Strana 1 od 16 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 153
Like Tree274Likes

tema: Automatik vs kvarcni mehanizam

  1. #1
    Novi član
    Član od
    22.4.2009.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Automatik vs kvarcni mehanizam

    Voleo bih da cujem poredjenje izmedju ove dve vrste satova od nekoga strucnog, posto sam ja generalno laik po tom pitanju.

    Imam Nivadin kvarcni sat vec 14 godina, i dan danas radi savrseno, tacan je i savrseno precizan, jedini put kad moram da pomeram vreme je 2 puta godisnje kada se inace pomera vreme za jedan sat.
    Baterija traje otprilike godinu i po dana do 2 godine, i to je jedina obaveza koju imam oko njega
    U poslednje vreme razmisljam da kupim novi sat, neki kvalitetan naravno, do 300e

    Ono sto sam video ovako po Netu je da su automatic satovi najcenjeniji i najskuplji, i ja sam tako razmisljao sve dok nisam saznao da kod ovih satova postoji neizbezna greska u proseku od 5 do 10 sekundi dnevno, nemam iskustva sa ovim satovima, ali na osnovu tog podatka ispada da na mesec dana sat zuri, ili kasni po 1-2 minute, ako ne i vise??
    Ovo mi je stvarno nepojmljivo za kvalitetan i pouzdan sat, ako ja trebam svakog meseca da ga pomeram napred ili nazad po minut, dva, jer je netacan.

    Tako da ovako laicki, ja bih uvek kupio pre kvarcni sat, jer nikad ne moram da razmisljam, niti sumnjam u njegovu tacnost, a obaveza oko menjanja baterije jednom u dve godine i nije neki problem.

    Pa bih voleo da neko strucan objasni koje su prednosti i mane ova dva sistema, i da li sam mozda ja pogresno cuo za tu netacnost kod automatica...
    SanelMNE likes this.

  2. #2
    Časovničar Avatar korisnika watchmag01
    Član od
    7.8.2008.
    Lokacija
    karlovac
    Poruke
    708
    Lajkovi
    750
    Reputacioni uticaj
    47

    Određen forumom Re: Automatic vs kvarcni sat

    bok
    Ako želiš točan sat kupi si quartz, ako želiš sat sa dušom onda mehanički.Kao sa ženom ,ako ti treba za kuhat i prati može bilo koja a za živjeti sa njom bito je što je unutra pa makar bila i nešavršena kao i mehanički sat

  3. #3
    Mlađi član
    Član od
    2.6.2008.
    Poruke
    37
    Lajkovi
    11
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Automatic vs kvarcni sat

    Citat watchmag01 kaže: Pregled poruke
    bok
    Ako želiš točan sat kupi si quartz, ako želiš sat sa dušom onda mehanički.Kao sa ženom ,ako ti treba za kuhat i prati može bilo koja a za živjeti sa njom bito je što je unutra pa makar bila i nešavršena kao i mehanički sat
    Potpuno se slazem Mehanicki sat ima dusu dok quarc radi na struju kao recimo mikrovalna, toster.... otprilike kao da kupis auto na struju manji troskovi ali svaki put kad se vozis osjecas da to nije to.

    Reko si oko 300e za te novce bas i nema swiss satova (jos 100e-200e bi pomoglo) pa preporucam Seiko,Orient ili neki ruski sat (ali sa ruskim mehanizmom). Inace mnogi jeftiniji automatici koriste mijota mehanizme koji su japanski ali se slazu u kini iako ljudi tvrde da su pouzdani i mozda grijesim ali rade bi ih zaobisao.

  4. #4
    Novi član
    Član od
    22.4.2009.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Automatic vs kvarcni sat

    Razumem ja to sto pricate, ali i za gramofon su pricali da ima dusu, a CD je nema... mozda nije najbolje poredjenje, posto automatici sigurno nece u penziju kao gramofon, ali imam utisak da je automatic vise statusni simbol, da budes vidjen sa takvim satom, ili da ti koristi u nekim ekstremnim uslovima (ako si planinar, ronilac, i slicno), dok quarz-ni sat je tu da ti pokaze tacno vreme u svakom trenutku.

    Nemam nista protiv da imam automatic, ali prilicno su skupi, a posto nisam Bil Gejts, onda mi je malo bezveze da dajem velike pare za sat koji nije 'tacan'.

    Nisam ni nasao automatic sat za 300e, koji mi se svidja, uglavnom su skuplji, tako da razmisljam da ipak uzmem kvarcni, ali opet i tu mi je bitno da nadjem pouzdan sat koji ce trajati minimum 15 godina....

  5. #5
    Član
    Član od
    21.1.2009.
    Poruke
    202
    Lajkovi
    85
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Automatic vs kvarcni sat

    Najpouzdaniji i najizdrziviji sat koji ce ti trajati ne 15 nego 150 godina ti je casio g shock. Neunistivo cudo kojem zamenis baterije na svakih par godina i voilla

    A razliku je tesko objasniti. Ako te satovi ne zanimaju previse neam potrebe da se zamlacujes automaticom. Ali pravo pitanje je - zasto neki ljudi daju velike pare za oldsmobile kad mogu da kupe nov auto koji je daleko pouzdaniji i jeftiniji za odrzavanje, ili zasto kupiti neku sliku koja kosta ko pola stana kad za iste pare moze da se pazari sijaset replika... Jednostavno, neko uziva u tome da ima automatik sat na ruci posebno ako poznaje mehanizam u njemu i nacin rada a nekome to nista ne znaci.

    Inace, nema statusnog simbola u automatic satovima, 90% nema predstavu ni da takvi satovi postoje

  6. #6
    sub
    sub je offline
    Stariji član Avatar korisnika sub
    Član od
    3.1.2009.
    Poruke
    601
    Lajkovi
    143
    Reputacioni uticaj
    20

    Određen forumom Re: Automatic vs kvarcni sat

    Za 300 eura kupi neki od Seiko modela i bices ne zadovoljan nego prezaooljan narednih 15 i vise godina ,naravno automatik. Svakih nekoliko godina ide na redovan servis i to je to gotovo da je doziivotna stvar sto kod kvarcnih mehanizama nije slucaj kad se jednom pokvare po previlu menja se ceo mehanizam .

  7. #7
    Novi član
    Član od
    22.4.2009.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Automatic vs kvarcni sat

    Pravi zaljubljenici u satove su sigurno i kolekcionari, pa imaju po nekoliko modela koje nose na smenu.
    Ja sam poceo da nosim rucni sat jos u osnovnoj skoli pa do dana danasnjeg i ne mogu bez njega, ali opet sluzi mi za njegovu osnovnu funkciju, da vidim koje je vreme i danasnji datum (to mi je isto bitno, da ima datum na satu).
    Verovatno spadam u onu grupu zaljubljenika koja voli da ima sat, ali nema neke preterane emocije prema automatic mehanizmima
    I mene fasciniraju ti mehanizmi, ali nisam se nikad preterano udubljivao u njihov sistem rada. Ja sam vise praktican, hocu nesto sto radi besprekorno i mali su troskovi eksploatacije, a sta je unutra, to je manje bitno...

    Ici cu ovih dana da procesljam prodavnice satova, ipak treba uzivo videti kako izgleda i stoji na ruci, ovako preko Neta i slika, nije to to.
    Bilo bi dobro, ako neko zna da mi preporuci neku radnju, konkretno za Novi Sad, ili Beograd.

  8. #8
    Mlađi član
    Član od
    22.3.2009.
    Poruke
    39
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Automatic vs kvarcni sat

    Mislim da za 300€, možda uz mali dodatak možeš pogledati Suunto modele satova.
    Znači digitalni sat, štoperica, alarm, barometar, visinomjer, kompas. Ima mogučnost spajanja na komp. Pregled i programiranje recimo treninga.
    Sve u svemu, sat za koji će svi reći vauu...
    Suunto možeš sigurno naći u Merkatoru, u trgovini Intersporta.

    Ako ti se cijenom Suunto ne uklapa, pogledaj slićne modele Casia. Recimo Casio ProTrek.

  9. #9
    KLL
    KLL je offline
    Član Avatar korisnika KLL
    Član od
    6.11.2008.
    Poruke
    205
    Lajkovi
    669
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Automatic vs kvarcni sat

    Ako si iz NS sigurno si video onih par prodavnica u spensu, a pogledaj obavezno u merkatoru (ne znam da li je jos uvek tamo radnja). Imas i u bazaru, pored bioskopa arena, ali tamo su cene malo paprene.

  10. #10
    Mlađi član
    Član od
    22.3.2009.
    Poruke
    39
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Automatic vs kvarcni sat

    Citat KLL kaže: Pregled poruke
    Ako si iz NS sigurno si video onih par prodavnica u spensu, a pogledaj obavezno u merkatoru (ne znam da li je jos uvek tamo radnja). Imas i u bazaru, pored bioskopa arena, ali tamo su cene malo paprene.

    Mislio sam na novosadski merkator. Intersport bi trebao biti na katu.

Strana 1 od 16 1234511 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. ETA kvarcni mehanizam - pomoc pri identifikaciji ?
    By bojank76 in forum Satni Mehanizmi
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 9.10.2011., 21:47
  2. Preporuka za kvarcni analogni sat do 150 eur
    By ekrem in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 13.7.2011., 15:22
  3. Zenski automatik za 150 eura
    By cesnakb in forum Pristupačni satovi
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 6.10.2010., 15:56
  4. Bulova Automatik
    By bradonja in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 10.8.2010., 12:56
  5. Kupio bih automatik
    By Milanche78 in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 12.10.2009., 21:25

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •