Strana 3 od 7 PrvaPrva 1234567 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 21 do 30 od ukupno 63
Like Tree148Likes

tema: Pilotski JNA satovi?

  1. #21
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Pilotski JNA satovi?

    Jel neko moze da prepozna, sta onaj nas pilot nosi.
    Cisto da vidimo sta nose nasi piloti.

  2. #22
    Banned
    Član od
    26.8.2010.
    Poruke
    239
    Lajkovi
    459
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pilotski JNA satovi?

    Rus,ono na slici je drug general Bandic i ne verujem da je to sat koji dobijaju ostali piloti,verovatno je to njegov privatni sat.

  3. #23
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Pilotski JNA satovi?

    Da li bi forum mogao da se zvanično obrati vojsci, tj. komandi vazduhoplovstva i da pita za tačan podatak o pilotskim satovima? Mislim da bi ovo bilo veoma korisno, a ukoliko bi neki pilot pristao da se javi na forum i da podeli iskustva sa ovim satovima, to bi bila premija.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  4. #24
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Pilotski JNA satovi?

    Treba praviti razliku između službenih vojnih satova i slobodnog izbora pojedinca.
    Ne verujem da je danas bilo koji Citizen službeni vojni - pilotski sat niti da uopšte postoji službeni sat. Šta nose pojedinci,kakav je njihov ukus, šta im je ko rekao da je dobar sat, koje su im funkcije bitne prilikom leta koji inače traju relativno kratko, to je posebna tema. Bilo koji G shock od 100e bi mogao ispuniti uslove. Šta su u prošlost nosili to je već druga stvar. Za ove ostale navedene (vintage ) modele moguće je da su bili službeni satovi, ne tvrdim ni da jesu ni da nisu bili.
    Meni je nekoliko stvari tu čudno. Prvo službeni vojni sat ne može da nema oznake ( u vojsci i šlem-obično parče ispresovanog lima ima broj, a da nema sat ). On mora imati službeni broj ili neki referentni broj ( kako god da ga nazovemo ), taj broj se mora poklapati sa dokumentom odnosno nekom knjižicom koja dolazi uz sat. Da li će sat imati i neku gravuru roda vojske ili jedinice to je drugo pitanje ali službeni broj mora imati.
    Druga stvar koja me interesuje jeste da li su svi piloti dužili službeni vojni sat ? Ako jesu zašto su ti satovi danas retki ili relativno retki. JNA ( ma šta ko mislio o njoj ) nije imala mali broj vazduhoplova samim tim imala je, gledano kroz decenije, popriličan broj pilota. Ako je postojala organizovana, unapred osmišljena, prema nekim kriterijumima definisana nabavka službenih vojnih satova , gde su ti satovi? Pojavi se tu i tamo neki a to je nedovoljno . Moje mišljenje je da nije postojala organizovana i unapred osmišljenja nabavka tih satova bar ne u dužem vremenskom periodu. Možda se neko periodično setio da nabavi neku turu ( da ne kažem kontigent) satova. Možda su ti satovi bili deo neke vojne pomoći i sl.
    Treće službeni satovi bi ili na poklopcu ili u propratnoj dokumentaciji ( trebalo bi i jedno i drugo ) morali imati naznačen datum servisa. Ako je sat služben, on se posle leta vraća logističkoj jedinici, koja preuzima dalju brigu o satu. Nije na pilotu da vodi računa o satu, njegovoj tačnosti, servisnim intervalima a kamoli da nosi sat kući itd. Tu se onda može postaviti i pitanje otkuda pilotu u penziji službeni vojni sat. Dobro ne treba sitničariti možda ga je dobio kao poklon za odlazak u penziju i sl. Može se postaviti i pitanje ko je bio zadužen za servsi tih satova ko je tačno nabavljao te satove i gde su ispitivani.Sve to mora biti definisano kada su službeni satovi u pitanju. Mislim da je o par ovih nedoumica govorio član luger u jednoj od tema.
    Ono što mi je takođe čudno jeste to da još nisam video službeni vojni sat JNA sa papirima. Viđao sam ( ne uživo ) razne vojne satove stranih armija sa službenim papirima ali JNA ne. Dobro to što ih ja nisam video ne znači da oni nepostoje ali su najblaže rečeno retki. Zašto ?
    Cilj ovog mog pisanija nije bio da pružim neke odgovore jer ih nemam ali sve navedeno treba uzeti u obzir kada se govori o službenim vojnim satovima. Kada bi se konačno pojavio sat za službenim oznakama i pripadajućom dokumentacijom mnoga pitanja bi dobila odgovore. Do tada možemo samo da nagađamo, više ili manje uspešno.

  5. #25
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Pilotski JNA satovi?

    Ne verujem, Nešo. Naša vojska je (mada to vazi za skoro sve vojske) prilicno konzervativna institucija. Jos se za sve i svasta provlaci: "Vojna tajna - Interno". Poslao sam pitanja drugaru pilotu, cekam odogovor. sutra cu se prosetati do Kalemegdana i vojnog muzeja. Probacu i na Military forumu.....

    Sky, bukvalno SVI piloti na aeromitingu su nosili SkyHawk. Moj prijatelj je o njemu pricao kao o necemu sto mu je "uvaljeno" a ne da je bio njegov izbor, pa da se za'ebo.... Ruku na srce nemam izricito "priznanje" da je Citizen, sluzbeni. Nisam ni pit'o....

    U principu, sve sto si napisao savrseno ima smisla (tek sad sam procitao sve. citam sa fona)
    Poslednja ispravka: anbeast (25.9.2012. u 19:48)

  6. #26
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Pilotski JNA satovi?

    Ma to je bila "narodna vojska" kakvi crni satovi....Bitno je da su 44. streljali 72 pilota Kraljevine Jugoslavije (izvinjavam se za OFF).
    sima hrabri and Zagor like this.
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


  7. #27
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Pilotski JNA satovi?

    Sky slazem se sa tobom , ni ja nisam video neke oznake na satovima o kojima pricamo osim, Breitlinga, samo na slikama doduse.
    Nesi predlog je ekstra samo kad bi se ostvario. To bi bilo super

  8. #28
    Banned
    Član od
    5.8.2008.
    Poruke
    1.294
    Lajkovi
    2006
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pilotski JNA satovi?

    Svojevremeno sam,doduse jako davno,na novogodisnjem bazaru,video u Bgd vojni pilotski Breitling,koji je prodavao neki covek. Sat je bio neispravan,a na poledjini je imao ugraviran znak RV i PVO.
    Serb likes this.

  9. #29
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Pilotski JNA satovi?

    Misliš na Breitling Pluton....Breitling Pluton/Academy/Intruder range - a brief history.
    Mislim da je ovaj sat bio naručen verovatno samo za oficire i to kao jubilarna nagrada, službeni sat podrazumeva ono što je čovek u ranijem postu naveo.
    Poslednja ispravka: vlajo (25.9.2012. u 20:04)
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


  10. #30
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Pilotski JNA satovi?

    Citat anbeast kaže: Pregled poruke
    Ne verujem, Nešo. Naša vojska je (mada to vazi za skoro sve vojske) prilicno konzervativna institucija. Jos se za sve i svasta provlaci: "Vojna tajna - Interno". Poslao sam pitanja drugaru pilotu, cekam odogovor. sutra cu se prosetati do Kalemegdana i vojnog muzeja. Probacu i na Military forumu.....

    ...
    Slažem se da je u pitanju konzervativna institucija, ali mislim da bi vredelo pokušati. Ne verujem da ovaj podatak spada u vojnu tajnu, pa se nadam da bismo mogli da tako saznamo nešto više iz prve ruke.

    Skydrummer je postavio mnoga zanimljiva pitanja na koja bi bilo dobro naći odgovore. Teško je reći zbog čega ih nema, tj. zbog čega ih nema toliko na tržištu. Pretpostavljam da su razlozi višestruki. Neki satovi su sigurno i dalje u vlasništvu pilota i njihovih porodica, a mnogi naprosto ne žele da prodaju takvo nasleđe. S druge strane, neki su verovatno uništeni ili bačeni, a sticajem okolnosti znam za slučaj jednog breitlinga koji je završio u kontejneru. Veliki broj satova koji se pojavljuju na tržištu, pri čemu ne mislim samo na vojne, prodali su vlasnici ili članovi porodice koji nemaju toliku vezanost sa satove kao mi, ili koji imaju finansijske probleme.

    Ptvrđujem i za grb koji je spomenuo Đorđe, s tim što takav sat nisam video uživo, već na internetu.
    Serb likes this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

Slične teme

  1. Pilotski satovi 30-ih
    By fotopetar in forum Pilotski satovi
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.4.2015., 21:10
  2. Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 11.8.2012., 21:29
  3. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 7.12.2011., 10:17

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •