Strana 4 od 13 PrvaPrva 12345678 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 40 od ukupno 121
Like Tree164Likes

tema: Omiljena knjiga/citat

  1. #31
    Banned
    Član od
    5.8.2008.
    Poruke
    1.294
    Lajkovi
    2006
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Omiljena knjiga/citat

    Nisam znao da je u pitanju ocenjivanje izbora knjiga,kao i gramatickih gresaka,ali ono "j" iz naslova knjige " Mi djeca..." se sasvim slucajno nije naslo u naslovu iz mog posta.
    Ne razmisljam u pravcu koji je pisac bolji,vec samo kazem koje se knjige meni svidjaju.To su samo neke.
    Hvala za 2 lajka (mozda i ovu rec treba napisati u originalu,na engleskom?),moracu vise da pazim na casu.Sta da radim kad non-stop mislim o satovima.
    Poslednja ispravka: Djordje (30.9.2011. u 8:42)
    milan zmaj likes this.

  2. #32
    Član Avatar korisnika Clarissa
    Član od
    19.7.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    461
    Lajkovi
    711
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: Omiljena knjiga/citat

    ^
    Ma opušteno Đorđe , nije u pitanju ni ocenjivanje izbora knjiga, ni lovljenje gramatičkih ili pravopisnih gešaka (uostalom, mislim da na forumu imamo jednog profesora srpskog koji bi mogao da nas ganja ).
    Nego, knjiga koju pominješ je prevedena u SFRJ, u Hrvatskoj, pomislila sam da neko od naših izdavača nije ukrao prevod i posrbio naslov i to se dešava.
    Nije ni ocenjivanje knjiga, samo sam napisala svoje mišljenje o Kaporu, na osnovu pročitanih romana.
    No hart filings .
    "Vazduh trepti, kao da nebo gori. Da, sprema se oluja..."

  3. #33
    Banned
    Član od
    5.8.2008.
    Poruke
    1.294
    Lajkovi
    2006
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Omiljena knjiga/citat

    Ma imao sam ja svog licnog nastavnika srpsko-hrvatskog jezika,koji me je ganjao za sve greske.Majka je bila nastavnik srpskog,a otac je predavao likovno i uz to je slikar.U kuci preko 800 knjiga,od toga oko 100-tinjak vezano za slikarstvo.Sta da ti kazem,od malena okruzen umetnoscu.
    Slazem se da postoje i bolji pisci,ali eto,volim tu knjigu.
    jagos and Clarissa like this.

  4. #34
    Član Avatar korisnika Clarissa
    Član od
    19.7.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    461
    Lajkovi
    711
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: Omiljena knjiga/citat

    Mira Furlan
    Totalna rasprodaja, Samizdat b92, 2010.




    Zbirka tekstova, kako ih sama autorka definiše, objavljenih između 2004. i 2006. u listu „Feral Tribune”, pod nazivom „Pisma iz Amerike”, za ovu priliku, skupljenih u knjigu.
    Radi se, zpravo, o zbirci eseja i crtica iz života koji dotiču sasvim različite teme. Mira, nije imala domaće zadatke, nego je pisala o onome o čemu je htela i onome što je trenutno muči ili okupira. Nekada su ta razmišljanja potaknuta stvarnim životnim problemima, npr. upisom sina u školu, smrću glumca sa kojim je 5 godina snimala SF seriju “Babilon 5”, nekada “filozofira” o temama koje nas sve dotiču, bilo da su u sferi materijalnih ili duhovnih vrednosti, bavi se i političkim temama, kritikom politike Dž. Buša (ovi eseiji čine čitavo poglavlje na kraju knjige). Piše o načinu životu u USA, tamošnjem sistemu vrednosti, koji je posle petnaestak godina života u L.A. dobro upoznala, ali još nije prestala da mu se čudi.
    Nepripadanje, nepristajanje, nemir, nemirenje i pobuna, zapitanost, a u isto vreme stalna potraga za unutrašnjom ravnotežom je ono čime su eseji prožeti.
    Podeljeni su u nekoliko celina :
    - Sasvim običan dan
    - Dobre priče
    - Loše priče
    - Razglednice
    - Politik kills
    Ne mogu reći da sam knjigu pročitala u jednom dahu, na svakih 5 ili 10 minuta dolazila sam do kompjutera da bih videla o kome Mira piše. U esejima se pominje veliki broj ličnosti, to su uglavnom one iz sveta umetnosti, pre svega rok muzike i glume, radi se o „staroj gardi i prvoj ligi”,u oba slučaja.
    Da knjiga ima svoj „soundtrack” na njemu bi se našli : Bob Dilan, Dorsi, Nil Jang, Tom Vejts, Vili Nelson, Van Morison, Džimi Hendriks, Majls Dejvis, Krisi Hajnd, Debi Hari, Pati Smit...
    Međutim, pominje i druga imena od raznih savremenih umetnika, performera, konceptualista, novinara, strip crtača, pa do...serijskih ubica Jedna od najvećih pozorišnih i filmskih glumica sa prostora SFRJ, silom prilika dospeva u velike USA, u Kaliforniju. Dubok i neplanirani rez u životu, koji je izbacuje iz jednog koloseka, a ubacuje u drugi i drugačiji rezultuje i novim pogledom na svet, promišljenjem i analiziranjem nove zemlje i sebe u njoj. Iz te vizure pisani su ovi tekstovi.
    Ako ćete čitati „normalno”, tj. esej po esej, bez traženja ličnosti po internetu, pročitaćete knjigu brzo.
    Kako god da je čitate, mislim da ćete biti zadovoljni i obagaćeni lepim iskustvom.
    Mira Furlan je ne samo odlična glumica, nego se dokazala i na književnom polju.
    Šteta pa nije pisala još, ovako imamo knjigu od 200-tinjak stranica i sa oko 50
    -tak eseja, koju vam, naravno, preporučujem.
    vladas likes this.
    "Vazduh trepti, kao da nebo gori. Da, sprema se oluja..."

  5. #35
    Član Avatar korisnika Clarissa
    Član od
    19.7.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    461
    Lajkovi
    711
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: Omiljena knjiga/citat

    Upravo stigla vest, pa da je stavim ovde. Usput, ko kaže da nismo brzi ?


    РТС :: Швеђанину Нобел за књижевност

    Вести

    четвртак, 06. окт 2011, 13:09 -> 13:28
    Швеђанину Нобел за књижевност

    Шведски песник Томас Транстремер овогодишњи је добитник Нобелове награде за књижевност, "зато што кроз своје згуснуте, прозирне слике даје нови приступ реалности", саопштила Краљевска шведска академија наука.
    Нобелова награда за књижевност за 2011. годину додељена је шведском песнику Томасу Транстремеру, саопштила је Краљевска шведска академија наука.
    Како се наводи у образложењу, Транстремер нам "кроз своје згуснуте, прозирне слике, пружа свежи приступ реалности".
    Дела Транстремера је на српски језик преводио његов лични пријатељ, песник и књижевник Мома Димић.
    eee and VLADAN P like this.
    "Vazduh trepti, kao da nebo gori. Da, sprema se oluja..."

  6. #36
    Počasni član Avatar korisnika milan zmaj
    Član od
    20.12.2008.
    Lokacija
    SRBIJA.Beograd
    Poruke
    9.492
    Lajkovi
    36956
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    159

    Određen forumom Re: Omiljena knjiga/citat

    Charles Bukowski-"Post Office"

    procitao jedno 4 ili 5 knjiga od njega i odusevljen sam...toliko od mene u ovoj temi...idem
    Poslednja ispravka: milan zmaj (6.10.2011. u 14:36)

    next year at this time I'll be a millionaire




  7. #37
    Član Avatar korisnika JovanaM
    Član od
    2.11.2008.
    Lokacija
    Kotor
    Poruke
    226
    Lajkovi
    146
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Omiljena knjiga/citat

    Drago mi je sto vidim da ova tema nije zaboravljena...
    Poslednje što sam ja pročitala su "Senka vetra" i "Igra andjela" Karlosa Ruisa Safona. Preporuka za ove knjige je mjesto dešavanja - Barselona i motiv groblja zaboravljenih knjiga. Ostatak je problematican, ideja preplitanja mistike i krimi romana upropastio je ono sto je po mom misljenju trebalo vise istaci u romanima.

    Trenutno ponovo citam Kaporovu Zelenu coju Montenegra

    Od pomenutih knjiga u temi - i ja toplo preporucujem Orhana Pamuka, posebno Istanbul.

    Srecom, ja se opet vracam praksi citanja 3 knjige nedeljno




    P. s. šteta što Ćosić zaista nije dobio Nobelovu nagradu.
    Poslednja ispravka: JovanaM (6.10.2011. u 19:51)
    VLADAN P and kaca like this.
    "Time. Time. What is time? The Swiss manufacture it. The French hoard it. The Italians want it. The Americans say it is money. The Hindus say it doesn't exist. Do you know what I say? I say time is a crook" - Humphrey Bogart in Beat The Devil in 1954

  8. #38
    Mlađi član Avatar korisnika kaca
    Član od
    12.2.2011.
    Poruke
    30
    Lajkovi
    73
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Omiljena knjiga/citat

    Slazem se sa JovanomM, ove dve knjige su toliko dobre da ne dozvoljavaju da se ostave ni na tren. Volim kad me knjige privlace tako da ne mogu da ih ostavim dok ne procitam. Knjiga "Marina" od K.R.Safona je po meni lepsa i bolja od "Igre andjela", a ostale knjige od njega su mi bas nekako previse decije.
    Ono sto bih preporucila jeste "Katedrala na moru" od Ildefonso Falkonesa, prica o zivotu decaka koji od graditelja katedrale postaje najmoćniji covek Barselone, udarcima koje je pretrpeo tokom zivota i nacina na koji se izborio sa njima.
    Laguna - knjige o kojima se pria - KATEDRALA NA MORU
    "Decak u prugastoj pidzami" -Dzon Bojn, prica o prijateljstvu nemačkog i jevrejskog dečaka, koja se odvija sa dve strane zice logora. Dirljiva prica koju necete ispustiti iz ruku. Preporucujem da ne gledate film sa istim nazivom, jer je izostavljeno dosta delova. DEČAK U PRUGASTOJ PIDŽAMI
    "Zimski dvorac" - Dzon Bojn, govori o Rusiji u vreme dinastije Romanov, zivotu ove porodice, njihovom hapsenju i stradanju.
    ZIMSKI DVORAC
    "Putovanje na kraj sveta"- naravno, Dzon Bojn, fantasticna avanturisticka prica o decaku koji od lopova postaje pomocnik na brodu na kom izbija pobuna.. Brod Bounti tada vise nije onaj isti brod a sta se dogodilo dalje, procitajte.
    PUTOVANJE NA KRAJ SVETA
    VLADAN P likes this.
    Feel alive

  9. #39
    Istaknuti član Avatar korisnika 23jewels
    Član od
    9.10.2010.
    Poruke
    2.174
    Lajkovi
    7987
    Reputacioni uticaj
    230

    Određen forumom Re: Omiljena knjiga/citat

    Knjiga koja se u dahu cita

    Prema legendi, klinovi kojima je Isus Hristos bio prikovan za krst nestali su nakon Njegovog vaskrsenja. Jedan je umetnut kao deo u kruni, drugi je stavljen na vrh koplja, a treći je pretopljen u sečivo mača... Onaj ko bude imao u posedu ove tri stvari zavladaće svetom. Ista legenda kaže da se treća sveta relikvija nalazi na Balkanu, na jugu zemlje koju potresa građanski rat, u gradu gde je rođen Konstantin Veliki.

    U proleće 1939. Hajnrih Himler poklonio je Adolfu Hitleru mapu sa ucrtanih šest pravaca u kojima bi trebalo da se kreću istraživanja drevne arijevske prošlosti.

    Jedan od tih pravaca pokazivao je na Srbiju.

    Pet godina kasnije, u Nišu, oficir SS Hajnrih Kan uspeva da pronađe lokaciju mesta koje krije tajne velikog rimskog imperatora. Mač za kojim Hitler toliko žudi nalazi se ispod temelja antičkog Naisa, u zbirci oružja označenoj kao KONSTANTINOVO RASKRŠĆE. Ali na putu koji Kan treba da pređe, isprečiće se dvojica ljudi: zagonetni četnički major Nemanja Lukić i komandant odbrane grada - bavarski plemić Oto fon Fen. U isto vreme, pored bombi koje saveznici bacaju sa neba, Niš potresa serija stravičnih ubistava... U ludilu rata, to naizgled nikog ne uzbuđuje, ali jedna drevna reč može se čuti kako je tiho izgovaraju vojnici na mrtvoj straži, ta reč je VAMPIR. U noći kada saveznički bombarderi budu zapalili nebo iznad Niša, nedokučiva žudnja odvešće u podzemlje one koji nemaju šta da izgube. U mrak, gde sijaju oči boje purpura, ka mestu gde se seku granice dva sveta, ka KONSTANTINOVOM RASKRŠĆU.

    KONSTANTINOVO RASKRŠĆE - Dejan Stojiljković


    VLADAN P likes this.

  10. #40
    Član Avatar korisnika JovanaM
    Član od
    2.11.2008.
    Lokacija
    Kotor
    Poruke
    226
    Lajkovi
    146
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Omiljena knjiga/citat

    Citat kaca kaže: Pregled poruke
    Ono sto bih preporucila jeste "Katedrala na moru" od Ildefonso Falkonesa, prica o zivotu decaka koji od graditelja katedrale postaje najmoćniji covek Barselone, udarcima koje je pretrpeo tokom zivota i nacina na koji se izborio sa njima.
    Laguna - knjige o kojima se pri�a - KATEDRALA NA MORU

    Super zvuci. Vec je na spisku "must have"
    "Time. Time. What is time? The Swiss manufacture it. The French hoard it. The Italians want it. The Americans say it is money. The Hindus say it doesn't exist. Do you know what I say? I say time is a crook" - Humphrey Bogart in Beat The Devil in 1954

Slične teme

  1. 3 omiljena proizvođača satova
    By dragon in forum Opšti forum
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 7.2.2019., 18:16
  2. Sajam knjiga i knjige o satovima
    By Qli in forum Opšti forum
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 30.10.2010., 18:49

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •