Strana 3 od 10 PrvaPrva 1234567 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 21 do 30 od ukupno 96
Like Tree373Likes

tema: Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)

  1. #21
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom re: Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)

    sky - poslednji svetski enciklopedista! bravo, master yoda...!

    (evo mog paklenog plana za subotu: cerkicu isporucim u baba&deda servis, zeni dam kreditnu karticu i slobodan dan, a ja se vratim kuci, iskljucim telefone, otvorim skajev tekst i citaaam, citaaam...)
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  2. #22
    Istaknuti član Avatar korisnika 23jewels
    Član od
    9.10.2010.
    Poruke
    2.174
    Lajkovi
    7987
    Reputacioni uticaj
    230

    Određen forumom re: Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)

    Ovo je više nego majstorski... Stvarno ne znam gde je bila ta planeta Kripton, pretpostavljam da je to tvoje rodno mesto, ali mi je izuzetno drago da si izbegao smak sveta na njemu i da si u moru drugih galaksija i planeta pao bas na ovu moju
    Od svih dosadasnjih kvalitetnih, itekako korisnih i poučnih tekstova, koje si napisao, ja moram ovaj da izdvojim... Ne zato sto ostalim nesto fali, naprotiv, već zbog sata koji bukvalno obozavam, a to je Strela.

    Što bi moj brat Baki rekao, to je sat za nedelju, sat za crveno slovo. Ja bih mogao ceo dan provesti gledajuci ga u kutiji, ne bih ni morao na ruku da ga stavim. Ime koje uliva strahopostovanje... Strela

    PS Ukoliko te u doglednom periodu bude zvao nepoznat broj...ne javljaj se To samo moja žena hoće da ti se zahvali sto je umesto novog parketa i novih pločica u kuhinji, dobila još jedan sat u kući

  3. #23
    Član Avatar korisnika vlada035
    Član od
    6.4.2011.
    Lokacija
    Jagodina
    Poruke
    366
    Lajkovi
    1185
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom re: Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)

    Svaka ti čast za fenomenalan tekst!
    Serb likes this.

  4. #24
    Član Avatar korisnika zare
    Član od
    18.5.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    490
    Lajkovi
    885
    Reputacioni uticaj
    52

    Određen forumom re: Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)

    Zeleni, imam ja i porodicu
    Serb likes this.

  5. #25
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom re: Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)

    Hvala svima na lepim rečima. Zadovoljstvo je moje !
    Serb and zma like this.

  6. #26
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom re: Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)

    Ovu anegdotu-te sam mislio ubaciti u tekst ali mi se u trenutku učinila suvišnom a i bez nje tekst je dosta obiman, međutim ovde ću je ukratko prepričati.
    Sama Voshod 2 misija praćena je mnogim, većini nepoznatim događajima. Prilikom povratka na Zemlju , prema podacima dostupnim na Internetu, vrata letelice nisu najbolje dihtovala što je dovelo do curenja kiseonika izvan letelice a kao odgovor na to neka vrsta sigurnosnog sistema počela je ubrzano ispunjavati letelicu kiseonikom. Problem je bio u tome što je koncentracija kiseonika bila toliko visoka da je moglo doći do požara. Zatim, otkazao je sistem automatske navigacije pa je ona obavljena ručno, postojali su određeni problemi sa raketnim motorom, takođe kapsula sa kosmonautima nije se na vreme odvojila od ostatka letelice tako da je sve to dovelo do toga da je promašena lokacija predviđena za sletanje u Kazahstanu. Sleteli su oko 1500 km dalje ( planina Ural ), oko 200 km od grada Perm. Spasilačke ekipe nisu mogle prići s obzirom da su pali usred šume u potpunu divljinu. Helikopteri nisu mogli sleteti jer je sneg bio skoro dva metra dubok. Kosmonauti nisu mogli da se popnu uz bačene merdevine jer su im odela bila preteška za tako nešto. Sunce je zalazilo, svima je postalo jasno da tog dana od spašavanja tj evakuacije nema ništa. Kosmonautima je bačena hrana, odeća, sekira ( za drva- ogrev ) navodno i flaša konjaka. Noć je pala , Leonov i Beljajev su ostali sami na -30 stepeni usred šume. Čak se strahovalo da ih u toku noći ne napadnu vukovi ili , s obzirom da je mart mesec, tek probuđeni i izgladneli medvedi. Sutradan su helikopterima iskrcani spasioci i dva lekara. Uz dobru večeru i jaku vatru druga noć je bila mnogo prijatnija. Sledećeg dana kosmonauti su na skijama prešli nekoliko kilometara do improvizovane piste , odakle su helikopterom prebačeni u grad Perm ( gde su navodno telefonom pričali sa predsednikom Brežnjevim ) a odatle na kosmodrom Bajkonur u Kazahstanu.
    Sve ovo možete naći i na Internetu ali ovu sledeću anegdotu je malo teže naći. Naime poznato je da se prilikom svemirke šetnje , odelo Leonova počelo naduvavati. Sam Leonov je za Večernje novosti , prilikom posete Srbiji pre par godina ispričao svoje viđenje . Naime odelo je bilo izloženo velikim temperaturnim razlikama. Strana odela koja je bila okrenuta prema Suncu bila je izložena visokoj temperaturi dok je strana odela koja je bila u senci bila u debelom minusu. Moguće je da je taj temperaturni disbalans uzrokovao naduvavanje odela. Bilo kako bilo postojao je nimalo naivan problem . Leonov je obavestio kontrolni centar o tome šta se događa a oni su mu odgovorili da sačeka dalje instrukcije. Odelo se ubrzano naduvavalo. Znajući da mu niko ne može pomoći ako sam sebi ne pomogne , rešio je da preko ventila na odelu ispusti deo vazduha. Kada je javio kontrolnom centu šta je uradio rekli su mu da je to nedopustivo, da mora da čeka instrukcije itd. Tada je Leonov odgovorio da dok kontrolni centar obavesti lokalnog partijskog činovnika, pa on obavesti svog nadređenog , pa on nekog svog oblasnog partijskog šefa i dok ta informacija dođe do Moskve pa dok se CK okupi i zaseda a zatim donesu odluku koja će istim putem ići nazad , on ( Leonov ) će biti odavno mrtav. Zato sam, reče Leonov, delovao samoinicijativno. Danas to zvuči smešno ali u ono vreme takva drčnost nije bila preporučljiva. S druge strane ne možete biti prvi u nečemu tako velikom ako se uklapate u šablon.

    Bila je ovo anegdota vezana za prvog kosmičkog šetača.



    Iako nekako skrajnut, nikako ne treba podceniti doprinos Pavela Beljajeva u ovoj misiji koja je bila jedna od najbitnijih prekretnica u istraživanju kosmosa.



    Ovde možemo videti snimak prve kosmičke šetnje. Na početku je deo snimka kosmičke šetnje a na samom kraju možete videti deo kada su tokom evakuacije skijali do helikoptera .




    Na sledećim fotografijama pažljivim upoređivanjem rukavica može se videti pomenuti problem sa naduvavanjem odela

    Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-1.jpgPoljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-2.jpg

    Nekoliko fotografija Strela reizdanja:

    Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-1.jpgPoljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-2.jpgPoljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-3.jpgPoljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-dscf0221.jpgPoljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-mclume044.jpgPoljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-str4_filtered.jpgPoljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-strela_13-1.jpg




    Još nekoliko fotki starovremenskih modela.


    Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-1.jpgPoljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-3592466975_bc59165c6a.jpgPoljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-p98680947.jpgPoljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-p291142126.jpgPoljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)-strelatrio.jpg

    Poslednja ispravka: skydrummer (1.2.2013. u 23:36)
    tolarbo, RUS, anbeast and 12 others like this.

  7. #27
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    576

    Određen forumom re: Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)

    Zanimljivo.
    Znajuci Ruse, pre ce biti da su im bacili karton vodke.
    Dobra su i ova reizdanja, ne bih se bunio za jednu.
    skydrummer likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  8. #28
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom re: Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)

    Kada su u pitanju reizdanja , ne bih se bunio ni za dva komada.
    RUS, anbeast, backarelli and 2 others like this.

  9. #29
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom re: Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)

    Super tekst bravo svaka cast !!!
    skydrummer likes this.

  10. #30
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom re: Poljot Strela 3017 (istorija, zanimljivosti, reizdanja)

    Evo jednog lepog sata, sa jos lepsom muzikom u pozadini. Steta sto video nije duzi, ali dovoljno je da bar kratko uzivamo u ovim ruskim čarima:

    Sturmanskie Strela ШТУРМАНСКИЕ СТРЕЛА - YouTube
    Poslednja ispravka: tolarbo (9.4.2013. u 23:48)
    RUS, jagos, VLADAN P and 6 others like this.

Strana 3 od 10 PrvaPrva 1234567 ... PoslednjaPoslednja

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •