Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
Like Tree1Likes
  • 1 Post By Serb

tema: "Transferable" ili "non-transferable" garancija?

  1. #1
    Član Avatar korisnika PedjaSD
    Član od
    10.11.2011.
    Lokacija
    Oko sveta
    Poruke
    432
    Lajkovi
    1260
    Reputacioni uticaj
    26

    Određen forumom "Transferable" ili "non-transferable" garancija?

    Pozdrav svima!!! Uz finansijski aspekt, jos jedan od aspekata pri kupovini sata je i garancija, pa je s toga moje pitanje: Da li pri kupovini obracate paznju na to da li sat ima tzv. "transferable" garanciju, odn. praznu karticu tako da ga kasnije mozete prodati, ili vam to realno nije bitno vec kupujete sat koji vam se svidja iako isti ima "non-transferable" garanciju? Neke od firmi koje imaju prenosivu garanciju su Breitling, Oris, vecina satova u okviru Swatch grupe, Tag Heuer itd. dok sa druge strane npr. Rolex, Ball i neki mikro proizvodjaci nemaju prenosivu garanciju. Na ovu temu bismo mogli da organizujemo i glasanje-anketu, pa bih ja zamolio moderaciju za pomoc. Hvala unapred na odgovorima.

  2. #2
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: "Transferable" ili "non-transferable" garancija?

    Meni nije bitno, zato sto kad kupujem sat poslednja misao mi je prodaja. Pa zato ne razmisljam o tome Ali verovatno bih trebao da pocnem i o tome da razmisaljam
    vladas likes this.

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: "Transferable" ili "non-transferable" garancija?

    Nemam baš mnogo novih satova, ali koliko znam, nijedan nema garanciju na moje ime. Pretpostavljam da Rolex i slični to rade u preventivne svrhe, jer bilo koja roba koja poseduje račun i garanciju, ali ne i ime vlasnika, može biti primamljiva za krađu. S druge strane, ne znam kako su Rolex i ostali proizvođači koji imaju takvu praksu rešili pitanje prodaje sata, tj. kada vlasnik svojevoljno proda sat.

    S druge strane, pretpostavljam da će forumski pravnici znati da pomognu šta se radi u tim slučajevima, jer koliko znam, ukoliko kupim neku robu, imam pravo da njom raspolažem, pa i da je prodam. Konkretno me zanima da li u našem ili nekom stranom zakonu o zaštiti potrošača postoji član koji reguliše prenosivost garancije na kupljeni proizvod. Znam da nisu česti slučajevi da se roba u garanciji proda nekom drugom, ali i to se može desiti.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: "Transferable" ili "non-transferable" garancija?

    Ako je sat legalan, mislim da ce svaki ovlasceni servis prihvatiti da otkloni kvar bez obzira da li je garancija prenosiva ili ne.

  5. #5
    Član Avatar korisnika PedjaSD
    Član od
    10.11.2011.
    Lokacija
    Oko sveta
    Poruke
    432
    Lajkovi
    1260
    Reputacioni uticaj
    26

    Određen forumom Re: "Transferable" ili "non-transferable" garancija?

    Naravno da nam je svima poslednja stvar na umu prodaja ljubimca ali nekad je i to moguc scenario, najcesce silom prilika. Poenta pitanja je da vi kupite npr. Ball ili Maurice Lacroix sat od nekog ko je prvi vlasnik i ako se tom satu nesto desi a u garanciji je, Ball-ov ili servis Maurce Lacroix ce vam naplatiti popravku kao da sat nije u garanciji. Ista stvar je i sa masom mikro proizvodjaca. Postavio sam pitanje jer me zanima vase cenjeno misljenje o ovoj temi. Moje licno misljenje je da ne treba ogranicavati garancije satova takvim informacijama jer, nije covek taj koji u slucaju nekog problema mora na servis, vec sat.

  6. #6
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: "Transferable" ili "non-transferable" garancija?

    Citat PedjaSD kaže: Pregled poruke
    Na ovu temu bismo mogli da organizujemo i glasanje-anketu, pa bih ja zamolio moderaciju za pomoc.
    Pedja, mozemo da postavimo anketu. Nije problem.
    Molim te, napisi u narednom postu kako želiš da definises pitanje i potencijalne odgovore, i mi cemo to postaviti u vidu ankete.
    Pozz!

  7. #7
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: "Transferable" ili "non-transferable" garancija?

    I ja mislim da bi garancija trebala biti prenosiva. Prosto nema logike da bude drugačije.
    Međutim,teško da možemo nešto uraditi ukoliko to proizvođač ne prihvata.

  8. #8
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: "Transferable" ili "non-transferable" garancija?

    Slažem se sa Daliborom. Jedini lek je ukoliko država u kojoj se prodaje sat sa ovakvom garancijom ima zakonsku odredbu koja to reguliše, tj. da propisuje prenosivost garancije.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  9. #9
    Član Avatar korisnika PedjaSD
    Član od
    10.11.2011.
    Lokacija
    Oko sveta
    Poruke
    432
    Lajkovi
    1260
    Reputacioni uticaj
    26

    Određen forumom Re: "Transferable" ili "non-transferable" garancija?

    Ok, pitanje moze da bude: Da li vam je pri kupovini sata bitno da je garancija prenosiva ili ne? Potencijalni odgovori mogu biti:a.) Da, bitno mi je jer tako mogu da uzivam u satu iako nisam prvi vlasnik bez bojazni od naplate servisa itd. b.) Ne, nije mi bitno jer sat kupujem da bih ga zadrzao u kolekciji, ili ako nisam prvi vlasnik nije mi vazno koliko ce me izneti servis u slucaju potrebe za istim. Pisem sa posla, pa sam malo zbrzao, pitanja i odgovori mogu slobodno da se preformulisu. Feel free.
    Na ovu temu me je inspirisala rasprava na WUS-u gde se dosta clanova izjasnilo kako im nije vazna garancija. Ja se sa tim ne slazem, kako sam ranije napisao, po meni je garancija jako vazna. Pogotovo ako je ta ista garancija neprenosiva-po meni to vise govori o firmi nego o kupcu. Ako vec tesko zaradjujemo svoj novac koja je poenta kupovine bilo kakvog dobra, prozivoda ili usluge koji ce nas limitirati uslovima garancije? Vecina ovih "limited non-transferable" garancija se moze videti kod americkih firmi ili proizvodjaca satova, dok je kod evropskih malo opustenija situacija i licnog sam misljenja da se tu kupac i kupcev novac vise ceni.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •