Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 54
Like Tree22Likes

tema: Heuer 1550 sg

  1. #1
    Novi član
    Član od
    12.11.2009.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Heuer 1550 sg

    Pozdrav svima,

    Imam ovaj sat, iz 1976 godine pa bih želeo da saznam više o njemu i njegovom kvalitetu, njegovoj ceni kod nas i van zemlje. Meni se sat veoma dopada, nosim ga već 5 godina a nasledio sam ga od oca.

    Hvala!

    Slobodan

  2. #2
    Istaknuti član Avatar korisnika dragon
    Član od
    27.8.2008.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.195
    Lajkovi
    1419
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Heuer 1550 sg

    Slobodane, jel može par slika (ako si u mogućnosti da slikaš sat) pa da nastavimo diskusiju?

    Cena? Priceless, čuvaj ga!

    Pozdrav
    PRAVILNIK FORUMA :: PRAVILNIK ZA BERZU SATOVA :: VODIČ ZA POSTAVLjANjE SLIKA

    "Never look back, look forward, step forward even if only half a step at a time, knowing how to be flexible in order to accept changes, be sincere"

    Men invented time. Seiko perfected it.


  3. #3
    Novi član
    Član od
    12.11.2009.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Heuer 1550 sg

    Naravno, slikaću sat i čim stignem postavljam na forum. Drag mi je sat, jedan čovek u Londonu nudio mi je prilično veliku cifru za njega, mislio sam da se šali.

    Hvala, pozdrav!

    Slobodan

  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika dragon
    Član od
    27.8.2008.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.195
    Lajkovi
    1419
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Heuer 1550 sg

    Nema slika? :sad:

    Od 1930. pa do kraja 1960. gotovo svaki značajniji sat koji je proizveden od strane Heuer kompanije je bio hronograf, i iako nisu imali svoje in-house mehanizme, Heuer je u svoje satove stavljao najkvalitetnije eboše koji su bili dostupni na tržištu u to vreme. Glavni dobavljači su bili Venus i Valjoux, a kasnije i Lemania.


    Heuer 1550sg

    Heuer o kojem je ovde reč je bio rađen prema specifikacijama nemačkih oružanih snaga kasnih 60-tih i ranih 70-tih godina prošlog veka. Mada postoji nekoliko verzija ovog sata sa različitim ciferblatom tj. brojčanikom (pogledaj link), svi su koristili Valjoux 22/222/230 mehanizam visoke klase. Sternzeit primerci su najređi i jako se teško nalaze pa samim tim i cena zna da im bude viša u odnosu na ostale modele ovog sata. Obzirom da je većina ovih satova bila izdata nemačkim oficirima, u periodu između 1968. pa do kasnih 70-tih, na poleđini sata se često može naći ugravirano "Bundeswehr" (Bundeswehr u prevodu sa nemačkog znači "Oružane snage"). Pored ove gravure, satovi koji su bili namenjeni nemačkim oružanim snagama takođe imaju na kućištu sata, između nosača (jezičaka) za narukvicu, ugravirane serijske brojeve sa kojima je praćeno kome je sat izdat. Dimenzije sata u prečniku iznose 44mm, debljina je 12mm i predstavlja odlično odmeren i kvalitetno odrađen hronograf i pravi vojni sat kojeg vreme definitivno nikada neće pregaziti.

    Kada je samo srce ovog sata u pitanju, Valjoux 230 je mehanizam na ručno navijanje sa 17 rubina, 18000 bph tj. otkucaja u satu i prečnika je ~29.5mm. Čar ovog mehanizma, osim kvaliteta i pouzdanosti, jeste flyback tj. leteća fukcija hronografa. Naime, kod običnih hronograf satova, mehanizam hronografa kada se pokrene, mora prvo da se zaustavi a tek onda se sme resetovati jer će u suprotnom doći do oštećenja mehanizma. Kod flyback hronografa, mehanizam se može resetovati dok je još uvek aktivan. Ovo je postignuto dodavanjem još jedne poluge u hronograf mehanizmu. Osim flyback funkcije, ovaj mehanizam ima i mogućnost hakovanja što znači da se kompletan mehanizam zaustavlja prilikom podešavanja vremena. Samim tim je omogućeno precizno podešavanje vremena, praktično u sekundu. Inače, sami mehanizmi su posedovali određene elemente dekoracije sa obe strane što predstavlja još jedan dokaz da je ipak reč o mehanizmima iz visoke klase a ne standardne.


    Valjoux 22/222/230

    Hmmm... šta reći za ovaj sat osim da je prelep, jednostavnost i funkcionalnost spojeni u jednu celinu nazvanu Heuer 1550sg, želja i san svakog kolekcionara. Cena ovog sata je prilično visoka (ali o njoj nećemo) i mislim da je čovek koji ti je nudio novce tačno znao šta kupuje, a na tvoju sreću bio si dovoljno razuman da ga ne prodaš. Ovo je sat kojem cena sigurno neće padati vremenom, može da postane samo traženiji i eventualno skuplji, kao i svi kvalitetni vintage satovi. Na forumu je bio jedan 1550sg ponuđen na prodaju, meni je delovao da je u prilično lošem stanju, ne znam koliko je vlasnik tražio za njega ali se nadam da je znao šta je prodavao. Servisiraj ga i održavaj kako treba jer poseduješ jedan veoma kvalitetan, tražen i vredan sat, samim tim što je poklon od oca vrednost mu je još veća.
    Ja znam da bih voleo da ga posedujem a ako bih ga imao, nema tih novaca za koji bih ga prodao... može se slobodno nazvati nekom vrstom grala kada su vojni satovi u pitanju!

    Za sam kraj, pogledaj i ovaj članak "150 Years Watches and Clocks of German Forces", zanimljivo štivo za čitanje.

    Pozdrav
    PRAVILNIK FORUMA :: PRAVILNIK ZA BERZU SATOVA :: VODIČ ZA POSTAVLjANjE SLIKA

    "Never look back, look forward, step forward even if only half a step at a time, knowing how to be flexible in order to accept changes, be sincere"

    Men invented time. Seiko perfected it.


  5. #5
    Novi član
    Član od
    12.11.2009.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Heuer 1550 sg

    Poštovanje,

    Ma imam fotografije, ali nikako da se setim to da pošaljem, puno putujem pa zaista nisam imao vremena. Na fotografiji koju ste postavili to je taj sat. Ja sam uzeo neku narukvicu od crne kože za njega tamo gde prodaju rolex satove kod ulaska u Despota Stefana, tako da praktično izgleda identično kao na toj fotografiji. Priča njegova je zaista blesava, nema ko ga nije pozajmljivao i nosio u svim mogućim uslovima i nakon svega toga, moj otac, koji ne mari baš za te stvari, iskopao ga je iz nekog ormara. Male crtice na njemu se ne vide od broja 7 do broje 10 zajedno sa brojem 1 na desetki. Pored toga, sat je veoma dobro očuvan. Rekao mi je da je negde početkom 80ih on iz Slovenije došao i ostavio ga na servis kod nekog sajdžije na terazijama i naravno, kao i svaki pilot, zaboravio na njega. Čovek mu je čuvao sat skoro 4 godine, redovno ga održavao i servisirao. Kada se moj otac ponovo obreo u Beogradu setio se slučajno prolazeći terazijama i svratio je u radnju, pitao čoveka gde mu je sat misleći da ga odavno nema, čovek mu je uredno vratio sat, naplatio mu samo jedan servis i rekao da je to izvanredan sat. Posle toga, otac ga je stavio u ormar i sledeći put izvadio kada ga je meni dao. On je u originalu imao metalnu narukvicu, veoma tanku u pločicama koju sam ja sačuvao.

    Izvadio je sat, navio ga i sat je opet radio kao da je juče bio navijen, a to je bilo sigurno nakon 6 godina! Od tada ga ja nosim. Imam problem sa servisom jer niko ne želi da uzme da radi taj sat. Sumnjivi su mi svi ljudi, jer svi ćute kad ga vide i nerado žele da razgovaraju o njemu. Jednog čoveka sam našao na NBGD koji je jednom servisirao taj sat i rekao mi da ne sumnjam da bi bilo ko mogao izvaditi delove iz njega jer ako se i jedan deo izvadi on nebi mogao da radi. Objašnjavao mi je o tim rubinima itd. Međutim, sledeći put kad sam došao nakon dve godine da uradim servis, radnje više nije bilo. Potom sam u Londonu pitao za servis, čovek mi rekao da treba 200 funti za servis, ali da bi ga on rado kupio i ponudio mi cifru od 3000 funti za njega i tražio da vidi papire za njega, koje ja imam. Prilično sam se sledio tom pričom i rekao - ne hvala, a on je rekao, 4000? Od tada sam počeo da istražujem šta zapravo nosim oko ruke i shvatio da imam veoma dobar sat. Želeo bih da ga održavam što je moguće bolje. Dali imate neki savet o tome gde bih mogao da servisiram sat i da to bude kvalitetno. Uglavnom, ljudi traže oko 100 eura za njegov servis, jedan u Novom Sadu, drugi u Zagrebu.

    Hvala puno na informacijama, ovde nemam USB na poslu, ali čim stignem postaviću fotografije!
    Poslednja ispravka: Slobodan Torovic (23.11.2009. u 12:13)

  6. #6
    Novi član
    Član od
    12.11.2009.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Heuer 1550 sg

    Evo fotografije sata koji je kod mene.
    Priložene slike Priložene slike Heuer 1550 sg-pb140220.jpg  

  7. #7
    Novi član
    Član od
    12.11.2009.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Heuer 1550 sg

    Pozdrav!

    Jel ima neko da mi pomogne gde da odem u Beogradu da uradim servis za ovaj sat?

    Hvala!

  8. #8
    Istaknuti član Avatar korisnika dragon
    Član od
    27.8.2008.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.195
    Lajkovi
    1419
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Heuer 1550 sg

    Zaista neverovatna priča.

    Što se servisa tiče, razumem tvoju zabrinutost jer sat koji poseduješ, čak i u stanju kakvom jeste, ima veliku vrednost i verujem da ti nije svejedno hoćeš li ga ostaviti u rukama iskusnog i veštog časovničara ili pak kod nezainteresovanog šaljivdžije. Mislim da je cena od 100€ neki minimum koji ćeš morati da platiš za servisiranje sata, a gde bi to mogao u BGu da odradiš, zaista ne znam.
    Možda Vladan ima nekog časovničara kojeg može da preporuči?!
    Da sam na tvom mestu i pod uslovom da imam finansijskih mogućnosti da to odradim, pronašao bih časovničara koji se specijalizovao za restauraciju i servisiranje ovih satova (takve ćeš naći samo u inostranstvu) kako bih ga doveo u cakum-pakum stanje. Koštaće, ali će i vredeti.

    btw
    Kod kog časovničara si u NSu nosio sat?

    Pozdrav
    PRAVILNIK FORUMA :: PRAVILNIK ZA BERZU SATOVA :: VODIČ ZA POSTAVLjANjE SLIKA

    "Never look back, look forward, step forward even if only half a step at a time, knowing how to be flexible in order to accept changes, be sincere"

    Men invented time. Seiko perfected it.


  9. #9
    Mlađi član
    Član od
    9.11.2009.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    50
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Heuer 1550 sg

    Kao što Dragon reče ne bih ovaj sat davao baš bilo kome u ruke pošto znam više slučaja da su sajdžije u dobre satove ubacivali koje-kakve delove a tvrdili su da su stavili orginalne.Da li si pokušao da potražiš pomoć na Novom Beogradu u Chronos time-u, koliko znam oni prodaju Heuer satove pa i ako ne servisiraju onda možda barem mogu da daju savet gde i kako to da uradiš.

  10. #10
    Novi član
    Član od
    12.11.2009.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Heuer 1550 sg

    Hvala vam puno na informacijama. Pitacu na nbgd, a u Novom Sadu sam pitao u jednom servisu u Dunavskoj ulici. Ne bih znao kako se servis zove.

    Ako znate, zamolio bih vas dali je vrednost koju je vlasnik servisa u Londonu ponudio ozbiljna ili njegova vrednost ide vise ili manje od toga. Zeleo bih to da znam, da znam na cemu sam kada sa nekim razgovaram o tome. Hvala vam u svakom slucaju.

Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Tag Heuer Calibre S ili Tag Heuer Aquaracer
    By pablito in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.12.2009., 22:21

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •