Strana 8 od 11 PrvaPrva ... 4567891011 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 71 do 80 od ukupno 101
Like Tree202Likes

tema: Koji vintage kupiti

  1. #71
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Naravno, igra reci, nisam mislio na silikon mislim da je bio clanak o rolexu i siloxy, evo nadjoh ga
    https://watchesbysjx.com/2014/03/bas...ce-spring.html

    Da, slazem se za chronograph suisse, nisu svi bili takvi, mnogi jesu i to i jeste glavni razlog sto ima toliko mehanizama u ponudi, vise nego kucista...
    Dobra opaska oko stiftarica... Mnogo ljudi se zalece za nekom Sicurom samo zbog neke relacije koju je Sicura imala sa Breitlingom... Imao ga je i Zais ali sa hronografima, sto je potpuno druga prica, redak sat...
    Sve je jasno oko biznisa i trzista, svako stiti sebe i svoje interese. Kao sto sam vec napomenuo, moja glavna opaska je vezana za opruge itd, jer mislim da je to ipak univerzalni deo i cesto se moze primeniti na vise kalibara...
    Sve ostalo, naravno, niko ne ocekuje da tissot proizvodi i dalje anker za model iz 1981... Dok ima zaliha, ima... Kad nema vise, skocice cena delova... Polovnih naravno.
    Ima jedan interesantan casovnicar iz Hrvatske, dugo na Ebayu prodaje samo rasturene mehanizme, delovi oprani i oglaseni po nomenklaturi... Uglavnom, ako zapne, naci ce...
    Slicno je i sa nekim svedjanima, na sajtu urdelar.se, imaju svasta, cene po svedskom standardu...
    Sto se tice Roamera, uvek zaboravim da ga pomenem, vrhunski mehanizmi, narocito ako su MST. Nisam imao puno prilike da ih servisiram, svega 5-6 primeraka ali iskustvo je lepo, precizna izrada, prijatno za rad...
    Valja u toj prici pomenuti i Hamilton, pogotovo zbog svoje prefinjenosti u izradi. To se pogotovo odnosi na dzepne satove, najcesce kalibri 9xx serije. Sveti gral je 4992b ako se dobro secam...
    Kad smo vec kod retkih, interesantna je i prica o ratnim satovima ww2, narocito dirty dozen kolekcija...
    Opet, treba biti obazriv sa satovima tog vremena, pogotovo zbog upotrebe radijuma na ciferu..
    Nego, interesuje me misljenje oko ovih slika koje sam postavio, vezano za election/marvin... Orilicno je zbunjujuće to sa unitas 176 primerkom...

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

  2. #72
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.910
    Lajkovi
    13194
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    , Sada shvatam, šta te zbunjuje sa Election/Marvin/Unitas-om.
    Marvin je u svojoj istoriji dugo pikirao na Election. 1938 godine, kupovinom deonica postaje trećinski vlasnik firme, da bi 1952 godine realizirao potpunu kupovinu i tako postao 100 % vlasnik Electiona.
    Od tada su se i mehanizmi označavali sa prefiksom Marvin. Election 875 ili 885 postaje Marvin 700 ili Marvin 700C. Election 275 postaje Marvin 160.
    Oznaka UT 176 je interna oznaka. Unitas 176 je vrlo malo poznata podvrsta Unitasovog legendarnog Wehtmachtswerk 6310 kalibra. Marvin 700 odnosno Election 885 je visok 3,4 mm, dok je Unitas 6310 visok 3,85 mm.
    Još nigde nisam naišao na konekciju ARSA, koja je bila vlasnik Unitasa sa Election ili Marvinom.

    Citat djolemag kaže: Pregled poruke
    Naravno, igra reci, nisam mislio na silikon mislim da je bio clanak o rolexu i siloxy, evo nadjoh ga
    https://watchesbysjx.com/2014/03/bas...ce-spring.html

    Da, slazem se za chronograph suisse, nisu svi bili takvi, mnogi jesu i to i jeste glavni razlog sto ima toliko mehanizama u ponudi, vise nego kucista...
    Dobra opaska oko stiftarica... Mnogo ljudi se zalece za nekom Sicurom samo zbog neke relacije koju je Sicura imala sa Breitlingom... Imao ga je i Zais ali sa hronografima, sto je potpuno druga prica, redak sat...
    Sve je jasno oko biznisa i trzista, svako stiti sebe i svoje interese. Kao sto sam vec napomenuo, moja glavna opaska je vezana za opruge itd, jer mislim da je to ipak univerzalni deo i cesto se moze primeniti na vise kalibara...
    Sve ostalo, naravno, niko ne ocekuje da tissot proizvodi i dalje anker za model iz 1981... Dok ima zaliha, ima... Kad nema vise, skocice cena delova... Polovnih naravno.
    Ima jedan interesantan casovnicar iz Hrvatske, dugo na Ebayu prodaje samo rasturene mehanizme, delovi oprani i oglaseni po nomenklaturi... Uglavnom, ako zapne, naci ce...
    Slicno je i sa nekim svedjanima, na sajtu urdelar.se, imaju svasta, cene po svedskom standardu...
    Sto se tice Roamera, uvek zaboravim da ga pomenem, vrhunski mehanizmi, narocito ako su MST. Nisam imao puno prilike da ih servisiram, svega 5-6 primeraka ali iskustvo je lepo, precizna izrada, prijatno za rad...
    Valja u toj prici pomenuti i Hamilton, pogotovo zbog svoje prefinjenosti u izradi. To se pogotovo odnosi na dzepne satove, najcesce kalibri 9xx serije. Sveti gral je 4992b ako se dobro secam...
    Kad smo vec kod retkih, interesantna je i prica o ratnim satovima ww2, narocito dirty dozen kolekcija...
    Opet, treba biti obazriv sa satovima tog vremena, pogotovo zbog upotrebe radijuma na ciferu..
    Nego, interesuje me misljenje oko ovih slika koje sam postavio, vezano za election/marvin... Orilicno je zbunjujuće to sa unitas 176 primerkom...

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

  3. #73
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Vrlo malo podataka sam nasao oko ut 176. Definitivno je razlicit kalibar u odnosu na Election 875/885. Prvo sam mislio da je u pitanju UT ebauche ali ipak nije.
    Vidim da Flume u K3 izdanju iz 1972. navodi Ut176 kao poseban kalibar, pored 63xx serije.
    Zbunjujuce je sto ova dva marvina 700 koje sam slikao, oba su oznacena k ao marvin 700, jedan je jasno ut176, drugi po obliku klobni bas lici na election, kao sto je za ocekivati. Vidim dalje da su anker klobne razlicite na ova dva modela, mada to ne mora mnogo da znaci. Pitao sam se jednostavno da nije ut 176 bio osnova za election 875. Po podacima kad je koji kalibar izbacen moglo bi se nesto i zakljuciti ali na žalost nisam uspeo da iskopam...
    E da, ut176 kao redak kalibat, moze se cesto naci u nama poznatim Darwil-ima, mislim da je njihova oznaka 7018... Kad nadjem, slikacu...
    Konekcija ARSA, nisam nasao mnogo podataka... Najcesce srecem (do sada) ut6497/8 sa oznakom Arsa...
    Evo list iz Flume k3...


    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

  4. #74
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Evo i Darwil

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

  5. #75
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Evo interesantnog sajta vezano za Helvetia satove... Kao sto rekoh ranije, uvek sam imao respekt prema toj firmi, sad vidim i da im je istorija interesantna, narocito sa pozicije izrade in house mehanizama
    https://www.helvetiahistory.co.uk/
    taunus, Zagor and Haifisch23 like this.

  6. #76
    Član
    Član od
    25.2.2020.
    Poruke
    129
    Lajkovi
    402
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Hvala djolemag, zaista lep i sadrzajan sajt, divim se ljudima poput autora ovog sajta.

    Malo sam prelistao o mehanizmima, on i napominje da ne ulazi u prednosti i mane pojedinih vec samo opisivanje, pa je cak i izrazio nedoumicu oko 64 i 68 (posle resenu u komentarima da ipak nije in house vec Unitas).
    Ono sto mene interesuje jeste sto si ti izdvojio 80c i 82c? Samo zato sto su retki? Laicki gledano 83x sa Incablock zastitom deluju naprednije. Ili je upravo samostalni sistem zastite od potresa to sto izdvaja ranije mehanizme i u pogledu kvaliteta ali i neobičnosti?

    Slican sajt ima i za Certinu: https://www.vintagecertinas.ch/en/home-en/
    Steta sto nema vise takvih riznica...

  7. #77
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Pozdrav,
    Da, izuzetno volim da citam sajtove ciji su autori pravi entuzijasti...
    Helvetia mi je oduvek delovala kao ugladjen sat, koji god da uzmes za primer... Recimo, dzepni satovi su im robustni, izdrzljivi... Potom, taj deo oko pilotskih satova je jako intersantan, takodje...
    Servisirao sam vise primeraka serije 83x i svi su stvarno odlicni za rad... Veoma slican osecaj kao kod Omega iz 70-ih.. Sve je pedantno , na mestu, lepo se uklapa, sto bi rekli majstori - "samo legne".
    I lepo rade, nema nedoumica "sta mu je"
    Elem, imao sam 80c i 82c, secam se da nisu odavali utisak da ce to baš ići glatko, ne umem da opisem taj osecaj... Uglavnom, jedan je proradio bez muke i zadivio me kako glatko radi... E drugi sam zapamtio
    Kad sam sve spakovao, pregledao, podmazao itd, poleteo je. Ostalo je samo da podmazem shock protection rubine (zato ih dobro pamtim, in house)... Sve ide kako treba i odjednom ( na cistom radnom stolu sam radio) nema donjeg rubina... I nema i nema i nikad ga nisam ni nasao...
    Trazi po netu, oglasima itd, nema niko.
    Kontaktiram gore pomenutog Mitku (ranije smo vec saradjivali), pitam ga da nema negde itd, slucajno...
    Covek mi posalje, free of charge, stigne paket iz UK za 5-6 dana. I to sve pase, nema uklapanja, nedoumica itd... To govorim jer je rec o mehanizmu iz 1930-ih, gde je rucno doterivanje i uklapanje delova jos uvek cesta praksa...
    Obzirom da Mitka nije hteo da naplati deo, poslao sam mu jedan katalog satova koji ce njemu mnogo vise vrsiti posao, bio je bas zadovoljan...
    Elem, zapamtio sam H82c dobro. Toliko me je to izbacilo iz takta, glupa nesmotrena greska koju ne mogu da objasnim (somom sebi) ni dan danas, a tice se relativno retkog mehanizma, bar ga je tesko naci lokalno... Naravno, vremenom takve greske postaju retkost ali sto rece jedan majstor iz branse
    "lep je ovo zanat, samo mora mnogo da se kleči... "

    Sto se tice H64, imam jednu u fioci vec par godina, nikako da dodje na red, siguran sam da je H logo ispod balansa. Uporedicu je sa UT mehanizmima koje imam, cisto da zadovoljim radoznalost...
    Certina... Lepota... Samo delovi su kao zmijska krv...
    Ima jedan stari majstor u KG, mislim da sada ima 90+ godina, kad god smo pricali on je stalno ponavljao "Certina, ljudi kako se to lepo radi, milina jedna..."


    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    bezbi and Branislav Hačko like this.

  8. #78
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Zapricao se a nisam odgovorio:
    Shock protection potice odavno, tek je Incabloc napravio neki standard, uslovno receno. Mnogo njih je imalo svoje verzije, adaptacije i modifikacije iste ideje. Jeste da su napredniji i uslovno bolji satovi tog vremena cesto imali shock protection kao neku prednost ali to ne mora da bude pravilo...
    Panerai je pravio ronilacke satove od Rolexa 618 (ustvari Cortebert 616/618) pa nije bas uvek bio prisutan shock protection. Isto je i sa pilotskim satovima...
    Nekad su majstori kupovali osovine balansa "na kilo" jer se to cesto menjalo, tako bar pricaju..
    Molnija ima svoju egzibiciju shock protection sa kalibrom 3603, recimo.
    Mnogi jos uvek vise cene KIF nego Incabloc... Novodiac je po meni isto sto i Inca, samo je jeftiniji, mozda zbog brenda, ne znam... Doduse, drugacije izgleda opruga ali mogu da menjaju jedan drugog na istom kalibru vrlo cesto...
    Elem, H 82 deluje kao lep mehanizam, iako mi na pevi pogled nije nesto ulivao poverenje...
    Uopste, filozofija Helvetia ore ETA ere je nekako totalno "in house" , okrenuta sopstvenim resenjima, nije puko prepisivanje kalibra od komsije... Drugo, serija 8xx je po meni dosta napredna za to vreme..
    Da pojednostavim: kad rasturis mehanizam, vidis da li ce biti nesto od njega ili ce biti muka
    E kad rasturis Helveciju, nema sumnje sta ce biti, bar ono sto sam do sada video...
    Uglavnom, velika steta sto vise ne postoji firma...


    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    bezbi likes this.

  9. #79
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Evo jedan jako interesantan tekst, nisam znao da Raketa opet radi...
    https://monochrome-watches.com/5-thi...m-switzerland/

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    bezbi, Zagor, mizzy and 2 others like this.

  10. #80
    Novi član
    Član od
    13.11.2019.
    Poruke
    2
    Lajkovi
    11
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Koji vintage kupiti

    Citat djolemag kaže: Pregled poruke
    Pozdrav,
    Da, izuzetno volim da citam sajtove ciji su autori pravi entuzijasti...
    Helvetia mi je oduvek delovala kao ugladjen sat, koji god da uzmes za primer... Recimo, dzepni satovi su im robustni, izdrzljivi... Potom, taj deo oko pilotskih satova je jako intersantan, takodje...
    Servisirao sam vise primeraka serije 83x i svi su stvarno odlicni za rad... Veoma slican osecaj kao kod Omega iz 70-ih.. Sve je pedantno , na mestu, lepo se uklapa, sto bi rekli majstori - "samo legne".
    I lepo rade, nema nedoumica "sta mu je"
    Elem, imao sam 80c i 82c, secam se da nisu odavali utisak da ce to baš ići glatko, ne umem da opisem taj osecaj... Uglavnom, jedan je proradio bez muke i zadivio me kako glatko radi... E drugi sam zapamtio
    Kad sam sve spakovao, pregledao, podmazao itd, poleteo je. Ostalo je samo da podmazem shock protection rubine (zato ih dobro pamtim, in house)... Sve ide kako treba i odjednom ( na cistom radnom stolu sam radio) nema donjeg rubina... I nema i nema i nikad ga nisam ni nasao...
    Trazi po netu, oglasima itd, nema niko.
    Kontaktiram gore pomenutog Mitku (ranije smo vec saradjivali), pitam ga da nema negde itd, slucajno...
    Covek mi posalje, free of charge, stigne paket iz UK za 5-6 dana. I to sve pase, nema uklapanja, nedoumica itd... To govorim jer je rec o mehanizmu iz 1930-ih, gde je rucno doterivanje i uklapanje delova jos uvek cesta praksa...
    Obzirom da Mitka nije hteo da naplati deo, poslao sam mu jedan katalog satova koji ce njemu mnogo vise vrsiti posao, bio je bas zadovoljan...
    Elem, zapamtio sam H82c dobro. Toliko me je to izbacilo iz takta, glupa nesmotrena greska koju ne mogu da objasnim (somom sebi) ni dan danas, a tice se relativno retkog mehanizma, bar ga je tesko naci lokalno... Naravno, vremenom takve greske postaju retkost ali sto rece jedan majstor iz branse
    "lep je ovo zanat, samo mora mnogo da se kleči... "

    Sto se tice H64, imam jednu u fioci vec par godina, nikako da dodje na red, siguran sam da je H logo ispod balansa. Uporedicu je sa UT mehanizmima koje imam, cisto da zadovoljim radoznalost...
    Certina... Lepota... Samo delovi su kao zmijska krv...
    Ima jedan stari majstor u KG, mislim da sada ima 90+ godina, kad god smo pricali on je stalno ponavljao "Certina, ljudi kako se to lepo radi, milina jedna..."


    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    Zdravo,


    Autor sam web stranice Helvetia History. Ja sam iz Velike Britanije, ali pridružio sam se ovom forumu prije nekog vremena, jer je Helvetia djelovao prilično popularno u ovom dijelu svijeta.


    Sa referencom na Helvetia H64. H65 i više su očigledno Unitasovi pokreti, ali ako pogledate na brojčanik, ručica za podešavanje za H64 je sasvim drugačija, iako različita od ranijih Helvetia pokreta, a veličina pokreta, veličina ruke, stabljike su različite. H64 također ima oznaku pokreta Helvetia ispod ravnoteže, a ne Unitas. Gotovo je kao da su sami razvili taj pokret, ali željeli su da on izgleda slično pokretima Unitasa koji su istodobno koristili.


    Hvala na komentarima o web mjestu. Helvetia me uvijek iznenađuje novim otkrićima.


    Hvala. Carl,
    popovac 76, Baron, bezbi and 7 others like this.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •