Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 38
Like Tree45Likes

tema: Da li govorimo anglosrpski?

  1. #1
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Da li govorimo anglosrpski?

    Čitajući ono o čemu pišemo na forumu, deluje mi da počinjemo da mešamo jezike. Na osnovu jezika kakav koristimo na forumu sastavio sam jedan mali tekst koji glasi ovako:

    Pozdrav svima. Potreban mi je jedan savet. Hteo bih da kupim neki all-around watch koji ima in-house mehanizam, ali voleo bih da ima i crni bezel. U obzir može da dođe i diver na koji bih leti stavljao NATO strap ili bih nosio običnu metalnu narukvicu koja ima butterfly clasp. Nemojte mi preporučivati limited edition, jer to je dosta skupo. Kućište obavezno mora biti stainless steel.


    Naravno, tekst je izmišljen, a nije mi potreban nikakav savet u vezi sa kupovinom. Zanima me kako ostali gledaju na jezik upotrebljen u ovom tekstu, pa će se možda razviti i zanimljiva diskusija.
    milanb71, skydrummer and krstin like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #2
    Novi član Avatar korisnika milanb71
    Član od
    13.6.2011.
    Poruke
    18
    Lajkovi
    35
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Da li govorimo anglosrpski?

    Samo da se nadovezem na Nesin oglas......
    Pozeljno je da svi hronografi budu u funkciji...
    DrAgod likes this.

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika tiha
    Član od
    17.7.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.027
    Lajkovi
    2628
    Reputacioni uticaj
    132

    Određen forumom Re: Da li govorimo anglosrpski?

    Ja sam da se koristi srpska reč gde postoji (recimo NATO kaiš) a ako ne postoji onda mislim da je bolje da se koristi engleska. Npr. za in-house bolje da se kaze tako nego koristi neki rogobatni prevod.

  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika marko14
    Član od
    21.3.2009.
    Poruke
    2.394
    Lajkovi
    7589
    Reputacioni uticaj
    27

    Određen forumom Re: Da li govorimo anglosrpski?

    Ja konkretno imam priliku da komuniciram sa Srbima koji rade u Rusiji,i pojavljuje se slicna stvar,da ubacuju reci iz Ruskog jezika usred price,za Nesin tekstu svaki poznavalac satova ce reci da je taj sleng postao normalan,to se i meni desava kada me neko od mojih pita za neki sat,a ja se razvezem,pri tom ubacim neku njemu nepoznatu rec,onda me gleda kao tele u sarena vrata,ali za nas sa foruma i uopste ljubitelje satova takva forma recenica,izjava je postala navika,jer smo preokupirani tom temom.
    Zagor likes this.

  5. #5
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Da li govorimo anglosrpski?

    ne volim svoje poruke da garniram recina poput diver, pilot, all around, kul, ekstra jer samo siromase moj recnik ali je po meni legitimno koristiti reci poput eufemizam, aberacija ili rezignacija.
    Djordje Sugaris likes this.

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Da li govorimo anglosrpski?

    Sta znam , najveci problem je sto za vecinu izraza vezanih za satove srpski nema adekvatne reci, posebno kad je rec o mehanizmu. Cak i casvnicari koriste razlicite reci za isti deo mehanizam, tako da nije nista cudno sto mi koristimo strane reci. U tvom tekstu jedino ne bih upotrebio ove reci all-around i strap.

    marko14: Upravu si ali mi ih ne bi koristili da postoje adekvatne reci na srpskom. Pitanje za sve, pinovi koji izraz da koristis na srpskom npr, ima tu jos brdo reci?
    Poslednja ispravka: Serb (6.6.2013. u 20:01)
    marko14 and RUS like this.

  7. #7
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Da li govorimo anglosrpski?

    Slazem se sa Serbom, stvarno nikada ne koristim all-around i strap, verovatno ni butterfly clasp. Stainless steel ponekad, ali samo kao skracenicu SS.
    Ne znam, valjda sam dugo u ovoj prici, pa mi je postalo normalno. Za neke reci poput bezel, jednostavno ne mogu da kazem rotirajuci prsten, verovatno je stvar navike.
    Bilo je slucajeva da me neko pita sta je bezel i da dobije odgovor tipa bezel je bezel.
    marko14, DrAgod and Serb like this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  8. #8
    Istaknuti član Avatar korisnika marko14
    Član od
    21.3.2009.
    Poruke
    2.394
    Lajkovi
    7589
    Reputacioni uticaj
    27

    Određen forumom Re: Da li govorimo anglosrpski?

    Citat Serb kaže: Pregled poruke
    Sta znam , najveci problem je sto za vecinu izraza vezanih za satove srpski nema adekvatne reci, posebno kad je rec o mehanizmu. Cak i casvnicari koriste razlicite reci za isti deo mehanizam, tako da nije nista cudno sto mi koristimo strane reci. U tvom tekstu jedino ne bih upotrebio ove reci all-around i strap.

    marko14: Upravu si ali mi ih ne bi koristili da postoje adekvatne reci na srpskom. Pitanje za sve, pinovi koji izraz da koristis na srpskom npr, ima tu jos brdo reci?
    Potpuno se slazem sa tobom Serb,preostaje nam samo da izmislimo reci na Srpskom
    Serb likes this.

  9. #9
    Stariji član Avatar korisnika Nick
    Član od
    9.8.2011.
    Poruke
    973
    Lajkovi
    4304
    Reputacioni uticaj
    24

    Određen forumom Re: Da li govorimo anglosrpski?

    Ar ju toking tu mimisim sta rece,kaki to sat ocesprevedi to brate na Srpski pa da razgovaramo ki ljudi

  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Da li govorimo anglosrpski?

    Citat marko14 kaže: Pregled poruke
    Potpuno se slazem sa tobom Serb,preostaje nam samo da izmislimo reci na Srpskom
    Pa ja kad sam pisao tekstove , sam jurio casovnicare za odredjene izraze , uglavnom i oni koriste strane reci (nemacke ili engleske) zavisi sta im je navika Naravno ima dosta reci koje koriste na srpskom ali dosta je i stranih Mislim da hrvati mnogo bolje stoje sa prevodima satnih delova, mozda i gresim ali mi se tako cini
    DrAgod likes this.

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •