Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 23
Like Tree68Likes

tema: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

  1. #11
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Citat Neša kaže: Pregled poruke

    Pričaj, pričaj... .
    Jes' siguran ?


    Kasetofon je bio,nakon magnetofona (koji je uvek bio relativno skupa sprava) prva stvar na koju si mogao da snimiš vlastiti glas. (jeee)
    Kakvo zaprepašćenje!
    Pa zar ja zvučim ovako!?
    Drugi ne nalaze ništa čudno-Da,tako ti zvučiš.
    A onda kad čuju sebe ne mogu da veruju.

    Pesme su se ,logično,presnimavale direktno sa radija ,čega su voditelji bili vrlo svesni, tako da su u svim našim kompilacijama pesme bile iseckane džinglovima lokalnih radio-stanica.Da ne bi snimali priču između pesama,ona dva dugmeta za snimanje smo se trudili da pritisnemo na početku pesme.
    Nije to uvek bilo lako za izvesti.
    Nama te snimnjene pesme nisu počinjale baš isto kao originali...Obično je tu falilo par prvih taktova.To i nije tako strašno ako bi uvertira bila muzička.Al' kod onih stvari koje su počinjale glasom pevača...
    Početak pesme ''Glavo luda'' kod meni je bio : ''se menja,šta će nama...''

    Dalje,kas je bio prilično zgodan za ostaviti ga uključenog (na ’’snimanju’’) u nekoj prostoriji pa potom slušati šta ljudi pričaju dok tebe nema.

    Moja fascinacija kasetašima je dostigla vrhunac kada sam shvatio da se pomoću dva kasa može višekanalno snimiti sopstvena kompozicija!
    Prvo na jednom kasu snimiš osnovnu gitarsku pratnju i glas.
    Onda uključiš snimanje na drugom kasetofonu, pustiš prvi snimak i uz njega sviraš bas liniju.
    Potom pustiš novonastali snimak i pomoću drugog kasetaša preko njega snimaš ’’bubnjeve’’ udarajući po stolicama , šerpama i sličnim prigodnim rekvizitima.
    I tako više puta...
    Čoveče!!!
    Snimio si kompletnu stvar!
    Jes da je kasniji slušalac morala da bude krajnje dobronamerna osoba sposobna za postizanje vrhunskih granica koncentracije da bi razaznala šta to dopire iz zvučnika ali...SNIMIO SI SVOJU PESMU!

    Traka u kasetama se relativno često mrsila i za njeno vraćanje u kućište je služila HB olovka.
    Kada je stepen zamršenosti trake bio takav da nema druge do pokidati je-ni to nije problem-
    Selotejp i skalpel su to,uz malo spretnosti,rešavali.
    Jes da se tom akcijom gubio deo neke pesme ali - ne mari. Ja i danas pevam neke hitove iz tog vremena bez treće strofe.

    Kasete,posebno one duže, su na početku bile prilično skupe.
    Rešenje tog problema sam pronašao u kupovini neprodatih kaseta nekog grčkog anonimusa direktno od PGP-a. Platio sam 50 snimljenih kaseta ,od 2 puta 30 minuta , kao recimo tri nove kasete od 2 puta 60 minuta. Onda sam ih otvarao, trake iz dve kasete spajao selotejpom i prebacivao u jedno kućište i time dobio 25 kaseta po 2 puta 60 minuta!Naravno onda otkineš sa dna kućišta kasete onu zaštitnu plastiku i presnimavaš.

    Zašto su bile bolje duže kasete?
    Pa,recimo,dođe ti drugarica da ’’učite engleski’’.
    I sad,usred ’’nečega’’ kaseta dođe do kraja...Nastane nekako neprijatna tišina...ni da prekineš ’’nečega’’ da bi okrenuo kasetu ni da nastaviš u novostvorenom veštačkom ambijentu u kom ste prepušteni sami sebi...Ma,jedna nezgodna situacija.

    Ceo ovaj tekst se odnosi na period od .recimo.’75. do ’82. godine minulog veka.
    Kasnije je stvar sa kasetofonima,kasetama i drugaricama bila mnogo lakša.
    Poslednja ispravka: VLADAN P (15.10.2013. u 5:06)
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  2. #12
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Slušao ploče ali sam bio mali da bih ih zavolio('78.godište) i nikad mi nije sjelo pucketanje vinila,još ako je izgreban!
    Zato je kasetofon druga priča!
    Šta sam puta dao pare za TDK kasete umjesto za hranu.....
    Negdje '88. ćaća je kupio NOKIA kasetofon(donešen iz Njeačke) !
    Joj sreće moje! 2 glave, 4 zvučnika *ebo te!!! Presnimiš kasetu bez po' muke!
    Ne smiješ pojačat' do kraja- hoće me moji masakrirat'!
    Ipak,ne mogu reći da sam željan kaseta i da se nostalgija pojavljuje.
    Volim muziku i slušam sve živo i danas mi je puno lakše sa mp3 i sličnim formatima. Radim s njima šta hoću i nosim par stotina pjesama u džepu!
    Za mene super!
    VLADAN P, Neša, nele and 2 others like this.

  3. #13
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Kada malo uporedimo cene u odnosu na tadašnje, zaista se vidi razlika. Danas se CD može kupiti za sitniš, MP3 muzika je još jeftinija, a mnoge stvari možeš besplatno i legalno skinuti sa interneta, ali to mi nekako nije to. Kupovina prazne kasete ili skupljeg domaćeg izdanja bila je izdatak kao današnja kupovina muzičkog CD-a iz uvoza, a možda čak i veći. Sećam se da je BASF ili TDK kasete bilo lepo čak i gledati u izlogu i da su bile prava poslastica. Oni koji su imali ujaka u Nemačkoj ili tetku u Švajcarskoj dobijali su povremeno ovakve kasete, ali i mnogo bolje verzije kasetofona ili muzičke stubove koji su za tadašnje plate predstavljali pravo bogatstvo. Najbolja izdanja imao je Jugoton, a često i Suzy. PGP RTB je imao svaštarsku koncepciju, dok je Diskos bio okrenut primarno narodnjacima. RTV Ljubljana je bila ređe zastupljena, ali su imali lepe serije nekih hitova ili poznatih pevača i grupa. Kada su na televiziji počeli da emituju hitove sa MTV-ja, trebalo ih je snimiti na kasetu, ali tu se postavljao jedan problem - iako su televizori imali izlaz koji se mogao povezati sa kasetofonom, problem je bio u tome što se mono zvuk sa TV-a čuo iz samo jednog zvučnika, a snimanje mikrofonom nije davalo željeni rezultat. Doduše, bilo je nekih budževina sa kablovima koje su donekle rešavale problem, ali radio je ipak bio zakon kao izvor snimka.

    Jeste da ovo sada deluje kao priča iz kamenog doba, ali sve ove muke su imale neku svoju draž.
    Poslednja ispravka: Neša (15.10.2013. u 9:56)
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  4. #14
    Stariji član Avatar korisnika nele
    Član od
    23.2.2011.
    Lokacija
    Lazarevac
    Poruke
    534
    Lajkovi
    2222
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Najveće uživanje za mene je bilo uzeti kasete od drugara,preslušavati natenane pa onda snimiti svoju kompilaciju
    Bilo je teže doći do nove muzike , ali nekako slađe.
    Srećom nisam bacio ništa od kolekcije kaseta , sve su zapakovane u ormaru zajedno sa omiljenim sony walkmenom . Inače njegove slusalice koristim i sada , posle nekih 15 ak godina.
    pozz
    VLADAN P, Neša and Zagor like this.

  5. #15
    Moderator Avatar korisnika Zagor
    Član od
    9.2.2012.
    Lokacija
    Markovac
    Poruke
    6.988
    Lajkovi
    58285
    Reputacioni uticaj
    217

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Gde me nadje bata Nele Od kaseta je ostalo jedno 50tak komada sa rock i blues hitovima,dok sam burazeru od strica (klinja u 7razr.)dao kompletnu svoju kolekciju heavy metal.E sad sto se tice ploca to je za mene uzivanje.Nemam mnogo ploca ali gramofon je vrhunski(SCHNEIDER) tako da kada cujem pucketanje vrhunac opustanja.
    VLADAN P, Neša and nele like this.

  6. #16
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Prevodiš klinca na tamnu stranu!

    Kad već spomenu metal,mislim da sam imao samo jednu oriđiđi Metalica kasetu(homage kompilacija;10 pjesama,10 izvođača:www.youtube.com/watch?v=9ZjBw6V9J8E). Ostalo sam presnimio!
    Poslednja ispravka: HADzI DALIBOR (15.10.2013. u 19:20)
    Zagor likes this.

  7. #17
    Moderator Avatar korisnika Zagor
    Član od
    9.2.2012.
    Lokacija
    Markovac
    Poruke
    6.988
    Lajkovi
    58285
    Reputacioni uticaj
    217

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Hadzija mogu ti reci da se buraz primio zesce.Mali dere gitaru po ceo dan, sila je sa njim
    nele likes this.

  8. #18
    Stariji član Avatar korisnika Misic M.
    Član od
    23.12.2011.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    1.016
    Lajkovi
    5050
    Reputacioni uticaj
    150

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Definitivno u današnje vreme sve je manje draži u slušanju muzike, nažalost. Npr. čujete nešto novo što vam se dopadne, što je danas retkost inače, bar što se mog ukusa tiče, ili pak neki stari hit za koji niste znali, nebitno, aha, odmah na računar YouTube, i slušaš je ceo dan, još su tu i ove android aplikacije tipa "Track Id" kod Sony-a recimo, koje vam po delu snimka kačenjem na net odmah izbace ime izvođača i naziv albuma i pesme, i vi ste rešeni. Nakon nedelju dve ona vam dojadi i lagano prestajete da je slušate.
    Dok ranije na radiju čujete stvar par puta nedeljno, pa onda u deck (obično desni) stavite kasetu PLAY/REC i PAUSSE i čekate kad krene da je ulovite i samo odpauzirate, a pre toga ste pozvali da vam ispune muzičku želju...
    I dan danas više mi se nekako dopadne kad dobru stvar čujem na radiju, tj. kad me iznenadi, nego kad je ja sam odaberem i pustim
    VLADAN P and Zagor like this.
    Mišić M.

  9. #19
    Stariji član Avatar korisnika Misic M.
    Član od
    23.12.2011.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    1.016
    Lajkovi
    5050
    Reputacioni uticaj
    150

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari

    Vladane neka ovakva organizaciju... Stvarno je žalosno prekidati...



    VLADAN P, Neša, nele and 1 others like this.
    Mišić M.

  10. #20
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Audio-kasete, ploče (vinil) i ostale retro stvari



    Juče sam već spomenuo You're My Heart, You're My Soul, pa je red da je i postavim ovde. Uživajte
    bt321, Misic M. and Zagor like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •