Strana 1 od 5 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 41
Like Tree18Likes

tema: Pomoc oko sata?!

  1. #1
    Novi član
    Član od
    7.1.2013.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    5
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Pomoc oko sata?!

    Imam kod sebe jos davno stari dzepni sat sa slike, interesuje me njegova vrednost, starost i sve ostalo sto ide uz to, tj. sve sto znate o njemu. Na mehanizmu pise "AVANCE RETARD" i ceo mehanizam je izgraviran, na poklopcu ima sledecih brojeva, 221516 to mu je valjda serijski, ima broj izgraviran 809 i pored 9 neko slovo ali mislim da je iz grckog jezika, ima inicijali nekog imena jedva vidljivi i pored njih broj 39. Na poklopcu za mehanizam pise METAL. Ostalo nema nista bar toliko vidim. Trazio sam po internetu nema nijedan slican ovome, dakle ceo sat je izgraviran pa cak i mehanizam, na poledjini sata ima gravura konja. Da ne duzim izvolte slike. Sat nije ciscen.
    Pomoc oko sata?!-sdc12009.jpg
    Pomoc oko sata?!-sdc12010.jpg
    Pomoc oko sata?!-sdc12011.jpg
    Pomoc oko sata?!-sdc12012.jpg
    Priložene slike Priložene slike Pomoc oko sata?!-sdc12009.jpg  
    krstin likes this.

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Pomoc oko sata?!

    Pozdrav, Dusane, i dobrodosao!

    Dok se ne javi fotopetar, najbolji poznavalac dzepnih satova na ovom forumu, ja samo da kazem ono sto znam:

    - avance / retard je oznaka na regulatoru mehanizma kod evropskih satova, a ponekad stoji samo A i R, dok su Amerikanci koristili F (fast) i S (slow).

    - inicijali i broj su najverovatnije ugraviran potpis sajdzije i godina kad je sat ciscen. moguce je da bude i vise ovakvih oznaka, u zavisnosti od toga koliko je cesto sat nosen na servis. sto vise - to bolje. u ovom slucaju, to bi znacilo da je servis radjen 1939.

    - oznaka METAL na poklopcu govori da je poklopac od metala, a ne od zlata, koje je pocetkom proslog veka dosta korisceno u izradi kucista.

    Nazalost, slike su jako lose i mutne, pa te molim da pokusas ponovo da uslikas sat, ali po dnevnom svetlu, bez blica, i koristeci macro mod na aparatu. Bojim se da na osnovu ovih slika niko nece moci da ti kaze nesto vise.

    Pozdrav!
    Poslednja ispravka: sima hrabri (7.1.2013. u 22:27)
    RUS, vladas, skydrummer and 1 others like this.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  3. #3
    Novi član
    Član od
    7.1.2013.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    5
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pomoc oko sata?!

    Ok, da li postoji mogucnost da je sat od srebra. I sta je oznaka 809 ili 803 neznam bas?

  4. #4
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Pomoc oko sata?!

    nisam bas neki strucnjak, ali, koliko znam, oznake za srebro su: 0.800 ili samo 800 ako je kuciste izradjeno od srebra nizeg stepena cistoce (80%).

    dakle, ako bi to moglo da bude 800, umesto 809 ili 803, onda je to najverovatnije oznaka za srebro.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  5. #5
    Novi član
    Član od
    7.1.2013.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    5
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pomoc oko sata?!

    Ne znam kako treba da izgleda taj zig za plemenite metale, jel je utisnut ili graviran ovo je kod mene gravirano. Ispred 8 ima jedna mala crta sto ja povezujem sa 1809 . Neznam, kolike su sanse da je sat iz tog vremena.

  6. #6
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Pomoc oko sata?!

    sumnjam da je iz tog vremena, ali posto se zaista ne razumem u dzepne satove, ne bih da nagadjam.

    ako imas visak vremena (3-4 dana ), mozes da u ovoj bazi pokusas da pronadjes oznake sa sata, ili grb (ako postoji):

    Mikrolisk - The horological trade mark index
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  7. #7
    Novi član
    Član od
    7.1.2013.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    5
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pomoc oko sata?!

    Evo slike preko MAKRO MODA
    Pomoc oko sata?!-sdc12025.jpgPomoc oko sata?!-sdc12021.jpgPomoc oko sata?!-sdc12022.jpgPomoc oko sata?!-sdc12023.jpg
    Varga and Grof Cortebert like this.

  8. #8
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Pomoc oko sata?!

    e, ovako je vec mnogo bolje.

    ako ti nije mrsko, daj jos jednu fotku poklopca, odnosno dela gde se nalaze te oznake.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  9. #9
    Mlađi član Avatar korisnika Grof Cortebert
    Član od
    20.3.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    31
    Lajkovi
    77
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom

    Pozdrav Dusane,sat je prelep,u pitanju je po mom skromnom misljenju Remontoir Pocket Watch(da ne bi pisao ostavicu par linkova pa mozes da nastavis sam da istrazujes)pozdrav.p.s. nadam se da nisam pogresio u proceni,u svakom slucaju ispravice me fotopetar on je sveznalica
    Remontoire - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://www.ebay.co.uk/itm/Antique-Si...m/item/8184629

    ENAMEL DIAL REMONTOIR POCKET WATCH : Lot 322
    Poslednja ispravka: RUS (8.1.2013. u 1:04) Razlog: Spojene uzastopne poruke

  10. #10
    Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Poruke
    1.624
    Lajkovi
    8322
    Reputacioni uticaj
    289

    Određen forumom Re: Pomoc oko sata?!

    Lep je satic, da li radi? Ne bih rekao da je Remontoir. Jednostavan cilindras, imam jedan veoma slican. Nagadjam da je polovina ili kraj 19. veka. Nema proizvodjaca, tad su se tako pravili.
    Varga likes this.

Strana 1 od 5 12345 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •