.
    Victorinox - real steel with mechanical soul

  7. #77
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Kvalitet satova nekad, sad i u budućnosti

    Kad tad smo morali da dotaknemo i pitanje cene, jer je ono i najosetljivije, a nas svakako pogađa. S jedne strane, nemam ništa protiv toga da neko kupi IWC, rolex ili omegu. Ima i forumaša koji poseduju ove satove, a koje cenim kao drugare, poznavaoce i ljubitelje, kao i te satove i njihov kvalitet.

    S druge strane, nije nikakva tajna da bih voleo da mogu da kupim neki od njihovih proizvoda, ali mi finansije to onemogućavaju, kao i mnogim forumašima. Niko od nas nije kriv što za isti posao koji radi ovde ne zarađuje koliko i Nemac, Holanđanin ili Kanađanin koji radi to isto. Poenta je u tome da u mnogim slučajevima cena jeste prenaduvana, uz izuzetke kao što su ručno rađeni satovi, oni koji imaju delove od plemenitih metala, koriste skupu tehnologiju i slično.

    Tačno je da skupi brendovi donose profit, ali pošto nisam zaposlen u časovničarskoj industriji, niti imam koristi od švajcarskog, japanskog ili nemačkog PDV-a, jednostavno ne mogu da gledam ovu problematiku na taj način.

    Konačno, slažem se za Peđinom konstatacijom da dat novac i ono što dobijamo za njega nisu baš uvek u korelaciji.
    vladas, anbeast, PedjaSD and 2 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  8. #78
    Stariji član
    Član od
    2.10.2011.
    Poruke
    659
    Lajkovi
    2390
    Reputacioni uticaj
    69

    Određen forumom Re: Kvalitet satova nekad, sad i u budućnosti

    Nešo, radi se o sumama koje su i za jednog nemca misaona imenica. I nije u pitanju da li imaš ili nemaš par hiljada evra, nego da li oni vrede te pare. Pre ili kasnije dok se još malo narod opameti proći će kao Jaguar ili Saab. Uljuljkani u staru slavu, misle da je dovoljno da godišnje naprave nekoliko stotina komada, masno plate reklamu poznatim facama, i žive "kao bubreg u loju". Pre ili kasnije ispred svog imena dobiće neki indijski naziv tipa Mahindra, Tata ili neki kineski ...

  9. #79
    Član Avatar korisnika Milossani
    Član od
    21.7.2012.
    Lokacija
    Grocka, Beograd
    Poruke
    279
    Lajkovi
    929
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom

    Kad ste vec spomenuli auto industriju nadovezacu se, kada je swatch dizajnirao Smarta zajedno sa Mercedesom, bio je cilj da se napravi jeftino prevozno sredstvo za gradske uslove, cija je cena trebala da bude ne veca od 5000€. E tu se onda Mercedes umesao i odredio da cena bude ipak 10000€, razlog za to: moze im se...
    Samo jedna rec... Kontinuitet...

  10. #80
    Član Avatar korisnika iggy tee
    Član od
    31.1.2012.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    338
    Lajkovi
    2813
    Reputacioni uticaj
    92

    Određen forumom Re: Kvalitet satova nekad, sad i u budućnosti

    Ti satovi uglavnom koštaju više od solidnog automobila! Zbog toga ja nikada i ne učestvujem u diskusijama u temama gde se oni veličaju, postavljaju se njihovi video klipovi itd. jer mi je to neumesno. Posebno ovde kod nas gde većina ljudi ako uopšte ima sreću da negde radi do penzije ne bi mogao da zaradi za narukvicu.
    apsolutno se slazem sa ovim.

    a reci cu i ovo,

    imam jednog kolegu koji ima 35god, nema kola i nikada nije ni imao, medjutim , Ferari, lamborgini, bugatti vejron ,Bentley,Aston Martin...itd sve automobili koje je video samo na posterima, ali zato zna svaki detalj o njima od zapremine motora do zapremine gepeka , dimenzija u mm i od koje su koze sedista , koji je konac koriscen za sivenje i ostalih sitnica... i sanja o njima iako svestan da ih nikada nece imati, ponekad pocne da smara sa tim glupostima i svi mu se smeju i iskuliraju ga...
    ponekad mi ga je i zao... ok da smo klinci pa se lozimo , ali u godinama kada si svestan svoje realnosti , to pocinje da smara.

    Isto tako mislim i za satove , gledam ono sta je u rangu moje platne sposobnosti u koju spada vecina a ostalo me apsolutno nezanima.
    A posto svi znate da satove sam i popravljam , imao sam iskustva i sa satovima preko 5000eur, ciji princip rada nije mnogo drugaciji od sata koji kosta 200e , tako da tu bas nista novo nemogu da naucim...
    Dakle cim vidim nesto vezano za te Ferari satove - ZA MENE JE TO APSOLUTNI OFF TOPIC.

Slične teme

  1. Kvalitet satova i mehanizama
    By insp.draguljce in forum Satni Mehanizmi
    Odgovora: 127
    Poslednja poruka: 2.9.2020., 8:14
  2. Ljubitelji satova & SPORT :)
    By milan zmaj in forum Kafić
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 14.12.2014., 13:44
  3. Manbushijie - iskustva i kvalitet satova
    By eee in forum Kineski mehanički satovi
    Odgovora: 111
    Poslednja poruka: 11.10.2014., 21:39
  4. Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 23.2.2012., 20:29
  5. Jel čuo nekad neko za TW STEEL ?
    By diamond in forum Opšti forum
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 17.2.2011., 8:42

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •