Strana 10 od 14 PrvaPrva ... 67891011121314 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 91 do 100 od ukupno 139
Like Tree529Likes

tema: Istorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski

  1. #91
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Istorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski

    Majstorski, kao i uvek
    skydrummer likes this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #92
    Moderator Avatar korisnika Zagor
    Član od
    9.2.2012.
    Lokacija
    Markovac
    Poruke
    7.022
    Lajkovi
    58532
    Reputacioni uticaj
    218

    Određen forumom Re: Istorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski

    Hvala profesore
    skydrummer likes this.

  3. #93
    Stariji član Avatar korisnika KureNS
    Član od
    16.11.2013.
    Poruke
    566
    Lajkovi
    3960
    Reputacioni uticaj
    39

    Određen forumom Re: Istorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski

    Prvo bih da vas sve pozdravim i da vam iskažem svoju zahvalnost što sa svima tako nesebično delite svoje znanje i širite ljubav prema satovima.

    Mislim da sam na pravoj temi pa da počnem.

    Pre izvesno vreme nabasao sam na, po mom laičkom mišljenju, "neobičan" primerak vostok komandirskog.

    Neobičnosti se ogledaju u mehanizmu 2214 koji ga pokreće koji se koliko sam razumeo ugrađivao u komandire iz 70 godina mada ne previše često jer je ipak bio uobičajeniji za civilne Vostoke iz tog perioda, ali ipah ih ima mnogo više "iznad haube" na ciferu i a to su:
    - nedostatak numeracije (iskreno nisam video niti jedan komandirski iz tog perioda da nema makar prepoznatljive arapske cifre na 12, 6 i 9) jer umesto brojeva ima samo pločice crvene i bele boje (crvene na mestima za 12, 6 i 9, verovatno i datum na 3 treba biti uokviren crvenom),
    - ispod zvezde (koja je sama po sebi čudna jer ima kao "fade" efekat - možda od starosti) nema za to vreme uobičajenog natpisa "Чистопољ",
    - krajnje zanimljiva sličica belo-crvenog aviona sa propelerom (možda IL2- šturmovik) koju niti na jednoj slici vostoka iz tog perioda nisam video,
    - sama boja cifera je specifična zlatkasto-maslinasta sa reljefnim konturama tamnije boje,
    naravno uobičajeni logo, natpisi "komandrskie" i "сделано в ссср" su tu.

    Možda je ovo što sam pobrojao uobičajeno, ali mom laičkom oku to promiče...

    Bez obzira uobičajeno ili ne satu treba restauracija jer je krunica (ako je uopšte orginalna) prilično klimava, na kazaljkama (većoj) se ogulila boja, fosfor izlapeo, okvir datumara i zvezda izbledeli tako da se tek nadzire da su bili crveni, avion pomalo gubi konture.

    Sa mehanizmom je sve ok (bar na oko) vrlo je precizan i tačan (bar koliko sam ja merio na uzorku od 24 časa), navijač drži dugo verovatno i duže od fabričkih 36 časova, jedino datum prebacuje "lenjo", ali iskreno ga i nisam hteo cimati zbog klimavosti krunice.

    Evo slika u prilogu pa me zanima ako neko nađe vremena da napiše svoje mišljenje o satu i da li ga vredi restaurirati.

    Hvala.

    Istorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski-dsc03794.jpgIstorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski-dsc03803.jpgIstorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski-dsc03804.jpg

    Pošto je jako teško na slikama dočarati boju cifera postavljam i sliku sata čiji je cifer slične boje (doduše bez reljefa):
    Istorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski-chistopol-watch-3.jpg
    babaideda likes this.

  4. #94
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.048
    Lajkovi
    30920
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Istorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski

    Moje mišljenje. Kućište nije od Komandirskog, bar ja nisam video takvo kućište. Takvu krunicu takođe nisam video kod komandiraca. Neko se igrao sa brojčanikom , to je sigurno. Ti crveni detalji na satnim markerima, tačkicama iznad markera i avionu su dodate ( nisu fabričke ) . Ne bih se iznenadio ni da je ceo avion dodatno nacrtan.
    Po mom sudu ( uzmi sa malom dozom rezerve ) a na osnovu priloženih fotografija, kućište je od nekog drugog sata , dakle ne od modela Komandirski, krunica takođe , a sa brojčanikom se neko igrao .
    Da li se isplati doterati sat? Finansijski , ne . Kažeš klima se krunica , brojčanik bi takođe trebao promeniti , osim ako ti se ovakav sviđa, servis mehanizma ( oko 1000 din ) , fosforisanje kazaljki ( mada ne koriste časovničari fosfor to se samo tako kaže ) košta između 500 i 1000 din. Da sam na tvom mestu ostavio bih sat za delove . Sat bi se "isplatilo" doterivati samo kada bi imao neku sentimentalnu vrednost.
    Poslednja ispravka: skydrummer (29.11.2013. u 19:06)
    jagos and babaideda like this.

  5. #95
    Član Avatar korisnika WatchHunter
    Član od
    30.10.2013.
    Lokacija
    selo
    Poruke
    151
    Lajkovi
    847
    Reputacioni uticaj
    77

    Određen forumom Re: Istorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski

    Pozdrav, u pravu je sky, vidi se da su crveni markeri izvlaceni rucno, pogotovo se to jasno vidi na 6, takodje nisam nikad videla takvo kuciste a pogotovo ne takav kljuc kod komandirca, tako da je definitivno cifer i mehanizam ubacen u kuciste drugog sata, sto sam imala vise puta prilike da vidim. Takodje se vidi da je avion rucno slikan, sto je najociglednije kod crvenih detalja aviona, takodje po nacinu na koji je radjeno sto posto je radio neko ko se razume u slikarstvo odn. slikarske tehnike jer bez obzira sto je poznavaocima satova ocigledna dorada, laiku bi se ucinilo da se avion sasvim lepo uklapa u pozadinu, cak bih mogla reci ali to je pretpostavka da je radjeno tehnikom airbrusha, jer ove tackice oko petokrake u takvom fejd efektu bi se tesko mogle tako dobro uraditi na drugi nacin. I definitivno nikada nisam videla te kruzice oko petokrake na bilo kom komandircu. Ako je mehanizam ispravan, mozes kupiti za sitne pare pokvarenog komandirca na limundu sa solidnim ciferom i kucistem i samo ubaciti ovaj mehanizam. Inace, mislim da sam videla ovaj sat da se prodaje na kupujemprodajem pre neki dan, ali fotke nisu bas bile iz ovako povoljnih uglova.

  6. #96
    Stariji član Avatar korisnika KureNS
    Član od
    16.11.2013.
    Poruke
    566
    Lajkovi
    3960
    Reputacioni uticaj
    39

    Određen forumom Re: Istorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski

    Hvala ljudi na mišljenju.
    Kućište je identično kućištima komandiraca koje je skaj postavio pre stranu-dve...Možda se ne vidi dobro na slikama, ali to je to...(http://www.svetsatova.com/forum/atta...1273352320.jpg
    http://www.svetsatova.com/forum/atta...andirski-1.jpg poslednji sat u nizu)...

    Inače baš danas sam odneo sat kod mog poznanika časovničara Ivana i onako na blic mi je rečeno da krunica nije orginalana, kao ni pleksi, kućište jeste, on sam ima par komandiraca iz tog perioda u identičnom kućištu (čovek ih skuplja ima ih preko pedeset)... Što se tiče cifera kaže da nikad nije video ovakav (a verujem da ih je video brdo)... reljef na ciferu je u stvari posledica lošeg premaza koji su sovjeti svojevremeno koristili pa cifer ima mikro pukotine, to je slučaj i sa zvezdom koja je bila crvena ali je pobledela i ispucala na krajevima, pa je to taj "fade" efekat... kaže da su kazaljke orginalne, doduše sekundara je malo iskrivljena... sat sam mu ostavio da još malo pronjuška...
    Mehanizam je ok trebaće mu malo čišćenje... Naravno okačiću slike sata ako ga ikad sredim kako bi trebalo...
    esdy_11192 and zma like this.

  7. #97
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.048
    Lajkovi
    30920
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Istorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski

    Nekoliko kolekcija Amfibija.

    Naziv: 2-amphibias-2.jpg, pregleda: 965, veličina: 77,2 KB

    Naziv: Amphibias.jpg, pregleda: 1099, veličina: 79,8 KB

    Naziv: P1070926.jpg, pregleda: 988, veličina: 479,7 KB

    Naziv: Vostok Amphibia octogonal case sub-collection 11.jpg, pregleda: 1148, veličina: 167,7 KB
    VLADAN P, RaleT, molnja and 5 others like this.

  8. #98
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.048
    Lajkovi
    30920
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Istorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski

    Ovoliko očuvanih Amfibija tip 350 ne sreće se često.
    Naziv: 1.jpg, pregleda: 964, veličina: 222,5 KB


    Ni ovo nije čest prizor:
    Naziv: 2.jpg, pregleda: 968, veličina: 249,0 KB
    RUS, esdy_11192, VLADAN P and 6 others like this.

  9. #99
    Mlađi član
    Član od
    18.11.2013.
    Poruke
    48
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    11

    Određen forumom Re: Istorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski

    Pozdrav, mozete li mi reci nesto vise o ovom modelu? Isti je kao prvi sa slike. Istorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski-images.jpgIstorija Vostok satova - Amfibija i Komandirski-download.jpg

  10. #100
    Istaknuti član Avatar korisnika marko14
    Član od
    21.3.2009.
    Poruke
    2.394
    Lajkovi
    7589
    Reputacioni uticaj
    27

    Određen forumom

    Vostok Komandirskie,tip kucista 53x,sada sacekaj malo iskusnije da kazu nesto vise.

    Tip kucista je 33x,a ne 53x.
    Poslednja ispravka: RUS (12.1.2014. u 18:04)


Slične teme

  1. Vostok Amfibija Komandirskie sat
    By GIvan in forum Ruski satovi
    Odgovora: 1157
    Poslednja poruka: 6.11.2023., 9:28
  2. Istorija ronilačkih satova
    By skydrummer in forum Ronilački satovi
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 3.5.2013., 0:38
  3. Rezervni delovi za Vostok Amfibija satove
    By DrAgod in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 4.2.2012., 14:52
  4. vostok komandirski
    By zok in forum Kupovina dodatne opreme za satove
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 7.3.2011., 21:40
  5. Kupio bih Vostok Komandirski
    By pap in forum Kupovina satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 27.6.2010., 0:17

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •