Strana 2 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 45
Like Tree176Likes

tema: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

  1. #11
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Kolega Walter, tvoj post kao da sam ja pisao, upotpunosti se slažem. Inače da budemo realni, nije Ruski sat takav zbog osobenog stila, već je SSSR kao i svaka komunstička država pokušavala da napravi proizvod za najšire narodne mase, često ideološki obojen i prilagođen ukusu malog čoveka (radnika)....ne želim da se neko od ljubitelja uvredi zbog ovog što sam napisao, činjenica je da sa ove istorijske distance to može imati nekakav šarm.
    babaideda and Kure like this.
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


  2. #12
    Stariji član Avatar korisnika bt321
    Član od
    5.2.2011.
    Lokacija
    SKOPJE-MK
    Poruke
    1.834
    Lajkovi
    16238
    Reputacioni uticaj
    25

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Citat Walter kaže: Pregled poruke
    Epo prijatelju ako ih toliko volis, evo ja cu biti fer i dacu ti po 3 rusa za jednog svajcarca iili japanca !

    Ja mozda ruske satove ne obozavam ali ih i ne mrzim, zato i imam u kolekciji sigurno 10 i vise komada.

    Ali - ZATO ruskinje obozavam !!! Cesto sudim u Rusiju prvi uzitak i praznik za oci a i sva druga cula !



    Hteo bih da dodam jos ovo jeste da su ruski satovi posebno vojni sareni sa raznim vojni crtezima, ali nekako nista od toga ostali su samo crtezi nazalost ostavili su Srbiju da je Ameri Bombarduju tako da kad vidim te crteze na ruske satove to mi vise deluje kao neka sminka, kad se u nesto razocaram tesko vracam poverenje !
    dodzi u juli na svadbu u hotel Arka mlada je iz S.Petersburga nece doci sama pa da vidis lepotinje u zivo mozda ce ti neka pokloniti sat
    Walter and anbeast like this.

  3. #13
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    ^ ......

  4. #14
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Sta znam, meni su super jer, sto rece neko, odrazavaju konzervirani duh vremena. (Amfibije, komandirski - isti zadnjih 30 godina), jeftini su, grubi ali, za razliku od vecine kineskog djubreta, ipak dobijamo solidnu protivvrednost. Zatim, super je kad te neko pita: ''A sta je TO?'' Kod njih ima vrlo malo sminke, nekako su iskreno musavi.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  5. #15
    Mlađi član Avatar korisnika andronik
    Član od
    29.11.2011.
    Lokacija
    Belgrade, Serbia, Serbia
    Poruke
    43
    Lajkovi
    46
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Zato kad stavim ruski sat na ruku....ove dve stvari i padnu na pamet:

    1-kad nosim Komandirski-

    2-kad nosim Poljot MiG-29-
    babaideda, 83stojan and Kure like this.
    Blessed is he who in the name of charity and good will shepherds the weak through the valley of darkness, for he is truly his brother's keeper and the finder of lost children. And I will strike down upon those with great vengeance and with furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know that my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee.'

  6. #16
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    He,he, ako sam dobro prepoznao, muzika koja prati prvi klip je neka verzija Carmina burane na ruskom Ako jeste, onda je zanimljiv izbor muzicke podloge jer Carmina Burana govori o tocku srece koji se okrece, i onaj ko je bio gore, sada je dole, a drugi se uspinje.... Nije li to upravo tako sa velikim silama? SSSR je bio super sila, onda je pao, rodila se Rusija koja nije vise od regionalne sile. U VB sunce nikada nije zalazilo, a SAD su bile kolonija....
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  7. #17
    Stariji član Avatar korisnika luger
    Član od
    23.8.2010.
    Poruke
    638
    Lajkovi
    1384
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    karakteristika ruske tehnike je da od samog pocetka pa dokle god da radi,
    radi malo na svoj nacin. vladan p je definitivno opisao inicijalni samar koji
    je neophodan da bi sat proradio, i zamislite, ja imam bas jedan takav komandirskie :
    ako je stao, kad se navije mrzi ga da radi, ali posle cuske radi cak vrlo tacno.

    planska privreda sssr - a nam je definitivno poklonila satove od kojih svaki ima jaku
    licnost, ali je napravila i podvig, svako ko je hteo u rusiji je mogao da ima sat za
    vrlo male pare. a mi ostali, skoro za dz.

    za razliku od seika koji je ipak morao da opstane od prodaje satova, ruski proizvodjaci
    nisu bili optereceni lovom, i samo iz te pozicije je i bilo moguce da nastanu svi modeli
    koji nas i danas sasvim lepo iznenade, ako nicim drugim, a ono stvarno neverovatnim
    dizajnerskim stosovima.

    osum seika 5, nisam siguran da je po ceni i broju proizvedenih komada bilo ko mogao
    da konkurise rusima.

    uglavnom, medju satovima svet ruskih satova je , mislim , ipak odvojen od svih
    ostalih , i ko u tom svetu uziva, pa neka uziva ...

    p.s.

    jedini sat koji me je bas solidno nasmejao je sturmanskie ss 18 / ss 20, natpisom
    da je napravljen od sovjetske rakete. to ni omega, ni seiko, niti bilo koji drugi sat
    nece da uspe ... verovatno nikada ...

  8. #18
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Zanimljivo mi je ono što je Vlajo spomenuo - da je dizajn sovjetskih/ruskih satova bio takav da se dopadne običnom čoveku, tj. radniku. Ne računajući satove koji su imali zvezdu ili neko drugo ideološko obeležje, setio sam se da su npr. sovjetska umetnost i arhitektura bile podložne ideološkom uticaju. Zgrade su pravljene bez ukrasa, a slike su bile takve da su centralni motivi bili radnička klasa, prizori iz života u socijalizmu i slično.

    Satovi, međutim, daju malo prostora da se sve to inkorporira - mogli su imati ideološka obeležja, a veoma čest strogi dizajn se može dvojako tumačiti. Naime, bilo je satova koji su dizajnom imitirali zapadne uzore, neki više, neki manje, a bilo je i onih elegantnih, uključujući i pozlaćene. Običan narod je najverovatnije imao satove jednostavnijeg dizajna, ali je i kod njih primetno da su neki fontovi za brojeve podsećali na starije ruske i staroslovenske fontove. Pošto su oni korišćeni uglavnom u crkvenim tekstovima (mislim na fontove, svakako ne na satove), mogli bi se protumačiti i kao nepoželjan element u datom periodu.

    Kada je u pitanju 'zapadni' dizajn, a namerno ga stavljam pod navodnike, mislim da su Rusi ovakve satove puštali u prodaju sa zakašnjenjem, a ponekad su delovali i zastarelo. Napominjem da sam do ovog zaključka došao posredno, pregledajući slike sa podacima o godini proizvodnje, ali se nadam da sam pogodio suštinu.

    Kao jednu od oštrijih razlika izdvojio bih i to da su se satovi koji nisu za široke narodne mase, dakle za vojsku i ostale državne institucije, odlikovali manjim raskošom. Na primer, čuveni komandirski je relativno jednostnog dizajna, dok su neki ronilački satovi više podsećali na vodomere. Naravno, kako se gvozdena zavesa razmicala, ovo je počelo da se menja.

    Konačno, primetio bih da i dalje nemam definitivan odgovor na sopstveno pitanje, ali čitajući vaša mišljenja, mislim da ću uspeti i da racionalno odgovorim. Osim ruskih satova, volim i druge, ali zasad mogu da kažem da su mi zanimljivi upravo zbog neke nedokučive specifičnosti koju još ne umem da definišem.
    Poslednja ispravka: Neša (20.2.2012. u 22:30)
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  9. #19
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Ja cu reci jos ovo !
    Netrbamo se zavaravati, ruski sat klasicni je ogledalo jednog vremena, kad su svi trebali biti isti i ramnopravni, kad kazem isti mislim na isti ili priblizan kvalitet a ne na boju ploce i oblik kucista, hteo bih da dodam kad su rusi uspeli da odu u svemir budite sigurni u to da su se skoncentrovali na izradu satova oni bi sigurno napravili iste a mozda i bolje satove od svajcarskih jer su bili na neki nacin sila i sve im je bilo dostupno, e sad njima nije bio potreban sat sa neznam koliko rubina i neznam koje preciznosti jer to nije bila ideologija komunizma da se neko kiti sa satom od nekoliko hiljada a neko da ima sat od neznam tamo 10 rublji ili kopejki, oni su se strogo protiv toga borili, neznam koliko ste upuceni sa cinjenicim da je svojevremeno SKODA napravila ekstra brzi sportski auto u ono vreme to je bio prototip snova, kad su bila u pitanju sportska auta, medjutim rusi nisu dozvolili da ovaj auto vidi svetlinu dana, jer je to bilo kontra njihovim idejama o ideologiji ravnopravnosti ja mislim da sam dao dobar primer jer verujte napravili bi oni ivrhunski sat ali im to nije bilo potrebno tako da satovi ruske proizvodnje po meni su satovi solidnog kvaliteta u nekim svetskim razmerima, kad bi ih klasirao onda to bi bilo negde ispod srednje visoke klase satova, ovo povtaram po neznam koji put kad bi imali celicna kucista mislim da bi isli klasu gore po mojim merilima.

    Da se navratim naslovu teme, ruski satovi treba voleti zato sto su spomen i duh jednog vremena, stime sto su vrlo povoljan start za nove kolekcionere koje vole retro satove jer se jos uvek dobar rus koji moze krasiti kolekciju naci vrlo povoljno !

  10. #20
    Član Avatar korisnika umbra
    Član od
    18.10.2011.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    297
    Lajkovi
    899
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    20

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Mnogo dobrih razloga za ljubav prema ruskim satovima ste naveli. Kolega Vladan izrekao je, po meni, ključnu reč koja mnoge od tih razloga objedinjuje...ruski satovi, pored duše imaju i LIČNOST! A svaka ličnost sačinjena je od vrlina i mana i to je i čini ličnošću. Evo, jedan brz i skoro nasumičan izbor, (koji je mogao biti daleko iscrpniji i raznovrsniji), pokazuje neke od njih koji se prosto ne mogu zaboraviti. Okruženi bilo boljima, ili lošijima od sebe, oni su naprosto ONI:

    1.

    2.

    3.

    4.

    5.

    6.

    7.

    8.
    Poslednja ispravka: umbra (21.2.2012. u 13:51)
    tolarbo, vladas, anbeast and 12 others like this.
    ...požuri polako...

Slične teme

  1. Kutija za satove
    By Josip Saric in forum Opšti forum
    Odgovora: 323
    Poslednja poruka: 28.12.2021., 7:07
  2. Reklame za satove - pitanje
    By WlayCo in forum Opšti forum
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 23.12.2010., 13:44
  3. Servis za Citizen satove
    By Misfit in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 23.10.2010., 9:47
  4. Carina na satove
    By avalon in forum Opšti forum
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 15.4.2009., 22:43
  5. Da li ste čuli za satove ''ELGÉ'' ?
    By martinn in forum Opšti forum
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 19.3.2009., 17:30

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •