Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 19
Like Tree87Likes

tema: Kako gledate na tehničke i dizajnerske inovacije satova?

  1. #1
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Kako gledate na tehničke i dizajnerske inovacije satova?

    Svedoci smo sve bržeg razvoja tehnike i mnogih inovativnih rešenja, koja nisu zaobišla ni industriju satova. Danas imamo satove koji podešavaju tačno vreme putem radio-talasa, izračunavaju nadmorsku visinu, pritisak i još mnogo toga. Osim klasičnih kvarcnih satova kojima je dovoljna obična baterija, ili dobro poznatih navijača i automatika, postoje i kinetički satovi, eco-drive i ostali solarni satovi, a o tehničkim inovacijama možemo čitati svakodnevno.

    Osim tehničkog aspekta, i dizajn satova se promenio. Dimenzije kućišta su sve veće, satovi su robusniji, a kombinacije boja i izgled cifera su takođe pretrpeli promene.

    O ovome se može još mnogo pisati, ali ne želim da ovde pišem traktat, već da pokrenem diskusiju. Hteo sam da vas pitam da li biste bez mnogo razmišljanja kupili sat koji je zasnovan na nekoj novoj tehnologiji ili ima smeo dizajn.

    Pošto sam postavio temu, red je i da prvi odgovorim – ne bih. Da bih prihvatio neki noviji dizajn, moram prvo da vidim kako to izgleda uživo, kako leži na ruci i sa čime se može kombinovati. Što se tiče tehničkih inovacija, a naročito kada je u pitanju mehanizam ili izvor energije, takođe volim da sačekam i vidim kako će se pokazati u praksi. Ukus mi je takav da uglavnom volim ono što je dokazano u praksi i što je pokazalo svoje mane i vrline, premda nemam ništa protiv inovacija. Iako najviše volim vintage modele, veoma poštujem eco-drive, satove sa radio-kontrolom i još mnogo toga. Znam da svako ima svoje preference i da se oko toga ne treba sporiti, ali me zanima koliko smete da eksperimentišete pri kupovini novog sata.
    Poslednja ispravka: Neša (4.3.2013. u 0:05)
    RUS, GIvan, anbeast and 5 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #2
    Istaknuti član Avatar korisnika Dragojlovic Darko
    Član od
    4.12.2012.
    Lokacija
    Kotor, Crna Gora
    Poruke
    3.190
    Lajkovi
    9742
    Reputacioni uticaj
    247

    Određen forumom re: Kako gledate na tehničke i dizajnerske inovacije satova?

    Sto se mene tice ja prihvatam nove tehnologije u svemu pa i u satovima, valjda zato sto sam rodjen u ovo novije vrijeme moj stari ne prihvata nista novo uvjek mu je staro bolje i lakse za upotrebu. Nego da se vratim satovima, nije lose uvoditi odredjene inovacije ali da to sve bude u domenu normalnog, da rucni sat ne postane zidni i da ne bude tezak da se sa njim bilduje. Dok god sve to izgleda normalno u redu je ali mi se cini da bas idemo ka onome sto je Nesa rekao. Mislim da ne bih mogao da nosim ogromne robusne u sucmurastim bojama jer mi izgleda bas ne moguce to sloziti sa nekom garderobom i opstim izgledom. Znaci tehnologija ok ali da sat ostane sat
    RUS, GIvan, anbeast and 1 others like this.

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18039
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom re: Kako gledate na tehničke i dizajnerske inovacije satova?

    Citat Neša kaže: Pregled poruke

    . Hteo sam da vas pitam da li biste bez mnogo razmišljanja kupili sat koji je zasnovan na nekoj novoj tehnologiji ili ima smeo dizajn..
    Zavisi od toga šta konkretno donosi od novih tehnologija.

    Ako bi,recimo.mogao da me teleportuje ili bar podgreje kafu,odgovor je-apsolutno da!

    Ako se ta tehnologija svodi na lošije obavljanje onih stvari koje bolje obavljaju mobilni telefon ili kompjuter.onda-Ne!
    RUS, HADzI DALIBOR, GIvan and 6 others like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  4. #4
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom re: Kako gledate na tehničke i dizajnerske inovacije satova?

    Što se tiče dizajna, ne volim suviše glomazne satove ( vrlo često bez ikakvog razloga glomazne ). Volim različite oblike kućišta, npr jastučast oblik ( cushion case ) , izdužen jastučast ( tonneau case ), a ni od okruglih ne bežim. Volim da je sat čitak, da ima datum ( često može i dan u nedelji ). Volim mehaničke satove, cenim kvarcne. Osvetljenje ( luminacija ) , ako ga ima volim da je svrsishodno, tj zaista upotrebljivo u mraku, polu mraku.
    Isto tako mislim da je ranije bilo mnogo više smelosti po pitanju dizajna kućišta, brojčanika, kombinacije boja na brojčaniku , prelamanja boja, detalja, sve je to nekad bilo normalno i dostupno i na veoma jeftinim satovima ( npr Seiko ). 70-godine su pravi primer za to.

    Što se tehnologija tiče, ako će bitno poskupeti sat nisu mi potrebne. Čini mi se da se nove tehnologije i termin " limited edition " često koriste da se digne cena sata bez nekog valjanog razloga. Eco drive tehnologija se često reklamira kao tehnologija kod koje nema zamene baterije. Međutim ta baterija se menja posle izvesnog vremena ( čini me 10 tak godina, možda nešto duže,nije toliko ni bitno , čim je ima u prodaji znači da je potrošan materijal) . Dakle nije tačno da se ne menja ( i kakva bi to bila baterija koja ima uvek isti kapacitet ) a ni sama baterija nije nimalo jeftina. Mislim da košta nekoliko desetina evra ( mislim da sam na ovom forumu pročitao da je oko 30-40 evra ). Postoje veoma jeftini Casio satovi na kojima čak na kućištu piše da im baterija traje 10 godina. Koja je onda prednost eco drive tehnologije? Čak i ako sat nema bateriju koja traje 10 godina nego bateriju koju treba menjati svake 3-4 godine opet je to isplativije nego platiti jednu eko-drive bateriju. Dobro , neko će reći bolje baciti jednu eco drive bateriju nego 3 obične Renata baterije, ekološki je prihvatljivije. Mada i to je relativno, na kraju krajeva koliko znam časovničari ne bacaju baterije u smeće ( video sam kod nekih posudice do pola pune praznih baterija ) nego ih skupljaju i predaju , pretpostavljam, na reciklažu. Eto to je za mene primer relativnosti jedne nove ," napredne " tehnologije.
    Što se tiče tehnologija poput bluetooth-a, SMS, i sl. to mi stvarno nije porebno u satu. I kada se pokvari kome da odnesem sat na servis? Kod časovničara ili u neki IT servis .
    Poslednja ispravka: skydrummer (4.3.2013. u 2:17)
    RUS, GIvan, sima hrabri and 5 others like this.

  5. #5
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Kako gledate na tehničke i dizajnerske inovacije satova?

    Skoro pa da nemam šta dodati na sky-vo izlaganje.
    Znači,za izgled,sat mora da liči na sat i da se ne šareni k'o božićna jelka!
    Tehnologija: čvrsto i jednostavno su preduslovi za trajan i siguran sat.
    RC,satelit,barometar,termometar,gps,kompas,bluetoo th,sms(za kvarcne) ili ,isto tako, gomile komplikacija kod mehanika....mi stvarno nisu potrebne.
    RUS, sima hrabri and Vukas like this.

  6. #6
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Kako gledate na tehničke i dizajnerske inovacije satova?

    Ne ova prethodna izlaganja zaista nema sta dodati
    Glavno sto ocekujem od sata je da lici na sat, stvarno mi ne trebaju funkcije poput bluetootha na G-shock modelima, i one nove kompjuterizovane igracke sto lice na sat, za mene previse.
    Ovo za eco-drive se slazem to dodje na isto, kad se uporedi sa obicnim kvarcom. Po meni je njihov uspeh to sto prave lepe satove(bar su meni lepi), da prave neke gluposti, ne bi ih ni pogledao.
    Ovo sto kaze Hadzija za RC i satelitsko podesavanje vremena, takodje je jedna od stvari koje mi realno nisu potrebne.
    Ipak mi tih par sekundi ne znaci previse, nisam pilot u nasi pa da mi je to od neke vaznosti.
    GIvan likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  7. #7
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Kako gledate na tehničke i dizajnerske inovacije satova?

    Citat HADzI DALIBOR kaže: Pregled poruke
    RC,satelit,barometar,termometar,gps,kompas,bluetoo th,sms...
    Spisak koji malo podseća na uput za laboratoriju.
    Ako nešto izgleda kao sat, pokazuje vreme i nosi se na ruci, verovatno i jeste sat ali ne "pod obavezno". Gadget, nakit, uređaj... sokoćalo. Posledica bravurozne ideje nekog anonimnog marketinškog genija nakon dve nedelje mozganja: "šta još mogu da uvalim naivcima, da kupuju ko ludi?" B. Gates nosi FM transmiter koji pokazuje i vreme. Njega i razumem, biografija mu dozvoljava tako nešto...



    Mani me, čoveče... hoću sat na ruci. To je kulturološka stvar, ugrađena u moju ličnost poodavno. Konzervativan sam, neću to da menjam. Inače gde bi bio kraj tome? Predator? Njemu je bilo lako, imao je šta da obuče uz njegov mali "nuklearni" Q&Q.
    tolarbo, RUS, vladas and 6 others like this.

  8. #8
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Kako gledate na tehničke i dizajnerske inovacije satova?

    Gdje se predatora sjeti
    Poređenje je za 10-ku!
    vladas likes this.

  9. #9
    Istaknuti član Avatar korisnika Dragojlovic Darko
    Član od
    4.12.2012.
    Lokacija
    Kotor, Crna Gora
    Poruke
    3.190
    Lajkovi
    9742
    Reputacioni uticaj
    247

    Određen forumom Re: Kako gledate na tehničke i dizajnerske inovacije satova?

    Evo da ne otvaram novu temu mislim da se ovo donekle nadovezuje na temu.
    Pogledajte sta je aktuelno za proljece 2013

    Ipak je clanak malo stariji nisam odma vidio datum clanka od ovih boja


    Festival boja na satovima | Život plus | Novosti.rs



  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Kako gledate na tehničke i dizajnerske inovacije satova?

    Hmm...tesko pitanje....Podrzavam i nadam se nekim tehnickim novitetima Npr silicijumski komponenti, co-axial, spring drive....sve to podrzavam. Podrzavam resenja sa satelitima, eco drive, kinetic, sto da ne...neko vidi lepotu u tome. Ne podrzavama pravljenje getdzeta od satova, slanje poruka , gledanje fb itd....mislim ja to i ne posmatram kao sat pa i ne komentarisem niti citam o tim "satovima". Sto se tice dizajna to je vec stvar licnog ukusa, pa me ne tangira previse, uvek ce biti satova koji ce meni odgovarati, a ko voli da nosi teg , neka nosi.

    Sve u svemu podrzavam napredak , ali mora postojati neka granica, sat nije ajfon , nije laptop i slicno.
    RUS, GIvan, nele and 2 others like this.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •