Strana 3 od 6 PrvaPrva 123456 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 21 do 30 od ukupno 57
Like Tree76Likes

tema: Stripovi

  1. #21
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Stripovi

    Citat anbeast kaže: Pregled poruke
    Zagora iz nekog razloga, dok sam bio bas klinac, nisam voleo.Kasnije - jesam.
    kod mene obrnuto. kao klincu, bio mi je omiljeni strip, ali vremenom je kod zagora nesto pocelo da mi smeta, a onda sam u jednom trenutku shvatio sta - on je gej, nikad ribu nije imao. za razliku od mister noa, koji je glavna faca...



    Citat anbeast kaže: Pregled poruke
    U tom najranijem periodu citah i Toma i Dzerija (hrvatsko neko izdanje malog formata (manji od AF) :-)
    daaaa! blam me da priznam, ali i sada volim da ih citam...
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  2. #22
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Stripovi

    Ja sam ostao sa stripovima jako dugo....počeo ovako sa šest godina (Ken Parker rulz) i još uvek se sećam svoja prva dva stripa, imao sam 6 leta....Stripovi-9423022_lms_449.jpgStripovi-images.jpga na kraju došao do Žana Žiroa, Šeltona i KrambaStripovi-robert-kramb-knjiga-mudrosti-gosn-prirodnog_slika_l_1703244.jpgStripovi-zograf.jpg
    ...naravno, ko još nije uživao u Zagoru , Čiku, Dranki Daku i avanturama sa Heliganom, Tkačem itd. ne zna šta je uživancija u stripu.
    Inače sam svojevremeno imao skoro celu kolekciju Zagorovih stripova (prodavali smo čak polovnjake na ulici). Zanimljivo je da su stripovi Zlatne serije i Lunov Magnusa bili najpopularniji na svetu upravo na prostoru bivše Juge.
    Poslednja ispravka: vlajo (26.6.2012. u 23:33)
    vladas and anbeast like this.
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


  3. #23
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Stripovi

    Da znas Simo, da si na tragu necemu

    @Vlajo: Jel Kramb izlazio samostalno ili u okviru nekog casopisa? Secam se da sam ponesto citao, jako davno,al' da me ubijes ne znam gde...
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  4. #24
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Stripovi

    Kramb je izlazio samostalno i prodavao se u Platou u okviru nekakve specijalne edicije, uređivao Flavio Rigonat sa odličnom preradom prevoda u sleng Uroša Đurića, ta edicija je još izbacila i Šeltona (čuveni strip Famozna braća Frik) koji isto sjajan.
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


  5. #25
    Stariji član Avatar korisnika luger
    Član od
    23.8.2010.
    Poruke
    638
    Lajkovi
    1384
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Stripovi

    sto se zagora tice, ja ga nesto nisam vario. uvek je bio savrsen, uvek je pobedjivao,
    vukao je sirotog cika sa sobom, a ciko je uvek bio smesan za obojicu, da ne pominjem sto se
    prezivao kao svi muzevi i ostali momci njegove majke odjednom (ocigledno je raskid
    u darkvudu bio vrlo problematican ), i najvaznije, ciko mu uopste nije trebao.
    njihova sado-mazo veza puna nepravde prema ciku mi je iz starta smetala, jos kao
    klincu. sada tu jos vidim i diskriminaciju populacije sa viskom kilograma, diskriminaciju
    populacije hispano porekla i diskriminaciju populacije sa brkovima.

    kada sam prvi put video reklamu sa mr.properom, prvo sto mi je palo na pamet
    je bilo. ˝zagorov sin, garant!˝

    medjutim, zahvaljujuci lucidnom simi mislim da sam konacno skapirao zasto mi je
    sve to smetalo : zagor nikada nije imao ribu, koliko se secam ni ciko nikada nije
    imao ribu, a kad god su upadali u neku slozenu situaciju ciko se oglasavao borbenim
    urlikom ˝karamba i karambita˝.

    trovali su nas od najranijeg (opismenjenog) detinjstva izopacenim prijateljstvom zagora
    i cika, ne priznajuci da nas u stvari bombarduju latentnim gay porukama.

    tada nisam to umeo da formulisem, ali sada umem : zagor da se zabrani za skolsku
    omladinu i da se izbaci iz obavezne (vanskolske) lektire !

    ... a da, i simu za predsednika !
    sima hrabri, anbeast and VLADAN P like this.

  6. #26
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18026
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Stripovi

    Jel' neko pomenuo Tex Vilera?
    Ozbiljan čovek.Poglavica Navaho indijanaca (ako se ne varam)

    A,Tajanstveni Alan? Sa pratiocima Grofom i Šniclom?

    Šta je sa Ani Četri Pištolja?

    Kapetan Miki-no coment.

    Dikan.

    Bili The Pljuc.

    Bim i Bum (što su me nervirali)

    Iznogud.

    Delta 99.

    Naravno-Flaš Gordon.

    Sad sam shvatio da mogu da nabrajam do rane zore te prekidam.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  7. #27
    Stariji član Avatar korisnika luger
    Član od
    23.8.2010.
    Poruke
    638
    Lajkovi
    1384
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Stripovi

    da,da,da !

    bili the pljuc, by kerac !

    dok sam ziv necu da zaboravim crtez konja kome levo od repa pise : JVC made in japan.
    VLADAN P likes this.

  8. #28
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Stripovi

    I u stripovima - SATOVI!

    1978 Mickey Comic! Ali na stranom jeziku... (sasvim slučajno pronašla)


    Stripovi-mickey-comex-1978-mickey-comic-1.jpg Stripovi-mickey-comex-1978-mickey-comic-2.jpg

    Stripovi-mickey-comex-1978-mickey-comic-3.jpg Stripovi-mickey-comex-1978-mickey-comic-4.jpg

  9. #29
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Stripovi

    Iako sam video ovu temu, nisam znao šta da napišem, a da to ne bude predugačko, jer sam čitao kompletnu Zlatnu seriju, Lunov Magnus strip, Mikijev zabavnik i almanah, Stripoteku, ponekad Spunk, Politkin zabanik, Alana Forda, ali i Tarzana, koga još niko nije spomenuo. Otkud sada ovoliki stripovi? Oduvek sam voleo da nešto čitam, a u osnovnoj školi sam imao dobro organizovano društvo, tako da smo drugarski razmenjivali stripove i pozajmljivali ih jedni drugima. Ako jednog meseca ja kupim npr. Tarzana i komandanta Marka, pročitam ih i pozajmim drugaru od koga dobijem Zagora i Bleka, zatim ih vratimo jedan drugome, pa za iste stripove dobijem kapetana Mikija i Mister Noa, ili bi sve naprosto išlo u krug.

    Zanimljivo je spomenuti da su Lunov Magnus strip i Zlatna serija bili uglavnom stripovi italijanskih izdavača, s tim da su se neki pojavljivali i u francuskom izdanju (Blek), ali i iz pera domaćih autora (opet Blek, Tarzan i sl.), što se lako može videti u impresumu. Sećam se da je novosadska ekipa majstora stripa često unosila humor u relativno ozbiljne karaktere, naročito ako je scenario pisao Bane Kerac. Dosta kasnije sam saznao da iza odličnih prevoda novosadskog izdanja Asteriksa i Taličnog Toma stoji čuveni književni prevodilac Kolja Mićević, zahvaljujući kome su neka imena i pošalice zvučali bolje nego u originalu. Politikin zabavnik je hteo da parira novosadskim prevodima, pa je angažovao ni manje ni više nego čuvenog lingvistu Ivana Klajna. Autor mnogih čuvenih replika i citata iz Alana Forda je zagrebački prevodilac Nenad Brixy, koji je, nažalost, prerano preminuo. Kao veliki izraz poštovanja njegovom umeću spomenuo bih i činjenicu da se mjuzikl Alan Ford, koji se na repertoaru Pozirišta na Terazijama pojavio tokom devedesetih, izvodio na hrvatskom, jer su i glumci i režiser naprosto odbili da glume na srpskom, što je publika potpuno podržala. Uostalom, kako bismo inače rekli „Bolje je živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi“, ili „Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi“ ili kada Broj jedan kaže nekome da je ovakav ili onakav mladac?

    Ako se osvrnem na svoju struku, tj. jezik, lako primećujem da autori originalnih stripova nisu baš najbolje znali engleski, pa su ponekad pisali i imena junaka protivno pravopisu, kao npr. Capitan Miki (a treba Captain Mickey) ili Blek (koliko znam engleski, treba da bude Black).

    Osim kod nas i u Italiji, Alan Ford je prevođen i u još nekoliko zemalja, ali je uglavnom završio neslavno. Zagor je bio popularan i u Turskoj, a kao zanimljivost bih spomenuo da je tamo snimljeno čak i nekoliko filmova o ovom junaku. Evo i turske filmske verzije:



    Postoji i crtani film o Alanu Fordu, i to u italijanskoj produkciji:




    Još nekoliko zaniljivosti iz stripa o kapetanu Mikiju. Njegovi nerazdvojni pratioci, Smuk (Doppio Rum, Dupli Rum u originalu) i dr Salaso su zapravo postojeći likovi iz američkih vesterna. Smuk je zapravo glumac Gabby Hayes, a dr Salaso je inspirisan likom iz filma Stagecoach, koji se zvao dr Boon, a ovu ulogu je tumačio Thomas Mitchell. Evo i slika koje to potvrđuju:

    Stripovi-george-gabby-hayes.jpgStripovi-thomas-mitchell-stagecoach-1.jpg
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  10. #30
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Stripovi

    Nešo, svaka ti Njegoševa....inače mislim da su Italijanski stripovi i procenjeni kao politički nekorektni za USA tržište i slična, tako da je to blisko Lugerovom stavu , najveću prođu su ti stripovi imali kod nas i u Turskoj gde su i dan danas užasno popularni. Mislim da je mnogo bolje bilo da deca čitaju bilo šta, nego ništa što je danas čest slučaj, pa ja sam naučio da čitam uz stripove.
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •