Strana 159 od 413 PrvaPrva ... 59109149155156157158159160161162163169209259 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1.581 do 1.590 od ukupno 4128
Like Tree5873Likes

tema: Off topic chat zez soba!

  1. #1581
    Stariji član
    Član od
    9.12.2011.
    Lokacija
    Stuttgart
    Poruke
    1.430
    Lajkovi
    3274
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    57

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    2003 sam sluzio u subotici i bio u zastavnom vodu ,za one koji ne znaju to izgleda ovako:


  2. #1582
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.048
    Lajkovi
    30920
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    Ovo me podseti na situaciju kada je počasni vod išao na sahranu penzionisanog oficira. Oficir ( ne ovaj koga sahranjuju ) komanduje na leeevo a pola voda se okrenulo na levo a pola na desno. Muka živa , nisam bio prisutan ( nije moja četa ) ali su mi pričali. Da nije bila sahrana verovatno bi se svi dobro nasmejali ovako ni da se smeješ ni da plačeš. Onda je moja četa dala počasni vod za neku godišnjicu, polaganje venaca, bila je i ruska delegacija i sve je bilo u redu. Čišćenje puške nakon pucanja ćoraka je "vrlo interesantno", nikada je očistiti. Dobro da budem iskren bio sam na straži pa su me počasni vodovi mimoišli.

  3. #1583
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.628
    Lajkovi
    18027
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    Sky-Prvo ću reći da na osnovu provedenog vremena na forumu rekao bih da po pitanju većine stvari ( bar kada je u pitanju ono o čemu se pisalo na forumu ) imamo slično mišljenje.
    E,baš zato me je I interesovalo tvoje mišljenje po ovom pitanju.
    Elem, neću ulaziti u smisao postojanja vojski I njihovih uloga I značaja za jednu državu.
    Uostalom,Vukas je to vrlo lepo I kratko elaborirao.
    Zadržavam se samo na strojevom koraku.
    Da li bi ikome normalnom palo na pamet da se kreće na takav način?
    Teško.
    Dakle,dolazimo do pitanja-Šta je svrha strojevog koraka?
    Ima dve svrhe.Jedna je za spoljnu a druga za unutrašnju upotrebu.
    Krenimo od one ‘’spoljne’’
    Ma koliko se trudili nećemo doći do drugog odgovora sem-Fasciniranje posmatrača u cilju izazivanja straha,divljenja I demonstacije uvežbanosti.
    Nekada je to I imalo svoj pun smisao ,recimo kada su Rimske legije umarširavale među polu divlja plemena koja su ih uplašeno I zadivljano posmatrala u fazonu-‘’Vide,bre,ove kako su organizovani I uvežbani samo dok hodaju a mi ne možemo da uskladimo više od tri čoveka pri podizanju trupca za most.Mora da su oni bolji.Kad se tako kreću moš mislit kako se biju.Daj da se mi predamo odma.’’
    Čemu to služi danas?
    Da se fascinira vlastita nacija.
    Mislim,dovedi par hiljada bilo čega (trotineta,kamila,veš-mašina,ljudi…) na široki bulevar,ofarbaj ih u istu boju,učini da se na sihronizovan način kreću uz što jednostavniji ali upečatljiv I naglašen ritam (kao što je ,recimo,zvuk strojevog koraka) I svi će (računajući I mene) biti fascinirani. To je ,jednostavno, u ljudskoj prirodi.Tako reagujemo na grandiozne prizore.
    Usput nam je u glavama misao-Ovo su oni koji će da nas brane.Ovi visoki,lepi,ponositi uvežbani,čvrstog pogleda ,dignutog čela…Oni su ti…Takva nam je cela armija!

    Sky-Neko na komandu svira violinu u filharmoniji, neko na komandu hirurgu dodaje operacione instrumente , neko u slučaju kiše na komandu prekrije ceradom teniski teren za 30 sekundi a

    Sve navedeno ima konkretnog smisla.

    Strojevi korak je reklama za mase!
    Vrlo sam ,inače, protiv reklama.

    Citat HADzI DALIBOR kaže: Pregled poruke
    Vladane,
    Ne znam dali si bio u vojsci,
    Ništa tu čudno nema,ni sarkastično. Jednostavno,vojska nije rulja i to se odlično pokazuje strojevim korakom.
    Ni radnici na gradilištu termoelektrane ni doktori I medicinsko osoblje nisu rulja pa opet ne koriste strojevi korak pri dolasku na posao.
    I,da-bio sam u vojsci.
    Poslednja ispravka: VLADAN P (11.6.2013. u 22:10)
    Neša likes this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  4. #1584
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    U celini se slažem sa Vladanom. Kao kratke primere mogu da navedem britanske vojnike ispred kraljičine palate ili grčke evzone.


    Off topic chat zez soba!-thevzones2.jpg

    Pretpostavljam da je izlišno govoriti da se za bezbednost i engleske kraljice i grčkih političara najviše brinu oni u odelima ispred monitora i oni u radnim uniformama koji su u odličnoj kondiciji i imaju više vrsta naoružanja. Ovi sa prve slike, koji nose medveda na glavi, imaju neki lanac posred labrnje i neku tandžaru na ramenu mogu da budu dobri vojnici, ali ih par kila gvožđa, medved na glavi i debele uniforme čine dobrim samo za poziranje turistima i londonske parade. Ovi sa druge slike u mini suknjama i opancima sa kićankama mogu da imaju iste kvalitete, ali ono ritanje pri smeni straže i mahanje rukama danas mogu biti samo turistička atrakcija i ništa više.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  5. #1585
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    Opet moram da se slozim sa Jodom Sve ovo sto ste naveli (engleske, kineske, grcke paradne vojnike ...) istina nemaju neku konkretnu primenu u stvarnosti, ali ipak vidi se neka disciplina , neki rad, a i odrzavanje te vojne tradicije. Ne vidim nista lose u tome cak naprotiv. Nikoga ne ugrozavaju , a velika su atrakcija i dogadjaj , ja i dan danas volim da pogledam dobru vojnu paradu, aero mitingi ... Imam mnogo gorih stvari koji se rade ali to je danas jednostavno in....
    skydrummer and 83stojan like this.

  6. #1586
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.048
    Lajkovi
    30920
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    Ceremonijalna smena straže je turistička atrakcija. Ni tu se nebira bilo ko. Tu se pokazuje istorija, vojna uniforma koja je uglavnom inspirisana tradicijom, naglašava se važnost nekih objekata,ličnosti, datuma itd dakle kao mali muzej na otvorenom ( inače ta straža možda čak nema ni napunjene puške tako da nije u pitanju stražarenje u pravom smislu reči ). Zemlja koja nepoštuje svoju istoriju, tradiciju ili je nestala ili je na putu da nestane.
    Rimske legije su napredovale marševskim korakom, da su išli strojevim korakom ( znam niko nije rekao da jesu ) popadali bi iza prvog brda. Na stranu to , napredovali su složno, disciplinovano i pojavom jesu ulivali strah. Tu se potpuno slažem.
    Strojev korak ne služi da nekoga zaplaši, bar ne danas, nego da pokaže obučenost, jednobraznost i disciplinu.Ono što svaka vojska treba da ima. Kao što rekoh sve armije imaju strojev korak tako da pretpostavljam da u njemu vide neki smisao.
    Vojna parada takođe ima svoj smisao, odavanje počasti poginulima, obeležavanje bitnih godišnjca a ujedno i mesto gde se može pecnuti potencijalni neprijatelj time što će se pokazati nešto od najnovijeg naoružanja. Po mišljenju onih koji organizuju vojne parade strojev korak je primeren tom događaju. Ja se slažem sa njihovim mišljenjem, razumem da se neko ne slaže.

    Da bar nekako sve ovo povežem sa satovima. Dobar strojev korak je isto što i dobra gravura na rotoru mehaničkog sata. Ni do jednog se ne stiže lako, potrebno je dosta truda, vremena i znoja. I jedno i drugo služe da, između ostalog, zadive gledaoca.

    Sve što sam napisao u ovoj i prošloj poruci nije napisano sa ciljem podizanja tenzije. U principu nisam ni hteo da bilo šta napišem ali lepo sam pitan pa sam sam se trudio i da lepo, koliko toliko sažeto odgovorim. Nadam se da niko ništa ne zamera.
    Poslednja ispravka: skydrummer (11.6.2013. u 23:35)

  7. #1587
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.628
    Lajkovi
    18027
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    Sky
    Kakve tenzije ,kakvo zameranje
    Pričamao malo ,onako...usput.
    skydrummer likes this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  8. #1588
    Istaknuti član Avatar korisnika jagos
    Član od
    4.11.2009.
    Poruke
    2.683
    Lajkovi
    5664
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    naravno ovo je skroz neobavezan razgovor.kazu drzava se ogleda u svojoj vojsci.ja licno bi voleo da ne postoji nijedna ali nazalost to nije moguce.ozbiljna drzava ima jaku armiju a parada i strojev korak je prilika da se prikaze nivo obuke i discipline.ovde je jedan novinar pitao admirala sta ce nama vojska uopste mala zemlja skupo itd.ovaj mu kaze:vi jednu vojsku mora da placate pa sad da li svoju ili tudju razmislite.otprilike je to suva istina.

  9. #1589
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    Uh, sada smo krenuli na više koloseka. Jedno je postojanje vojske kao takve i njena svrha, a ceremonije i masovne zabave za narod su drugo. Moram da priznam da su mi sve ceremonije i države relikt prošlosti prema kome nemam ni trunke poštovanja, bez obzira o kojoj zemlji ili kontinentu se radi. Vojska je tu da bude neka vrsta odbrane od spoljnog faktora ili da širi teritoriju i državni uticaj, u zavisnosti od doktrine, a prema medvedima na glavi, okićenim opancima, vitlanju sabljom i sličnom imam poštovanja isto koliko i prema klovnovima u cirkusu. Za svakodnevni život su bitniji oni koji čiste ulice, inače bismo pocrkali od kuge i kolere, lekari, bez kojih bismo umrli od običnog gripa i mnoge druge profesije. Nikada nisam video lekare da paradiraju po ulici, niti skupljače smeća kako vitlaju metlama, što bi mi delovalo groteskno isto koliko i ti vojni cirkusi. Ukratko, vojska mora da postoji, pa makar država bila bez ijednog neprijatelja, ali parade - jok.

    Isto mislim i o svim simbolima, tradicijama, grbovima, zastavama i slično. Kada uđem u neku državnu ustanovu jer hoću da produžim ličnu kartu ili vozačku dozvolu, svejedno mi je da li tamo visi neka nacrtana ptica, tigar, ili nešto deseto, već da li će me lupači pečata šetati od jednog šaltera do drugog nadrndanog pogleda na licu i da li ću dobiti papir za koji sam došao. Ako pogledam nekoliko generacija unazad, imam više predaka koji su nosili opanke, slavili slave, Božiće i ostale praznike, išli u crkvu, čuvali ovce, gajili povrće, slušali gusle ili frulu, vodili krave na ispašu, skupljali seno, nosili šajkaču ili zahvatali vodu iz bunara. Takvo im je bilo vreme i živeli su kako su živeli, ali moje vreme je drugačije. Verovatno im je bilo važno da se uklope u okolinu po svim obrascima ponašanja, dok mene baš briga šta će selo reći o meni što ne slavim božiće, slave i slično. Oni su živeli tako kako su živeli, i neka su se naživeli, ali ja i samo ja određujem pravila igre koju ću igrati. Ne mogu da se mešam u život onoga ko odavno nije živ, ali se ne mešam ni u živote svojih savremenika. Neka svako radi šta god hoće, meni ne smeta ukoliko mene ne tera da radim to isto.

    P.S. (dodato naknadno): Naravno da se ne moramo svi složiti oko ovoga, ali to je i poenta, jer svi smo različiti po nečemu.
    Poslednja ispravka: Neša (12.6.2013. u 0:28)
    jagos likes this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  10. #1590
    Istaknuti član Avatar korisnika jagos
    Član od
    4.11.2009.
    Poruke
    2.683
    Lajkovi
    5664
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Off topic chat zez soba!

    e za ove na salteru ni ja nemam postovanja nimalo.mogli bi da pocnu i njima rogove na glavu da stavljaju nasa administracija je bruka ali i to je odraz nase drzave.kazu svako ima vlast kakvu zasluzuje pa eto mi smo njih zasluzili da nam oni budu neka vlast.
    RUS and Neša like this.

Slične teme

  1. Chat
    By milan zmaj in forum Ankete
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 2.1.2012., 14:01

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •