Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
Like Tree17Likes
  • 9 Post By jure17
  • 1 Post By jure17
  • 1 Post By jure17
  • 6 Post By jure17

tema: Poljot palubni kronometar

  1. #1
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Poljot palubni kronometar

    Nakon dugog premišljanja sam "stisnuo okidač" i kupio dugo željeni Poljotov kronometar.

    Poljot palubni kronometar-s-l1600.jpg Poljot palubni kronometar-s-l1600%2520-9-.jpgPoljot palubni kronometar-s-l1600%2520-7-.jpgPoljot palubni kronometar-s-l1600%2520-6-.jpg

    Boje kućišta, obloge kućišta i kazaljki su drugačije nego kod kronometara koje sam viđao, ali sam u katalogu iz kraja '90 našao isti ovakav pa se nadam da je original?

    Zanima me više informacija o satu općenito i o mehanizmu, a posebno koji je lift angle za ovaj mehanizam jer bi ga htio "preslušati" na svom vibrografu. Hvala!
    eee, VLADAN P, skydrummer and 6 others like this.

  2. #2
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Poljot palubni kronometar

    Lep, redak i interesantan sat. Čestitke.

    U pitanju je mornarički (navigacioni) hronometar. Prema podacima dostupnim na internetu mehanizam 53303 proizvođen je od 50-tih godina prošlog veka. U početku mehanizam je imao 24 rubina, kasnije je proizvođena verzija sa 22 rubina. Navodno mehanizam se zasniva na Ulysee Nardin mehanizmu.
    Fotografije oba mehanizma:
    Kliknite za sliku za veću verziju

Ime:	H5714-L78896662.jpg
Viđeno:	399
Veličina:	46,8 KB
ID:	139798Kliknite za sliku za veću verziju

Ime:	nardin-movement1.jpg
Viđeno:	408
Veličina:	127,6 KB
ID:	139799


    Što se tvog sata tiče siguran sam da i sam vidiš da je iz postsovjetskog perioda, na mehanizmu piše da je iz drugog kvartala 1999.godine. Mislim da je sat orginalan a od sovjetskih verzija razlikuje se oblik slova i brojeva na brojčaniku i kazaljke koje su na sovjetskim verzijama plave. Koliko sa primetio starije vezije imaju i ukrašen poklopac sa zadnje strane (perlaž).
    Par primera satova koji su identični tvom i potiču iz 1995.godine:
    https://www.poljot24.de/en/poljot-de...rinewatch.html
    https://www.poljot24.de/en/poljot-de...atch-1995.html

    Video prikaz jednog od satova sa gornjeg linka:


    Par interesantnih linkova:
    1МЧЗ/Полет 53303 22-Jewel Deck Watch : A Milestone in Russian Horology - BDWF Forum Index Page
    https://chronometerbook.com/2016/02/...et-deck-watch/

    Kada je u pitanju "lift angle" tu ne mogu pomoći.
    Predlažem da kontaktiraš člana CMW (autora ove teme Vojni časovnici posebne namene , pogledaj poruku 17 u toj temi). Slabije je aktivan na forumu ali mislim da poseduje izuzetno znanje.

    Još jednom čestitke na kupovini izuzetnog sata.
    Poslednja ispravka: skydrummer (23.10.2018. u 21:42)

  3. #3
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Poljot palubni kronometar

    Puno hvala Sky!

    Iskreno... kad mi se pružila prilika kupiti ovaj sat u tako dobrom stanju i za rekao bi dobru cijenu, odmah sam pristao, a onda sam se mislio o svemu ostalome. :-)

    Sat je definitivno post sovjetske proizvodnje, a to se vidi kao što si rekao po oznakama na mehanizmu i naravno po natpisu na brojčaniku. Ako sam dobro vidio oni iz sovjetskog doba imaju oblogu u kutiji od zelenog filca dok je ona kod ovih iz ruske proizvodnje smeđa.


    Poljot palubni kronometar-s-l1600.jpg Poljot palubni kronometar-7693915567_kirova_7.jpg

    Ako ga usporediš s Ulysee Nardinom, očigledno je od kuda potječe.

    Poljot palubni kronometar-18.jpg Poljot palubni kronometar-s-l1600%252520-6-.jpg


    Sat je fascinantan u svakom pogledu, a mene je posebno opčinio mehanizam (npr. dvodjelna bimetalna nemirnica) i sam izgled mehanizma. Naravno javit ću se članu CMW.
    Poslednja ispravka: jure17 (23.10.2018. u 22:49)
    mizzy likes this.

  4. #4
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Poljot palubni kronometar

    Na PM sam dobio upit da li ovaj sat ima kronometarsku zapreku, tj. kako može biti kronometar ako je nema.

    Sat nema kronometarsku zapreku već standardni anker. Kronometrom ga čini njegova točnost koja je zbilja nevjerojatna i daleko premašuje npr. zahtjeve COSC.

    Ovaj moj primjerak je proizveden 1999. g., ja ga nisam regulirao, a kroz tjedan dana odstupi -3 ili -4 sekunde.
    Misa NS likes this.

  5. #5
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Poljot palubni kronometar

    I prije nego što sam postao ponosni vlasnik Poljotovog palubnog kronometra znao sam ponešto o ovom zbilja izvanrednom sovjetskom satu.

    Nakon što sam uspio nabaviti jedan lijep primjerak ovog sata (i time se pohvalio u prvom postu ove teme) zbilja sam se oduševio ovom čudesnom spravom. Na primjer po prvi put u životu sam doživio da je dnevno odstupanje sata nula sekundi… i tako po nekoliko dana, a najveće dnevno odstupanje 1 sekunda dnevno.

    Naravno da me to navelo na istraživanje porijekla i povijesti ovog sata… i tako je krenulo. Čitavo vrijeme se u literaturi koja mi je bila dostupna provlačio se podatak o tome da se radi o satu izrađenom po uzoru na Ulysse Nardinov palubni kronometar.

    Do 1940. godine Ulysse Nardin je snabdijevao Sovjetski Savez palubnim kronometrima na koje su postavljane oznake sovjetske mornarice.

    Poljot palubni kronometar-1.jpg Poljot palubni kronometar-2.jpg Poljot palubni kronometar-3.jpg Poljot palubni kronometar-4.jpg Poljot palubni kronometar-5.jpg

    Nakon toga Ulysse Nardin prodaje licencu za proizvodnju palubnih kronometara Prvoj moskovskoj tvornici satova i već u drugom kvartalu 1940. godine počinje proizvodnja „sovjetskih Ulysse Nardin" palubnih kronometara.

    Poljot palubni kronometar-6.jpg Poljot palubni kronometar-7.jpg Poljot palubni kronometar-8.jpg Poljot palubni kronometar-9.jpg Poljot palubni kronometar-10.jpg

    Proizvodnja se nastavlja po završetku II svjetskog rata, tj. 1945. godine i traje do danas.

    Do oko 1955 godine ovi satovi imaju brojeve na brojčaniku i kazaljke od svjetlećeg materijala koji sadrži radij i zadržavaju originalni Ulysse Nardinov mehanizam neizravne centralne sekundne kazaljke i stoga imaju 24 rubina.

    Poljot palubni kronometar-11.jpg Poljot palubni kronometar-12.jpg Poljot palubni kronometar-13.jpg

    Nakon 1955. godine brojčanici imaju brojeve crne boje, a kazaljke su od plavog metala. Također od 1955. zbog pojednostavljenog mehanizma sekundne kazaljke ovi satovi imaju 22 rubina te taj broj rubina zadržavaju do danas.

    Poljot palubni kronometar-14.jpg Poljot palubni kronometar-15.jpg Poljot palubni kronometar-16.jpg

    Nakon prvog leta Jurija Gagarina 1961. godine 1MČZ mijenja ime u „Polet“ pa se tako mijenjaju i natpisi na brojčaniku ovoga sata.

    Poljot palubni kronometar-17.jpg

    Od 1977. Godine podešavanje vremena se ne vrši preko „zareza“ s desne strane krunice na 11:30 sati nego izvlačenjem krunice u drugi položaj kao kod svih modernih satova.

    Satovi u prvoj polovici 1990-ih dobijaju crne kazaljke, a raspadom SSSR i natpis da su proizvedeni u Rusiji.

    Poljot palubni kronometar-18.jpg Poljot palubni kronometar-19.jpg

    Za razliku od nesretne sudbine ostatka Poljota, odjel koji proizvodi mornaričke kronometre i dalje postoji i sada pod imenom 6MX https://6mh.ru/en/ i dalje proizvodi komercijalne verzije Poljotovih kronometara uključujući i palubni kronometar i to po prilično paprenim cijenama.
    Poslednja ispravka: jure17 (28.12.2022. u 23:34)
    eee, taunus, Zagor and 3 others like this.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •