Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 23
Like Tree51Likes

tema: Šta nedostaje tržištu satova?

  1. #1
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Šta nedostaje tržištu satova?

    Gledajući malo asortiman po prodavnicama, već neko vreme razmišljam da otvorim temu o onome šta nedostaje na tržištu, bilo da govorimo o domaćem ili stranom. O domaćim distributerima i uvoznicima smo već pisali, pa ne bih da govorim konkretno onjima, već o ukupnoj ponudi.

    Iako znamo kako je pojava kvarcnih mehanizama uzdrmala časovničarsku industriju, mehanički satovi su, srećom, preživeli. Njihova, ponuda, međutim, nije kao nekadašnja. Ukoliko govorimo o jeftinijem segmentu koji se može naći kod nas, na pamet padaju proizvođači kao što su Seiko, Candino ili Vostok-Europe, ali kako god okrenemo, oseća se praznina. Ne osporavam njihov kvalitet, niti govorim o izboru modela, već gledam na ovu pojavu kao celinu. Kod nas nisam video da se prodaje još mnogo brendova koji mogu stati u ovu kategoriju, a namenjeni su potrošaču iz srednje klase. Konkretno, postoje i kineski i ruski brendovi koji bi popunili ovu prazninu, mada nisu jedini. Smatram da bi bilo zgodno da se obogati ovaj segment tržišta, ali bih voleo da moje mišljenje prokomentariše i neko ko poznaje ekonomiju ili kako funkcioniše uvoz.

    Druga stavka, koja je vidljiva i na većim tržištima, jeste monopolsko ponašanje pojedinih proizvođača. Koliko se sećam, neko je već pisao da običan časovničar ne može uvek da naruči originalan deo za neki sat, čime se direktno narušavaju pravila slobodnog tržišta i onemogućuje konkurencija. Naravno, deo će se naći u servisu čiji majstor je postao ekspert za zamenu baterija ili mehanizma, a ako je talentovan, ume čak i narukvicu da skrati.

    Treća stavka bi bila srodan bezobrazluk nekih poznatih brendova, koji samo na ime dižu cene sata na kome je praktično sve kinesko, premda ih ne krivim u potpunosti – dok je ovaca, biće i džempera.

    Konačno, tu su i neizbežne replike, odnosno nemar državnih organa mnogih zemalja. O njihovom statusu, javnom oglašavanju i pojavi kod nas smo već diskutovali, pa ću taj deo preskočiti, ali svakako da nismo jedina evropska zemlja u kojoj se ovo đubre masovno prodaje. Ovog leta sam imao prilike da ih vidim i u grčkim prodavnicama suvenira, u kojima se za 10-20€ može kupiti roleH, braJTLIG ili neko slično đubre. Da bi ironija bila veća, prve replike u Grčkoj sam video u jednoj prodavnici koja se nalazi samo stotinak metara od policijske stanice. Da bi slika bila potpunija, vrli grčki čuvari reda i zakona su se namučili vozeći čak pedeset metara do prve kafane, gde su uz giros i pivo branili pomenuti red i zakon.

    Da čujemo i vaša mišljenja i komentare
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #2
    Član Avatar korisnika PedjaSD
    Član od
    10.11.2011.
    Lokacija
    Oko sveta
    Poruke
    432
    Lajkovi
    1260
    Reputacioni uticaj
    26

    Određen forumom Re: Šta nedostaje tržištu satova?

    Prvo: ovde je potrebno dići kulturu prosečnog čoveka i zatim i kupovnu moć. Podizanjem kulture i kupovne moći ljudi će prepoznati vrednost nečega što mogu da kupe i što će moći da ostave i budućim generacijama, tzv. heirloom. Da nije samo do kupovne moći, mogu da kažem poznajem dosta ljudi koji realno mogu da priušte lep i dobar sat u kome će uživati, ali ne vredi: radije će da ostavi pare u kockarnici na ruletu, da kupi krpice nego da ostavi i da kupi nešto u čemu će moći da uživa i on, i buduće generacije. Što se tiče ovog drugog, ako misliš na Swatch group meni je ok jer ja ne mogu da priuštim neki Patek sa in-house mehanizmom zbog toga što sam pritisnut cenom takvog mehanizma i cenom servisa, već sam "osuđen" da kupujem generičke satove. Ovde sam podeljen jer sam učio da su monopoli i polipoli loši za tržište, ali ja bih jednostavno uvek pre uzeo ETA koju pravi Swatch group nego Sellita mehanizam. Čudno, zar ne? Na drugo se nadovezuje i treće, generički mehanizmi se danas nalaze u većini satova u cenovnom rangu od 1000-3500$, ali dok ne smislimo kako da im doskočimo kao konzumenti njihovih proizvoda i usluga (koji realno i nisu neki), moramo da trpimo "torturu". A što se tiče replika, to je po meni mentalni sklop-ne može to svako da nosi, jednostavno moraš da imaš obraz kao đon. Uvek bih radije dao 100$ za kvarcni Casio nego za "genuine fake Rolex" od 3$, a i takve prodaju u Singapuru.
    anbeast, Neša and Serb like this.

  3. #3
    Mlađi član Avatar korisnika SEIKO
    Član od
    11.2.2012.
    Lokacija
    Niksic, Crna Gora
    Poruke
    74
    Lajkovi
    167
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Šta nedostaje tržištu satova?

    Odlična tema.
    Meni se praznina najviše osjeća što se ne može više u prodavnicama tako lako naći navijač. Postoji širok izbor satova sa raznoraznim mašinama, ali navijača i nema, ja ga ni u jednu prodavnicu na našim prostorima nisam vidio. Shvatam da je to stari tim pehanizma i neki kažu ( iz prodavnica satova) da je to prevaziđeno, e ja se ne slažem s tim. Siguran sam da ima tih koji bi i danas kupili navijač... Ovo ne mislim isključivo na Vostok kojeg i ima da se nađe, ali to je jedini sat navijač-automatik koji sam u prodavnici vidio da ga ima na ovim prostorima.
    Moje mišljenje o našem tržištu satova jeste to da ovi što ih prodaju se i ne razumiju u njih bog zna, to su obični trgovci koji gledaju da nabave što jeftinije a prodaju što skuplje. Takođe je tu stvar i kod kupaca. Znam da mušterije danas više interesuje izgled i veličina sata, a šta "kuca" unutar njega, kakva je firma je najmanje bitno. Tako ima mušterija koji traže sat koji je džombast, atraktivnog izgleda, i da je velik da se primjeti ovo ono, a malo ko gleda je li automatic, kinetic, eco drive itd. Većina mojih drugara koji imaju satove a ne razumiju se u njih nego ih bzv. nose marke kao što su Diesel, Guess, Esprit, Swatch i td, i pojma nemaju šta je automatic, kinetic itd, i kad im ja objašnjavam gledaju me kao Izeta...
    Ovim hoću reći, da se slabo nabavljaju satovi kakve bi mi, kolekcionari i ljubitelji, voljeli kupovati, a da se više nabavljaju satovi kvarcni, koje je jeftino nabaviti a skupo prodati... više je kupaca za Swatch ili Guess nego za Vostok ili Tossot, nebitno.
    Naime, u Podgorici je postojala prodavnica koja je prodavala Zenith, Breitling, i Piuget satove. Odmah ubrzo su otvorili drugu prodavnicu đe prodaju "ostale" satove kao Swatch, Sector, Casio i tako tim sličnim markama i na moje pitanje gazda kaže da mnogo više zarađuje na prodaju Casio satova nego na Zenith, Breitling i Piuget. Kaže da te satove kupi jedino onaj što ne zna šta će s novcem, što ne zna o satovima ništa i šta je Zenith, niti umije uključiti štopericu, ali zna da je skup i može se hvaliti njime. Malo koji ljubitelj mu je ušao kupiti takav sat.
    Hoću naglasiti da je naše tržište satova takvo najviše zbog kupaca i njihovih zahtjeva, i naravno velike zarade dotičnih prodavaca....
    anbeast, VLADAN P, Neša and 1 others like this.

  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Šta nedostaje tržištu satova?

    Sta vali na nasem trzistu?? Pa zapocetak Rusi...Verujem da bi bar ljudi sa foruma kupovali mnogo vise cistog poljota , vostoka, aviatora, burana.... Meni jos fale sigurno i Nemci. Pravo da vam kazem fale mi i kinezi , parnis i ekipa sa see-gull mehanizmom.
    Djordje, anbeast, VLADAN P and 3 others like this.

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika Zenith
    Član od
    9.1.2012.
    Lokacija
    Smederevo
    Poruke
    1.252
    Lajkovi
    2295
    Reputacioni uticaj
    55

    Određen forumom Re: Šta nedostaje tržištu satova?

    Odlicna tema.
    Na nasem trzistu pre svega fale ovlasceni distributeri Orienta i Victorinoxa.Svako ko imalo prati satove zna koliki respect uzivaju ova 2 brenda,pogotovo Orient...Orient je Seikov,tako da nema nikakve potrebe trositi reci o Orientu.
    Fale nam profesionalniji casovnicari koji znaju zaista nesto o satovima.Nije casovnicar samo onaj ko zameni bateriju i skrati narukvicu.Bojim se da kod nas nije tako.
    Biti casovnicar je stil zivota i tu je profesionalizam i ljubav prema satovima neophodna.Toga kod nas nema.
    Zatim,fali nam kupovna moc.Nije do ljudi,vec do drzave,ali...To je vec teska tema i zaobilazim je u sirokom luku.
    Takodje nam fali da obicni ljudi shvate sta znaci sat i da je to naprava koju mogu koristiti i bukvalno unuci.Ukoliko se sat cuva,naravno.
    U Srbiji bi te ljudi smatrali budalom da za sat das preko 1000 e,a pri tom imas novac da tako nesto priustis.Jednostavno bi se smajali.Zaista nam fali opsta kultura povodom toga,a i povodom mnoogih drugih stvari.
    Jednostavno,mnogo toga fali na nasem trzistu satova.
    Ne kazem da je lose,ali da moze da bude ne bolje vec mnogo bolje....Moze.Moze i mora.
    Sto se tice svetskog trzista,tu je situacija jednostavna i zna se sta je osnovni problem.
    Mnogi proizvodjaci prodaju samo,ali samo ime za ludi novac....Ali moze im se,sta drugo da se kaze povodom toga.
    Sto se tice monopolskog ponasanja pojedinih proizvodjaca i kopija satova,tu nema sta posebno da se komentarise.
    Jednostavno,takvih situacija je bilo i uvek ce biti.Ne samo u Srbiji,vec na sve 4 strane sveta.
    vladas, anbeast, VLADAN P and 1 others like this.

  6. #6
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Šta nedostaje tržištu satova?

    Dodao bih Orient na spisak. Mozda i Victorinox. Verovatno jos ponesto nego trenutno mi mozak radi na rezervi. U principu se slazem sa prethodnim komentatorima o stanju na trzistu.

    Sto se vise zabavljam satovima, vise mi se cini da je notorni Watch Snob u pravu kada tvrdi da ispod 3000 dolara ne moze da se kupi iole horoloski vredan, negenericki sat. Naravno, svestan sam da je kolumna namerno tako intonirana (slicno kao istavovi Dzeremija Klarksona iz Top Gira), ali nije ni daleko od istine. Tu negde ispod njegove granice imamo Nomos, Sinn, poneku Omegu (nisam siguran), Frederique Constant, Baume & Mercier, Seiko....Verovatno jos nekoliko, a ostali samo pakuju ETE u kucista i deru. Zbog istih mehanizama i dizajn je jako slican. Pogledajmo 7750 satove, na prvi pogled ne znas dal' je Certina, Tissot, Longines..... nesto razmisljam, tesko da bih za bilo sta sa generickim mehanizmom dao vise od 1000 evropljana (hronograf), a ima i 2824 koje kostaju i 3000e. Ok, ima tu jos ponecega osim mehanizma, ali ne mogu se oteti utisku da su mnogi ''proizvodjaci'', prosto lenji i da uzivaju prodajuci maglu....

    Dok pisah, Zenit se pojavi sa Orientom i Victorinoxom
    vladas, VLADAN P, Neša and 2 others like this.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  7. #7
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Šta nedostaje tržištu satova?

    Vidim da ima dosta odgovora i odličnih promedbi. Ne mogu da odgovorim svakome ponaosob na svaku rečenicu, ali ću pokušati da napravim neki opšti odgovor.

    Potpuno se slažem sa onim što kaže PeđaSD, tj. da je potrebno podići kulturu običnog konzumenta, a para, naravno, nikada dosta. Pošto sam mislio na satove dostupne prosečnom potrošaču, koji se kako-tako ipak mogu platiti, mislim da za ovaj deo treba da bude zadužen distributer, i to kroz reklame. Šta god ja mislio o marketingu, ovde bi se mogao upotrebiti u dobru svrhu. Dobro osmišljena reklama, pristojne cene, i eto rešenja. Znam da zvuči jednostavno, premda to ide malo teže u stvarnom svetu, ali se od nečega mora početi. Koliko primećujem, danas status super-mega-turbo brendova uživaju Fossil, Festina, Diesel, DKNY i još neki, a tu nije samo u pitanju kupovna moć. Ne kažem da su ovi satovi po definiciji loši, ali često se i za manje novca može naći nešto što će nadživeti pojedine modele ovih proizvođača. Kvalitetne a jeftine mehaničke štopere odavno nisam video, mada nisam zadovoljan ni ponudom onih skupljih. Jedino što se povremeno viđa na oglasima su kante sa tobože nemačkim imenima, kao npr. Graf von Monte Wehro (uopšte ne zvuči nemački), Königswerk (=Kineskakantawerk), a simptomatično je da ih prodavci često uvaljuju sa „manjim problemima“, kao što su mehanizmi u stanju poluraspada, otpale kazaljke i slično.

    Famozni 3133 bi svakako dobro popunio prazninu među mehaničkim štoperima, a pošto se može „obući“ pod više brendova koji bi izgledali dovoljno fancy, mislim da bi imao odličnu prođu. Ja bih vrlo rado stavio neki svoj 3133 na crtu sa pojedinim skupim igračkama, ali i mnoge druge primerke iz kolekcije i verujem da će dobro urađena mehanika i dalje ponosno i tačno kuckati dok će se neke kineske igračke upakovane u jeftinu plastiku ili gvožđuriju sunčati na otpadima.

    Seiko je spomenuo i kompetentnost prodavaca. Iako smo o tome razgovarali u nekim drugim temama, ovaj deo teksta mi je privukao najveću pažnju:

    ... i neki kažu ( iz prodavnica satova) da je to prevaziđeno...
    Prodavac koji ovo izjavljuje je idiot. Ne govori se o poređenju taljiga i BMW-a, već o mnogo suptilnijem proizvodu. Uostalom, i bicikl je pravaziđen u odnosu na motocikl, automobil ili avion, ali ga voze i bogati i siromašni širom sveta i voziće ga još mnogo godina. Uostalom, ne znam kako bi objasnio zbog čega su satovi koji koštaju koliko i jedan dobar automobil ipak mehanički.

    Što se tiče brendova, lepo je primećeno da nekoliko njih nedostaje kod nas (Orient, Victorinox, kineski brendovi, ruski i još neki), a svakako da spisak nije konačan. Naravno, ne bi trebalo dovlačiti ove stove stihijski, već bi trebalo početi sa nekim modelima koji bi bili zanimljivi za šire tržište. Nas kao ljubitelje ionako niko ništa ne bi pitao, ali se od nečega mora početi.
    anbeast, VLADAN P, nwolfe and 1 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  8. #8
    Mlađi član Avatar korisnika SEIKO
    Član od
    11.2.2012.
    Lokacija
    Niksic, Crna Gora
    Poruke
    74
    Lajkovi
    167
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Šta nedostaje tržištu satova?

    Nisam sasvim siguran kakvo je tačno tržište satova u Srbiji, ali u Crnoj Gori postoji prodavnica u Podgorici koja prodaje par modela Victorinox satova, takođe jedan nabavlja i Orient satove, a u Bar se prodaju Vostok Europe satovi... Ovo naglasih kao satove koji se ređe nalaze...
    Moje lično misljenje je, da neko dovede GWMV u naše radnje to bi se prodavalo kao ludo, jer narod ne interesuje šta je to, samo ih interesuje dizajn, a znamo da GWMV ima dizajn da izgledaju "skupo".. Bah, ne treba pričati o GWMV...
    No, da se vratim na temu. Mislim da bi bilo dobro da na naše tržište dovedu i Nixon satove, nisu previse skupi, a i imaju dosta atraktivan dizajn, smatram da bi mladi voljeli taj stil sata,.
    Treba i Njemac da se "osjeća" u našim radnjama, fali Junghans.
    Pozdrav

  9. #9
    Istaknuti član Avatar korisnika backarelli
    Član od
    27.11.2011.
    Lokacija
    Bg-Lipovačka Šuma
    Poruke
    3.045
    Lajkovi
    10895
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    137

    Određen forumom Re: Šta nedostaje tržištu satova?

    ...mene ubi što mi Victorinox-a nema I ta JDM serija, ali se to ne računa.

  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika jagos
    Član od
    4.11.2009.
    Poruke
    2.683
    Lajkovi
    5664
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Šta nedostaje tržištu satova?

    Baki cujem sad od kolege da ga ima u podgorici.bas cu da pogledam i da se cenkam jer imam lepa iskustva sa prodavcima satova u pg.ako dobijem dobru ponudu mozda i kupim jedan.
    milan zmaj and backarelli like this.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kineski proizvođači satova, novi lideri na tržištu?
    By Vladan Stevanovic in forum Ankete
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 23.8.2012., 8:01
  2. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 1.7.2012., 14:36
  3. O clock satovi – Novi brend satova na domaćem tržištu
    By Shmizla in forum Pristupačni satovi
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 27.1.2012., 6:50
  4. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 27.1.2012., 6:50
  5. Kineski proizvođači satova, novi lideri na tržištu?
    By Vladan Stevanovic in forum Kineski mehanički satovi
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 1.5.2009., 16:36

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •