Kod automatika (u zavisnosti koji automatik imas) je pisano pravilo da se sat nosi do 10 i vise casova. Ja sam negde pisao da je satu potrebno za punu znagu i do 10 sati za sat koji pomenut u temi mislim da se radi o Seiku 007. gde sam bio i demantovan.
Dakle, sve je zavisno od mehanizama,
primer jednostrano namotavanje kod mehanizama je brzi proces namotavanja od obostranog. Moj ti je primer Valjouh 7750, dok stavljam taj mehanizam na ruku rotor je rotirao 36 puta, brojao sam, nije mi bilo tesko! Ujedno se ovaj mehanizam brze navija. Kod obostranog u mom primeru je ETA 2893-2, obostrano navijanje se slabije navija od 7750. Nije mi neki primer ali ajde....Ja sam slusao, negde i procitao da je za punu rezervnu snagu sata potrebno od 10-12 sati dnevnog nosenja.
Naravno da sat ne stane sa radom ako ga nosis po nekoliko sati na ruci, a da je pritom navijen do kraja, tako ga ujedno i dopunjavas ali za manje odstupanja, tacnosti sat se dugo nosi na ruci.

Voleo bi da cujem ostale clanove koje imaju razlicite satove da li im se podjednako mehanizmi navijaju i da li se mehanizam potpuno navio ako je sat par puta protresen i odmah s njim seo za komp?