Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 12
Like Tree22Likes

tema: Longines Large SS - Vojska SHS

  1. #1
    Član Avatar korisnika esdy_11192
    Član od
    8.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    198
    Lajkovi
    652
    Reputacioni uticaj
    22

    Smile Longines Large SS - Vojska SHS

    Ne ja, na žalost, ne posudejem taj sat, ali sam juče listajući Hodinkee blog naišao na sledeći link. http://www.oldwatch.club.tw/Codetail...g=Eng&Model=1#

    Naime radi se o starom (cca. 1939) Longines satu koji na ciferblatu ima pored imena Longines i ime prodavca (Milan T. Stefanović) sa natppisom "Beograd" i grb Kraljevine SHS. Ja sam se prosto oduševio, a jedan od komentara na gorepomenutom blogu je i da bi bilo lepo da sat ode tamo za gde je i pravljen.

    Verujem da dosta košta itd.. Ali je sigurno zanimljivo bar da vidite slike.
    Longines Large SS - Vojska SHS-shsr.jpg

    Eto jedne, ostle pogledajte na link.. Koliko sam shvatio sat je na prodaju, i razmišljao sam informativno da ih kontaktiram da vidim kolik je cena.. Ali me nešto mrzi.. Tako da ako neko kontaktira pre mene, neka postavi ovde odgovor.

    edit: Sad gledam sajt, izgleda da nije na prodaju. Mada verovato može da se pita kolikobi koštao ili štaveć..
    Poslednja ispravka: esdy_11192 (2.2.2010. u 1:03)
    fotopetar likes this.

  2. #2
    Banned
    Član od
    2.12.2009.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    791
    Lajkovi
    26
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Longines Large SS - Vojska SHS

    Pogledaj i ovaj link.
    Očigledno je da su pitomci niže vojne škole nosili Longines satove.

    Predpostavljam da naš kaplar ( da slučajno ne degradiram čoveka ) Đeneral, bio zaljubljnik u vrhunske satove.

  3. #3
    Član Avatar korisnika esdy_11192
    Član od
    8.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    198
    Lajkovi
    652
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Longines Large SS - Vojska SHS

    Sjajno.. Malo pre sam pretražio i online katalog Antiquorum aukcijske kuće.. Bilo je par satova A. Karađorđevića tj. pravljenih za kraljevsku porodicu. Proizvođač je mislim sve bio Vacheron & Constantin, neki su rčni neki džepni. (odraditi search sa Serbia i Yugoslavia).. Zanimljivo je da je takođe potpisan (nekad na ciferblatu, a nekad na mehanizmu) isti prodavac, Milan T. Stefanović.

  4. #4
    Banned
    Član od
    2.12.2009.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    791
    Lajkovi
    26
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Longines Large SS - Vojska SHS

    Izgleda da su svi naši vladari znali kako meriti vreme.

    Naš stari, drug Tite je poklanjao IWC-jeve satove, što ljudima iz kabineta do vozača i kuvara.
    A, za vreme rata nosio je marke Tellus i švajcarski Cronometer Ebahard od 18-karatnog zlata.
    A, za vreme svog vladavanja, nosio je marke kao što su, Patek Philippe, IWC, Rolex, Vacheron Constantin.
    Dobar je bio stari i uvek je znao šta valja!


    Zanimljivo mi je oko ovog prodavca, Milan T. Stefanović, a još zanimljivije mi je to što Longines nekako dologovan imenom,
    Milan T. Stefanović. Nekako mi pokazuje svoj prkos, inat, jačinu besmrtnost. Ma stvarno, super je.
    Ja sam pomislio da je neki Major, Pukovnik ili Đeneral, zasigurno znaš da je podavac, što bi bilo i logičnije nego oficir?

  5. #5
    Istaknuti član Avatar korisnika dragon
    Član od
    27.8.2008.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.195
    Lajkovi
    1419
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Longines Large SS - Vojska SHS

    Izuzetno zanimljiv članak. Hodinkee mi je na brzoj listi u browseru, obilazim ga gotovo svakodnevno a ipak nisam video ovaj tekst. No, esdy hvala ti na linku i temi!
    Hodinkee se između ostalog i bavi pronalaskom i prodajom starih satova, tako da ako je neko zainteresovan, može slobodno da im se obrati.
    Što se tiče Milana T. Stefanovića, da li je bio kaplar, brkati major ili đeneral ne znam, ali u vreme kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca bio je kraljevski juvelir, tako da ne čudi što pojedini mehanizmi i satovi nose njegov potpis. Kao što se vidi i na linku koji je Igor priložio, istaknuti pitomci na vojnoj akademiji (verovatno najbolji u klasi) su dobijali prigodne poklone za postignute rezultate za vreme školovanja koji su opet nosili potpis pomenutog juvelira.

    Lako je znati šta valja a još lakše poklanjati kada ti drugi plaća to.

    Pozdrav
    PRAVILNIK FORUMA :: PRAVILNIK ZA BERZU SATOVA :: VODIČ ZA POSTAVLjANjE SLIKA

    "Never look back, look forward, step forward even if only half a step at a time, knowing how to be flexible in order to accept changes, be sincere"

    Men invented time. Seiko perfected it.


  6. #6
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Longines Large SS - Vojska SHS

    Što se tiče Milana T. Stefanovića koliko sam čitao to je bio kraljevski urar koji je mogao zbog svoje reputacije na cifere i mehanizme dobivat pečate s svojim potpisom,on je bio Longinesov zastupnik,zastupnik Zenitha bio je Petković a u Zagrebu za Zenith Vasić.Tako da se danas da naći satova s njihovim potpisima na ciferima.

    Tu sam preveo stranicu gdje pišu o ovom Longinesu pa uživajte.Ako sam nešto pogrešno napisao ispravite me.

    Longines Veliki SS 38mm Rijetke Model "srpskih Army Corps", ca.1939

    ■ Model / Godina: Longines Veliki Staybrite 38mm Rijetke Model Drugog svjetskog rata srpske vojske korpusa ca.1939
    ■ Kretanje: Potpisan priručnik navijanje 15 draguljarskim Longines kalibra 15.26 (# 5788987)
    ■ Funkcije: sati, minute, sekunde podružnica (potopljen mali brojevi).
    ■ Case: Nehrđajući čelik (Staybrite) slučaj s dodatka na dnu (# 5693233 i 47 gravirana); Prednji press-u ravnoj ploči; Izvorni posebne proširene krunu.
    ■ Crystal / Dial: akril kristal, Tvornica Izvorni crni brojčanik, ravnomjerno i prirodno blijedi u boji čokolade s nekim starijim maraka. Vrlo lijepo vintage dial izgled. Ruke su također originalni na sat. To je "Coat-of-Arms Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (Kraljevina SHS)" ispisuju iznad Longines oznaka, ispod Longines ima prodavača potpis "Milan T. Stefanovich" i pod tim "Beograd" (Beograd ) napisana na srpskom.
    ■ Pogledajte Veličina: Promjer je cca. 38mm w / o kruna; Lug Lug do 46mm, širina 18mm Band.
    ■ Remen / Band: Brown kožni remen.
    ■ Pokretanje Stanje: Gledajte u dobrom stanju sa sustavom (samo ispitalo dana lip, 2009)
    ■ Ukupno stanje: vrlo dobra za svoje doba.

    N napomene:
    Vojni Longines označena grbom na Long-Gone, istočne europske monarhije - Neki od najvećih satova u povijesti započeo s vojne svrhe, a mi smo je izloženo više od nekoliko. Danas je pronaći vrlo stara i vrlo zanimljiva Longines iz naroda koji više ne postoji.

    Ovaj 1939 Longines je potpisan sa grbom iz zemlje zove Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, više uobičajeno poznat kao Kraljevine Jugoslavije. Ono što je zanimljivo je da je ispod grba, ovaj sat je također potpisan od strane ovlaštenog dobavljača, Milan T. Stefanovich "i pod koji je" Beograd "(Beograd) pisani na srpskom.

    Otkrili smo puno vojnih satova, ali nitko se iz naroda koji je mired u toliko kontroverzi. Uostalom, Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca je prošao kroz desetak građanskih ratova i dijeli od različitih ozbiljnost. U stvari, kraljevstvo čiji je grb nalazi na brojčaniku ovog Longines sada je podijeljena u sedam jedinstvenih i neovisna država (Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Kosovo, Crna Gora i Republika Makedonija).

    Ova berba Longines je veličine 38mm i na brojčanik je posve originalno i netaknuta. Ova vojna kuriozitet također zadržava originalni ruke koje su sada više od 70 godina. Vi jednostavno ne vidite satova kao što je ovaj, pa ako ste zainteresirani za posjedovanje komad istočne europske povijesti.

    (Info. od:
    )

    Longines ** kalibra 15,26 - Priručnik navijanje, anti-magnetski (baza pokret ca.1911, dizajniran za lovca sat slučaju džep), potpisao je Longines, brojevima 5788987 (proizvodi na 1939), pozlaćen, veličine 34 mm, 15 dragulja, 18000 vph; ravnotežu kotača s vijcima.

    ■ Molimo Vas da nam se obratite putem e-maila: owc@oldwatch.club.tw
    Poništi uređivanja
    esdy_11192 likes this.

  7. #7
    Novi član
    Član od
    6.1.2014.
    Poruke
    1
    Lajkovi
    14
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Longines Large SS - Vojska SHS

    Milan T. Stefanović, moj pradeda, bio je dvorski časovničar i juvelir, a ujedno i ovlašteni uvoznik poznatih firmi, medju kojima i Longines, ali i Cartier, Voucheron i drugih. Takodje, bio je i lični časovničar Kralja Petra I i Kralja Aleksandra I.
    Jedna od prodavnica u Beogradu je bila u Knez Mihailovoj br 10, a druga, sa radionicom, u Kosovskoj ulici i obe su porušene 6. aprila 1941. godine. U Požarevcu, odakle smo poreklom, su bile dve prodavnice i radionica.
    Još jedna zanimljivost:
    RTS :: Vremeplov (16. oktobar 2011)

    Pozdrav!

  8. #8
    sub
    sub je offline
    Stariji član Avatar korisnika sub
    Član od
    3.1.2009.
    Poruke
    601
    Lajkovi
    143
    Reputacioni uticaj
    20

    Određen forumom Re: Longines Large SS - Vojska SHS

    Secam se odavno nekem price kako je kralj petar nosio Longines dzepni sat.
    fotopetar likes this.

  9. #9
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18026
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Longines Large SS - Vojska SHS

    Dragoljub Stefanović
    Dobro ti nama došao!
    Nadam se da ćeš naći dovoljno zanimljivih stvari na ovom Forumu koje će te zadržati na istom.
    fotopetar likes this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Longines Large SS - Vojska SHS

    Dobrodošlica Stefanoviću!
    Imam jednu repliku na ovaj Longines ručni.Po mom istraživanju bio je to sat koji su dobivali na poklon pri završetku vojne akademije (tada bi na zadnjem poklopcu bila napisana klasa i godine u kojima je akademiju pohađao al ne isključuje da na poklocu nije nit stavila gravura il se obrisala s vremenom).Ujedno ako nije bio sat od vojnih akademija tad je to sat koji je dobiven na poklon za neke zasluge od tadašnjeg kralja.Imam takav džepni Longines i po njegovim slikama vidjet ćete o čemu pričam.Logo na ciferu je identičan ovome.
    Slike budu naknadno!
    Delboy likes this.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Longines sat - mehanizam?
    By Baron in forum Stari (vintage) ručni satovi
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 28.5.2014., 5:05
  2. Longines Admiral sat
    By Miljan in forum Gde kupiti?
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 5.9.2009., 11:43
  3. Longines 24841501
    By shihtzu in forum Longines
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 12.8.2009., 16:05
  4. Longines satovi
    By sub in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 3.7.2009., 7:44
  5. Longines
    By Shmizla in forum Download sekcija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 16.11.2008., 18:26

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •