Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
Like Tree33Likes
  • 10 Post By Simke206
  • 8 Post By Simke206
  • 2 Post By Simke206
  • 12 Post By Simke206
  • 1 Post By djolea

tema: Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam

  1. #1
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam

    Evo da nastavim dalje sa malim i korisnim uputstvima za sve one koji se interesuju za casovnicarstvo , u svakom slucaju danas sam rastavio jedan stari mehanizam i slikao deo po deo za sve one koji su uvek zeleli da uce i da sami pokusaju . Evo za primer ako imate neki stari sat tj mehanizam koji samo stoji i svi su digli ruke od njega a vama pri tome nije zao da nesto naucite ili da unistite doticni evo malo uputstvo kao rastaviti mehanizam sata , ja sam koristio jedan stari dzepni sat koji nema balans i sluzi za donaciju delova . Da pocnemo Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1406.jpgPrva i osnovna stavr je otpustanja federa iz kucice .Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1390.jpgPosto je cifer i balans jedan od najosetljivih delova sata prvo skinuti doticne slika pokazuje otpustanje serafa i oslobodjenje cifera Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1391.jpgKada ste otpustili serafice okrenite mehanizam i sa pinzetom skinuti cifer Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1392.jpgI kad ste ckinuli cifer ukazace vam se ovakva slika Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1393.jpg Idemo dalje i skidamo navijacku partiju tj kuplung i zupcanike za podesavanje vremena .

  2. #2
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom Re: Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam broj 2

    Nastavljamo dalje Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1394.jpgdeo po deo skidanje Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1395.jpgSimketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1396.jpgslike prikazuju skidanje kuplunga Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1402.jpgKada je kuplung i svi delovi skinuti prelazimo na drugu stranu mehanizma Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1407.jpgOtpusatamo serafe gornje platine zatim skidanje opruka navojackog mehanizma Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1416.jpgKad je skinuta gornja platina prelazimo na sidanje federkucice i mosta Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1419.jpg

  3. #3
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom Re: Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam broj 2

    Nastavak sledi kafe pauza

  4. #4
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom Re: Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam broj 2

    Isemo dalje kad je skinut mots vadimo feder kucicu i ostatak zupcanika Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1422.jpgSimketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1424.jpgSimketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1425.jpgSimketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1427.jpgKad je skinut nosac anker tocka vadjenje ostatka iz platine Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1428.jpgSimketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1430.jpgSvi delovi su rastavljeni Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1432.jpg i preostaje skidanje sa prednje strane kamena i nosaca aker tocka Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1435.jpg platina je cista i spremna sa ostatkom delova za kupanje Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1436.jpgI svi delovi jos jednom zajedno rastavljeni i spremni za ciscenje Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam-img_1437.jpgAko ima pitanja slobodno nisam nesto mocan u pisanju na nasem jeziku a i nazivi delova na nasem mi tesko padaju

  5. #5
    Novi član
    Član od
    8.3.2012.
    Poruke
    26
    Lajkovi
    31
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam broj 2

    Postovanje,
    veoma me zainteresovala tema koju ste pokrenuli. Pogledao sam more slicnih na, uglavnom, stranim forumima, i sve teme daju pregled rastavljanja ili sastavljanja najjednostavnijih mehanizama na navijanje. Iskreno probao sam vise puta i uspeo cak i sa mehanizmima za koje nisam nasao nikakvu tehnicku dokumentaciju tj. Uputstvo. Ako bi bili ljubazni, puno bi mi znacilo, da postavite fotografije ciscenja ovakvih mehanizama i podmazivanja. Verujem da isto interesuje mnogo kolega sa foruma. Preveo sam clanak Britanskog horoloskog instituta o podmazivanju mehanizama. I verujte uplasio sam se, vise se ne radi o delovima mehanizma vec o delovima delova na koje je potrebno naneti izuzetno minijaturne kolicine ulja. Sve mi se od jednom smanjilo, na vec minijaturnim delovima, za 5 do 10 puta. Sto se tice naziva pisite kako vam volja posto vec imate zelju da podelite znanje na nama je da se prilagodimo. Francuski i Nemacki su i tako jezici casovnicarstva. Ako se ne varam koristite Nemacki, koji bolje razumem od Francuskog a i terminologija delova nam je nekako razumljivija na Nemackom i tako je sva tehnika kod nas dolazila sa Nemackog govornog podrucja. Unapred hvala
    SanelMNE likes this.

  6. #6
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom Re: Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam broj 2

    Drago mi je da ste zainterosovani za ovu temu, trenutno nemam vremena jer se pored casovnicarstva bavim i drugih poslom, nadam se da cu Naci vremena za vikend da vam opsirno odgovorim na pitanja a bice i slika i uputstva.

  7. #7
    Član Avatar korisnika somy
    Član od
    11.7.2012.
    Lokacija
    nis
    Poruke
    441
    Lajkovi
    409
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam

    Simke svaka cast,tema je izuzetna i samo nastavi tako jer dosta pametnih i dobrih stvari moze da se nauci!

  8. #8
    Novi član
    Član od
    8.3.2012.
    Poruke
    26
    Lajkovi
    31
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Simketova radionica - Kako rastaviti mehanizam

    Upravo sam se vratio sa terena i video odgovor. Unapred hvala. Imamo veliku cast i privilegiju da nam profesionalac pokazuje tajne zanata.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •