Strana 2 od 11 PrvaPrva 123456 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 101
Like Tree73Likes

tema: Koliko plaćamo ime?

  1. #11
    Istaknuti član Avatar korisnika 23jewels
    Član od
    9.10.2010.
    Poruke
    2.174
    Lajkovi
    7987
    Reputacioni uticaj
    230

    Određen forumom Re: koliko placamo ime

    Citat HADzI DALIBOR kaže: Pregled poruke
    Dali se plaća ime - da plaća se! A ako neko misli da to može napraviti bolje i za manje para - bujrum!
    Moze-premeste proizvodne linije u Kinu
    Posto svaka diskusija krece u pravcu swiss vs Japan,ja cu uporediti dva Japanca

    Citizen ima modele sa 8200 mehanizmom od 80-300+$. Znaci,moguce je ustedeti na materijalima,radnoj snazi,zavrsnoj obradi...i ono najvaznije Marzu Ne mislim da treba spustiti na nivo Rusa i Kineza,ali moguce je...

  2. #12
    Moderator Avatar korisnika vladas
    Član od
    16.9.2009.
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Poruke
    2.706
    Lajkovi
    4350
    Reputacioni uticaj
    179

    Određen forumom Re: koliko placamo ime

    ^ Poprilicno si u pravu, ali ima i suprotnih primera - ETA je proizvodnju mehanizama u Kini ugasila, bas zato sto su izracunali da kada uvedu iste nivoe kontrole kvaliteta kao u Svajcarskoj - da, u stvari, ni ne stede mnogo. Isto je i kod Seiko-a - najbolji (i naravno najskuplji) mehanizmi se prave u Japanu, a ne u Kini ili Maleziji
    No time to lose

  3. #13
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: koliko placamo ime

    @vladas

    Ovo za ETA i Kinu nisam znao!
    Dankhe na informaciji !

  4. #14
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: koliko placamo ime

    Tacno je da se ime placa ali sve zavisi koliko to ime zasluzuje taj rang cene, ima puno nedokazanih mladih brendova koji imaju itekako visoke cene a cime opravdavaju visoku cenu opet nije mnogo jasno, Opet cu napomenuti ZENITH kojeg sam restavrirao masinja je bila zdrava ali 40 godine stara ali radi besprekorno tacno, sto znaci da taj je sat opravdao svoju cenu kad je bio nov, kad se uzme u obzir i podatak da je Zenith naj nagradjivana - najtrofejnija manufaktura, onda nevidim problem, da ako neko ima finansije da plati kvalitet tradiciju i na kraju ime.

  5. #15
    Član Avatar korisnika Mister No
    Član od
    3.6.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    344
    Lajkovi
    1376
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    28

    Određen forumom Re: koliko placamo ime

    IME nije nešto što se može ''stvoriti'' preko noći. Stvara se decenijama i to na različite načine. Stoga nije čudno da različita imena različito koštaju. Najčešće je vrednost nekog imena direktno uslovljena time koliko ljudi cene i poštuju to ime! Ime stvoreno dobrim radom, istraživanjem, kvalitetom, jednostavno se mora platiti!
    U medjuvremenu, u celu priču se umešao i marketing. Njime se pokušava ceo taj proces stvaranja jednostavno ubrzati ili, što je češći slučaj mistifikovati, preuveličati... To je ono čega se treba čuvati ali, iskreno rečeno, to nije nimalo lako, jer na kraju krajeva nije marketing slučajno nauka!
    Jednostavno, ne bi trebalo sva ''imena'' trpati u isti koš. Nekad je to teško, ali ponekad je i lako zaključiti kako je koje ime nastalo!
    Sinn
    Seiko


    "...i kako je do neprepoznavanja dovedena suština prevare" Štulić

  6. #16
    Istaknuti član Avatar korisnika 23jewels
    Član od
    9.10.2010.
    Poruke
    2.174
    Lajkovi
    7987
    Reputacioni uticaj
    230

    Određen forumom Re: koliko placamo ime

    Citat Walter kaže: Pregled poruke
    Opet cu napomenuti ZENITH kojeg sam restavrirao masinja je bila zdrava ali 40 godine stara ali radi besprekorno tacno, sto znaci da taj je sat opravdao svoju cenu kad je bio nov, kad se uzme u obzir i podatak da je Zenith naj nagradjivana - najtrofejnija manufaktura, onda nevidim problem, da ako neko ima finansije da plati kvalitet tradiciju i na kraju ime.

    I nije ti ovo bas najbolji reper. Ja sam imao na par dana Rusku Slavu,koja je u odnosu na ruse drugorazredni proizvodjac. Bila je USSR-ova i kasnila je 3 sekunde za 24h. Mislio sam da sam se prevario i izmerio opet,rezultat je bio isti.
    Rakete takodje rade odlicno i posle 30 godina... E,sad,sto je zavrsna obrada bila grozna,to je druga stvar,koliko para toliko i muzike.

    Ja licno mislim da mi najvecu marzu,vecu od one fabricke, placamo upravo trgovcima i distributerima. Pojedini modeli se drasticno razlikuju po cenama u USA,Nemackoj i Japanu.


    @Vladas
    Ovo je zanimljiv i diskutabilan podatak. Moguce da su dobili subvencije svoje drzave,da otvore nova radna mesta,jer radna snaga u Kini je mnoogo jeftinija,i tesko mi je da poverujem da nisu imali racun. Isti ljudi na istim radnim mestima,uz manje poreze i manje zarade... ne znam...
    Dok kod Japanaca,znam da u drugim bransama tako rade,trude se da sto vise uposle svoju industriju,a onaj visak potraznje proizvedu van. Ali,oni jasno odvajaju cene modela izradjenih van Japana,tako da,moguce je smanjiti troskove...

    Da li su pojedini modeli Hamilton-a 3-4 puta losiji od Omega,iako su toliko jeftiniji?

    Citat VLADAN P kaže: Pregled poruke
    E,ta razlika ,od 4000 evra se naziva-Porez na budale - i posledica je podložnosti ljudske vrste reklami ,koja je odavno prestala da bude informacija i postala je način nametanja mišljenja,želja i težnji ljudima koji su nesposobni da sami razviju kritičko mišljenje o stvarima koje ih okružuju.
    Haug!
    Bravo
    Poslednja ispravka: 23jewels (23.5.2011. u 20:45)

  7. #17
    Član Avatar korisnika bozicko
    Član od
    19.11.2010.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    110
    Lajkovi
    144
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: koliko placamo ime

    Iskren da vam budem nisam se nadao ovakvo uzbudljivoj raspravi...naravno da mi je poznato da IME puno kosta (od toga koliko treba da se IME stvori, do toga koliko je potrebno da se odrzava nivo kvaliteta, do onoga da se zivi na staroj slavi)...
    Naime kada sam prvi put isao da kupim sat (zavrsio gimnaziju) tada se jako puno reklamirao FOSSIL koji je u ono vreme za mene bio pojam...tada sam na seiko 5 gledao kao na sporet - tu je da radi i nista vise od toga...xx godina kasnije malo sam se edukovao, i danas mislim obrnuto u vezi seika i fossila (zahvaljujuci svima vama sa foruma)...ali me je zbunilo, da ne kazem zaprepastilo da velike kuce poput omege i breitlinga (swatch co.) koriste ETA mehanizme koje malo prerade...i prodaju kao svoje...nisam dovoljno skolovan na ovu temu da dalje elaboriram, tako da ostavljam prostor za ispravke... ali kao nekom ko je donedavno bio laik ovo malo/puno smeta...
    ZASTO?
    Pa za mene je OMEGA bila pojam...poput ROLEXA (za koga znam zahvaljujuci bond filmovima) kad ono CVRC MILOJKA, jesu dobri ali nije to to...mnogim proizvodjacima skidam kapu (ZENITH pogotovo) ali mi je i dalje gorak ukus u ustima, jer kao neko ko je istinski zaljubljenik u satove ne vidim sta tu ima toliko da kosta (marza bi u ovim slucajevima bila nekoliko stotina posto)

    Sad cete reci odlazi puno na MARKETING...ali i to ako uzmemo sa rezervom, dolazimo do ekonomskog nonsensa...da manufakture ne mogu da prozvedu ekstremno skupih satova, jer je potraznja nenormalna, dok se potraznja onih dostupnih (kako kome) ili stagnira ili opada...

    Naravno da mi je jasno da odredjeni ljudi imaju potrebu da se isticu u drustvu, svojim statusom i stilom, ali granica gde stil prelazi u kich je veoma tanka... jedno hipoteticko pitanje koje se logicki nadovezuje na naziv teme, koliko bi vi maksimalno izdvojili za sat da imate dovoljno novaca za ''bacanje''?

    Na kraju, mislim da je VLADAN P dao sazet odgovor koji je citiran u predhodnom postu, te mu se iskreno i zahvaljujem...
    Si fueris Romae, romano vivito mori, si fueris alibi vivito sicut ibi!

  8. #18
    Moderator Avatar korisnika vladas
    Član od
    16.9.2009.
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Poruke
    2.706
    Lajkovi
    4350
    Reputacioni uticaj
    179

    Određen forumom Re: koliko placamo ime

    Koliko vidim - ima ovde dosta briljantnih misli, ali se malo i brkaju pojmovi... Hajde da malo sredimo stvari:

    - Swatch Group Ltd. je vlasnik velikog broja marki svrstanih u vise kategorija i sa izuzetno bogatom istorijom iza sebe. Takodje je prakticno spasilac prodaje istih tih, u to vreme posrnulih, velikana (Omega, Tissot, Longines npr.) jednom japanskom Seiko-u. Na kraju krajeva - ista ova grupa je vlasnik i ETA konzorcijuma. BTW - Breitling nije u sastavu Swatch grupe. Samo je, kao i recimo IWC, UN, GP i mnogi drugi - kupac velikog broja ETA mehanizama.

    - Kao sto je masovna proizvodnja izuzetno kvalitetnih ETA mehanizama, dostupnih svima koji su imali para da ih kupe, prakticno "unazadila" svajcarsko casovnicarstvo - jer su svi prestali da proizvode sopstvene (in-house) mehanizme, isto se prakticno desilo i sa samim firmama u sastavu Swatch grupacije. Ipak - Omega je iz ETA-e obilno koristila najvise doradjeni 2892 (mehanizmi 1120 i 2500) - koji se smatra ozbiljnim takmacem Rolex-ovom 3135 mehanizmu (i u ovome ne vidim nista lose), a zatim i unela dosta noviteta upotrebom Danielsovog Co-Axial escapement-a, Silicijumske opruge itd. Slicnim putem su krenuli i Longines, Tissot, Hamilton...

    - Iako licno nemam novca da bih sebi priustio jednog Zenith-a, JLC-a, GP-a ili IWC-a - radi se o proizvodjacima koji svoje satove prodaju za jako puno para, ali se u ovim slucajevima vec radi o izuzetnim in-house mehanizmima i pri tome nisam siguran da i u ovim slucajevima "porez za budale" iznosi punih 4000€.
    jagos and ANGEL II like this.
    No time to lose

  9. #19
    Istaknuti član Avatar korisnika 23jewels
    Član od
    9.10.2010.
    Poruke
    2.174
    Lajkovi
    7987
    Reputacioni uticaj
    230

    Određen forumom Re: koliko placamo ime

    A,dobro,Vlado,Vladan je hipoteticki rekao to 4000e
    Ima tog "poreza" i kod Grand Seika,Royal Orienta...

    Ove firme koje si nabrojao mislim da svi respektuju. Ja cu biti dovoljno drzak da kazem da je taj "porez" jako veliki kod Omege,Rolex-a i Breitlinga...

    Vec sam napisao u prethodnom postu,niko me nece ubediti da je Omega 3x bolja od Hamiltona i da je uopste bolja od Longines-a,npr...a sta drugo placamo nego IME

  10. #20
    Član Avatar korisnika skydiver
    Član od
    20.11.2008.
    Poruke
    272
    Lajkovi
    251
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: koliko placamo ime

    Razvoj. Pored marketinga, veoma bitna stavka. I veoma skupa.

    Kod glomaznih brendova, koji zapošljavaju mnogo ljudi, sve je mnogo skuplje. Naravno ima brendova koji sede na lovorikama, ali dosta ih radi na inovacijama.

    I mali off apropo Swatch priče, da ne ulazim u sada koliko su pomogli industriji satova, ili odmogli. Po meni dovoljno je šta su uradili sa GO da dobiju naklon, a još im i ne uvaljuju ETA mehanizme.
    ________________________________
    Smišljam novi potpis...

Strana 2 od 11 PrvaPrva 123456 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Koliko je tačan vaš sat?
    By Baron in forum Opšti forum
    Odgovora: 83
    Poslednja poruka: 25.1.2021., 14:13
  2. Koliko satova imate?
    By VLADAN P in forum Opšti forum
    Odgovora: 50
    Poslednja poruka: 1.4.2019., 18:22
  3. Koliko vas kosta odrzavanje satova
    By tolarbo in forum Opšti forum
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 10.11.2011., 18:11
  4. Koliko stoperica trosi bateriju ?
    By KLL in forum Satni Mehanizmi
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 3.1.2011., 5:39
  5. Koliko satova posedujete?
    By Laslo51 in forum Opšti forum
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 16.8.2010., 21:45

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •