Strana 10 od 11 PrvaPrva ... 67891011 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 91 do 100 od ukupno 101
Like Tree73Likes

tema: Koliko plaćamo ime?

  1. #91
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Rolex otvorio fabriku mehanizama u Bienne (Bjenu)

    Citat Sky-Balkan kaže: Pregled poruke
    prvo sto neko ne upucen pomisli je da se radi o mehanizmima koji se stancaju kao mijote....
    Ja ne mogu ni da zmislim koliko se Mijota i ETA proizvede, ako Roleks pravi nekih 750.000 mehanizama godisnje

    ali kada u pitanju luksuzna roba tu je taj ekstraprofit mnogo veci.
    Apsolutno!

    i mislim da se marketing dosta cesto zanemaruje od strane nas ljubitelja, i ocene da su cene luksuznih svajcaraca vecim delom odredjene samo zbog marketinga mi ne piju vodu. Itekako kod svih ovih proizvodjaca kvalitet je na prvom mestu i da decenijama nisu imali kvalitet nikakav marketing im ne bi pomogao.
    Daleko od toga da su cene Svajcaraca tolike SAMO zbog marketinga. Ima nesto i u skupoj radnoj snazi, troskovima razvoja, ali ogroman deo profita ide na sponzorstva, ugovore sa poznatima, reklame, bla,bla,bla.... Ja jednostavno NE VIDIM opravdanje cene nekog sata od, recimo, 3500 - 4000 evra, ako se u njemu nalazi ETA 2842 od nekih 70 evra. Pri tom nikakvi fensi materijali i procesi nisu korisceni. Dakle, CNC masinama napravljeno kuciste od celika (mozda cak i u Kini gde su troskovi neuporedivo nizi), graviranje rotora (verovatno opet u samoj ETI), parce stakla (ne znam cenu(realnu) al ne verujem da moze biti skuplje od 50 evra), maltene milion primeraka....Ajde da lupim, ali sve zajedno ne izadje ni 800e (i to sam vrlo,vrlo velikodusno dao brojku), ostatak je marketing..... Zasto, na primer, NOMOS koji nema milioonsku produkciju, SVE pravi IN HOUSE, moze da kosta oko 1500 jura, a neki drugi NE?
    DA me ne shvatite pogresno, jasno je da govorimo o luksuznoj robi gde je imidz, snaga brenda ili prosto sam izgled, jako vazna stvar, ali volim i da neko umesto da da pare RAselu Krou, te pare ulozi u, sta znam, izstrazivanje PVD premaza recimo....
    Poslednja ispravka: vladas (27.10.2012. u 15:42) Razlog: razdvajanje tema
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  2. #92
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Rolex otvorio fabriku mehanizama u Bienne (Bjenu)

    Onaj tekst pre , se odnosio na rolex, koji ne koristi ete...ovo sto si pisao anbest, donekle je tacno ali samo za pojedine brendove koji jos koriste ete, ali silom prilika nece jos dugo...Da li IWC, Rolex, Zenit imaju jak marketing, naravno da imaju , ali debelo su pokriveni kvalitetom , pa mi te cene nisu ne relano, kad pogledam ostale brendove. Ajde u tu tvoju grupu mozda mozemo da stavimo braju i omegu, ali sa druge strane i oni sad proizvode svoje mehanizme, a kakvi ce ti mehanizmi biti to ce da se vidi za jedno 10 godina. A i omege za cene nude kao sto je vladas vec rekao - in-house mehanizme, napredne materijale (Si nemirnica, keramicki ciferi i korone/umetci korone), rodirane mehanzime i druge komponente, upotrebljava dragocene metale (ruzicasto, belo zlato) u izradi kazaljki, markera i drugih detalja itd. Nije bas sad cnc masina i eta .... Longines stavlja ete , i mozes da ga kupis za 1000 evra novog sa mehanizmom l595.2 (baza eta 2000-1)....

    A sledecih desetak godina ce biti turbulentno , eta ce ostati u Longinesu, Hamiltonu, Midu, Certini.... i da budem iskren ne svidja mi se to. Sta ce biti ako se novi in/haouse mehanizmi dobro ne pokazu, kukacemo za eta mehanizmima....



  3. #93
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Rolex otvorio fabriku mehanizama u Bienne (Bjenu)

    A TAG?
    Razumem ja sta ti kazes. Ja nigde nisam rekao da nema kvaliteta, nego da inzenjersku lenjost mnogi (ALI ne na svim modelima i ne stalno) nadoknadjuju marketinskom aktivnoscu. To je tako u ovom poslu sa nakitom i nemam problema sa tim dok god neko ne bude bas bezobrazan, da se tako izrazim Dakle, sam si naveo Omegu i Braju, pa je tu TAG, Bell & Ross, ajde Anonimo i Panerai da ostavimo po strani jer imaju relativno malu proizvodnju (ali ima je i Nomos, Frederiqe Constant, Pita Barcelona i sl. pa imaju normalne cene). Svi (ili vecina) pomenuti iza sebe imaju ogromne grupacije koje omogucuju veliki obim proizvodnje i nize troskove razvoja, repro materijal je jeftiniji jer se kupuje u ogromnim kolicinama. Ako bismo terali mak na konac, maltene ni jedan sat ne moze opravdati svoju cenu tim, racionalnim argumentima. Oni prodaju svoje proizvoode skupo jer MOGU, a mogu jer su STVORILI BREND. Brend se ne stvara samo kvalitetom (iako on svakako mora postojati). Pa zaboga, ljudi flasiranu vodu placaju 20-30 evra jer je brendirana?!?!?
    Ogromne marze su CINJENICA i nemaju, kao sto rekoh, NIKAKVOG racionalnog opravdanja (u smislu: troskovi proizvodnje, razvoja, istrazivanja, materijala...), ALI satovi nisu nesto sto gledamo samo kao masinu, kao odnos ulozeno-dobijeno. U celoj prici ima mnooogo emocija, imidza, bla,bla,bla... i u tom smislu JE SASVIM U REDU da neko ima veliku marzu.
    Otprilike, da probam da napravim paralelu, pomenuti brendovi su kao vrhunska modna konfekcija, Armani, Boss, Prada. Luksuzno, kvalitetno, pozeljno, ali u svojoj sustini - skupa konfekcija.
    Patek, Vacheron, Lange, F.P. Journe i sl su krojaci po meri sa Londonskog Saville Row-a: skupo, kvalitetno, pozeljno ali i unikatno i idealno skrojeno.
    A mali, ''posteni'' (Pita, Nomos, Sinn, Constant i sl.) su gotovo isto kao ovi sa Saville Row-a, ali su materijali nesto manje luksuzni i krojaci nisu iz Londona nego iz Vijetnama ili sl.

    Sta ja ovde ispisah....koga ne mrzi, nek cita. Mozda ima nesto i pametno

    PS. Kao sto vec znas, druze Srbine, ne oponiram ti tek radi reda, ili nedajboze, zlonamerno, nego eto iz ciste zabave i uzivancije


    PSS. Velikim slovima ne vicem nego naglasavam jer mi se cini da bi bold PREnaglasio
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  4. #94
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Rolex otvorio fabriku mehanizama u Bienne (Bjenu)

    Dobro ja sam naveo braju i omegu posto se oni najcesce pominju u ovom kontekstu, naravno da tu ima jos proizvodjaca. Sto se Nomosa tice, kad budu popularni kao omega, dici ce i oni cene , ne brini E sad dolazimo do dela kojim se ne slazemo, a to da marze nemaju nikakvo opravdanje...bas mislim da u razvoju novih tehnologija i mehanizama moze da se nadje opravdanje za tu marzu, mozda ne u tom procentu ali ipak ima opravdanja za dizanje cena...uvek se pominje ta omega, po meni je razlog dizanja cene opravdan , bas zbog tog razvoja, moramo priznati da su u zadnjih par godina stvarno uveli neke novine .

    Upravo ovo sto si rekao da satovi nisu samo masine tu se apsolutno slazemo i zbog toga najvecim delom i opravdavam cene. Da ih posmatramo samo kao masine , slobodno bi svi mogli da nosimo seiko 5 , i da ne brinemo. Sa druge strane zadrti ljubitelji luksuznijh satova ce naci hiljadu mana seiku 5, a ljubitelji seika 5 hiljadu mana ovima drugima. U temu sam se ubacio bas iz tog razloga, nikako da se nadje neka sredina , uvek se ide u dve potpune krajnosti , kada se komentarise u kvalietu i ceni...

    Naravno brado da se ne ljutim , nema nista lepse nego kulturna i argumentovana razmena misljenja
    anbeast likes this.

  5. #95
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Rolex otvorio fabriku mehanizama u Bienne (Bjenu)

    Tu sam te ceko, tico NOMOS nikada nece postati popularan kao Omega jer nema konglomerat iza sebe i ne ULAZE U MARKETING U TOJ MERI (Naravno, uvek je moguce da promene politiku. Samo...tada vise nece biti COOL ).

    E sad dolazimo do dela kojim se ne slazemo, a to da marze nemaju nikakvo opravdanje...bas mislim da u razvoju novih tehnologija i mehanizama moze da se nadje opravdanje za tu marzu, mozda ne u tom procentu ali ipak ima opravdanja za dizanje cena...uvek se pominje ta omega, po meni je razlog dizanja cene opravdan , bas zbog tog razvoja, moramo priznati da su u zadnjih par godina stvarno uveli neke novine .
    Sad vidim da nisam bio dovoljno jasan. Mislio sam, zapravo, da je procenat povecanja cene veci od procenta ulaganja u istrazivanja. To je moj stav.
    Troskovi razvoja su za Omegu mnooogo manji (jer su konglomeratu epskih razmera). Dizanje cena je zbog ekskluzive i zbog toga sto se mora napraviti hijerarhija unutar konglomerata tako da se pokriju sve ciljne grupe a da brendovi ne konkurisu onima unutar grupe. U glavi svakog potrosaca je na prvi pogled (a cesto i na drugi i treci): SKUPO = DOBRO. U luksuznim stvarima, jeftino se obicno percipira kao nedovoljno dobro, a ne kao posteno odmeren odnos cene i protivvrednosti (namerno ne kazem kvalitet, jer protivvrednost ukljucuje i nemsterijalne stvari)...

    Seiko 5 je HAUTE HOROLOGERIE!! Od brenda koji ima tradiciju, od brenda koji je jos delom u vlasnistvu porodice, in house mehanizam i sve ostale komponente.... Da ga naprave u verziji od roze zlata i da mu zbudze kvalitetnu kozu, bio bi vise haute nego TAG Carrera
    Poslednja ispravka: vladas (27.10.2012. u 15:43) Razlog: razdvajanje tema
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  6. #96
    Stariji član Avatar korisnika Zenith
    Član od
    9.1.2012.
    Lokacija
    Smederevo
    Poruke
    1.252
    Lajkovi
    2295
    Reputacioni uticaj
    55

    Određen forumom Re: Rolex otvorio fabriku mehanizama u Bienne (Bjenu)

    Pa ako Nomos ne ulaze u marketing,onda ne sme da drzi jake cene kao Omega i Breitling.
    Breitling preteruje sa cenama.
    85-90% kupaca satova ne zanima koji je mehanizam u samom satu,vec ime i brend.Ovo je kljuc svega.
    Skupo=Dobro je pojava koja se u ekonomiji zove Veblenov efekat.Strasno je bitan ovaj efekat u poslednjih 20 godina i smatra se da Veblenov efekat cak 80% kroji trziste ponude i potraznje.
    Profesor kriminalistike nam je na predavanjima govorio da je zlatni Rolex jedno vreme bio sinonim Istocno Evropske mafije,pogotovo Ukrajinske mafije.Koji konkretno Rolex je u pitanju ne znam,ali bio je poljuljan i imidz samog Rolexa.
    Sve je u marketingu danas.Ni ja ne mogu da nadjem jak razlog zasto pojedini satovi vrede toliko koliko vrede.
    Nazalost,vrlo brzo se danas propada bez dobrog i pametnog marketinga.
    Realno,ako neko od Swiss made u potpunosti opravdava svoju cenu,to su samo Rolex,Steinhart i Candino.

  7. #97
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Rolex otvorio fabriku mehanizama u Bienne (Bjenu)

    Delom se u potpunosti slazem sa tobom, a delom se izrazito ne slazem

    85-90% kupaca satova ne zanima koji je mehanizam u samom satu,vec ime i brend.Ovo je kljuc svega.
    Apso-frickin-lutly!

    Pa ako Nomos ne ulaze u marketing,onda ne sme da drzi jake cene kao Omega i Breitling.
    Reci mi, da li si ikada video reklamu (ili uopste cuo za brend) H. Moser & Cie?

    E, ta cuda iz Safhauzena kostaju po 20 i kusur 'iljada evrova, vrhunskog su kvaliteta, vrhunske tehnologije i casovnicarskog umeca a (cak iako jesi cuo za brend), sigurno nisi video reklamu niti si cuo da ga nosi ovaj ili onaj glumac, fuzbaler ili tako neki nebitan lik
    Pri tom, brend nije na ivici propasti....
    Poslednja ispravka: vladas (27.10.2012. u 15:43) Razlog: razdvajanje teme
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  8. #98
    Stariji član Avatar korisnika Zenith
    Član od
    9.1.2012.
    Lokacija
    Smederevo
    Poruke
    1.252
    Lajkovi
    2295
    Reputacioni uticaj
    55

    Određen forumom Re: Rolex otvorio fabriku mehanizama u Bienne (Bjenu)

    Nisam cuo za tog proizvodjaca.

  9. #99
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Rolex otvorio fabriku mehanizama u Bienne (Bjenu)

    I?
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  10. #100
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Rolex otvorio fabriku mehanizama u Bienne (Bjenu)

    Anbest mozes li mi reci kolko dugo Nomos dugo postoji , i da li je imao prekide u radu? Isti taj Nomos je do 2005 koristio ETE, pa je od tad poceo da radi svoje mehanizme "Alpha" "Beta" .... Uprava ta konstantnost koju imaju veliki swiss brendovi im daje za pravo da imaju jace cene od drugih proizvodjaca. Lange npr je obnovljen devedesetih godina ali su oni druga prica , ljudi ne prave satove vec umetnicka dela.... A sto se tice ostalih manjih manufaktura , koje nicu kao pecurke, i uglavnom koriste ili su koristili ete, tek cemo da vidimo njihov kvalitet , posebno sad kad eta zatvori slavinu....

    @Zenit ne slazem se da je lista swis satova tako mala. Moras tu dodati Longines, Certinu, IWC, Zenit, Hamilton.... i uvek zaborav Mido , koji je skroz zanemaren kod nas...
    Poslednja ispravka: Serb (27.10.2012. u 15:01)

Slične teme

  1. Koliko je tačan vaš sat?
    By Baron in forum Opšti forum
    Odgovora: 83
    Poslednja poruka: 25.1.2021., 14:13
  2. Koliko satova imate?
    By VLADAN P in forum Opšti forum
    Odgovora: 50
    Poslednja poruka: 1.4.2019., 18:22
  3. Koliko vas kosta odrzavanje satova
    By tolarbo in forum Opšti forum
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 10.11.2011., 18:11
  4. Koliko stoperica trosi bateriju ?
    By KLL in forum Satni Mehanizmi
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 3.1.2011., 5:39
  5. Koliko satova posedujete?
    By Laslo51 in forum Opšti forum
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 16.8.2010., 21:45

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •