Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 13
Like Tree38Likes

tema: Jedan stari francuski sat...REMONTOIR

  1. #1
    Član Avatar korisnika umbra
    Član od
    18.10.2011.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    297
    Lajkovi
    898
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    20

    Određen forumom Jedan stari francuski sat...REMONTOIR

    Primetim danas oko vrata jedne gospođe ovaj stari, džepni sat. Kada sam otvorio poklopac učinio mi se još interesantniji. Oko 5-6cm u prečniku, na lancu koji nije originalan, sat zaista izgleda neobično. Zamolio sam gospođu da ga fotografišem i da mi kaže nešto o njemu.

    Sat je deo nasleđa njene prabake, tačnije, deo miraza koji joj je od porodice dat pred udaju. Prabaka je bila plemenitog roda, iz stare italijanske porodice koja je u to vreme živela u Hrvatskoj. Udala se za nekog bogatog trgovca koji nije bio plemićkog roda. Njenoj porodici to, naravno, nije bilo po volji ali su ipak spremili miraz, kako su nalagali tadašnji običaji, i u delu toga miraza našao se i ovaj REMONTOIR. Iz razumljivih razloga, i zbog potomaka koji su i danas živi neću navoditi prabakino ime, niti spominjati o kojoj porodici je reč.

    Sat je, prema priči, star oko 250 godina, kućište je izrađeno od srebra i vreme je na njemu ostavilo dosta tragova. Ugravirani reljefi na spoljnim poklopcima, jedan od njih je sa porodičnim grbom su, na žalost, izlizani, što se vidi na prve dve fotografije:





    Na podpoklopcu koji pokriva mehanizam, nalaze se podaci o radionici iz koje je izašao, njegov naziv REMONTOIR, oznaka mehanizma od 15 rubina, sa naznakom QUALITE SUPERIEURE, što bi verovatno trebalo da svedoči o visokom kvalitetu izrade. Tu je i niz od sedam malih, kružnih reljefa, poput medaljona, koje, na žalost, nisam uspeo bolje da snimim i pobliže protumačim njihov smisao:



    Na poklopcu cifera nalazi se, verovatno serijski broj sata, ili je to žig koji govori o tome da je izrađen od srebra. A možda i jedno i drugo:



    Cifer je dosta oštećen, inače je lepe i nežne zelenkasto-žute boje sa markerima ispisanim elegantnim rimskim brojevima iznad kojih se nalazi jednostavna minutna skala. Prsten oko cifera je bakarne boje i nosi staklo koje je potpuno očuvano. Na poziciji 6 je zasebna skala sekundare. Kazaljke su predivne, minuciozno izrađene i bogato dekorisane. Ne znam od kog materijala su, velika je bolje očuvana, dok mala ima po sebi sloj zelenkastog oksida, karakterističnog za bakar ili neku bakarnu leguru. Da nema toga rekao bih da su izrađene od zlata. Treća sekundna kazaljka nedostaje:





    Krunica je sasvim očuvana, čini mi se i da je pozlaćena i kao akcenat, deluje kao lep kontrapunkt srebrnom kućištu. Namerno ostavljen za kraj je prikaz mehanizma, koji za divno čudo, još uvek radi i današnja vlasnica sata kaže da radi tačno. O kakvo mehanizmu je reč, ne mogu da kažem jer mi je nepoznat:



    Molio bih sve vas koji se razumete da pomognete oko tačne identifikacije ovog lepotana, koji eto, danas nakon četvrt milenijuma, nastavlja svoj život i lepotom krasi torzo jedne takođe vrlo lepe i mlade gospođe. Čudni su putevi Gospodnji i još čudnije priče u kojima se prepliću životi ljudi i životi satova.
    Poslednja ispravka: umbra (17.3.2012. u 22:55)
    ...požuri polako...

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Jedan stari francuski sat...REMONTOIR

    Veliki pozdrav!
    Malo da pomognem oko indentifikacije sata koji nije toliko star koliko ste rekli,nema ni 150 godina jer se namješta preko krunice čiji patent je otkriven koncem 19 stoljeća.
    Njegov mehanizam pokazuje da je to švicarska cilindrica a Remontoir je samo naziv principa rada sata iz tog vremena nije marka sata,ostalo napisano govori o karakteristikama sata a medalje govore da je sat bio na nekom sajmu gdje je dobio medalje vjerojatno za preciznost i ostale stvari za koje se natjecao.To što natpisi pišu na francuskom ne govori da je sat francuski već švicarski,a to je zemlja s nekoliko kantona i jezika koji se govore u njima a to su talijanski,njemački i francuski,znači kanton ili regija u kojoj je sat proizveden za jezik ima francuski i zato na francuskom iza pišu karakteristike sata.
    Sat je vjerujem srebrnog kućišta,dok su kazaljke i kruna za navijanje pozlaćene,vidljivo je da je sat doista puno nošen i kao takav vjerujem da će u toj obitelji bit vrijedno nasljedstvo iako je nažalost cifer strgan.
    Nadam se da sam bio od pomoći.
    Lp!

  3. #3
    Član Avatar korisnika umbra
    Član od
    18.10.2011.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    297
    Lajkovi
    898
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    20

    Određen forumom Re: Jedan stari francuski sat...REMONTOIR

    Citat fotopetar kaže: Pregled poruke
    Veliki pozdrav!
    Malo da pomognem oko indentifikacije sata koji nije toliko star koliko ste rekli,nema ni 150 godina jer se namješta preko krunice čiji patent je otkriven koncem 19 stoljeća.
    Njegov mehanizam pokazuje da je to švicarska cilindrica a Remontoir je samo naziv principa rada sata iz tog vremena nije marka sata,ostalo napisano govori o karakteristikama sata a medalje govore da je sat bio na nekom sajmu gdje je dobio medalje vjerojatno za preciznost i ostale stvari za koje se natjecao.To što natpisi pišu na francuskom ne govori da je sat francuski već švicarski,a to je zemlja s nekoliko kantona i jezika koji se govore u njima a to su talijanski,njemački i francuski,znači kanton ili regija u kojoj je sat proizveden za jezik ima francuski i zato na francuskom iza pišu karakteristike sata.
    Sat je vjerujem srebrnog kućišta,dok su kazaljke i kruna za navijanje pozlaćene,vidljivo je da je sat doista puno nošen i kao takav vjerujem da će u toj obitelji bit vrijedno nasljedstvo iako je nažalost cifer strgan.
    Nadam se da sam bio od pomoći.
    Lp!
    Očekivao sam da se ti javiš, pošto znam da poznaješ džepne satove. Hvala ti na informacijama, značiće današnjim vlasnicima. Ja sam uglavnom preneo priču koju sam čuo o njemu. To da je francuz je moja greška, logicirao sam na prvu loptu po jeziku na kućištu. Drago mi je da si nam i to razjasnio.

    Da li možda znaš koliko bi koštalo dovođenje sata u prvobitno stanje, ko bi mogao to da uradi i naravno, nezaobilazno pitanje: kolika mu je vrednost ovako a kolika bi bila u sređenom stanju?

    Na kraju jedna sugestija: ne moraš da mi persiraš, navikli smo da na raznim forumima jedan drugom govorimo ti...nekako jednostavnije zvuči...pozz
    Poslednja ispravka: umbra (18.3.2012. u 12:40)
    fotopetar and Markoni BG like this.
    ...požuri polako...

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Jedan stari francuski sat...REMONTOIR

    Pozdrav!
    Ma ja nikako da se priviknem pričat na ti nekako iz poštovanja dok ne upznam ljude i ne opustim se.Al već se ja tu osjećam kao kod kuće!Inače sat nije neki raritet i u takvu stanju ne vrijedi puno više od 50€,cifer je vrlo bitna stavka kod satova zatim dolazi mehanizam,kućište više manje ono se da nać i zamjensko slično bez problema.Za popravak sata trebalo bi posjetit lokalne časovničare dal možda imaju cifer takav i samo da znaš to bi te moglo uz servis sata koštat dosta više od kupovine sličnog sata ovom.Najbolje je pokušat vani nać cifer za sat i tad dati ga časovničaru da ga servisira.
    Lp!
    umbra and Markoni BG like this.

  5. #5
    Novi član
    Član od
    17.12.2013.
    Poruke
    1
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Jedan stari francuski sat...REMONTOIR

    Zdravo fotopetar,imam jedan Remontoir dzepni sat Silver,mislim star preko 200 godina,al mi treba strucnjak za procenu sata?Ukoliko bi dobio od tebe pomoc bio bi unapred zahvalan.Pozdrav iz Novoga Sada!
    fotopetar and nokru like this.

  6. #6
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Jedan stari francuski sat...REMONTOIR

    Ana

    Fotopetar ti neće moći pomoći bez kvalitetnih slika sata i (po mogućnosti) mehanizma
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Jedan stari francuski sat...REMONTOIR

    Veliki pozdrav Ana!Bez slika puno pomoći ne mogu osim što u startu mogu reći da je sat prije star oko 100-ak i nešto godina.Satovi stari dvjesto godina navijaju se na ključić i vrlo su robusni,to su većinom satovi s fuzee mehanizmom što Remontoir sigurno nije.
    Molim slike sata za više pomoći.
    Inače naziv Remontoir koristi se na ciferima satova švicarskih i francuskih proizvođača poslije 1860-te i označavale su da se sat ne navija na ključić već uz pomoć krunice.
    nokru likes this.

  8. #8
    Novi član
    Član od
    7.8.2015.
    Poruke
    3
    Lajkovi
    4
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Jedan stari francuski sat...REMONTOIR

    Zdravo. Neznam kako da vam šaljem poruku, ali imam nekoliko pitanja za vas oko žepnog sata Remontoir.
    nokru likes this.

  9. #9
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Jedan stari francuski sat...REMONTOIR

    Pilu
    Ako se tekst tvoje poruke odnosi na ceo forum-ide ti sasvim dobro.
    Ako žiliš nekom članu poslati privatnu poruku-klikni na njegovo ime i izaberi opciju "lična poruka"
    nokru likes this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  10. #10
    Novi član
    Član od
    7.8.2015.
    Poruke
    3
    Lajkovi
    4
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom

    Hvala na odgovoru. Mogu li sa telefona slat fotografije? Pozdrav iz Slovenije.

    Evo, našla sam put do fotografija. Nadam se, da su dobre i da se vide. Ako se ne, slobodno brišite post.
    Zanima me, da li mi zna ko reči bilo šta o obome meni divnom Remontoiru. Znam samo, da je iz oko 1900 godine.
    Hvala



    Jedan stari francuski sat...REMONTOIR-20150807_201402.jpg
    Jedan stari francuski sat...REMONTOIR-20150807_200205.jpg
    Jedan stari francuski sat...REMONTOIR-20150807_201423.jpgJedan stari francuski sat...REMONTOIR-20150807_200134.jpg
    Poslednja ispravka: RUS (7.8.2015. u 20:22)
    fotopetar and nokru like this.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Zimsko racunanje vremena - Pomerite kazaljke jedan sat unazad
    By Vladan Stevanovic in forum Vesti, objave
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 26.10.2019., 20:24
  2. Remontoir ancre 15 rubis
    By fredy in forum Džepni satovi
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 21.2.2012., 10:00
  3. Remontoir sat ?
    By Laslo51 in forum Džepni satovi
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 19.2.2012., 9:45
  4. Još jedan 'strastveni' Rolex GTG
    By dragon in forum Rolex
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 29.9.2011., 14:44
  5. Jedan sumnjiv mehanizam
    By Neša in forum Ruski satovi
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 23.9.2011., 19:58

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •