Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 18
Like Tree12Likes

tema: Poljot chronograph

  1. #1
    Mlađi član
    Član od
    5.6.2015.
    Poruke
    64
    Lajkovi
    363
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Poljot chronograph

    Uskoro bi trebalo da mi stigne Poljotov hronograf sa 3133 mehanizmom, ona "starija" varijanta sa hromiranim kućištem i belim ciferom. Sat će mi koristiti za nošenje, ne baš svakodnevno, ali dosta često. Prvo ću, naravno, da ga odnesem na čišćenje i podmazivanje (servis), ali me zanima nekoliko stvari u vezi ovog sata za koje nisam siguran da sam pročitao ili čuo:
    1. Znam da voda i ovi satovi nikako ne idu zajedno, ali da li se sat može obezbediti bar u meri da ne strepim dok perem ruke da kapljice vode ne padnu na sat i da se tom prilikom zavuku tamo gde najmanje treba? Da li to treba naglasiti časovničaru pre servisa ili tu nema leka?
    2. Molim članove koji su imali ili poznaju ove satove da mi ukažu na šta posebno da obratim pažnju prilikom njegovog redovnog korišćenja i nošenja (prvenstveno mislim na eventualne mane i slabe strane, kako mehanizma, tako i sata uopšte, da bih izbegao nepotrebne kvarove i oštećenja).
    Toliko za sada, fotografisaću sat kada mi stigne, nadam se za par dana.
    Pozdrav!

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Poljot chronograph

    Poljot sa mehanizmom 3133 ima mnogo varijanti i znaćemo koji je kada vidimo sliku, ali na osnovu iskustva koje imam kao vlasnik nekoliko takvih satova, mogu da ti kažem da pranje ruku ne bi trebalo da bude problem osim ako kućište ili poklopac kućišta nisu oštećeni. Ovo važi i za mnoge jeftinije satove, tako da pranje ruku ne bi trebalo da bude problem. Ukoliko sat nosiš kod korektnog časovničara, nema potrebe da mu to naglašavaš. Ako ti je potrebna preporuka, slobodno pitaj ili pogledaj temu koja se bavi časovničarima.

    Što se tiče drugog pitanja, kada ga budeš preuzimao sa servisa proveri odmah štopericu, ili da budem precizniji, da li velika kazaljka vraća tačno na 12 kada je resetuješ. Doduše, i to je posao za časovničara, koji posle urađenog servisa treba da isproba sat pre nego što ti ga uruči.

    Meni su se satovi sa ovim mehanizmom pokazali kao izdržljive mašine koje za uloženi novac daju sasvim pristojne performanse. Potrudi se da sat servisiraš redovno i dobro će te služiti, a ako možemo da još nekako pomognemo, slobodno reci.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  3. #3
    Mlađi član
    Član od
    5.6.2015.
    Poruke
    64
    Lajkovi
    363
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Poljot chronograph

    Hvala Neši na brzom odgovoru! Do sada nisam koristio mehaničke hronografe, mada mi je to dugogodišnja želja, pa otud možda i suviše opreza u početku oko njega. Pošto sam iz Beograda, na moju sreću, dosta je časovničarskih radnji na raspolaganju, a sa nekima imam i odlična iskustva. Posedujem svega nekoliko satova i praksa mi je da postepeno uzimam bolje i kvalitetnije, ali i da se rastajem od onih koje više iz nekog razloga ne nosim. Izuzetak su, naravno, očev Junghans i dedini Molnija i Kirovski. Pretpostavljam da su poslednja dva razlog što je izbor za prvi hronograf pao na Poljot . Svakako su svi dobronamerni saveti dobrodošli!

  4. #4
    Mlađi član
    Član od
    5.6.2015.
    Poruke
    64
    Lajkovi
    363
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Poljot chronograph

    http://www.svetsatova.com/forum/memb...9-10-33-21.jpg
    Izvinjavam se zbog lošeg kvaliteta slike, slikano na brzinu! Može li se šta zaključiti o godini proizvodnje i uopšte o ovom satu?
    Priložene slike Priložene slike Poljot chronograph-picsart_02-09-10.33.21.jpg  
    Poslednja ispravka: bgmoto (9.2.2021. u 21:53)

  5. #5
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Poljot chronograph

    Ne vidim dobro natpis na samom dnu brojčanika, ali ako se spominje Rusija, a ne SSSR, trebalo bi da je iz devedesetih godina prošlog veka. Imao sam sat sa istim kućištem, ali je bilo žuto, kao i kazaljke, a brojčanik je bio crn. Trebalo bi da su iz istog perioda. Ne sećam se da li je u doba SSSR-a bilo ovog kućišta.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  6. #6
    Mlađi član
    Član od
    5.6.2015.
    Poruke
    64
    Lajkovi
    363
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Poljot chronograph

    Made in Russia...

  7. #7
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Poljot chronograph

    Onda je iz devedesetih. Tada je bilo podosta mehanizama koji su preostali od ranije, a kvalitet im je sasvim solidan.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  8. #8
    Član
    Član od
    7.6.2019.
    Poruke
    372
    Lajkovi
    3597
    Reputacioni uticaj
    26

    Određen forumom Re: Poljot chronograph

    Definitivno je iz perioda 90ih (nakon raspada SSSRa). Sat ti je u korektnom stanju i kao sto Nesa rece, ne bi trebalo da imas ikakvih problema. Izdrzljive su to masine. Voda ne predstavlja problem sto se tice pranja ruku, eventualno da ti sat isprska koja kap kise, ali ne bi se usudio da plivam sa njim ili da se tusiram (nikad iskreno nisam shvatao ljude koji to rade, a znam ih dosta). Jedino na sta ces morati da obratis paznju je kuciste. Mesing ispod hroma. Jako je mekan i svaki jaci kontakt sa tvrdim predmetima rizikuje nastanak ogrebotina i ostecenja. Ali dobro, pazices ga

    p.s. Ja bi na ovo stavio full bund kais. Mislim da bi mu legao odlicno.

  9. #9
    Mlađi član
    Član od
    5.6.2015.
    Poruke
    64
    Lajkovi
    363
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Poljot chronograph

    Čelično kućište je neuporedivo zahvalnije kod redovne eksploatacije satova, ali je, bar meni, jako bitan aspekt sata kojim on oslikava vremensku odrednicu njegovog nastanka i najveće upotrebe. Drago mi je što ovaj sat sledi originalnu nit dizajna iz perioda SSSR. On svakako nije iz tog doba, ali mu je, po Nešinim rečima, vremenski (i geografski) jako blizak. Više mi se svideo od brojnih novijih varijanti ovog sata sa "sličnim" imenima, iako i među njima ima jako lepih satova. Paziću na ovaj sat svakako (razlog zašto sam i postavio temu ) i nadam se da ćemo se dugo družiti u budućnosti!
    Razmišljao sam o full bund kaišu, kao i o klasičnom flieger kaišu i ne mogu nikako da odlučim koji bi mu bolje 'legao'. Mislim da ću ipak napraviti oba, pa nositi malo jedan, malo drugi. U braon boji.

  10. #10
    Član
    Član od
    7.6.2019.
    Poruke
    372
    Lajkovi
    3597
    Reputacioni uticaj
    26

    Određen forumom Re: Poljot chronograph

    Meni je full bund nekako drazi. Velik mi je zglob, pa mi doda malo satu na "masivnosti". Nemam poljota poput tvoga, ali okacicu ti slike od nekih od mojih chronographa sa full bundom. Mozda ti pomogne da odlucis

    Kliknite za sliku za veću verziju

Ime:	viber_slika_2021-02-11_23-43-45.jpg
Viđeno:	313
Veličina:	228,0 KB
ID:	151630


    Kliknite za sliku za veću verziju

Ime:	viber_slika_2021-02-11_23-44-06.jpg
Viđeno:	322
Veličina:	239,2 KB
ID:	151631
    Zagor, don Alberto, mizzy and 1 others like this.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •