Strana 2 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 44
Like Tree72Likes

tema: Seiko servis

  1. #11
    Član
    Član od
    25.2.2020.
    Poruke
    129
    Lajkovi
    402
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom Re: Seiko servis

    Citat Specto kaže: Pregled poruke
    Znam da se ne radi o seiku, ali moram da pitam, a ako kršimo pravila, obrisite objavu.
    Možete li mi preporučiti dobar servis gde bi mogli da mi pogledaju i poprave Citizen 8110 Monaco.
    Naravno, da mi za uzvrat ne traže bubreg.
    Pa evo Branislav je prema Bezbijevim rečima pravi čovek!
    Svaka čast, ja sam oduševljen više povratnim informacijama o toku servisa nego samim servisom (što ne znači da mislim da servis nije temeljan i ispravan).
    Ipak ne mogu da ne primetim jednu sitnicu: dobio si "ukor" što servis nije radjen na vreme već sa cele 2 godine zakašnjenja, a onda na kraju piše da si miran 5-10 godina nakon servisa. Ispade bolje će i duže služiti servisiran sat nego onaj iz fabrike. Neka oprosti Branislav, zaista nemam zelju nikoga da nipodistavam, samo sam primetio blagu nedoslednost.
    Uz nadu da se neće pretvoriti u beskonačnu polemiku na temu dodao bih svoju opservaciju da koliko god zdrav razum opravdava redovan interval održavanja, isto tako sam siguran da je taj pre svega par decenija bio duplo duži. Velike pare se troše (i satovi puno koštaju) za tehnologiju koja uprkos razvoju postaje sve nemoćnija da krajnjem korisniku olakša svakodnevnu upotrebu. Umesto da se intervali servisiranja proredjuju oni su ucestaliji. Nažalost, ovo je model koji vidimo na automobilima, kućnim aparatima, kompjuterima, pa čak i netehnološkim proizvodima, nisu satovi po tome specifični. Jedino "organskim" proizvodima se vek povećava pa jabuka iz Maxija može da ne istruli u frižideru po 2-3 meseca... zato smo i došli do "new normal"

    Elem, opraštajte na off topicu, ja bih bio iznimno zahvalan ako bi neko hteo da pojasni prostim jezikom sve ove aspekte citanja timegraphera i delovanja amlituda/oscilacija/frekvencija na sat. Ja sam zamisljao da je najbolje da sve bude na nuli, kad ono neka visoka fizika u pitanju. Baš me interesuje...
    don Alberto and Specto like this.

  2. #12
    Mlađi član Avatar korisnika Specto
    Član od
    16.5.2020.
    Poruke
    44
    Lajkovi
    409
    Reputacioni uticaj
    4

    Određen forumom Re: Seiko servis

    Citat davorb kaže: Pregled poruke
    Pa evo Branislav je prema Bezbijevim rečima pravi čovek!
    Svaka čast, ja sam oduševljen više povratnim informacijama o toku servisa nego samim servisom (što ne znači da mislim da servis nije temeljan i ispravan).
    Ipak ne mogu da ne primetim jednu sitnicu: dobio si "ukor" što servis nije radjen na vreme već sa cele 2 godine zakašnjenja, a onda na kraju piše da si miran 5-10 godina nakon servisa. Ispade bolje će i duže služiti servisiran sat nego onaj iz fabrike. Neka oprosti Branislav, zaista nemam zelju nikoga da nipodistavam, samo sam primetio blagu nedoslednost.
    Uz nadu da se neće pretvoriti u beskonačnu polemiku na temu dodao bih svoju opservaciju da koliko god zdrav razum opravdava redovan interval održavanja, isto tako sam siguran da je taj pre svega par decenija bio duplo duži. Velike pare se troše (i satovi puno koštaju) za tehnologiju koja uprkos razvoju postaje sve nemoćnija da krajnjem korisniku olakša svakodnevnu upotrebu. Umesto da se intervali servisiranja proredjuju oni su ucestaliji. Nažalost, ovo je model koji vidimo na automobilima, kućnim aparatima, kompjuterima, pa čak i netehnološkim proizvodima, nisu satovi po tome specifični. Jedino "organskim" proizvodima se vek povećava pa jabuka iz Maxija može da ne istruli u frižideru po 2-3 meseca... zato smo i došli do "new normal"

    Elem, opraštajte na off topicu, ja bih bio iznimno zahvalan ako bi neko hteo da pojasni prostim jezikom sve ove aspekte citanja timegraphera i delovanja amlituda/oscilacija/frekvencija na sat. Ja sam zamisljao da je najbolje da sve bude na nuli, kad ono neka visoka fizika u pitanju. Baš me interesuje...
    Može li kontakt Branislava u private?

    Sent from my Mi A3 using Tapatalk

  3. #13
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Seiko servis

    Uhhh, tesko moze ukratko ali da probamo...
    Prvo, feder je u svom kucistu i odvija se polako te preko zupcanika isporucuje snagu i pokrece mehanizam. Svaki put je da tako kazemo "zakocen" preko anker tocka i ankera ("escapement wheel" i "pallet fork") . Anker radi levo desno i okrece balans tocak / unru tacnije na svapskom "uhr rad", na engleskom "balance wheel".
    To svi vidimo kad pogledamo sat koji radi.
    E sad, anker je ogranicen u kretanju levo desno odredjenim granicnicima, takozvanim "banking pins" ili cesto i samim zidovima ploce na kojoj lezi ili konacno klobnom/mostom koji ga drzi.... Taj ugao koji anker opise od skroz levo do skroz desno se zove Lift Angle, uslovno receno (da ne idemo previse u detalje)....
    Idealno stanje kada sat miruje, llinija koju cine:
    osovina ankera,
    rolo plato (roller plate, nalazi se na donjoj strani balansa, ima jedan mali rubin koji lezi u ankeru, Branislav je to pominjao da je izgubio oblik),
    Osovina balansa,
    Ta zamisljena linija treba da bude ravna... Kada je ona ravna, beat error je 0.0 ms, idealno.
    Ako je veci od tw vrednosti, znaci da anker vise tj brze "udara" u jednu stranu gore pomenutih granicnika - "banking pins". Ono sto je "divno", na timegrapheru ne mozemo da znamo na koju stranu...
    Ba starim mehanizmima to se regulise zakretanjem rolne koja drzi spiralu na balansu, dok kod novijih mehanizama to je obicno ona desna poluga na balansu, tzv. "korekcion", svako ga zove drugacije.... Ima tu jos nacina, recimo kod Etachrona se to radi drugacije, da ne tupim sad previše...
    Elem, dodjosmo do balansa.
    Zamisli jednu tacku na samom rubu balansa, ugao koji ta tacka opise u jednom okretu balansa je "amplituda"...
    Razne skole kazu razlicito, opste prihvaceno je da amplituda od 270 stepeni je idealna... Negde je to malo manje, negde vise itd. Glavno je sledece:
    Timegrapher prati otkucaje sata, obicno su to tri uzastopna, tacnije
    1.anker udara levo u b. pin
    2. Anker "kaci" rubin na rolo platou
    3. Anker udara desno u b. pin

    E sad, na osnovu toga i vremena izmedju njih, racuna amplitudu.
    Glavni podatak za to je Lift angle, direktna proporcija.
    Sto ce reci, veci lift angle kao parametar, veca je i rezultanta amplitude.
    Zato postoje tablice za vecinu mehanizama sa odgovarajucim lift angle.
    Najcesce prihvacen kao srednja vrednost je 52 stepena...
    E sad, recimo unitas 6497 ima lift angle od samo 44 stepena. Ako na timegrapheru stavim 52 stepena, a sat ima bad dobri amplitudu, pokazace laznu vrednost, tj ako je to 290 stepeni pri 44 lift, to ce biti ohoho 330 na 52 stepena lift angle.
    Zbog toga je taj podatak vazan.
    Inace, ispitivanje na timegrapheru ima dve glavne uloge:
    Pre servisa, mnogo toga se vidi sta ne valja
    Posle servisa, za podesavanje i dijagnozu....
    Za mene je timegrapher isto sto i dijagnostika za automobile, nema vise ništa "na uvo"...
    Inace, kad se sat sastavi, podmaze, odradi malo, tek onda ide na timegrapher. Praksa je da se stavlja na TG pola sata do sat nakon punog navijanja.
    E sad, mnogi proizvodjaci daju podatke za amplitudu koju treba da ima mehanizam, opet neki ne kazu ni max ni min, vec recimo "vise od 180 stepeni nakon 24 sata"...
    Seiko ima uvek nesto nizu amplitudu (gang), unitas i eta s druge strane lete, treba da ih vezes za sto
    U sustini prosto samo kad se covek navikne...
    Timegrapher je relativno jeftina igracka, u rangu bolje kutije za navijanje satova... Ljudi daju silne pare za kutije (mislim, imam je i ja ali imam i TG) a ne kupuju timegrapher... Svako ko ima neku kolekciju satova i drzi do nje, trebalo bi da ima i TG, cisto radi svoje kontrole zdravlja tih satova...
    Nadam se da sam makar malo pojasnio, ovako kako moze bez crteza i animacija...

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    aviator, boing, stanis and 1 others like this.

  4. #14
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Seiko servis

    Da ne zaboravim, u pozicijama kada je balans u vertikalnom polozaju - (krunica na 3,6,9,12h) amplituda opada zbog gravitacije, te sve preko 210-220 stepeni je OK.
    Onih 260-270 se odnosi mb a polozaje kada je balans u hor zontalnom polozaju, tj "dial up" i "dial down", jer tad gravitacija ne stvara frikciju izmedju osovine balansa i lezista/rubina...

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    aviator likes this.

  5. #15
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Seiko servis

    @djolemag jel ti lift angle unosis u masinu? To je konstatan podatak koji se moze naci za svaki mehanizam. Sto se tice poruke gore, u vezi toga sto je meni Branislav napisao, da sam miran 5-10godina, mora on da kaze, mozda je lapsus, mozda ima objasnjenje zasto od 5 do 10 godina i pod kojim uslovima.

  6. #16
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Seiko servis

    Da, lift angle se podesava na timegrapheru kroz Menu opcije...
    To sto kaze 5-10 godina ima smisla, evo i zašto :
    Masovna produkcija satova trazi brzinu... Svaki mehanizam koji prodje kontrolu kvaliteta zadovoljio je minimalne postavljene uslove. Dakle, ne znamo koliko je detqljno pregledan, podmazan itd.
    S druge strane, kad se casovnicar na ovakav nacin posveti mehanizmu, dakle temeljno ciscenje, "pegging" svakog rubina ( to je termin za bas fino ciscenje rubina posebnim drvcetom, tzv "pegwood"), pregled svih "cafni" /osovina, podmazivanje federa, poliranje federhausa, detaljno podmazivanje ( minumum su bar 4 vrste ulja, recimo 2 vrste Moebius 82xx familije, jedna za feder i druga za zid federhausa, mast za remontoar deo, zatim Moebius 8104 za sve osim anker tocka i balansa, pa Moebius 9010 za anker tocak i balans, konacno Moebius 9415 za "levenstein" rubine na ankeru),
    a onda ide ispitivanje, beat error, stelovanje itd...
    Za takav posao treba dosta vremena, koje prosto proizvođači satova retko imaju...
    Vise puta sam ljudima sklapao neke homage i custom satove sa novim ETA mehanizmima, kupljenim sa nekih lagera u Svajcarskoj, ti a eta 2824-2, 2892 itd, vrlo cesto je sve to ok, lepo radi ali je "suv", treba ga podmazati, sto odmah znaci i prethodno ciscenje itd...
    Slicno i jos gore je sa azijskim klonovima, recimo seagul st3600 itd... Neki je u super stanju, neki ima po koju dlačicu ali svi od reda su uglavnom suvi...
    Tako da ima smisla... Najbolje je reci prva kontrola na 3 godine, druga na 5 pa cemo videti, verovatno da ce degradacija performansi biti oko 7 ili 8 godina... Opet zavisi i od uslova eksploatacije... Diver satovi na 3 godine, a classic dress watch na 10...

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    stanis, Haifisch23 and davorb like this.

  7. #17
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Seiko servis

    Evo zive slike timegraphera...
    Moze deda jos da potrči
    Dakle, u pitanju je "Fleurier" vintage sat, prelep, sa reljefnim ciferom, oversize za to vreme, 38 mm bez krunice , verovatno iz 50-ih, mehanizam AS1130 sa Incablock-om. Ociscen, podmazan, nov feder itd...
    Amplituda odlicna u dve pozicije.
    Beat error trazi malu korekciju mada to nije bas neophodno ovog trenutka, sacekace jos koji dan...
    Slika isto prikazuje gde se podesava lift angle...


    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    don Alberto, mizzy and davorb like this.

  8. #18
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Seiko servis

    Raduje me da je servis dobro prosao Trebaju nam dobri casovnicari vise nego hleb

  9. #19
    Član
    Član od
    25.2.2020.
    Poruke
    129
    Lajkovi
    402
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom Re: Seiko servis

    Ako sam dobro razumeo b.e. se odnosi na brzinu/frekvenciju kretanja ankera, a rate je ono što mehanizam isporuči na kazaljke, tj. koliko sat odstupa? Ako je tako zašto postoji uzajamna povezanost i zasto Branislav razmišlja da kvari b.e. jer je trenutno bolji od fabrickog?

  10. #20
    Član
    Član od
    25.2.2020.
    Poruke
    129
    Lajkovi
    402
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom Re: Seiko servis

    Jel' mogu ovi djolemag postovi da se premeste u neku zasebnu temu? stalno odlicni i opsirni odgovori zaglave u nekim temama gde ih je nemoguce naci, siguran sam da bi i oni koji nisu ispratili pisanije ovde bili zahvalni da lako nadju neku temu: "citanje timegraphera"...

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •