Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 36
Like Tree9Likes

tema: Pitanje u vezi sa ETA 2824-2 mehanizmom

  1. #1
    Novi član
    Član od
    21.7.2010.
    Poruke
    14
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Pitanje u vezi sa ETA 2824-2 mehanizmom

    Pozdrav svima,

    pokušao sam na netu da pronađem odgovor na sledeće ali bezuspešno. Naime, radi se o ručnom navijanju na satu sa ETA 2824-2 mehanizmom - prilikom ručnog navijanja krunica pruza jak otpor (u tolikoj meri da je navijanje sata skoro nemoguće). Ilustracije radi otpor je jednak npr otporu kod Poljot/a 3133 na zadnjem krugu navijanja.

    E sad , vidim (WUS forum) da se ovaj sat teze navija ali ne znam da li je to normalno u ovolikoj meri ili je vreme za posetu casovnicaru. Iz tog razloga ovaj sat nikada i ne navijam.

    inace radi se o satu starom svega par meseci, pod garancijom (ali ne znam da li proizvodjac tih satova ima servis u Srbiji).

    ako neko zna nesto o ovome bio bih mu zahvalan da to podeli sa mnom

    hvala unapred i svima srecni praznici....

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom re: Pitanje u vezi sa ETA 2824-2 mehanizmom

    Ne znam pre servisa nisam probao, ali posle servisa kod naseg da kazem najpoznatijeg majstora, ni moj 2824 se nije lako navijao, skoro pa ga je bilo nemoguce naviti rukom. Da li je to do servisa onda bilo, ili do samog mehanizma ni sam ne znam,posto nisam pokusavao navijati pre servisa, ali eto nisi jedini. Inace taj veoma cenjen majstor mi je rekao da uopste nije pozeljno navijati ga rucno jer iako ima tu opciju-nije predvidjan za to. Kaze on eventualno kada je sat skroz prazan moze se naviti rucno krug dva, pa ga onda staviti na ruku.
    Sa druge stane, vec sam to pominjao, 2892 je pozenjo obrnuto uraditi od ovoga-on kaze nositi ga malko na ruci pa doviti manuelno na krunicu. Covek tako kaze-koliko je tacno mozda potvrdi neko iskusan. U sustini i nisam ti puno pomogao ali eto bar znas da nisi jedini koji je imao taj problem..servis odnosno podmazivanje se radi na oko 5 godina tako da ne verujem da je to tvom potrebno
    Poslednja ispravka: bezbi (30.12.2013. u 20:55)

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika anpi
    Član od
    23.11.2012.
    Poruke
    759
    Lajkovi
    9131
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom re: Pitanje u vezi sa ETA 2824-2 mehanizmom

    Alexsander, sorry na pitanju, ali je li Steinhart u pitanju?

  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom re: Pitanje u vezi sa ETA 2824-2 mehanizmom

    2824 se uopšte ne navija teško,dapače, mnogo je lakše navijanje od Unitasa 6497/8.

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom re: Pitanje u vezi sa ETA 2824-2 mehanizmom

    U tom slucaju ni moj 2824 nije bio dobar..Unitasa navijam veoma lako. Mada HADZI oni zupcanici na 2824 jesu mali, mnogo manji nego na Unitasu ali to naravno ne znaci da ce se Unitas lakse navijati.

  6. #6
    Stariji član Avatar korisnika anpi
    Član od
    23.11.2012.
    Poruke
    759
    Lajkovi
    9131
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom re: Pitanje u vezi sa ETA 2824-2 mehanizmom

    Pa nije bas, ali nije niti puno teze.
    Naime, imao sam Steinhart Ocen One sa 2824. Kupio sam ga novog i godinu dana sam ga normalno navijao na krunicu. Nakon godinu dana, preko noci, se desilo nesto "cudno". Kad sam ga krenuo navijat na krunicu, islo je jako tesko jer je svaki okretaj krunice vrtio rotor i to x2 i tako par dana. Rotor je normalno navijao sat. Rjesio sam to tako da sam ga otvorio, stavio prst na rotor i krenuo navijat krunicu. Nakon toga je sve opet radilo OK
    DrAgod likes this.

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom re: Pitanje u vezi sa ETA 2824-2 mehanizmom

    Anpi, posle tog servisa i meni se okretao rotor ali samo kada stavim sat u horizontalni polozaj..al nekako to nije radio posle servisa vec kasnije, ni sam ne znam ni kada ni zasto se poceo tako ponasati. Vratio sam ga majstoru on rasklopio sistem navijanja al nista nije uradio.. kaze da su se istrosili malko zupcanici pa kao nije neko trenje dobro..nisam ni sam razumeo. Ali i moj se tesko rucno navijao, a kad se navija vidi se da se bas muci pa ako se brze navija cuje se struganje kao da su zupcanici premali i ne mogu se stici oktetati. Sa Unitasom nisam imao ni najmanji problem ide sve glatko i ne pruza ni najmanji otpor cak i kada zurim da navijem.

  8. #8
    Novi član
    Član od
    21.7.2010.
    Poruke
    14
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Pitanje u vezi sa ETA 2824-2 mehanizmom

    @ bezbi hvala na odgovoru
    @anpi - nije steinhart,hamilton je. Nemam znanje a ni samopouzdanje da sam "čačkam" po mehanizmu a i sat je u garanciji.

    da stvar bude komplikovanija drugi sat koji imam sa tim mehanizmom se navija mnooogo lakše (iako sam na vise mesta procitao da je za taj mehanizam teže navijanje uobičajeno).

    da se razumemo ja automatike gotovo nikada ni ne navijam ručno ali sam želeo da čujem iskustva drugih sa ovim mehanizmom i odlučim da li ipak da odem do casovnicara da ga pogleda ili se radi o nečemu što je ipak česta pojava i u granicama tolerancije...

  9. #9
    Moderator Avatar korisnika vladas
    Član od
    16.9.2009.
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Poruke
    2.706
    Lajkovi
    4350
    Reputacioni uticaj
    179

    Određen forumom re: Pitanje u vezi sa ETA 2824-2 mehanizmom

    Ja sam sad proverio kod mojih satova (TAG Heuer Carrera - Caliber 5 t.j. ETA 2824 i ženin Hamilton Jazzmaster Ladies) i na Tagu se navija malo lakše (ali ni približno "kao kroz puter" kod 2892!) a kod Hamija dosta teško i to od početka.
    Mislim da je kod 2824 konstrukcijski rešeno da pomeranje krunice podstiče pomeranje tega i to se dešava na oba ova sata.

    @Alexander - viđao sam po netu (pa čak i kod jednog našeg časovničara) oštećenja na ETA 2824 i Sellita 200 (identični blizanac pređašnjeg), doduše kod intenzivnijeg i češćeg ručnog navijanja. Mislim da nije strašno da nastaviš da ručno naviješ sat povremeno ali nemoj to raditi baš često. Ako i dalje ne možeš da "nađeš mira" - idi do nekog časovničara (ima ih dosta preporučenih u sekciji Servisi) i raspitaj se o njihovim iskustvima sa 2824. Na kraju - piši proizvođaču, možda te prijatno iznenadi reakcijom...

    EDIT: Sad videh da je Hamilton! Pa što ga ne predstaviš? Mislim da je sa tvojim Hamijem i 2824 sve u redu . Ako baš hoćeš da budeš siguran a iz BG-a si, svrati do Bojovića pa nek on proveri kako mu deluje taj 2824 u tvom Hamiltonu.
    Poslednja ispravka: vladas (30.12.2013. u 22:11)
    DrAgod likes this.
    No time to lose

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika anpi
    Član od
    23.11.2012.
    Poruke
    759
    Lajkovi
    9131
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom re: Pitanje u vezi sa ETA 2824-2 mehanizmom

    Svi automatici imaju zastitu od prenavijanja, pa ne znam zasto ih se ne bi smjelo navijat i rucno. Ja to uredno radim.
    Alexs..., ako ti Hamilton ima prozirnu pozadinu (moj ima ), vidi sta se desava sa rotorom kad ga navijas rucno. Mozda je isti problem kao i moj i bezbijev.
    I da, navijanje je teze nego na, recimo, 2893, ali je to jos uvijek daleko od kategorije "tesko". Cak je meni i draze kad vrtim krunicu i cujem "klikanje" i osjecam mali otpor, nego spomenutu 2893, koju vrtis skoro bez zvuka i otpora
    Poslednja ispravka: anpi (30.12.2013. u 22:14)

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •