Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 23
Like Tree68Likes

tema: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

  1. #1
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Jedan sam od preostalih dinosaurusa koji i danas slušaju gramofonske ploče (vinil) i audio-kasete. Nažalost, prilikom preseljenja, supruga i ja smo morali da ostavimo stotinak ploča u podrumu u kome se desila poplava i ostali smo bez mnogih lepih izdanja. Srećom, uspeli smo da malo obnovimo kolekciju i sada ponešto i čujemo na starom, dobrom vinilu. Audio-kasete su nam preživele, a ponešto smo i kupili ili dobili od ljudi kojima je to nepotrebno, budući da su im kasetofoni davno izdahnuli. Sve u svemu, ni kasete ni ploče ne smatramo zastarelim, a vidim da se i danas mogu nabaviti nove. Prazne kasete se i danas mogu ponegde naći, premda nisu dobre kao one nekadašnje, a koliko mi je poznato, postoje i izdavači koji i danas štancuju nove. Imao sam prilike da kupim jednu novu kasetu sa muzikom Brajana Adamsa i osećao sam se srećno kao malo dete, a nadam se da će toga biti još.

    Hteo sam da pitam ima li ovde još dinosaurusa kao što sam i ja, pa da malo porazgovaramo o svom hobiju.
    RUS, VLADAN P, bt321 and 5 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika Misic M.
    Član od
    23.12.2011.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    1.016
    Lajkovi
    5050
    Reputacioni uticaj
    150

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Ja ne mogu da kažem da je hobi, ali imam dvadesetak ploča. I to su neki od najboljih Rock albuma svih vremena (Led Zeppelin; Pink Floyd...)
    Ploča jeste najbolji nosač zvuka ikada napravljen, takođe i najtrajniji i najizdržljiviji, sa najboljim basom. Ploče nikada nisu ni prestale da se proivode. A i njihovi omoti su dobri, veliki, jednostavno sve što poželite možete odštampati na njima, jedino je malo problem čuvanje istih zbog mesta, pogotovo LP. Ja ih takođe dosta volim.
    Što se tiče kaseta njihov sam protivnik, jeste bila revolucija u odnasu na ploču, prvenstveno zbog veličine, i mogućnosti da sami nešto snimite, ali trajnost, mmm, ne. Koja će vam kaseta trajati 50 godina?
    Sve u svemu ploču volim i dan danas da čujem. pozdrav drugu Neši.

    Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari-p.jpgAudio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari-r.jpg
    VLADAN P, Neša and Zagor like this.
    Mišić M.

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Upravo sam slušao jedan album grupe Modern Talking, a prva pesma je, naravno, You're My Heart You're My Soul. U pitanju je izdanje PGP-RTB, negde iz osamdesetih, a i dalje zvuči dobro. Možda nema dubinu kao original, ali sasvim je dobro očuvana i predstavlja pravi užitak.
    Inače, imam otprilike isti broj ploča kao i ti, a polako ću ih nabavljati. Naravno, ako dođeš u BG, možemo da ih slušamo uz kafu/pivo/sok (šta ko voli) i satove, a što važi za sve forumaše.
    Misic M. likes this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika Misic M.
    Član od
    23.12.2011.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    1.016
    Lajkovi
    5050
    Reputacioni uticaj
    150

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Naravo takva druženja su neprocenjiva, još ko ima kvalitetan gramofon, pa pusti ovako nešto:



    Imam i nju...
    PS. A "Brother Loui"?
    VLADAN P, Neša and nele like this.
    Mišić M.

  5. #5
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Nikad nisam slusao ploce , verujem da je poseban osecaj Voleo bih da mogu da napravim jednu fotografiju nekog starog gramofona, jako volim da fotkam vintage stvari

  6. #6
    Stariji član Avatar korisnika Misic M.
    Član od
    23.12.2011.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    1.016
    Lajkovi
    5050
    Reputacioni uticaj
    150

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Ima vremena, još si mlad... Inače i gramofoni se i dalje proizvode, tako da nikad nije kasno.
    Zagor and Serb like this.
    Mišić M.

  7. #7
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Jos mi samo fali da se zaludim za gramofone , zena ce defintivno da me ubije

    Citat Misic M. kaže: Pregled poruke
    Ima vremena, još si mlad... Inače i gramofoni se i dalje proizvode, tako da nikad nije kasno.
    HADzI DALIBOR and Misic M. like this.

  8. #8
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Citat Misic M. kaže: Pregled poruke
    Naravo takva druženja su neprocenjiva, još ko ima kvalitetan gramofon, pa pusti ovako nešto:
    ...

    Imam i nju...
    PS. A "Brother Loui"?
    Odličan izbor Inače podsetio si me na druženja iz doba osnovne škole i gimnazije - danas odemo npr. kod X, sutra kod Y, prekosutra kod Z, sednemo da pričamo, a obavezno se čuje ploča, kaseta ili radio. Naravno, presnimimo jedni od drugih šta nemamo, a ako nema domaćih, posle ili pre muzike odgledamo nešto na VHS-u. Druženje je moglo i da se filuje igricama na spektrumu ili komodoru... Lepe uspomene.

    Citat Serb kaže: Pregled poruke
    Nikad nisam slusao ploce , verujem da je poseban osecaj Voleo bih da mogu da napravim jednu fotografiju nekog starog gramofona, jako volim da fotkam vintage stvari
    Nemam baš vintage gramofon, ali ako ti treba eksponat za slikanje, stojim na raspolaganju. Naravno, posle slikanja ide slušanje muzike. Za atmosferu u kojoj bi četiri osobe uživale predlažem stonu lampu, koka kolu i neku grupu ili solistu iz 'mog' vremena.

    Znaš gde stanujem, poziv je otvoren

    Citat Serb kaže: Pregled poruke
    Jos mi samo fali da se zaludim za gramofone , zena ce defintivno da me ubije
    Pssst, nisu skupi, ali su ti za pravo uživanje potrebni gramofon, pojačalo i zvučnici.
    Zagor and Serb like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  9. #9
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Znate ono...
    -Dođi kod mene da slušamo ploče
    -A ako mi se ne svidi?
    -Ništa...Obuci se i idi kući



    Eee,da...Slušale su se ploče...
    Zbog gornjeg fazona Bog je i izmislio one automatske gramofone (naređaš par ploča pa kad jedna stigne do kraja-druga padne na njeno mesto i provod se nastavlja).

    Pa omoti ploča...
    Pravili su ih najveći umetnici.
    Kupiš novu ploču i sledećih sat vremena ,dok je preslušavaš, buljiš u onaj omot i zamišljaš...
    Kakvi, bre, spotovi...
    Ko to može bolje od mene da izrežira ono što ja vidim dok preslušavam ploče?

    Da se ne bi ovo pretvorilo u još jedno sentimentalno putovanje završiću sa konstatacijom da je muzika naglo počela da gubi na kvalitetu kada su pesme počele da se gledaju (spotovi) a prestale da se zamišljaju.


    P.S. Imao sam oko 350 ploča.
    Više ih nemam.
    Nije stvar u pločama ili CD-ovima.
    Stvar je u nama.


    A tek o kasetofonima šta bih imo kasti...
    Poslednja ispravka: VLADAN P (15.10.2013. u 0:46)
    RUS, Neša, krstin and 5 others like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  10. #10
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Citat VLADAN P kaže: Pregled poruke
    Znate ono...

    Da se ne bi ovo pretvorilo u još jedno sentimentalno putovanje završiću sa konstatacijom da je muzika naglo počela da gubi na kvalitetu kada su pesme počele da se gledaju (spotovi) a prestale da se zamišljaju.
    Mogu samo da citiram jednog drugara, inače ljubitelja muzike: „Muzika je otišla u k**** devedesetih, kada su umesto ljudi mašine počele da komponuju i sviraju. Čuješ samo bzing-bzang, a melodije nema i ne možeš je odsvirati na normalnom instrumentu. J***š pesmu koju ne možeš da odsviraš na gitari."




    A tek o kasetofonima šta bih imo kasti...
    Pričaj, pričaj... Moj prvi kasetofon je stigao kad sam bio klinac. Neki Philipsov model, ali se oznake ne sećam. Bio je srebrnast, a dugme za uključivanje radija i deo skale su bili plavi. Fasciniralo me je da gledam crvenu lampicu (power) i zelenu za FM stereo. Imao je i kratke talase, a običnom antenom je hvatao sve i svašta. Uživao sam vrtim skalu i lovim pesme za snimanje na svakojake kasete. Bilo je onih istočnonemačkih ORWO, nekih domaće proizvodnje i mnogih drugih. Možeš zamisliti sreće kada sam jednom ubedio oca da mi u Robnoj kući kupi pravu BASF traku od 60 minuta, rezervisanu za najbolje pesme. Srećom, i danas je imam.
    VLADAN P, Misic M. and Zagor like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •