Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 29
  1. #1
    Član Avatar korisnika Misko81
    Član od
    7.6.2010.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    277
    Lajkovi
    86
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Pitanja u vezi starog Seika

    Danas sam pronasao ovaj Seiko koji mi je ostavio deda:



    E sad, problem sa njim je sto zuri oko 1 min. dnevno. Isao sam kod 2 casovnicara i oni su dali suprotna misljenja u vezi eventualne popravke/podesavanja. Prvi je rekao da se to desava zbog starosti samog mehanizma, tj. njegove istrosenosti i da je popravka u principu moguca, ali da je dosta skupa i da nema garancije da ce sat posle toga zaista biti precizan u nekom duzem vremenskom periodu. Drugi je rekao da nema potrebe da se bilo sta popravlja, vec da ce ga on lako podesiti kada mu ja kazem koliko je tacno odstupanje za 24h. Pored toga, zeleo sam da se staklo ispolira, a ovaj drugi casovnicar mi je ponudio zamenu stakla za samo 500 din (obican kristal, jel). Sutra cu otici kod jos 3 casovnicara da cujem i njihovo misljenje, a zanima me sta vi mislite, da li je pametno nesto raditi na ovom satu? Ne znam koliko je star (pretpostavljam 30+ godina), pa nisam pametan da li je bolje da ga ostavim ovako ili da se ipak upustim u zamenu stakla i to podesavanje?
    Ah, da, postoji i problem sa podesavanjem datuma, odnosno, kljuc se ne izvlaci u 2 koraka, vec samo u jednom, pa sam morao da namestam datum tako sto sam motao kljuc neprekidno dok mi prsti nisu utrnuli. Pretpostavljam da svi satovi sa datumom imaju izvlacenje kljuca u 2 stepena, prvi je za podesavanje datuma, a drugi je za vreme, ili obrnuto, nebitno. U svakom slucaju, izgleda da bi i to trebalo da se sredi, osim ako bas kod ovog sata datum mora da se namesta na tako imbecilan nacin, sto pretpostavljam da ipak nije slucaj.

    Hvala unapred na svakom savetu.

  2. #2
    Časovničar Avatar korisnika watchmag01
    Član od
    7.8.2008.
    Lokacija
    karlovac
    Poruke
    708
    Lajkovi
    750
    Reputacioni uticaj
    47

    Određen forumom Re: Pitanja u vezi starog Seika

    bok
    Sve ovisi kad je zadnji puta ađen servis na satu
    Brzanje sata može biti od loše regulacije sata ali i od nepravilnog rada. Neznam dali su ga urari otvarali ili je to bila njihova procjena bez otvaranja , ukoliko su ga otvarali ili barem stavili sat na vibrograf da vide kako radi mogli su ti prilično točno reći kaj treba a za točnu " dijagnozu ipak treba malo detaljnije pregledat sat jer je malo teže naći djelove ako kaj treba mjenjat.
    Datum proibaj pomjeriti tako da lagano pritisneš krunicu za poriktavanje skazaljki prema unutra
    Staklo je plexy sa metalnim obručum sa unutarnje stranekoji je malodrugačijeg profila nego standardni obruč, ima mali zub sa donje nutarnje strane te bi se trebalo zamjenit sa orginalnim ako nema bolja solucija je ovo ispilirat
    Moj savjet je da ga kompletno središ, servis ,poliranje dihtunzi ako ga planiraš nosit ili da ga ostaviš kakav je i da ti stoji do daljnjeg za uspomenu
    CUBUS ORIENT CASIO ROMANSON SEIKO PULSAR LORUS
    MEEX KENNETH COLE MAREA POLICE

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Pitanja u vezi starog Seika

    Nas dobri druid watchmag je vec rekao sve, pa samo da i ja dodam svoje skromno misljenje - sredi ga i nosi ga, vredi itekako, i to ne samo s emotivne strane!
    Sat je prelep i, koliko sam izguglao, pravljen je 1970-75, pravi vintage, i danas izgleda vrlo atraktivno. Untura bi trebalo da je cuveni seikov mehanizam 6139, jedan od prvih automatskih hronografa ikad napravljenih i, kazu neki, u rangu je sa Zenithovim El Primero mehanizmom!
    Cena ocuvanih primeraka je $350-500! Dakle, i u tom smislu vredi.

    Evo jos malo o namestanju datuma i dana:

    One strange aspect of this movement is the quickset date. To set the day, you push the crown in all the way until it flips. Then, to set the day, you press it a bit more gently. The best way to set this movement is to advance to the day before the current date and then swing the hands around once to have the entire movement advance by one day. This particular model has a miniscule crown that is actually quite a pain to handle, but since you rarely need to reset the date or the time, it’s acceptable.

    Pozdrav i posalji slike kad ga sredis!
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  4. #4
    Član Avatar korisnika Misko81
    Član od
    7.6.2010.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    277
    Lajkovi
    86
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Pitanja u vezi starog Seika

    Ljudi, hvala vam puno na korisnim informacijama, carevi ste.

    Moguce je da sam malo preterao sa procenom zurenja sata, mozda je ipak manja, oko pola minuta dnevno, ali praticu ga jos ovih dana. Danas sam isao kod jos jednog casovnicara i rekao je da je to u okviru fabrickih specifikacija (~+30s/dnevno) i da je bolje da ga ne otvaram. Mislim da sat nikada nije ni sredjivan (bruka, znam, nemojte da me streljate ), on je u mom vlasnistvu dosta dugo, ali ga nisam nosio, koristio sam kvarcne tipa Q&Q, ali sam pozeleo nesto ozbiljnije. Namestanje datuma i dana mi je pokazao casovnicar kod koga sam danas isao, kako prosto, a uopste mi nije palo na pamet da gurnem krunu umesto sto sam je vukao. On je takodje rekao da nema originalno staklo za njega, vec bi morao da stavi neko tanje, sto mi nije preporucio, pa sam za sada odlucio da ostane ovo staklo, videcu jos u vezi poliranja, mada me malo brine u kojoj se meri time narusava integritet stakla. Takodje mi je rekao da bi sekundaru trebalo da drzim u zakocenom uspravnom polozaju, jer je to u stvari stoperica i da u suprotnom moze da se desi da sat pocne da kasni (pretpostavljam zbog povecanog habanja mehanizma). Otici cu popodne kod jos 2 casovnicara od kojih jedan vazi za najrenomiranijeg u Nisu, cisto da pokupim jos neko misljenje.
    Zaista nisam znao da je ovaj model ovako vredan.

    Znaci, vas savet je kompletno sredjivanje (servis + zamena stakla originalnim). Verovatno ce tako i biti, mada mislim da ce biti dosta problematicno da nadjem originalno staklo, a necu da stavljam neke neadekvatne zamene.

    Forum je fenomenalan, saznao sam mnogo toga za samo 1 dan koji sam proveo ovde, svaka vam cast, samo tako nastavite.

  5. #5
    Član Avatar korisnika Misko81
    Član od
    7.6.2010.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    277
    Lajkovi
    86
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Pitanja u vezi starog Seika

    UPDATE:
    Izgleda da nema nista od sredjivanja ovog sata u Nisu. I ostali casovnicari kod kojih sam upravo bio su mi rekli da je "bolje da ga ne diram, vec da postujem njegove godine". Original staklo je naravno misaona imenica, neoriginal je out of the question (a i poliranje, po njihovim recima), jedina sansa mi je ovlasceni Seiko servis u Beogradu, ali male su sanse da cu u skorije vreme ici tamo, tako da sve ostaje ovako za sada.

  6. #6
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Pitanja u vezi starog Seika

    Pa, nisam neki strucnjak, ali mi se cini da zurenje, ako je u okviru fabrickih specifikacija, nije strasno, posebno imajuci u vidu da je sat star 35+ godina i da nikada nije servisiran! Moguce je da bi obicno ciscenje i podmazivanje to prilicno smanjilo (ako moze da se poredi, moj stari Wostok, koji je zurio 5 min dnevno, posle obicnog servisa zuri samo 10-tak sekundi.)
    A za sekundaru - da, definitivno ne bi trebalo da radi neprestano. Sto se stakla tice, mislim da poliranjem nista ne gubis - moci ces jos dugo da nosis sat sa postojecim staklom, a da u medjuvremenu trazis adekvatnu zamenu.
    I jos jednom: da , definitivno vredi uloziti malo u njega, imaces fantastican sat!


    edit: dok sam kuckao, stigao i update... ne znam sta da kazem za to "postovanje njegovih godina" - meni to smesno zvuci i deluje mi da se boje da ga otvaraju. taj mehanizam je robustan i dugovecan i mislim da moze da radi bar jos pola veka. ali, sigurno ce watchmag znati da te posavetuje...
    Poslednja ispravka: sima hrabri (8.6.2010. u 12:29)
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  7. #7
    Član Avatar korisnika esdy_11192
    Član od
    8.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    198
    Lajkovi
    652
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Pitanja u vezi starog Seika

    Ispoliraj sam staklo purol pastom, nece nista preterano da skodi.. Uzmi neku krpicu i trljaj, par minuta..

    Inace sat je zaista veoma zanimljiv..

  8. #8
    Član Avatar korisnika Misko81
    Član od
    7.6.2010.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    277
    Lajkovi
    86
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Pitanja u vezi starog Seika

    Razmislicu o tome. Mada, purol... da nije malo prejaka pasta za to? Cuo sam da bi mogla da se iskoristi i pasta za zube (Kolynos), ne znam da li je tacno...
    Inace, interesantno je da je odstupanje znatno manje od kada sam iskljucio stopericu.
    Poslednja ispravka: Misko81 (9.6.2010. u 7:56)

  9. #9
    Časovničar Avatar korisnika watchmag01
    Član od
    7.8.2008.
    Lokacija
    karlovac
    Poruke
    708
    Lajkovi
    750
    Reputacioni uticaj
    47

    Određen forumom Re: Pitanja u vezi starog Seika

    kaj se tiče poliranj najprije si malo zašriti kućište može i izolirtrakom uzmi vodeni šmigrl papir granulacije 400 i sa njime pređi cjelo staklo da izravnaš neravnine pa poslije toga sa još finijim ,NEMOJ JAKO PRITISKAT I RAVNOMJERNO PRELAZI PO CJELOJ POVRŠINI. Zatim možeš ispolirati i purolom.Taj postupakm daje dosta dobre rezultate u domaćoj radinosti sa lako nabavljivim matrijalom. Za kvalitetniju izvedbu treba malo više prakse i opreme.
    CUBUS ORIENT CASIO ROMANSON SEIKO PULSAR LORUS
    MEEX KENNETH COLE MAREA POLICE

  10. #10
    Član Avatar korisnika Misko81
    Član od
    7.6.2010.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    277
    Lajkovi
    86
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Pitanja u vezi starog Seika

    OK, videcu da li cu to sam raditi ili ipak prepustiti nekom strucnijem.
    Pretpostavljam da je vas savet da ne nosim sat dok se ne odradi ciscenje i podmazivanje?
    Bio sam kod jos jednog starijeg casovnicara.... On se, za razliku od ostalih, nije nista bunio u vezi otvaranja, rekao je da bi sredjivanje kostalo ~30e, mada kada je video da ima stopericu, izjavio je da je sredjivanje onda skuplje, "ima posla za ceo dan....", nije rekao koliko bi skuplje bilo, ako bi kostalo 40-50e, to mi je malo previse.... Uh, zasto nisam u BG-u....

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Popravka starog Orient sata - nemoguca misija !?
    By Bansek in forum Japanski satovi
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 15.7.2014., 11:03
  2. Aquastar Seatime, par pitanja
    By DANKO in forum Ronilački satovi
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 17.4.2011., 7:49
  3. Pomoć za kupovinu Seika
    By HADzI DALIBOR in forum Seiko
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 4.1.2010., 17:23
  4. Festina F16354/6 sat - dva pitanja ?
    By domenico in forum Pristupačni satovi
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 9.10.2009., 0:28
  5. Pitanje u vezi Tissot-a V8
    By vladast in forum Opšti forum
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 15.2.2009., 17:36

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •