Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
Like Tree3Likes
  • 1 Post By voosaai89
  • 2 Post By Branislav Hačko

tema: Eta 6497-1 žuri, pa kasni

  1. #1
    Novi član
    Član od
    21.5.2019.
    Lokacija
    Sarajevo
    Poruke
    5
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Eta 6497-1 žuri, pa kasni

    Imam navijač sa eta 6497-1 mehanizmom već skoro dvije godine.
    Uvijek je žurio 20-tak sekundi dnevno. U posljednjih mjesec dana sam primjetio da više ne žuri, a u posljednjih nekoliko dana je počeo da kasni, na primjer u posljednja 24 sata je zakasnio 10-tak sekundi. Pratiću ovih dana da li se kašnjenje povećava.

    Da li je ovo uobičajeno ponašanje ili je u pitanju neki kvar?

    Boris iz Sarajeva

  2. #2
    Mlađi član
    Član od
    26.6.2016.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    90
    Lajkovi
    257
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Eta 6497-1 žuri, pa kasni

    Ako ti je sat doziveo neki potres (ne mislim na neki jaci pad, tu moze doci do ozbilnjih kvarova, nego tipa udario si njime o okvir vrata malo jace i slicno), moze se desiti da se pomeri malo regulator, pa da sat pocne drugacije da radi.

    Buduci da odstupanje zavisi i od pozicije sata (a i od temperature), ako si promenio npr. poziciju (i mesto) u kome drzis sat dok ti nije na ruci (npr, ostavljao si ga sa krunicom na gore, a sad ga ostavljas sa ciferom okrenutim na dole), i to moze da utice na ponasanje sata, pa i na onda sveukupno kasnjenje/zurenje u toku 24h. Probaj da instaliras neku od aplikacija na telefon (npr. WatchCheck), pa da ga malo detaljnije propratis kako se ponasa par dana u razlicitim pozicijama.

    Takodje, mozda je i zreo za servis (iako je kod tebe 2 godine, mozda je stajao u prodavnici neki duzi period, ulje degradira i kad se sat ne koristi). U svakom slucaju, brz pregled iskusnog sajdzije moze videti da li mu treba neka intervencija ( a i da ga regulise ako nije potreban servis, taj bi mehanizam mogao da bude precizniji od tih +20s )
    Branislav Hačko likes this.

  3. #3
    Član Avatar korisnika Branislav Hačko
    Član od
    6.7.2020.
    Poruke
    156
    Lajkovi
    1126
    Reputacioni uticaj
    4

    Određen forumom Re: Eta 6497-1 žuri, pa kasni

    Treba ga staviti na timegrapher i uraditi detaljnu analizu hoda.
    ETA 6497 je glomazan mehanizam, ali kvalitetno napravljen. Zbog glomaznosti i manji udarac ili potres utiče na preciznost hoda.
    Malo je verovatno da se pomeri regulator od potresa (udarca), verovatnije je da strada osovina, premda bi tada bilo drastičnije odstupanje hoda. Časovničar čim ga stavi na timegrapher znaće o čemu se radi.
    Kod eta 6497 je i feder prilično robustan, i on treba s vremena na vreme da se očisti, ispolira i podmaže sa moebius grese.
    Ako je slučajno ST36 klon a ne original ETA6497, onda nema leka. Posle 3-4 godine zbog lošeg kvaliteta čelika i materijala u ST36, počinju problemi koje si opisao
    VLADAN P and voosaai89 like this.

  4. #4
    Novi član
    Član od
    21.5.2019.
    Lokacija
    Sarajevo
    Poruke
    5
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Eta 6497-1 žuri, pa kasni

    Sat mi je nedavno ispao iz ruke i pao na ćilim, a ova promjena u radu se desila kasnije i mislim da nije povezana sa padom.
    Sat uvijek preko noći ostavljam sa ciferom na gore.
    Sat sam nabavio polovan prije skoro dvije godine i odmah ga za svaki slučaj odnio na servis.
    Hvala Vam na odgovoru!
    Pozdrav, Boris

  5. #5
    Novi član
    Član od
    21.5.2019.
    Lokacija
    Sarajevo
    Poruke
    5
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Eta 6497-1 žuri, pa kasni

    Kao što sam napomenuo, mislim da promjena u radu (brzanje 20-tak sekundi, zatim tačan rad, pa u zadnjih sadan dana kašnjenje od 10-tak sekundi dnevno) nije uslovljena padom iz ruke na ćilim.
    Mehanizam je švajcarski i nije ST36 kinez.
    Hvala na odgovoru!
    Pozdrav, Boris

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •