Strana 2 od 7 PrvaPrva 123456 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 67
Like Tree70Likes

tema: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

  1. #11
    Banned
    Član od
    11.6.2017.
    Poruke
    236
    Lajkovi
    165
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Veoma zanimljivo ponasanje prema clanovima, a kada bi ja odgovorio istom merom opet bih bio banovan. Tone nisu stvar filozofije, vec matematike. Tvrdnja da mi imamo najvise kosnica po glavi stanovnika zvuci sarlatanski na nivou proste algebre, eto primer Hrvatske - 4 miliona stanovnika proizvede 6000 tona meda. Srbija- 7.5 miliona stanovnika proizvede 4000 tona meda.

    Ne mislim da o svemu znam sve, medjutim skepticizam jeste zdrava stvar. Moji podaci su sa izvora koji se masovno bavi skladistenjem statistickih podataka. Potrazi sam tagove "honey production per capita" i "Serbia", pa vidi da li ces naci i jedan izvor koji stavlja Srbiju na prvo mesto - mora bit zavera Vatikana, zar ne?

    Podatak skoro sigurno nije tacan, i to ne kazem ja - ja samo znam gde gledati i nista ne uzimati zdravo za gotovo, pogotovu ne kada se "sinovi Nemanjuica" u grudi busaju. Za verovanje na rec ne treba nista, dok je za razuman sud cesto dovoljno deset prstiju za suvo analogno-digitalno racunanje do deset ili jedna od ovih misterioznih sprava
    Kliknite za sliku za veću verziju

Ime:	PRODPIC-1023.jpg
Viđeno:	361
Veličina:	43,9 KB
ID:	132940

    tako da ni razuman zakljucak nije nesto posebno skupa stvar, mada je u praksi neprocenljiva.
    Poslednja ispravka: No42 (24.9.2017. u 22:35)

  2. #12
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Ne vredi. Sve znaš samo ti suština teme izmiče kroz prste.
    Naziv: gfch.gif, pregleda: 292, veličina: 274 bajtova

    Već sam napisao šta je cilj ove teme : Ova tema ima za cilj da potrošaču ukaže na to kako da dođe do pravog meda i kako da izbegne i vizuelno prepozna ,ako je to moguće, falsifikat.

    Kao što rekoh ne ispravljam krive Drine a i režim je već aktiviran.
    Poslednja ispravka: skydrummer (24.9.2017. u 22:51)

  3. #13
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Par interesantnih linkova za one koje interesuje suština teme.

    Članak u okviru kojeg možete preuzeti Pravilnik o kvalitetu meda.
    https://www.agroklub.rs/pcelarstvo/d...tu-meda/22244/

    Članak o pekarskom medu
    Политика Online - Пекарски мед збунио купце

    Članak o fruškogorskom lipovom medu:
    Fruškogorski lipov med sa oznakom geografskog porekla – AGRO VESTI by agronews.rs

    Tekstovi u kojima se govori o količini proizvedenog meda u Srbiji ,proceni broja pčelara itd. i to govore ljudi koji znaju šta je pčelarstvo. Nisu gugl stručnjaci. Tu su i podaci Privredne komore Srbije. Treba uzeti u obzir da nije svaka godina ista sa stanovišta meteoroloških prilika te i ukupna količina proizvedenog meda u toku svake godine varira.
    Pčelarstvo - ozbiljna grana poljoprivrede ili hobi u Srbiji | Agromedia
    Шумски мед праве од шећера! | Економија | Novosti.rs
    Srpski med osvojio najzahtevnije Zemlje - B92.net

    Kako se kretao izvoz meda iz Srbije tokom zadnjih 12 godina i gde je sve med izvožen u toku 2016. godine:
    IZVOZ MEDA IZ SRBIJE U 2016. GODINI | Savez pčelarskih organizacija Srbije
    Poslednja ispravka: skydrummer (24.9.2017. u 23:58)

  4. #14
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Sky kaži nam koje sve vrste meda postoje I koje su im prednosti I druga jako bitna stvar kako razlikovati pravi med od falsifikata

    to je veoma bitno za nas korisnike

    a za filosofiju, pa ona je uvek kvarila omladinu hehe :-)

  5. #15
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Ukratko da odgovorim.
    Svaki prirodan med je dobar. Teško je reći e ovaj med je najbolji. Treba kupiti prirodan med i koristiti ga kako je opisano u prvoj poruci.
    Što se tiče vizuelnog prepoznavanja falsifikata sve što sam znao napisao sam u prvoj poruci i to što sam napisao su moja zapažanja jer sam vrcao nekoliko različitih vrsta meda i znam kako koji med izgleda kada je tečan a kako izgleda kada kristališe. U skladu sa tim dao sam par saveta kako vizuelno prepoznati falsifikovan med naglasivši da nisu svi falsifikati isti jer se ne prave od istih sirovina i na isti način pa se i vizuelno razlikuju. Naravno da je laboratorijska analiza najmerodavnija. Opet neki falsifikati su toliko očigledni da kupac bez problema može posumnjati da nešto nije u redu. Takav falsifikat prikazao sam u prvoj poruci.
    Takođe, određeni potrošači imaju strah ili nepoverenje kada je u pitanju kristalisan med. Verovatno misle da se med pokvario time što je kristalisao. To je pogrešno razmišljanje i zato sam na to skrenuo pažnju u prvoj poruci.
    Kada je reč o najčešćim vrstama meda kod nas to su bagrem, lipa, suncokret, livada, šumski (medljikovac). Naravno ima još dosta vrsta meda ali ovo su najčešće vrste.

    Jedan interesantan članak:
    https://www.tehnologijahrane.com/enc...pcelinjeg-meda
    Poslednja ispravka: skydrummer (25.9.2017. u 13:27)
    piksi and Haifisch23 like this.

  6. #16
    eee
    eee je offline
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.637
    Lajkovi
    7449
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Jedno pitanje - med i metalna kasika. Kakvo je misljenje struke? Ima li degradacije kvaliteta meda i ako je ima da li je zanemarljivo?

    Pitam iz sledeceg razloga - ako se za vrcanje meda koristi metalna aparatura, po mom nekom misljenju i vidjenju stvari, ne kazem da je ispravno, kontakt metalne kasike sa medom je daleko kraci od vremena koje med provede u dodiru sa metalom prilikom vrcanja.

    A drugi razlog je sto mi izuzetno smeta da u ishrani koristim bilo sta osim metalnog escajga

    Sent from my SM-A310F using Tapatalk
    VLADAN P likes this.

  7. #17
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Nisam pročitao naučno objašnjenje zašto med treba konzumirati drvenom kašikom tj. da je metalna kašika štetna za med.
    Razmišljam isto kao i ti. Vrcaljke su metalne (ranije pocinkovane, danas uglavnom inox), sita su od inoxa, kante i burad su od aluminijuma, plastike a sve češće od inoxa, dekristalizatori u kojima se dekristališu velike količine meda su takođe metalni. Pčelarski pribor i alat je uglavom od metala i plastike, u košnicama su žice koje drže saće od inoxa (ranije je često bila pocinkovana žica) itd. Med je od trenutka vrcanja pa do tegliranja stalno u kontaktu sa metalom. Usput drvena kašika i inox kašika se ne mogu porediti sa stanovišta higijene. Drvo ima pore, diše, upija vodu, razvijaju se bakterije. Ipak mnogi ljudi i danas misle da je drvena kašika prava stvar. Po mom mišljenju to je zabluda.
    eee likes this.

  8. #18
    eee
    eee je offline
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.637
    Lajkovi
    7449
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    I ja tako nekako zakljucujem.

    Sent from my SM-A310F using Tapatalk
    skydrummer likes this.

  9. #19
    Stariji član Avatar korisnika BucaJr.
    Član od
    9.8.2011.
    Lokacija
    New Now
    Poruke
    596
    Lajkovi
    4314
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    Sky, samo jedno ogromno i iskreno hvala!

    Nisam nista novo cuo ali je jako dobro i korisno potsetiti se i ponovo procitati na jednom mestu sve sto je osnovno i obicnom korisniku potrebno.

    Nazalost, mogu samo da pretpostavim sta te je nagnalo da kupis onu teglu otrova i da nam pokazes kako pravi med nikada ne moze da izgleda. Strasno je to sto falsifikati uglavnom ne izgledaju bas tako i laiku je mnogo teze prepoznati pravu stvar od falsifikata. Kupovina od poznatih i postenih ljudi je def. najsigurniji nacin tako daaaaa - daj kontakt telefon
    skydrummer likes this.

  10. #20
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Prirodan med naspram falsifikata ( saveti, fotografije...)

    I drugi put.
    Nije ni pčelarima lako da vizuelno prepoznaju sve falsifikate.
    Sećam se da mi je pre desetak godina poznanik pokazivao med koji je kupio u supermarketu. Čovek je bio sretan kako je povoljno kupio šumski med. Nije se tada u medijima toliko pričalo o falsifikatima. Koliko se sećam taj nazovi med je imao neki karamelast ukus. Nije se ni očešao pored šumskog meda.
    Kad pomenu šumski med, dešava se da se pod šumskim medom prodaje sirup od kuvanih iglica četinara (mislim da je bor). Ne znam koliko je to hranjivo ili ne, ali znam da to nije šumski med tako da ne dozvolite da vam neko takav proizvod prodaje pod parolom to je šumski med.
    Šta sam sve napisao u ovoj temi niko više neće kupovati med.

Strana 2 od 7 PrvaPrva 123456 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •