Strana 2 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 44
Like Tree39Likes

tema: Automatik mehanizmi i odrzavanje

  1. #11
    Stariji član Avatar korisnika GIvan
    Član od
    11.11.2009.
    Lokacija
    Zemun, Srbija
    Poruke
    508
    Lajkovi
    2418
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Automatik mehanizmi i odrzavanje

    Zvuk i slika mehanickog sata : YouTube - 7750 magic

    Uzivajte !
    vezba stvara majstora

  2. #12
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Automatik mehanizmi i odrzavanje

    Citat acme kaže: Pregled poruke
    Bojim se da je ovo netacno; servisiranje je potrebno i ako se sat ne nosi, jer ulja ispare za par godina.
    Ako standardan automatik može raditi bez servisa 10 godina svakodnevno,onda u kutiji može biti bar 20g.,a da mu se ništa ne desi!!! Ima još jedna stvar,a to je vrsta ulja koje se koristi. Vidio sam da se preporučuju sintetička jer su izdržljivija.

  3. #13
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Automatik mehanizmi i odrzavanje

    Iskreno ja mislim da treba servisirati sat onako kako je proizvodjac to naveo u upustvu za upotrebu. Naravno posto mi to ovde ne radimo, jer znamo bolje od proizvodjaca, onda se desava da zbog loseg odrzavanja dodje do odredjenih problema. E sada, i ja sam svedok da je rodjak nosio sat sa automatskim mehanizmom preko 15 god i nikada nije servisirao sat. Sat i sada radi sasvim dobro sa odstupanjem od 15tak sekundi u minusu. Ali sam takodje siguran da bi sat radio bolje da je redovno serviran kod dobrog casovnicara!

    ps Pitanje za Dalibora, da li mozda znas koja se ulja preporucuju za ETA-tine mehanizme a koja za Rolex-ove?

  4. #14
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Automatik mehanizmi i odrzavanje

    Citat HADzI DALIBOR kaže: Pregled poruke
    Ako standardan automatik može raditi bez servisa 10 godina svakodnevno,onda u kutiji može biti bar 20g.,a da mu se ništa ne desi!!!
    Dalibore, mislim da ovo ipak ne stoji. Daleko je bolje da se sat nosi i da radi, a ne da stoji. Ukoliko stoji onda ce ulje da "zapekne" mnogo ranije, nego u slucaju da se sat nosi. Mogli bi ovde malo da nam pomognu i casovnicari na forumu i kazu sta je bolje za mehanizam.

  5. #15
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom

    Post sam i napisao čitajući poruke i preporuke časovničara po netu! Ovaj zaključak sam izveo čitajući poruku jednog sajdžije koji kaže da se automatik servisira na 3-5 god, a manuelac na 1-3 god. ukoliko se svakodnevno koristi. Ukoliko sat stoji,onda se servis produžuje,posebno ako je u satu sintetičko ulje! Mislim da malo pretjeruje sa terminima servisa ali ipak je on časovničar!
    Za Rolex ne znam,a za Etu ću provjeriti.
    Poslednja ispravka: HADzI DALIBOR (15.5.2012. u 22:40)

  6. #16
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Automatik mehanizmi i odrzavanje

    Moguce da je u pravu, ali meni je logicnije da ce duze trajati ako mehanizam radi. E sada, ko ce ga znati. Nema nikog od casovnicara da nam pomogne.
    Sto se ulja tice, tu sam cuo da je vrlo bitno koje se koristi kod servisa, a sigurno je da su sinteticka mnogo kvalitetnija.

  7. #17
    Istaknuti član Avatar korisnika backarelli
    Član od
    27.11.2011.
    Lokacija
    Bg-Lipovačka Šuma
    Poruke
    3.045
    Lajkovi
    10895
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    137

    Određen forumom Re: Automatik mehanizmi i odrzavanje

    Sintetička ulja, pored bolje sposobnosti podmazivanja, ostavljaju "film" na metalnim elementima, tako da se time sprečava "suvi start" . E sad, to važi za ( recimo) sus motore i sl. Predpostavljam da je slična priča i sa satnim mehanizmom.

    tolarbo , u mom poslu sam vezan za puno vrsta ulja, različitih namena. Prvi put čujem, da ulje može da "zapekne" . Možda da na nekim temperaturama ispari, ili se "slegne", ali da zapekne.... to nisam čuo, sem za jestivi "zejtin" . Pojima nemam, koje se ulje koristi u časovničarstvu. Verujem da su slična svojstva i gradacija kao i mašinsko ulje.

  8. #18
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Automatik mehanizmi i odrzavanje

    @tolarbo
    Rolex koristi sintetička,a Eta i mineralna i sintetička.
    Ovo je relativna stvar jer se koristi više vrsta ulja za podmazivanje jednog mehanizma.

  9. #19
    Časovničar
    Član od
    16.3.2009.
    Poruke
    20
    Lajkovi
    42
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Automatik mehanizmi i odrzavanje

    Поштовани љубитељи сатова ево пар речи о овој теми и од мене.
    Што се тиче уља за подмазивање сатова тачно је да постоје синтетичка и класична тј природна (биљног или животињског порекла). Данас су у употреби и једна и друга, може се рећи да је у току фаза постепеног преласка у потпуности на синтетичка уља.
    Што се тиче квалитета истина је да су синтетичка уља боља тј постјанија али бих рекао , бар што се тиче уља која ја користим и искуства која имам у њиховој примени, да разлика није драстична. Најбољи пример је коришћење синтетичког уља ХП 1300 и Д5 (мислим да је природног порекла). У сваком техничком упутству за етине механизме препорука је да се за одређене фрикције може користити или једно или друго уље сасвим равноправно ( пошто оба уља имају исту намену).На моје питање које је уље боље одговор човека запосленог у етином тренинг центру још пре четри године био је „ Ми препоручујемо ХП 1300, иако ништа нефали ни уљу Д5, докле год имате залихе Д5 можете без бојазни да га користите и оно је сасвим ОК“.
    Мој предлог за период између два редовна сервисирања аутоматских механизма је већ поменутих 3 до 5 година. Да ли 3 или 5 зависи од много фактора, нови сатови сигурно могу да раде и 5 год. а што су старији тај период између два сервиса све више иде ка 3 год..За сатове на навијање у старту је препорука да се сервис ради на 3 год.
    Редовним сервисирањем се обезбеђује прецизан рад сата али и чување делова механизма од хабања код рада на суво. Проблеми који могу да настану као последица рада на суво код следећег сервиса могу значајно да подигну цену поправке ( а да неговоримо о старијим сатовима код којих набавка нових делова може да буде проблем). Из мог искуства - што се тиче дугогодишњег рада без сервиса (7-8 година и више) нај важније је квалитет материјала од којег су делови механизма рађени, наилазио сам на сатове који су дуго година радили суви (и то суви као барут) па су имали само мање знакове хабања а са друге стране имао сам прилику да видим и механизме који су можда и мањи период радили у таквом стању са драстично већим оштећењима.
    Ако се чека да механички сат (аутоматик или навијач) својим одступањем од тачног рада сам затражи сервис, може да буде прекасно тј велика је могућност да је штета на деловима већ настала.
    Надам се да сам Вам донекле разрешио недоумице.
    С поштовањем
    Небојша Б. Бојовић, Часовничар

  10. #20
    Istaknuti član Avatar korisnika jagos
    Član od
    4.11.2009.
    Poruke
    2.683
    Lajkovi
    5664
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Automatik mehanizmi i odrzavanje

    Bojke hvala na objasnjenju.drago mi je da je sa nama jedan tako ugledan casovnicar.nadam se da ce biti jos ovako konkretnih saveta.

Slične teme

  1. Bulova Automatik
    By bradonja in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 10.8.2010., 12:56
  2. Mehanizmi u Rolex satovima
    By iwc in forum Satni Mehanizmi
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 2.8.2010., 20:35
  3. Seiko 5 automatik - saveti
    By Mirotvorac in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 2.2.2010., 17:53
  4. Najlepši mehanizmi...
    By Vladan Stevanovic in forum Satni Mehanizmi
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 22.11.2009., 20:44
  5. Kupio bih automatik
    By Milanche78 in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 12.10.2009., 21:25

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •