Strana 208 od 260 PrvaPrva ... 108158198204205206207208209210211212218258 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 2.071 do 2.080 od ukupno 2592
Like Tree1055Likes

tema: Pitajte časovničara

  1. #2071
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Pozdrav i dobrodošao na forum. Ne mogu da kažem šta je sa satom jer nisam časovničar, ali mi se čini da su ovi tvoji prevaranti. Svaki časovničar kod koga sam ikada išao, bar ovde u Beogradu, daje šest meseci garancije na ono što je uradio. Mislim da je na početku trebalo da se vratiš kod onog prvog i da mu tražiš novac nazad jer je očigledno negde zabrljao.

    Od beogradskih mogu da na brzinu preporučim radnju Kostić-Dojčinović na Zelenom vencu (Časovničarska radnja Kostić-Dojčinović), kao i Jović ili Ankerica u Gospodskoj ulici u Zemunu. Nemaju rpezentacije na internetu, ali ćeš ih lako naći uz pomoć Googlea. Ako ti više odgovara Novi Sad, kolege koji su odande preporučuju časovničara Simovića, a evo i podataka: Časovničar Simović Damir | Svet Satova

    Ovde ima i članova iz Niša, pa verujem da će ti preneti iskustva sa časovničarima u svom gradu jer ti je to svakako bliže.

    Preporučujem da zatražiš novac nazad od ovih koji su ti popravili sat tek da se kaže da su nešto uradili i da se obratiš tržišnoj inspekciji.

    Bez obzira gde nosiš sat, unapred reci da je sat već bio na popravkama i obavezno zatraži pisanu garanciju i račun.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #2072
    Mlađi član Avatar korisnika Ralee
    Član od
    5.3.2019.
    Lokacija
    Bgd
    Poruke
    31
    Lajkovi
    207
    Reputacioni uticaj
    6

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Pozdrav, ima li spasa za ovog lepotana? Citajuci neke teme, stekao sam utisak u kom pravcu ici, ali ipak da pitam konkretno.

    don Alberto likes this.

  3. #2073
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Na koji problem misliš? Ako je u pitanju brojčanik, on se može restaurirati. Ne znam da li si video slične slučajeve, ali brojčanik može da reši servis Kostić-Dojčinović. Imaš podatke o servisu na Časovničarska radnja Kostić-Dojčinović
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  4. #2074
    Mlađi član Avatar korisnika Ralee
    Član od
    5.3.2019.
    Lokacija
    Bgd
    Poruke
    31
    Lajkovi
    207
    Reputacioni uticaj
    6

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Ne znam odakle da pocnem. Voleo bih da mu vratim stari sjaj. Da li neko moze da proceni otprilike godine sata? Mehanizam radi, navijac. Ne znam da li sam trebao uopste da ga navijam pre nego servisiram mehanizam. Pozlata. Krunica je izgleda zamenjna mesinganom i to treba resiti, kao i staklo. Kais cu lako. Brojcanik znam da moze da se uradi ali bih zadrzao patinu. Vidim da je preporuka Kostic-Dojcinovic, moracu da odem do njih prvom prilikom, ali sam hteo da cujem i trudja misljena sta i kako.

  5. #2075
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Ova marka je malo poznata, a usudio bih se da kažem da je otprilike iz perioda oko II svetskog rata, bar ako sam dobro potražio na internetu. Nije problem ako si ga navijao, tako da nema razloga za brigu.

    Ako pitaš za ceo proces i radove, evo šta može da se uradi:
    - Restauracija brojčanika, ako se ipak na to odlučiš. Ja sam za jednu staru Omegu platio oko 100 evra sa servisom pre nekoliko godina ukoliko ti je bitan red veličina cena. Ne znam da li su se mnogo menjale, ali da bar imaš neki okvir.
    - Pozlata se može srediti. Obično se radi tako što časovničar rastavi sat i servisira mehanizam, a kučište se za to vreme sređuje. Pozlatu sam radio ovde: Galvanizacija Srbija Zastita metala Pozlata Srebrenje Beograd SMS d.o.o. Zaboravio sam cene, ali mislim da je i dalje veoma jeftino.
    - Krunica - za nju ne znam kakva je bila na originalu, a pošto ne verujem da časovničar može da nađe original, ostaje da se stavi neka zamenska sa pozlatom
    - Staklo ima naprslinu, ali koliko vidim u pitanju je pleksi, koji se lako menja.

    Servis obuhvata temeljno čišćenje i podmazivanje mehanizma, eventualno neku zamenu sitnica kao što su npr dihtunzi. Časovničar će ti svakako dati ponudu za ceo posao, u zavisnosti od toga šta sve od navedenog treba da se odradi, a obično se može napraviti i neka manja korekcija cene.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  6. #2076
    Mlađi član Avatar korisnika Ralee
    Član od
    5.3.2019.
    Lokacija
    Bgd
    Poruke
    31
    Lajkovi
    207
    Reputacioni uticaj
    6

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Hvala na odgovoru i informacijama, zaista su korisne. Nije toliko komplikovan proces. Cena sata i popravke mi nije toliko bitna, normalno, da nije astronomska. Ovo je jedino sto sam nasao na internetu da je iole slican mom. Koliko vidim i kod njega cifer pokazuje godine. Ovako nesto sam i sam zamisljao.

    Pitajte časovničara-s-l1600.jpg
    don Alberto likes this.

  7. #2077
    Novi član
    Član od
    20.3.2019.
    Poruke
    2
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Poštovani,

    Na poklon sam dobio polovan sat Sector 316L, međutim, mala kazaljka ne prelazi preko oznake za 11 sati, vec ostaje ukočena na 10, kao ni kada ga navijam, pa moram da ga isključim i navijam unazad, npr. na 11:01 da bi dalje normalno radio - do sledecih 11h...

  8. #2078
    Član
    Član od
    3.9.2012.
    Poruke
    275
    Lajkovi
    153
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Verovatno ti minutna kazaljka kaci/udara odozdo u indeks/oznaku na 11 sati...treba da se izvadi mehanizam i da se skinu i ponovo montiraju sve tri kazaljke.Nije zahtevna intervencija, pola sata mozda i manje kod casovnicara.

    P.S.
    Ono 316L je oznaka za vrstu celika od koga je izradjeno kuciste, obicno kod ronilackih satova, oznaka modela je neka druga...

  9. #2079
    Novi član
    Član od
    20.3.2019.
    Poruke
    2
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Hvala, sad mi je lakse kad znam da je nešto popravljivo

  10. #2080
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Pitajte časovničara

    Citat Ralee kaže: Pregled poruke
    Pozdrav, ima li spasa za ovog lepotana? Citajuci neke teme, stekao sam utisak u kom pravcu ici, ali ipak da pitam konkretno.

    Pozdrav, to je Tellus, inace sub-brand Corteberta. Unutra je verovatno kalibar 677, 678 ili tome slicno. Po dizajnu bih rekao da su u pitanju 40-e ili max.50-e godine XX veka. Tanke celicne kazaljke ce ipak pre buti iz 40-ih.
    Servis je manje vise rutinska stvar, opet zavisi ko i kako ga radi.
    Pozlata se resava za oko 20 eura, ako se dobro secam...
    Pleksi se menja a cifer bi samo trebalo fino ocistiti, ipak je to sat star 80 ili vise godina.
    Krunica, nisam siguran da je Tellus imao potpisane krunice... Genericka krunica je sasvim ok alternativa...
    Sa horolske tacke gledista, dobar i lep sat sa pouzdanim mehanizmom, napravljen od strane firme koja je obelezila XIX i XX vek ali nazalost nestala tokom kvarcne krize 70-ih...
    Cortebert je radio ebauche za Rolex, Panerai i mnoge druge... Vrlo cesto cete videti neki dzepni sat sa neobelezenom masinom... U 25% slucajeva bice neki Cort... Konacno, osnova za Unitas 285, 445, 649x je upravo Cortebert 616/624... Promenhem je izgled mostova ali sustina je ista... Ljubitelji vintage Panerai modela sigurno znaju "transition line" kroz istoriju, slicnost je ogromna...
    Sve u svemu, uzivajte u tom lepom satu... Sve najbolje!

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Slične teme

  1. Kvalitet alata za časovničare
    By DrAgod in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 24.5.2021., 21:06
  2. Kako postati uspešan časovničar?
    By AleksaM in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 24.8.2020., 12:20
  3. Nikolas G.Hayek škola za časovničare
    By watchmag01 in forum Vesti, objave
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.9.2012., 8:32
  4. Mali časovničar
    By VLADAN P in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 26.2.2011., 11:26

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •