Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 20
Like Tree35Likes

tema: Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)

  1. #1
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)

    Evo ovako tema slicnog imena postoja ali se radi o regulisanju mehanizma pomocu Mobilnog telefona , posto sam bogu hvala od juce postao vlasnik ajmo reci pravog VIBROGRAFA ili TIMEGRAPHERA recimo nekoliko reci o toj masini koja puno znaci u svetu casovnicarstva , i koja moze majstoru tj onome koji popravlja reci zanimljive podatke o satu ,kao naprimer koliko sat zuri ili kasni , kolikom brzinom kuca sat , koja se amplitude , beat eror ili abfallfehler , parametar ili ugao no o tome posle . Pa da pocnemo naime cemu sve ovo kino vrlo jednostavno sve se svodi na fino reguliranje mehanizma sto nakon servisa govori majstoru koliko treba da izregulira mehanizam i sat ( Mehanicki ) dovede do majmogucnije tacnosti tj da u razlicitim pozicijama izazvana odstupanja hoda mehanizma najmanje ublazi .Posteje 2 razlike a to su Chronometar i nehronometar .Kao Chronometar sme se mehanizam nazvati ako samo u specivikacijama lezi tj ako lezi u iso 3159 normi i propracena je sa swiss C.O.S.C . Mehanizmi se kontrolisu u 3 varijante ( Cifer gore , cifer dole i krunica dole ) a kod Chronometra u 5 pozicija ( cifer gore , cifer dole, krunica gore krunica dole i krunica desno )Kada se ovaj postupak tj merenje obavi teko nda moze se dati podatak o tacnosti sat .U sledecoj slici vidimo pod brojem 1 anstiftungstacku na kojoj je pricvrscena spirala ako se pomjeri ta pluga moze se koregirati abfallfehler ili beat error ono daje odstupanje izmedju napre i nazad vrcenja nemirnice , to mora najmanje moguce da bude maximalno 0,6 milisekunde. Na poziciji 2 nalazi se takozvani kljuc kod pomeranja poluge moze se efektivna duzina smanjiti ili produziti sa tim se namesta koliko brzo je okretaj i sa tim koliko kasni ili zuri taj mehanizam .Za fino podesavanje broj 3 efektivne duzine spirale moze se obaviti sa ovom polugom .
    Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)-feinregulierung.jpg


    Da nastavim je me stalno izbacuje posto sve moram da sacuvam sto pisem evo par slikica koje sam napravi priliko merenja i samim tim da se upoznamo sa ovom spravom
    Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)-img_2004.jpg
    Slika pokazuje samu masinicu prilikom paljenja i stavljanja mehanizma tj sata na mikrofon tj nosac koji je moze pokretati u gore pomenutih 5 pozicija i samim tim simulira zglob nosaca sata , zato se i koristi ova tehnika da se prilikom nosenja sata testira na svim pozicijama kao u pravom zivotu i satim dobije najmanje moguce odstupanje mehanizma , masina sam pronalazi sa koliko otkucaja ili poluokretaja kuca stavljeni mehanizam .
    Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)-img_2005.jpg
    U meniju mozemo sami izabrati vreme merenja tj interval od 2 ili 4 iili 60 sekundi , gore pomenuti Beat rate moze se takodje rucno unesti kao i lift angel ili ugao taj ugao je uga odtvaranja ankera i ulazak u spiralu tj u kolben same nemirnice i nazalost nemam sliku za takvo nesto ali u principu taj ugao iznosi izmedju 49 i 52 stupnja ako neko ume bolje da objasni izvolite , ja ne umem , i kao ste rekoh duzina tj interval merenja od 2lili 4 ili 60 sekundi kao i jezik U ovom slucaju jedini engleski jos moze da se izabere jako prosto a odlicno .
    Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)-img_2006.jpg
    Na ovoj slici vidimo i mikrofon i moj rolex koji sluzi kao primer tj Maneken ,
    Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)-img_2007.jpg
    Zadnja slika prikazuje merenje starcevog Omikrona i samim tim rezultat lepo sredjenog ili dobro namestenog mehanizma 0 sekundi 208 amplitude za ovako stari sat odlicno mali abfallfehler 0,2 super , te tockice na displeju predstavljaju pomeranje mikrofona tj pozicije 2 paralelne lije koje nastavljaju na displeju govore da je mehanizam lepo i dobro ustimovan , eto toliko ako ima pitanja tu sam ziveli Drugari
    Poslednja ispravka: RUS (8.10.2013. u 14:43) Razlog: Na zahtev

  2. #2
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom re: Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)

    Odlican opis Simke, svaka cast.

    Kazi mi samo, kad se servis odradi lepo, jel moze i koliki je problem podesiti sat star recimo 20 godina, da bude ponovo u COSC specifikaciji?
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  3. #3
    Član Avatar korisnika somy
    Član od
    11.7.2012.
    Lokacija
    nis
    Poruke
    441
    Lajkovi
    409
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom re: Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)

    Simke samo nastavi sa izlaganjima,pazljivo te slusam i pratim.... Reci mi koliko kosta takva jedna spravica koju si kupio za regulisanje rada casovnika?

  4. #4
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom re: Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)

    A u opet se ja napisa bez icega ajmo Jovo nanovo , Rus moze sve da se uradi , samo moje misljenje je da sat nikad vise nece biti u okviru COSC samo jedno kad izadje iz fabrike i to je to zato ne tezim ka savrsenstvu i cosc rezultatima . Somy ova sparava kosta izmedju 180 e ako se naruci u Kini plus postarina i carina , ja sam svoju 300 platio u Holandiji i dosla mi je za 3 dana bez carine i postarine , dodao bi jos nesto znam vrlo dobra sprava kako za kucnu upotrebu tako i za hobi ili casovnicara sa plitkim dzepom ali ponavljam nema razlike u merenju isprobano i dokazano Witschi za 3 do 5 hiljada eura daje iste rezultate kao i ovaj za 300 , naravno da kod Witchija ima mogucnosti kao disple b oju namestiti uglove gasenje paljenje pitaj bog sta vec ali mora nesto da ti ponude za tu kintu ovde prosto i jednostavno a rezultat odlican

  5. #5
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom re: Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)

    Ok Simke, hvala na odgovoru.

    Znaci nas narod je u pravu kad kaze ne moze od babe devojka.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  6. #6
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom re: Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)

    Tako je ljudi treba biti iskrena mehanicki sat je ziv on radi to je sklop delova koji cine celinu i naravno da ima odstupanja ko zeli precizan sat nekaq uzme kvarc , najskuplji svat na svetu nikad nece biti tacan kao kvarcer ali to je realnost.

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom re: Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)

    simke da li mozes posle nekog regulisanja, odraditi proveru pomocu nekog programa sa talefona, npr wildspetra ukoliko imas android, zanima me koliko je telefon pouzdan? hvala

  8. #8
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom re: Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)

    E Bezbi ovako mislim da si me pitao vec jedanput u vezi Kello kaoliko je pouzdan pa ovako koliko god to ok bilo mislim telefon nije nikad kao ovakav isttrument zato sto na telefonu pricam o Kello programu kojeg imam i kojeg sam koristio , nema ni Beat eror ni amplitude evo trenutno merim sa oba kello pokazuje - 9,1 a timegrafer +12 znaci zaboravi

  9. #9
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom re: Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)

    Hvala Simke!

  10. #10
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom re: Regulisanje mehanizma mehaničkog sata (Važno i Zanimljivo)

    Tu sam za forum uvek spreman da podelim znanje

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •