Strana 1 od 5 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 45
Like Tree176Likes

tema: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

  1. #1
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Možda pitanje iz naslova deluje naivno, ali koliko god da razmišljam, ne umem da odgovorim na njega. Mogu samo da pretpostavljam, ali me zanimaju i tuđa mišljenja. Ne računajući nas sa foruma, koji potičemo sa podneblja koje deli zajedničku istoriju, ove satove vole i mnogi drugi ljudi sa svih delova planete.

    Kod nas i u zemljama Istočnog bloka ovi satovi su bili dosta zastupljeni na tržištu, ali su mogli da se nabave i na Zapadu, kao i u drugim delovima sveta. Što se tiče dizajna, ukoliko uzmemo u obzir one klasičnog izgleda, koji se nose uz odelo, mnogi imaju neku pomalo grubu, strogu crtu, ali se mogu naći i zaista elegantni primerci koji estetski ne zaostaju za satovima iz drugih zemalja. S druge strane, bilo je i zanimljivih dizajnerskih izleta, bilo da su inspirisani nekim stranim modelom ili ne, a mogu se naći primerci koji se svakako mogu pohvaliti estetikom. Doduše, moj prvi mehanički sat (Poljot), sa lepim ciferom koji se od tamnosive preliva ka svetloj, a ima crvenu sekundaru, kupljen je sa grubim kožnim kaišem braon boje koji mu naprosto nije pasovao.

    Ako govorimo o odnosu cene i kvaliteta, uspeli su da postignu veoma dobar odnos – iako se može reći da su im kućišta često od nekavalitetnih legura, uvek se mogu naći i kontraprimeri – i švajcarska Doxa imala je neke serije kojima se kućišta oštete u normalnoj eksploataciji.

    Ako govorimo o nekakvoj vrsti egzotike, pošto su za vreme blokovske podele sveta ovi satovi dolazili iz 'onog drugog tabora', može se i to uzeti u obzir. Doduše, ideologija uglavnom nije bila prisutna, osim kada su satovi imali crvenu zvezdu ili kada su označavali neki jubilej, ali takvi satovi su prvobitno bili namenjeni samo sovjetskom tržištu. Perestrojka i period kada je svet shvatao Rusiju/SSSR kao neku prinovu koja je tek izašla iza gvozdene zavese doneli su pomamu za komunističkim suvenirima, ali je ona bila relativno kratkog daha i sve je manje komercijalno isplativa.

    Imam u vidu da mnogi ljudi odavde vole Ruse, ali rusofilija nije nešto mnogo prisutna na Zapadu, gde ljubitelja ruskih satova svakako ima.

    I, šta nam konačno ostaje kao odgovor? Zbog čega ljudi vole sovjetske/ruske satove? Navedite razloge zbog kojih su vam privlačni, ili dajte svoje viđenje.
    tolarbo, RUS, jagos and 4 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika popovac 76
    Član od
    18.12.2008.
    Lokacija
    Paraćin
    Poruke
    581
    Lajkovi
    2740
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Citat Neša kaže: Pregled poruke
    potičemo sa podneblja koje deli zajedničku istoriju,
    satovi su bili dosta zastupljeni na našem tržištu,.
    odnosu cene i kvaliteta, veoma dobar
    nekakva vrstia egzotike,
    mnogi ljudi odavde vole Ruse,

    I, šta nam konačno ostaje kao odgovor?
    -Ti si već naveo većinu egzantnih,realnih razloga.
    Ja smatram da sva ta nesavršenost kojom su se odlikovali, velika odstupanja-20+40, oštećenja kućišta (uvek su mi izgledali kao da je neko sa njma prošao kroz"drvlje i kamenje") daju neku posebnost individualnost svakom pojedinačnom primerku. To nekako podseća brate na nas, a ne oni precizni švajcarci, neuništivi nemci i ekonomični japanci.
    E a onda se pojavi savršeno očuvani dizajnirani koji odstupa od pravila i ja se toliko oduševim da nemogu da opišem to - a švajcarci uvek isti, IVC je IVC ali .......................

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18026
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Teško je u odgovoru na ovo pitanje izbeći konstrukciju ''ruska duša''.
    Ako neki satovi imaju dušu-onda su to ruski satovi.I ne samo dušu.Oni imaju LIČNOST.
    Dva sata istog modela i iz iste serije nikada se neće ponašati na isti način ni u svojim vrlinama ni u manama.Često im ni zvuk kojim se oglašavaju nije isti.
    Koji to ''švajcarac'' odbija da po navijanju krene sa radom sve dok mu se ne lupi šamar?
    I,čovek bi pomislio da je u pitanju neki kvar koji nagoveštava skoru propast mehanizma...Ali ne.On ,jednostavno,tako funkcioniše decenijama.
    Koji ''japanac'' bi imao toliko ličnog integriteta pa da dozvoli da mu cifer ukrašavaju deca iz trećeg razreda svojim crtežima podmornica,padobrana,petokraki...a da on to posle sa ponosom nosi kao simbole rodova velike vojske u ozbiljnim ratovima.

    Zašto kupiti neki drugi sat koji će kroz ceo vaš život izgledati isto-lepo i hladno.
    Ruski sat će stariti i ostariti sa vama.
    tolarbo, popovac 76, RUS and 13 others like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  4. #4
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Osnovna mana ruskih satova su kutije koje su u 70-80 slucajeva izradjena od legure mesinga pa niklovani to im je najveca mana kad je upitanju mehanizam slobodno se moze reci da vecina ruskih satova ima mehanizam barem u klasi solidnih svajcarskih satova, ovo je uporedjenje satova koji su pravljeni od sredinom 50 do kraja osamdestih godina. Dizajn ruskih satova je stvar ukusa neki mi se njihovi stilovi svidjaju neki ne, u sustini mnogo bi ih vise voleo kad bi im kucista bila celicna !

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika bt321
    Član od
    5.2.2011.
    Lokacija
    SKOPJE-MK
    Poruke
    1.834
    Lajkovi
    16238
    Reputacioni uticaj
    25

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Citat Walter kaže: Pregled poruke
    Osnovna mana ruskih satova su kutije koje su u 70-80 slucajeva izradjena od legure mesinga pa niklovani to im je najveca mana kad je upitanju mehanizam slobodno se moze reci da vecina ruskih satova ima mehanizam barem u klasi solidnih svajcarskih satova, ovo je uporedjenje satova koji su pravljeni od sredinom 50 do kraja osamdestih godina. Dizajn ruskih satova je stvar ukusa neki mi se njihovi stilovi svidjaju neki ne, u sustini mnogo bi ih vise voleo kad bi im kucista bila celicna !
    zasto volimo ruske satone a ne mane ,kroz moje ruke su prosle satove i satove no kada mi dodze ruski sat neznam meni srce zaigra to je jace od mene ne mogu to da objasnim
    tolarbo, popovac 76, RUS and 4 others like this.

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika 23jewels
    Član od
    9.10.2010.
    Poruke
    2.174
    Lajkovi
    7987
    Reputacioni uticaj
    230

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Ono sto meni prvo padne na pamet, i nije neki odgovor, moze se reci za bilo koje, u ovom slucaju, satove... "osim te istocnjacke egzotike, ruske duse, sto rece VLADAN...nose duh nekog vremena...". Burnog, vremena velikih previranja, prkosa... Svaku pobedu, jubilej, proslavu i sl uspeli su vesto da prezentuju kroz pojedine serije satova, da obicnom narodu kasnije omoguce da nose iste satove kao oficiri, kad vec komadanti nisu mogli svi da budu. Jedino je kod rusa stavljan toliki akcenat na vezu vojske i casovnicarske industrije. A, opste je poznato koliko je kult vojske bio tada, pa i danas je, izrazen kod slovenskih naroda.

    Kao sto je i St.Petersburg nastao iz nekog, nazovi, prkoosa, inata, tako su i u ovu industriju usli. Njihovi inzenjeri nisu sigurno imali iste uslove, a da ne pricamo o radnicima, kao njihove kolege na zapadu, jednostavno su dobili zadatak da to naprave, kako znaju i umeju, i uspeli su. Kao i Ladu nivu ili UAZ-a, grub, robustan, jeftin, izdrzljiv i dostupan narodu...
    tolarbo, RUS, jagos and 5 others like this.

  7. #7
    Istaknuti član Avatar korisnika backarelli
    Član od
    27.11.2011.
    Lokacija
    Bg-Lipovačka Šuma
    Poruke
    3.045
    Lajkovi
    10895
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    137

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Posle vašeg izlaganja, malo toga je ostalo za napisati. Jednostavno srce zaigra ... Naziv: 160721134447_0.jpg, pregleda: 528, veličina: 4,1 KB ....pa neka je kućište i od gline...
    popovac 76, RUS, jagos and 3 others like this.

  8. #8
    Istaknuti član Avatar korisnika jagos
    Član od
    4.11.2009.
    Poruke
    2.683
    Lajkovi
    5664
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    ne znam neso razumni ljudi sigurno imaju i neko razumno objasnjenje zasto vole ruske satove.ja licno ih volim bas zato sto su ruski. sta cu volim sve sto je rusko ne znam zasto.
    tolarbo, bt321, backarelli and 1 others like this.

  9. #9
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Citat bt321 kaže: Pregled poruke
    zasto volimo ruske satone a ne mane ,kroz moje ruke su prosle satove i satove no kada mi dodze ruski sat neznam meni srce zaigra to je jace od mene ne mogu to da objasnim
    Epo prijatelju ako ih toliko volis, evo ja cu biti fer i dacu ti po 3 rusa za jednog svajcarca iili japanca !

    Ja mozda ruske satove ne obozavam ali ih i ne mrzim, zato i imam u kolekciji sigurno 10 i vise komada.

    Ali - ZATO ruskinje obozavam !!! Cesto sudim u Rusiju prvi uzitak i praznik za oci a i sva druga cula !



    Hteo bih da dodam jos ovo jeste da su ruski satovi posebno vojni sareni sa raznim vojni crtezima, ali nekako nista od toga ostali su samo crtezi nazalost ostavili su Srbiju da je Ameri Bombarduju tako da kad vidim te crteze na ruske satove to mi vise deluje kao neka sminka, kad se u nesto razocaram tesko vracam poverenje !
    Mister No, molnja, vlajo and 2 others like this.

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika jole777
    Član od
    12.1.2009.
    Poruke
    675
    Lajkovi
    366
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Zašto volimo sovjetske/ruske satove?

    Ja osobno ne volim ruske satove, ali ih ni ne mrzim.
    Pregruba obrada, kuciste od losijih materijala itd. Cast izuzecima, a i ima dosta lijepih modela pa mi bude jos vise zao.
    Uglavnom stedilo se maksimalno i neke druge vrijednosti su bile vaznije (jednostavnost proizvodnje, cijena).
    Walter and vlajo like this.

Strana 1 od 5 12345 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kutija za satove
    By Josip Saric in forum Opšti forum
    Odgovora: 323
    Poslednja poruka: 28.12.2021., 7:07
  2. Reklame za satove - pitanje
    By WlayCo in forum Opšti forum
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 23.12.2010., 13:44
  3. Servis za Citizen satove
    By Misfit in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 23.10.2010., 9:47
  4. Carina na satove
    By avalon in forum Opšti forum
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 15.4.2009., 22:43
  5. Da li ste čuli za satove ''ELGÉ'' ?
    By martinn in forum Opšti forum
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 19.3.2009., 17:30

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •