Strana 2 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 48
Like Tree129Likes

tema: Zasto su pojedini kvarcni satovi veoma skupi ?

  1. #11
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Zasto su pojedini kvarcni satovi veoma skupi ?

    Ovde bih dodao jos jednu stvar,
    Kvarcni se uglavnom ne dira dok radi, dok mehanika zahteva servis na par godina.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  2. #12
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Zasto su pojedini kvarcni satovi veoma skupi ?

    Objektivno gledano, kvarc (govorim od ovim HEQ) je dosta zahvalniji od mehanike. Pod broj jedan tacniji od vecine mehanickih ( po tacnosti moze da mu parira GS- koji je relno gledano hibrid i po meni mehanizam buducnosti), pod dva manje zahtevan za odrzavanje ( nema servisa , samo se menja baterija)...Mene najvise brine izdrzljivost tog kvarca, ali sad kad je Dado rekao da mogu delovi da se menjaju i poravljaju , ne vidim razloga da ne traju dugi niz godina. Prednost mehanike je u lepoti mehanizma , ali i to samo kod jacih mehanizama i satova. Pored svih pluseva za kvarc ja ipak vise volim mehaniku , ali ljudi ni sam ne znam zasto, jednostavno je to tako, slicno kao kad navijas za neki sportski klub i bez obzira na sve uvek ces navijati bas za taj klub

    P.S I pristupacniji su od mehanike.
    RUS, vladas, HADzI DALIBOR and 5 others like this.

  3. #13
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18039
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Zasto su pojedini kvarcni satovi veoma skupi ?

    Više puta se pominjalo da kvarcne mehanizme ne treba servisirati.
    Ajde,kod jeftinijih varijanti to mi je jasno-nov mehanizam košta koliko i servis.
    Ali šta je sa skupljim kvarc-mehanizmima?
    o.k.,oni imaju manji broj mehaničkih delova,ali,opet,imaju ih.
    Logično je da se i njima troše ležišta osovina(rubini),zupčanici...
    Ljudi koji ne ulaze sa satom u vodu,uglavnom nikada ne menjaju dihtunge-pogotovu one oko drukera.Posledica je da nečistoća vremenom uđe u mehanizam.
    Šta bi smetalo pri povremenom servisu to očistiti i time produžiti vek mehanizmu?
    vladas, HADzI DALIBOR and anbeast like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  4. #14
    Stariji član Avatar korisnika Jovan HN II
    Član od
    24.5.2012.
    Lokacija
    Herceg Novi, Crna Gora
    Poruke
    633
    Lajkovi
    3690
    Reputacioni uticaj
    36

    Određen forumom Re: Zasto su pojedini kvarcni satovi veoma skupi ?

    Ova tema je pandorina kutija koja obicno eskalira u taborisanje i gledanje preko nisana.
    Ne ulazeci u pro et contra (potpuno je besmisleno) reci cu samo da sam, nakon dugo druzenja sa mehanikom, u posljednje vrijeme kud i kamo skloniji kvarcu iz prostog razloga prakticnosti, posebno u uslovima dnevne rotacije satova iz kolekcije. elitarizam koji se stvara oko mehanickih satova zanemaruje cinjenicu da je danas, usljed renesanse mehanike u toj industriji, proizvodnja mehanickih mehanizama (pleonazam ako je ikada postojao) postala automatizovana i masovna i da nema vise ni traga (makar u segmentu koji je nama obicnim smrtnicima pristupacan) onoj manufakturi koja je zapravo i davala vrijednost mehanici.
    Kvarc jeste prostiji ali, u principu (osim nekih izuzetaka) mehanika danas takodje se svodi na nekoliko patenata i preciznom metalostruganju. mislim, etini i seikovi mehanizmi su krunski primjer toga, efektivno za mizerne pare dobijes mehanicki sat koji ima, kao, neku dusu a zapravo je plod robotizovane proizvodne trake ni manje ni vise nego kakav kvarcni mehanizam.
    mehanicki i kvarcni satovi imaju svojih mana i prednosti ali trenutno (kako stoje stvari na trzistu) mehanika je vise izgovor za napumpane cijene nego zaista znak nekog veceg kvaliteta ili prestiza. osim toga, mene kod kvarcnih mehanizama odusevljava kolicina tehnologije koja se na njega moze nakalemiti a tu mehanika (u kojoj je i vjecni kalendar cudo od komplikacije), priznacete, malo zaostaje.
    eto.
    Poslednja ispravka: Jovan HN II (4.12.2012. u 18:38)
    Roberto: Enzo, really, 10,000 dollars, whatcha going to do with that money?
    Enzo: Buy a rosary for mama, a new dress for Angelica and you... you get yourself a suit that fits. But most important...
    Roberto: Yes?
    Enzo: We find the Frenchman. We find Jacques Mayol.

  5. #15
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Zasto su pojedini kvarcni satovi veoma skupi ?

    Ajmo po redu:

    @Tiha
    Mis'im,tu si aman u pravu! Sijevne li koja riđuša atomska vrijeme će ionako stati!

    @Rus
    Nemam potrebe za odgovorom!

    @Serb
    Stari,pa i meni se sviđa gomila automatika.....IWC Aquatimer je jedan od njih!
    Čim se mehanizmi mogu servisirati - nema brige!

    @VLADAN P
    Zašto se ne servisiraju?
    Pa zato što se pokreću 1 u sekundi! Troše se neporedivo manje nego mehanici.
    Namjerno sam pitao Malbašićevog servisera za servis kvarca(ima tamo i Omega i Breitling,Cartier...) i čovjek lijepo kaže:"Ne diraj dok radi!".
    Znao sam ja odgovor ali sam htio i da ga čujem iz majstorskih usta!
    Gomilu puta je na WUS-u bilo postavljeno to pitanje i zaključak je vezda isti,tj. ovaj gore navedeni.
    Može nečistoća ući ali je kvarc žilava sprava - teško je to uništit'!
    Primjeri su oba sata moga brata : Swatch i Seiko sa 7T32. Nikakav servis,ni popravak od kada su napravljeni(Seiko je s početka '90-tih),a non stop su na ruci(Swatch mu služi kao radni sat nekih 8 godina,a on je banderaš - možeš mislit na šta mu sat liči!!!). Oba mehanizma su low end ali rade!

    @Jovan
    Nema potrebe za otvaranjem nikakvih kutija.... kakva Pandora,kakvi nišani!

    Ima dušu - nema dušu, meni je svejedno(ne kontam šta je duševno u mehanici al ajde!)!
    Eksluziva i prestiž postoji kod vrhunskih mehanika ili eventualno malih serija in house mehanizama - ostalo je konfekcija(mada ja volim tu konfekciju zbog dostupnog i jeftinog servisa).
    Meni treba tačan sat koji radi i koji je uvijek spreman. To zadovoljava kvarc.
    Kome se sviđa automatik i zezanje sa štelovanjem i navijanjem - nemam ništa protiv,dapače!
    Ja sam probao i nije mi se svidjelo.

    Eto sad - odgovorih svima!
    Laku noć gospodo!
    RUS, vladas, sima hrabri and 10 others like this.

  6. #16
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18039
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Zasto su pojedini kvarcni satovi veoma skupi ?

    Citat HADzI DALIBOR kaže: Pregled poruke
    @VLADAN P
    Zašto se ne servisiraju?
    Pa zato što se pokreću 1 u sekundi! Troše se neporedivo manje nego mehanici.
    !
    Kako neuporedivo?
    Mehanički (recimo) 18000 oscilacija na sat = 5 puta (bez vađenja)u sekundi
    Dakle,ako se mehanika servisira na (prosečno) 4 godine,onda kvarcni treba servisirati svakih 20 godina.
    vladas, anbeast and backarelli like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  7. #17
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Zasto su pojedini kvarcni satovi veoma skupi ?

    Citat Jovan HN II kaže: Pregled poruke
    Ova tema je pandorina kutija koja obicno eskalira u taborisanje i gledanje preko nisana.
    ...
    Citat HADzI DALIBOR kaže: Pregled poruke
    Ajmo po redu:

    ...@Jovan
    Nema potrebe za otvaranjem nikakvih kutija.... kakva Pandora,kakvi nišani!
    Upravo tako kao što je Hadži Dalibor rekao - svako ima sopstveni ukus po pitanju mnogih stvari, što važi i za satove. Kako bi bilo kada bi svi navijali za Zvezdu, gledali samo komedije, slušali samo pank, čitali samo avanturističke romane, igrali samo košarku, jeli samo jabuke ili pili samo vino? Po mom skromnom mišljenju - nikako.

    O mnogim aspektima mehaničkih i kvarcnih satova se dosta govorilo na forumu, a svako je dobrodošao da dopuni bilo koju temu relevantnim podacima o svim vrstama mehanizama.

    Šta ujedinjuje ovaj forum? Kako mi deluje, to je ljubav prema satovima. Nije važno da li su kvarcni ili mehanički, da li su navijači ili automatici, da li ih prave u Japanu, Švajcarskoj, Rusiji, Kini, Indiji, na Grenlandu u Tunguziji ili u Maloj Moštanici.

    Bitno je samo da su to satovi, a neka svako voli ono što mu se sviđa. A najbitnije je naše drugarstvo.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  8. #18
    Istaknuti član Avatar korisnika backarelli
    Član od
    27.11.2011.
    Lokacija
    Bg-Lipovačka Šuma
    Poruke
    3.045
    Lajkovi
    10895
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    137

    Određen forumom Re: Zasto su pojedini kvarcni satovi veoma skupi ?

    ...quartz je i mene obuzeo. Ponovo mi se vraća želja za 251.272 u recimo "Vintage Chrono" ...

    Zasto su pojedini kvarcni satovi veoma skupi ?-241289.jpg ...pa se kolje sa 7750(53) u već vama dosadnom Zasto su pojedini kvarcni satovi veoma skupi ?-%24-kgrhqeokpoe1qhwl-4-bnrwufueig%7E%7E_12.jpg

    Medjutim...
    mene opasno zeza posao, jer ne mogu nikako da nosim automatic, pogotovu ne neki vredan, te se zato polako ali sigurno udaljavam od istih , jer ih jednostavno nemam kad nositi.
    Ja njega da mućkam pola sata, da bi ga nosio još sat i po do pred spavanje, nije mi gušt. S`toga su mi od mehaničkih bliži navijači (čisti) , gde me najviše privlače rusi i Unitas.
    Kvarcni pogon svakako ima smisla, pogotovu ako se skupi za neki provereno dobar....
    Poslednja ispravka: backarelli (4.12.2012. u 23:34)
    Victorinox - real steel with mechanical soul

  9. #19
    Istaknuti član Avatar korisnika 23jewels
    Član od
    9.10.2010.
    Poruke
    2.174
    Lajkovi
    7987
    Reputacioni uticaj
    230

    Određen forumom Re: Zasto su pojedini kvarcni satovi veoma skupi ?

    Citat sima hrabri kaže: Pregled poruke
    u sustini, ako ikada pozelis bilo koji sat skuplji od tog, pomenutog kinsekog, koji podjednako tacno meri vreme kao i neki 10x ili 100x skuplji, ulazis u zonu sumraka, u kojoj logika gotovo da se vise i ne pita nista.
    Simu za predsednika

    Mada svuda je tako, dajemo velike pere i za mobilni, koji kroz 5 god ne vredi nista, za auto, za garderobu sa poznatim inicijalima, kozmetiku...

    off

    "duša" mehaničkog sata ne ogleda se (samo) u tome ko ga sklapa, jer bi u suprotnom svaki servisirani sat, koji je od strane servisera rasklopljen do svakog elementa najednom imao dusu. Duša tog mehanizma je više u toj interakciji sa vlasnikom, sat radi zahvaljujuci nasim pokretima, nema nezavisni izvor energija.

    Mozda i zato sto sam mašinac po profesiji, fascinira me broj svih tih delova, sklopova, zubcanika ustelovanih da u odredjenom vremenskom periodu rade sa odstupanjima nama poznatim. Mislite li da je to lako, sve i da se radi o najobicnijem 7s mehanizmu? Kvarcni sat je klasican merac vremena, iako nemam nista protiv njih, meni su neatraktivni.

    Meni ne pada na pamet da kupujem sat koji se meni ne dopada, da bi ostao mojim unucima. (ionako bi ih rasprodavali na limundu) ili da bi mi trajao 100 god. Ni najmanje nisam opterecen time. Neka kupuju sebi satove Ako mi treba preciznost, kupicu Citizen ili Casio radio control, mada nisam japanski mašinovodja... Nisam rob stvarima, neka traju koliko hoce, nisu oni mene kupili, nego ja njih, ali bitan je "onaj" osecaj koji imam kada pogledam u sat koji volim

  10. #20
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom

    Vladane,to je tako na papiru ali realno postoji velika hrpa satova iz '70-tih koji i sada normalno rade i koji nikada nisu servisirani,a kućišta su bila mnogo slabija.
    I kada uporedimo automatike od 28k onda ispade servis kvarca na 40god,a kod poređenja sa 36k mehanicima 50god.!

    Nešo,potpuno se slažem. Ukusi,potrebe,osjećaji su različiti i dobro da je tako. Monotonija negativno utiče na živce!

    Baki,ovo za automatike si 100% u pravu. Manuelci su i meni bliži ali ja volim diver look i tu nešto slabo ima navijača. Pošto ti voliš Victorinox,onda garant znaš da ima par odličnih navijača iz Ambasador i Mach linije.

    23jevels,naravno da je pun pogodak nositi sat koji ti se sviđa- ne bitno šta je pod haubom! I za unuke se slažem- nisam ni ja nosio djedov Darvil! Ne bih ni sada-nije moj stil,a i maleni su!
    vladas, anbeast, Neša and 2 others like this.

Slične teme

  1. Automatik vs kvarcni mehanizam
    By downe in forum Satni Mehanizmi
    Odgovora: 152
    Poslednja poruka: 19.9.2019., 11:29
  2. Koji pilotski sat vam se svidja i zasto?
    By milan zmaj in forum Pilotski satovi
    Odgovora: 122
    Poslednja poruka: 13.1.2015., 19:56
  3. Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 7.10.2011., 0:21
  4. Preporuka za kvarcni analogni sat do 150 eur
    By ekrem in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 13.7.2011., 15:22
  5. Kakve satove nose pojedini sportisti u Srbiji?
    By Shmizla in forum Vesti, objave
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 25.2.2009., 20:14

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •