Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Rusija ukida letnje i zimsko računanje vremena

    Posle 30 godina od uvođenja, Rusija odustaje od prakse prelaska sa letnjeg na zimsko vreme i obrnuto, saopštio je ruski predsednik Dmitrij Medvedev, navodeći da od jeseni ove godine u Rusiji neće biti vraćanja kazaljki.

    "Doneo sam odluku o ukidanju prelaska na zimsko vreme, počev od jeseni ove godine, i odgovarajući nalog sam dao vladi", rekao je Medvedev, prilikom susreta s mladim naučnicima i dobitnicima nagrade predsednika iz oblasti nauke i inovacija za 2010. godinu.

    Prema njegovim rečima, neophodnost prilagođavanja pomeranju kazaljki povezana je i sa stresom i sa oboljevanjem, a uveren je da će ukidanje dosadašnje prakse biti korisno, prenela je agencija Itar-Tas.

    "Realno, narušava se ljudski bioritam, to sve razdražuje, ili prespavaju, ili se bude rano i ne znaju gde da se denu tokom tog sata viška. Da ne pominjem nesrećne krave i druge životinje koje ne razumeju pomeranje časovnika i zašto se njihova muža iznenada odvija u drugačije vreme", rekao je ruski predsednik.

    U Rusiji se prelazak na zimsko vreme vrši poslednje nedelje u oktobru u tri sata po lokalnom vremenu, vraćanjem kazaljki, dok se na letnje vreme prelazi poslednje nedelje u martu. Rasprave o svrsishodnosti pomeranja kazaljki vode se od uvođenja te prakse 1981. godine, podseća agencija RIA Novosti.

    Ta agencija navodi da je u Rusiji počelo realizovanje i druge ideje iz predsedničkog obraćanja 2009. godine - smanjenje broja časovnih zona, kada su 28. marta uveče prosle godine pet regiona „približeni“ Moskvi za jedan sat, tako što nisu zajedno sa ostatkom zemlje pomerili satove na letnje vreme, čime su odmah nestale dve časovne zone.

    Na „magadansko“ vreme prešle su Čukotka i Kamčatka, na „moskovsko“ Udmurtija i Samarska oblast, a Kuzbas se priključio preostalom Južnom Sibiru, gde je razlika u odnosu na Moskvu tri sata unapred.

    Izvor: B92

  2. #2
    Počasni član Avatar korisnika milan zmaj
    Član od
    20.12.2008.
    Lokacija
    SRBIJA.Beograd
    Poruke
    9.487
    Lajkovi
    36921
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    159

    Određen forumom Re: Rusija ukida letnje i zimsko računanje vremena

    ja sam za to da se kod nas ukine vreme uopste...ma da cemu onda satovi...neka. nek ostane kod nas

    next year at this time I'll be a millionaire




  3. #3
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Rusija ukida letnje i zimsko računanje vremena

    Ima jos takvih istrazivanja koja govore da stvarno pomeranje vremena usled uskladjvanja vremenskih zona jako lose utice na ustaljeni ritam. Inace postoje neke zemlje koje ovo pomeranje nisu ni prihvatile, kao sto postoje neke kod kojih je razlika 30min, a ne celi sat. Kao sto je mislim Venecuela, u odnosu na lokalno vreme u regionu. A sto se tice Rusije, nisam siguguran, ali mislim da ukupna teritorija Rusije ima 11 vremenskih zona. Dok je stari SSSR imao 12 vremenskih zona. Stvarno mnogo, ali nije lose imati za svaku zonu po jedan sat

  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika 23jewels
    Član od
    9.10.2010.
    Poruke
    2.174
    Lajkovi
    7987
    Reputacioni uticaj
    230

    Određen forumom Re: Rusija ukida letnje i zimsko računanje vremena

    Ma,jasta...Rusija je to
    Sledeci korak,St.Petersburg i Vladivostok u istoj vremenskoj zoni...sto jedni da muzu krave dok ovi drugi spavaju

  5. #5
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Rusija ukida letnje i zimsko računanje vremena

    Citat tolarbo kaže: Pregled poruke
    ... Stvarno mnogo, ali nije lose imati za svaku zonu po jedan sat ...
    Pa naravno...

  6. #6
    Član
    Član od
    5.1.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    252
    Lajkovi
    79
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Rusija ukida letnje i zimsko računanje vremena

    imamo mi vremena, samo da gas ne ukinu opet

Slične teme

  1. Letnje i zimsko racunanje vremena
    By Shmizla in forum Opšti forum
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 30.10.2021., 13:20
  2. Merenje vremena kroz istoriju: Satovi nekad i sad
    By Shmizla in forum Opšti forum
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 14.2.2009., 8:38
  3. Merenje vremena
    By Shmizla in forum Opšti forum
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 7.11.2008., 17:29
  4. Standardizacija vremena – vremenske zone
    By Shmizla in forum Opšti forum
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 9.5.2008., 14:56

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •