Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 21
Like Tree9Likes

tema: Metalostrugarska obrada po nacrtu, Bgd i okolina

  1. #11
    Banned
    Član od
    11.6.2017.
    Poruke
    236
    Lajkovi
    165
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Metalostrugarska obrada po nacrtu, Bgd i okolina

    bt321
    Na žalost, ovaj strug ima netipični kvar. U pitanju je lag na onom desnom (kako se određuje koji je desni, to je već tajna) pipku vretena. Stručni naziv posledice ovakvog kvara je laganje strugara, a fizički efekti tog kvara na sam strug još uvek nisu utvrđeni.

  2. #12
    Stariji član Avatar korisnika Nenad Arandjelovic
    Član od
    19.11.2012.
    Poruke
    1.925
    Lajkovi
    11522
    Reputacioni uticaj
    28

    Određen forumom Re: Metalostrugarska obrada po nacrtu, Bgd i okolina

    Citat No42 kaže: Pregled poruke
    Nenad Arandjelovic

    Nemoj biti sad toliki negativac, valjda ima kompetentnih i poštenih majstora zanata u užem krugu Beograda (firme će ga odrati). A ne mora ni to, ja bih opet otišao kod onog virtuoza mitomanije što mu strug baca u stranu, ipak je to strug - krug pomeren u levo je opet krug
    Nisam kolega mislio nista lose,ali satovi su mikromehanika,a vecina mastora nece da se bakce oko toga.Ovde kod nas u PO ima jedan dobar majstor,meni je dosta toga pomogao oko posla,mozda ce moci i nasem kolegi.

    Velike firme imaju znanje,ljude i masine,a za dobar posao uvek ima mesta.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  3. #13
    Banned
    Član od
    11.6.2017.
    Poruke
    236
    Lajkovi
    165
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Metalostrugarska obrada po nacrtu, Bgd i okolina

    Nenad Arandjelovic
    Šala mala, nisam ni mislio da je išta loše namereno. Takvi majstori u praksi najčešće rade sa delovima motora sa unutrašnjim sagorevanjem, tu su tolerancije u veoma sličnom rangu, odnosno tolerancija greške do desetog i stotog dela milimetra (a i deseti je sasvim dovoljan za podkalibre i kućišta, nisu u pitanju mehanizmi).

    Ono što je eventualno majstorima dobar posao, nije i velikim firmama. Velikim firmama je dobar posao napraviti serijalizovanu relativno masovnu proizvodnju prstenova za sat, a ne uraditi jedan ili pet. Kada rade jedan ili pet, onda to obično dobro i naplate.
    Nenad Arandjelovic likes this.

  4. #14
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Metalostrugarska obrada po nacrtu, Bgd i okolina

    Pozdrav svima,
    malo sam se "luftirao" za vikend, pa posle par kafica i razgovora, nadjem da ima jedan majstor kod kog nisam bio, kazu "taj ima navise masina u gradu itd"...
    Elelm, odem kod njega, ispricamo se i covek iz prve kaze "MOZE"
    Da ne poverujes!
    Ov nedelje idu probni komadi, pa ce da vidimo...
    Hvala svima na pomoci i komentarima, Ziveli!
    eee likes this.

  5. #15
    Stariji član Avatar korisnika KureNS
    Član od
    16.11.2013.
    Poruke
    566
    Lajkovi
    3960
    Reputacioni uticaj
    39

    Određen forumom Re: Metalostrugarska obrada po nacrtu, Bgd i okolina

    I ja sam zainteresovan za par prstenova za Molniju i unitas, ako majstor uspe da sprovede nacrt u delo i ako akcija zaživi...

    Mada, iz ličnog iskustva znam da je 100% funkcionalna sledeća metoda - pravljene prstena za mehanizam molnije od prsten-držača za staklo molnija sata (vidi sliku).


    Dakle skineš psten i sa njega staklo, presečeš prsten u jednoj tački gde će ići ključ (može i makazama). Sad imaš "elastičan" prsten koji ide uz mehanizam, testiraš na samom mehanizmu u samom kućištu i vidiš koliko još trebaš oseći da paše savršeno (napomena prsten stavljaš isto kao štoi je išao na staklo, prvo uži deo pa se širi ka dole.

    Kada ti prečnik prstena odgovara išmirglaš obe strane reza da bude gladak i ne ošteti ključ. Tada možeš samo da montiraš i zašrafiš šrafovima, ili da još dodatno zalemiš parče lem žice i spojiš prsten (napraviš most ismod kojeg ide ključ).

    Ne znam da li sam dobro objasnio, ali ovaj budž je 100% funkcionalan, mehanizam ne mrda, a ulaz prstena kod ključa, tj, ceo prsten se svakako ne vidi pa nije neophodno da se nešto licka...

    Po mom iskustvu ovaj budž drži mehanizam i po širini i po visini 10 puta bolje od prstenova koje prave "braća Kinezi" koji uvek imaju lufta (ili ga nemaju uopšte) čak i na Unitas mehanizmima za koje su navodno pravljeni, a o Molnijama i da ne priičam...
    No42 likes this.

  6. #16
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Metalostrugarska obrada po nacrtu, Bgd i okolina

    Interesantno, mogu da ti kazem da skroz ima smisla. Zavisno od kucista, visina prstena za molniju je od 3 do 4 mm, grubo mreno.
    Elem, uz kucista od kineza skoro uvek dodje razlicit prsten, kao po nekom pravilu...
    Imam dva prstena od 2 mm visine i oni nisu dovoljno visoki.
    Orovericu za dan dva pa cemo znati.
    Tu se inace javlja i problem nivelacije kljuca, cesto je potreban prsten visine 0.4mm koji ide preko cifera, pricam sad za UT mehanizme. Ne moze se napraviti na strugu, jedino da se stancuje od lima...
    U svakom slucaju, hvala na informaciji. Videcemo kako ce da prodje sa majstorom, pa javljam.

  7. #17
    Banned
    Član od
    11.6.2017.
    Poruke
    236
    Lajkovi
    165
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Metalostrugarska obrada po nacrtu, Bgd i okolina

    djolemag
    Malo sam zbunjen. Nije mi najjasnije koju koaksijalnu kruznu geometriju moze da uradi presa, a strug ne moze?

  8. #18
    Stariji član Avatar korisnika bt321
    Član od
    5.2.2011.
    Lokacija
    SKOPJE-MK
    Poruke
    1.834
    Lajkovi
    16238
    Reputacioni uticaj
    25

    Određen forumom Re: Metalostrugarska obrada po nacrtu, Bgd i okolina

    Strug moze sve da uradi ,pa i ravne delove
    toleranciju moze da izvadi i do stotu +-,sve zavisi od majstora
    No42 likes this.

  9. #19
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Metalostrugarska obrada po nacrtu, Bgd i okolina

    Nismo se razumeli... Preko cifera ide prsten otprilike dimenzija :
    spoljni precnik 39.1
    unutrasnji 37
    visina 0.4 !

    Kazu da je tesko to iseci jer je visina mala, i moze da se pokida, sto opet zavisi od noza, struga i materijala.
    Mnogo je lakse napraviti alat koji ce da stancuje to na maloj presi...
    Nisam mislio nemoguce, vec nerentabilno, moja greska...

  10. #20
    Banned
    Član od
    11.6.2017.
    Poruke
    236
    Lajkovi
    165
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Metalostrugarska obrada po nacrtu, Bgd i okolina

    djolemag
    Napraviti alat za to je veci posao nego napraviti sam prsten. Opet je potreban strug, a umesto 2 precnika sada imas 4, plus koja god da je geometrija za srafljenje u presu. Stancovanje alatom i presom ima smisla samo za masovnu proizvodnju, ne za jedan prsten. Sta jeste rentabilno ili ne zavisi od same cene, a ne od procesa. Cena struganog i glodanog dela po ceni savijenog i probijenog lima je, naravno, nerentabilna, ali zato AK47 kosta 200 dolara, a M16 deset puta vise.
    Poslednja ispravka: No42 (11.10.2017. u 18:22)
    bt321 likes this.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •